vi åkte som vanlig them till mina föräldrar den 23e och klädde granen, fixade skinkan och hade uppesittarkväll med bingolotto....vi vann inget.
på julaftonsmorgonen var det vi, sara, jörgen, minnea, jack, fredrik, lotta, annabelle och värdparet själva då...mina föräldrar. iår var jörgens brorsa, stefan, med oxå. vi åt grötfrukost och delade sen ut alla julklappar. som vanligt var det löjligt mycket julklappar som tar en hel evighet att öppna...men det e så det ska vara!!
efteråt gjorde vi oss iordning och åkte till min farmor för att fira jul med resten av släkten där.
barnen såg tomten (kerstin) komma gåendes ute på gatan för att sedan banka på dörren med julklappar. barnen var lyriska!
vi tog kort på barnen tillsammans med tomten.
på juldagen åkte jag och mamma och hämtade mormor inga och märta. vi firade jul med god mat (fiskgryta) och lite fler julklappar. vid åtta åkte de hem och vi andra spelade sällskapsspel.
även fast jag älskar julen så är det väldigt skönt när den är över och man är hemma igen. fast jag tycker det borde vara jul 2ggr om året så man får äta allt gott som tillhör julen
Simon fick såklart massa julklappar bland annat: en skjorta till julafton, en skjorta till nyår, litet basketspel, stort fifa hockeyspel, inomhus fotbollsskor, kläder, hits for kids cd skiva, toy story badset med badkritor, bok, lego...och en massa annat!!!
Simon blev jätteglad och nöjd med alla klappar! även om han nu faktiskt oxå ville ha ett till bowlingspel hahah!
som tur är har vi bokat två banor i bowlinghallen till tisdagen 28e dec. vi ska bowla med sara, jörgen, minnea och jack. en timmes bowling och sen äter vi lunch i deras resaurang. ska bli mysigt och simon längtar. han pratar om det varje dag!!