Gårdagen kan sammanfattas med mycket magont och skrik. Sakta men säkert börjar jag känna vår lille killes olika skrik. Oftast är han bara sällskapssjuk och vill att man plockar upp honom. Han kommer nog bli ett riktigt sjalbarn. Tur att syrran är expert på den biten. Hon har redan scannat marknaden och jag har efter hennes rekommendationer beställt Sinos trikåsjal som redan har levererats. Har inte hunnit hämta ut paketet än..... Nu är dock Erics mage lite knorrigare än vanligt och han har riktigt ont emellanåt. Bajset är lösare och lite grönare men jag tror det är pga antibiotikan. Imorgon ökar vi till 35 ml.... Han har nu fått 33 ml i ett par dagar och jag ammar även lite som bonus ibland och än så länge verkar han må bra av maten.
Idag kom härliga nutritionssköterskan Berit förbi och jag fick koppla bort TPN:et själv för första gången. Nu har hon skickat ett elektroniskt recept för oss att snart hämta ut pumpar, TPN (för en vecka!), väska mm på Apoteket. På måndag kommer vi lära oss den lilla pumpen som vi kommer få med oss hem och jag tror att vi kommer börja sköta allt själva redan nästa vecka på sjukhuset.
Erics blododling påvisar ännu inte någon bakterie. Om det fortfarande inte visar något imorgon och om hans crp har gått ner ytterligare kommer de ev tabort den sista antibiotikan redan imorgon. Ena antibiotikan har de redan tagit bort idag. De har även tagit en odling från näsan då han varit lite småförkyld i över en månad. Crp på 34 igår är inte speciellt högt men eftersom han har en CVK vill de ta det säkra för det osäkra och sätter därför in antibiotika på en gång, vilket jag tycker är bra. Hoppas dock på att näsodlingen visar något istället för då behöver han troligen inte fortsätta med antibiotika och det är skönt för hans lilla mage.
Igår gjordes ultraljudet som jag tjatat till mig. Kardiologen höll på i ca 45 min... de kunde inte se hans CVK först och sedan konstaterade de att den i alla fall inte låg in i höger förmak som vi fått höra tidigare. Hon såg att Eric hade lite vätska i hjärtat och att det var något med klaffarna (kommer inte ihåg vad...) vilket enligt henne små barn kan ha då de har en infektion i kroppen. Vi ska komma på återbesök nästa vecka. Glad att vi fick ett ultraljud!
Jag är fortfarande mycket trött efter den jobbiga natten för några dagar sedan då de skulle ha Eric för observation. Min hösnuva har dessutom brakat loss ordentligt och det blir jag också väldigt trött av. Har fått mediciner men jag vill inte ta tabletterna då det går över i bröstmjölken, även de som man ska kunna ta när man ammar. Jag vågar inte riskera att det skulle ställa till med något knas för Erics mage. Hoppas att de "lokala medicinerna" hjälper.... Igår såg jag ut som Rudolf med röda mulen!
Erics mage har varit något bättre idag, i alla fall har han inte skrikit lika mycket ÄN.... kanske håller låda i natt istället, vi får se... Igår fick jag höra av Titti att hennes son Rio hade fått några "magdroppar" som innehåller en bakterikultur som är bra för magen och är för nyfödda barn. Dropparna som finns på Apoteket, heter BioGaia och är från Semper. Jag frågade genast efter det på vår avdelning och fick dem till Eric också. 5 droppar per dag... hoppas det hjälper.
Idag kom Elisabeth och hälsade på. Ett kärt återseende. Lika kul som det är att träffa våra vänner utanför den här sjuka bubblan vi levt i så länge nu, lika jobbigt är det. Genom att INTE umgås med våra vänner lyckas vi fokusera på Eric och allt som har med honom, provtagningar och läkarsamtal att göra och orka genom en dag i taget. Så fort vi träffar någon utanför bubblan "slängs vi in i verkligheten" och då brister det... och det är jobbigt att gråta, både mentalt och fysiskt. Det gör mig helt matt och tom. Våra vänner Anna och Peter kom förbi oanmälda när vi fortfarande låg på familjeneo. När sköterskan sa att vi hade besök utanför entrén till neo kändes det jättekontigt att gå för att se vem det var... Jag hann knappt öppna dörren innan jag slängde mig på Anna och störttjöt, så laddat! Kärt men jobbigt! Vi har verkligen många underbara vänner som tänker på oss och visar det på många sätt. Det värmer något enormt även om vi är dåliga på att tala om det.
Syrran var förbi på kvällen och kom lagom till när Eric skulle stickas. Det var 4 små rör som skulle "fyllas" och han är inte speciellt generös med sitt blod. Efter 2 stickförsök fick sköterskan göra ett stick i foten och sedan sitta och krama ut blodet, vilket tog 45 min. Hon hade kramp i handen så jag undrar hur Erics fot kändes.... Nu fick jag i alla fall precis höra att crp är nere på 12, underbart skönt!