Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Bloggar
  • Personligt
  • Relation & möten
  • Vassandras tankar
  • Medlemmarna ansvarar för det de skriver i bloggarna
  • Sök inlägg
  • Visa:
  • Senast uppdaterade
  • Nya bloggar
  • Mina favoriter
  • Sök:
  • Sortera efter:
  • Relevans
  • Datum
  • Sök i:
  • Alla bloggar
  • Denna kategori
  • Denna blogg

Personligt - Relation & Möten

Vassandra

Sida: 1 av 7

Totalt 72 inlägg

5107 besök

Följ bloggen på bloglovinRSSSpara till DeliciousDela på Facebook

Vassandras tankar

Vassandras tankar

En liten inblick i hur jag fördriver min tid.

februari 3

Utgång på fredag - men är lokalen något för mig?

av: Vassandra

(2011-02-03)

Har vänner som vill gå ut på fredag, så långt är jag med. Men dom pratar om att gå på Göta Källare som har något de kallar för Klubb 360. Jag tittade lite på foton och läste en del om det - men jag måste säga att spontant ser det inte ut att vara för mig.

Jag skulle kunna föreslå ett annat ställe men samtidigt kan jag känna mig lite kinkig som inte provar. Inte heller känner jag någon som varit på Göta Källare en fredag i modern tid, så jag har ingen att fråga hur det är.

0

kommentarer

januari 20

Naken eller befiltad?

av: Vassandra

(2011-01-20)

Vet inte hur många minus det var i natt men troligtvis inte så många för jag kände att det var otroligt varmt i lägenheten. Jag pendalde mellan att ligga naken i sängen och att dra över mig en tunn fleecefilt. Täcket var inte att tänka på, alldeles för varmt.

När man sedan legat naken en stund så blir det så där jobbigt kallt, det är inte roligt. Så då drar man filten över fötter, ben och mage. Men så blir det för varmt om fötterna, då lägger man filten mellan benen och brösten. Somnar, och sedan håller man på sådär någon gång till under natten. Det är jobbigt när temperaturen är sådan att man inte vet om man vill ligga naken eller befiltad.

0

kommentarer

Så kallt att tuttarna värker.

av: Vassandra

(2011-01-20)

Det är bara minus tre grader idag men ändå när jag var ute så skälvde det i kroppen och värkte i brösten. Har klarat mycket värre minusgrader under denna vinter utan problem. Men just idag så var det riktigt illa. Kanske bara jag som är frusen men det var otrevligt och jag hoppas att det inte ska upprepas.

Det blir en lång varm dusch senare ikväll.

0

kommentarer

maj 17

Svettigt!

av: Vassandra

(2010-05-17)

Dödsskönt att springa idag. Dessutom rodde jag för första gången en kajak! Någon som gjort detta?

0

kommentarer

april 19

Bra väder! Svett i Rålis!

av: Vassandra

(2010-04-19)

Idag var det preimär för att springa längs Norrmälarstrand och i Rålambshovsparken! Hur skönt som helst att slippa gymmet och komma ut i solen!

Jag blev otroligt svettig, jag sprang snabbare än jag borde ha gjort. Pulsklockan pep ofta att jag inte var inom rätt förbränningszon, så det blev mycket kondition och mindre fettförbränning idag. Men det gör inget, var skönt att komma ut i luften.

0

kommentarer

mars 10

Dom vill tydligen ha mig...

av: Vassandra

(2010-03-10)

Jag gick på intervjun och jag var nöjd med hur intervjun gick. Däremot var jag inte så övertygad om att jag egentligen ville byta jobb. Precis som jag resonerade innan jag gick på intervjun.

Nu blev jag uppringd och det förklarades att jag var omtyckt och att jag hade gått vidare till den nästsista tuttagningen som en av åtta kandidater. Jag är välkommen på ytterligare en intervju imorgon, torsdag.

Jag vet inte vad jag skall tycka, men av någon anledning så kommer jag väl att gå dit i alal fall för att se vad som sker. Det är ju dessutom en uttagning till efter denna.

Litet svårt att vara motiverad när man inte är så sugen på att byta jobb.
Undras hur andra hade gjort i min situation?

2

kommentarer

2010-03-26 17:14:31

Meegol

Blev det nytt jobb?
2010-04-19 15:31:26

Vassandra

Hah, nej, jag blev en av tre till slut, men sedan så valde den en av de andra två personerna. :)

mars 4

Arbetsintrevju.

av: Vassandra

(2010-03-04)

Skall på arbetsintervju imorgon. Jag söker egentligen inte nytt jobb, jag har inte ens sökt jobbet som det handlar om. En vän rekommenderade mig och sedan blev jag uppringt för att höra om jag ville träffas. Jag är trygg i mitt nuvarande jobb men det skadar väl inte att höra sig för. Tveksam till att jag vill byta, men jag skall ändå dit imorgon för att höra vad det går ut på i mer detalj.

Känns dumt att åtminstonde inte kolla vad det är.

1

kommentar

2010-03-04 23:15:40

Vildhussen2

det är bara att köra... =)

februari 14

Trött på en söndag.

av: Vassandra

(2010-02-14)

Efter festande på både fredag och lördag så är jag rätt trött idag, skall bara vara hemma idag och vila. Äta en sen lunch snart, Om några timmar kanske jag tar en promenad.

0

kommentarer

januari 26

Hårda bröstvårtor

av: Vassandra

(2010-01-26)

Idag var det kallt! Gick ut en snabbis i bara skjorta och byxor, det visade sig vara ett misstag. BH som skaver mot styva bröstvårtor är inte alls skönt.

Någon pratade om snö, men jag personligen behöver ingen mer snö.

Fram för sommaren!

0

kommentarer

januari 21

Fest!

av: Vassandra

(2010-01-21)

Det är torsdag och äntligen en fest, har varit tunnt med privatfester i dessa kalla tider, men nu skall det bli av. Hem till en kompis kompis på Södermalm och sedan lät det som att det var Debaser som gällde. Jag som nästan inte hade någon alkohol hemma att ta med mig, men litet vin fanns så det blir utmärkt.

Måste till systemet och fylla på imorgon.

Vad att ha på sig? Hmmm...

0

kommentarer

januari 15

Nytt år - nya fester

av: Vassandra

(2010-01-15)

Har inte varit på familjeliv på ett tag, gick så långt att jag fick ett mail från familjelivs som undrade vart jag var. Ibland hinner man inte med och efter ett litet uppehåll så är det lätt att glömma bort.

Nu är det ett nytt år och vi går mot våren, snart i alla fall. Skall väl vara en hel del kyla innan det vänder antar jag.

Skall bli väldigt roligt att se hur sommarens uteliv artar sig detta år, ser redan fram mot att sätta mig på Josefinas, Sturehof, Medborgarplatsen och i alla parker och grönområden.

Men nu går jag händelserna i förväg. Först skall vi se hur festlivet ser ut under de kalla månaderna januari och februari. Det är skönt att vara inomhus på gymmet istället för ute och springa, så mycket kan jag säga.

Jag har inga nyårslöften i år, brukar jag iofs inte heller ha, men man vet aldrig, något år kan ju bli det första.

0

kommentarer

december 20

Skorpsöndag.

av: Vassandra

(2009-12-20)

Har bara legat i soffan idag och ätit skorpor. Knappt pratat telefon och endast varit utanför dörren en liten snabbis.

Imorgon är det julklappshandel för mig, jag har t.o.m. fått flera mail om att jag måste ut och handla klappar. Jag undrar ibland om det ens är någon som läser min blogg eftersom jag aldrig får några bloggkommentarer. Men några verkar ha läst mitt inlägg igår iaf. :)

1

kommentar

2010-01-02 14:46:55

Meegol

Jodå, vi VFC, är här och läser :-)
  1. «
  2. ‹
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
  7. 5
  8. 6
  9. 7
  10.  
  11.  
  12. ›
  13. »

Annat innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Läsvärt

  • Februari tyngsta VAB-månaden.
  • Möt Sara som födde ett hjärtebarn.
  • Brister i nya feber-termometrar.
  • Gravid-packa smart för Thailand.
  • Lekar som boostar utvecklingen.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

Min förlossning

Alvin får en lillebror!

Av: Malmen

Skriv din förlossningsberättelse

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
    • Mina favoriter
    • Kategorier
    • Hem & Fritid
    • Hälsa & Vård
    • Kultur
    • Media
    • Personligt
      • Senast uppdaterade
      • Bröllop
      • Carpe diem
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Husdjur
      • Intressen
      • Ofrivillig barnlöshet
      • Planerar barn
      • Relation & Möten
      • Reseskildring
      • Svenskar utomlands
      • Utveckling
    • Politik
    • Samhälle
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Ofrivillig mamma...
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4
Leksaker online


INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm