<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>
<rss version="2.0">
<channel>
<title>Om att "slappna av"</title>
<link>http://www.familjeliv.se/Bloggar-3-3/b3216.html</link>
<description></description>
<language>sv-se</language>
<copyright>Lady Namárië</copyright>
<lastBuildDate>Fri, 19 Mar 2010 01:57:57 +0100</lastBuildDate>
<generator>www.familjeliv.se</generator>
<item>
<title><![CDATA[Tillägg]]></title>
<description><![CDATA[&lt;div align=&quot;center&quot;&gt;&lt;strong&gt;Gillar du texten?

&lt;a href=&quot;../Bloggar-3-50/b3121.html&quot; target=&quot;_blank&quot;&gt;L&auml;s resten av min blogg h&auml;r&lt;/a&gt;

och

&lt;a href=&quot;b644.html&quot; target=&quot;_blank&quot;&gt;mina samlade dagboksinl&auml;gg h&auml;r!&lt;/a&gt;

V&auml;lkommen!



&lt;/strong&gt;&lt;/div&gt;]]></description>
<pubDate>2006-09-03 10:05:13</pubDate>
<link>http://www.familjeliv.se/Bloggar-3-3/b3216.html</link>
</item>

<item>
<title><![CDATA[Om att "slappna av"]]></title>
<description><![CDATA[Detta &auml;r ett av de mest l&auml;sta inl&auml;ggen i min gamla dagbok. Jag hittar det ofta kopierat i tr&aring;dar, presentationer och p&aring; andra st&auml;llen p&aring; internet. 

Jag blir glad n&auml;r det jag skriver uppskattas av andra, men jag vill &auml;nd&aring; p&aring;minna om upphovsr&auml;tten. Sprid g&auml;rna texten, men g&ouml;r det genom att l&auml;nka till min presentation eller min blogg. Ange mig som upphovsman om du anv&auml;nder texten i annat sammanhang, och fr&aring;ga g&auml;rna f&ouml;rst. :-)

*************************

S&ouml;n 23 maj 2004 

H&ouml;rni, ni som rabblar mantrat ”Det &auml;r bara att slappna av, s&aring; blir man gravid” eller ”f&ouml;rs&ouml;k att inte t&auml;nka p&aring; det, bara”. Ni finns inte bara p&aring; n&auml;tet, utan &ouml;verallt runt omkring mig, och tillh&ouml;r vanligtvis en av f&ouml;ljande kategorier:

A. Ni blev gravida p&aring; f&ouml;rsta eller andra f&ouml;rs&ouml;ket.
B. Ni blev gravida utan att det var meningen. B&auml;gge g&aring;ngerna.
C. Ni har inte ens b&ouml;rjat planera egna barn &auml;nnu. 

Skulle ni kunna stanna upp en liten stund och f&ouml;rs&ouml;ka ta till er en sak? Jag &ouml;nskar att ni allihop kunde f&ouml;rst&aring; hur otroligt respektl&ouml;st och s&aring;rande det &auml;r att kl&auml;cka ur sig n&aring;got dylikt till m&auml;nniskor som l&auml;ngtar s&aring; att hj&auml;rtat v&auml;rker efter ett litet barn. F&ouml;rs&ouml;k att f&ouml;rst&aring; att ett s&aring;dant skuldbel&auml;ggande av en ofrivilligt barnl&ouml;s kvinna inte leder till n&aring;got som helst gott – bara till gr&aring;t och &aring;ngest. M&aring;nga av er menar kanske bara v&auml;l och d&aring; hoppas jag att ni bara t&auml;nker efter en g&aring;ng extra innan ni &ouml;ppnar munnen n&auml;sta g&aring;ng. Men ni andra, ni som g&aring;ng p&aring; g&aring;ng och p&aring; fullt allvar h&auml;vdar att man l&auml;ttare blir gravid f&ouml;r att man ”slappnar av” och ”inte t&auml;nker p&aring; det” – hur i helskotta resonerar ni? 

VAD &auml;r det som skall ske i min kropp och underl&auml;ttar befruktning bara f&ouml;r att jag ”slappnar av” och ”slutar t&auml;nka p&aring;” att jag vill bli gravid? Jag som har en klockren menscykel, och f&aring;r utslag p&aring; &auml;gglossningsstickorna nio g&aring;nger av tio, HUR kan det underl&auml;tta f&ouml;r mig att ”slappna av” och ”sluta t&auml;nka p&aring; det”? Jag kan bara dra slutsatsen att ni vet n&aring;got som jag inte vet. G&aring;r det till s&aring; h&auml;r, kanske:

SCENARIO 1
*utl&ouml;sning p&aring; sedvanligt s&auml;tt*
Generalspermien: HALT! Vi har just f&aring;tt in nya rapporter fr&aring;n v&aring;r utplacerade agent i hj&auml;rnbarken. Den h&auml;r kvinnan har tydligen t&auml;nkt p&aring; att bli gravid i samband med samlaget. 
Spermiepatrullen: *st&ouml;&ouml;&ouml;&ouml;n* 
Anonym spermiesoldat: Vilken idiot!
Korpral S. Perm: TYSTNAD! R&auml;ttning i leden!
Generalspermien: Tyv&auml;rr mannar och kvinnor! Vi visste alla att detta kunde vara ett sj&auml;lvmordsuppdrag. Den som inte var beredd p&aring; detta skulle ha stannat hemma i bitestikeln. Korpral! Sl&aring; l&auml;ger vid livmoderhalsen. Vi inv&auml;ntar bleka d&ouml;dens minut tillsammans. 
Korpral S. Perm: Skall bli, general! Och hur g&ouml;r vi med eventuella desert&ouml;rer?
Generalspermien: Placera ut vakter. Den som f&ouml;rs&ouml;ker passera Cervix arkebuseras p&aring; fl&auml;cken! 
Korpral S. Perm: Ja, general! 
*sorgsen trumpetfanfar klingar mellan slidv&auml;ggarna* Taa-taa-taaaaaaaa, taa-taa-taaaaaa….. 

SCENARIO 2
*ring, ring*
Telefonist: Sambandscentralen, v&auml;nster &auml;ggstock. 
R&ouml;st i luren: Detta &auml;r Hj&auml;rnkontoret. Kan jag f&aring; bli kopplad till &Auml;ggledningen?
Telefonist: Vars&aring;god.
&Auml;ggledningen: Godmiddag.
Hj&auml;rnkontoret: Tjenare, &Auml;gda! Goda nyheter! H&auml;ruppe har det inte l&auml;ngtats efter barn alls den senaste m&aring;naden.
&Auml;gda: Nej, vad s&auml;ger du? &Auml;r det dags d&aring;?
Hj&auml;rnkontoret: Ja, trots att vi hade ett litet bakslag i reptilhj&auml;rnan n&auml;r hon r&aring;kade tr&auml;ffa grannens bebis f&ouml;rra veckan. Det var v&aring;r smala lycka att ungen kr&auml;ktes precis d&aring;.
&Auml;gda: Ibland har man tur. 
Hj&auml;rnkontoret: Ja, verkligen. Men nu &auml;r bollen i rullning, s&aring; det &auml;r bara att k&ouml;ra p&aring; d&auml;r nere. S&auml;tt ig&aring;ng med ert, du, s&aring; skall jag ringa spermielagret och dubbelkolla leveransen. 
&Auml;gda: Ja, tjingeling, d&aring;! *trycker p&aring; alarmknappen*
&Auml;gda: Gr&ouml;nt ljus allihop!! Detta &auml;r ingen &ouml;vning! Lisa, du springer till den stora kartan livmoderfoajen och flyttar ”Hit skall du”-punkten fr&aring;n mags&auml;cken till &auml;ggledaren, och Anna, du kilar ner till flickorna vid l&ouml;pande bandet och ber dem skruva loss st&aring;lh&ouml;ljet fr&aring;n m&aring;nadens &auml;gg. Nu k&ouml;r vi s&aring; det ryker!
*alla s&auml;tter ig&aring;ng att arbeta till tonerna av m&ouml;ssens s&aring;ng fr&aring;n Askungen* 
”S&auml;tt ig&aring;ng nu, skynda, ila, vi har ingen tid att vila! Den stora galakv&auml;llen – nu skall hon bli p&aring; sm&auml;llen…”

Jag skulle inte tro det…

Sk&auml;mt &aring;sido. Ingen har n&aring;gonsin lyckats ge mig en bra f&ouml;rklaring till hur jag l&auml;ttare skulle bli gravid om jag slutade t&auml;nka p&aring; att jag vill ha barn. D&auml;remot kommer m&aring;nga dragandes med ovetenskapliga ”bevis” i form av solskenshistorier om folk som adopterat och sedan blivit gravida sj&auml;lva. Det brukar l&aring;ta ungef&auml;r s&aring; h&auml;r: ”Joo, jag har l&auml;st om det i Allers en g&aring;ng, s&aring; det &auml;r j&auml;ttevaaaaanligt!” Mhm. S&auml;kert. F&ouml;r damtidningarnas artiklar &auml;r ju fullt j&auml;mst&auml;llbara med seri&ouml;s forskning. *ironi* 

Nej, g&ouml;r mig en tj&auml;nst, alla v&auml;lmenande och mindre v&auml;lmenande avslappningsf&ouml;respr&aring;kare: Ge tusan i att skuldbel&auml;gga mig f&ouml;r att jag l&auml;ngtar efter barn! Var sn&auml;lla och sluta missunna mig mina dr&ouml;mmar!

* * *

En dr&ouml;m ger &aring;t tanken vingar,
den blir verklig d&aring;,
I dr&ouml;mmen du allt betvingar
och allt du vill ha kan du f&aring;.
Och om du p&aring; lyckan v&auml;ntar,
s&aring; kan du finna den en g&aring;ng.
Fast&auml;n ditt hj&auml;rta kanske gr&aring;ter
s&aring; kommer dr&ouml;mmen &aring;ter
och k&auml;rleken vaknar en g&aring;ng.

(n&auml;r vi &auml;nd&aring; &auml;r inne p&aring; Askungens m&ouml;ss... :-D)


**************

Fotnot: M&ouml;ssens Arbetss&aring;ng ur Disneys Askungen. Svensk s&aring;ngtext: Gardar Sahlberg 1950 ]]></description>
<pubDate>2006-02-15 19:12:54</pubDate>
<link>http://www.familjeliv.se/Bloggar-3-3/b3216.html</link>
</item>

</channel>
</rss>