Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Bloggar
  • Personligt
  • Föräldraskap
  • Åtta små & två stora
  • Medlemmarna ansvarar för det de skriver i bloggarna
  • Sök inlägg
  • Visa:
  • Senast uppdaterade
  • Nya bloggar
  • Mina favoriter
  • Sök:
  • Sortera efter:
  • Relevans
  • Datum
  • Sök i:
  • Alla bloggar
  • Denna kategori
  • Denna blogg

Personligt - Föräldraskap

Ruso

Sida: 1 av 1

Totalt 11 inlägg

2104 besök

Följ bloggen på bloglovinRSSSpara till DeliciousDela på Facebook

Åtta små & två stora

Åtta små & två stora

♥ Livet i en liten 8 barns familj ♥

december 16

HotDog med bröd!

av: Ruso

(2010-12-16)

Jo, jag vet.... vi är lite tråkiga... Men ibland är det enkla det bästa. Steka ett paket korv och stoppa i ett bröd. Ketchup på förståss.


Det är väl knappt ett barn som inte älskar korv?
(...fast jag vet det finns undantag trots allt...)

I alla fall, enkelt och utan krångliga recept - maten är klar! Skrattande

0

kommentarer

Snabburgare!

av: Ruso

(2010-12-16)



Det blev snabburgare till middag häromdagen!

Vi provade inget särskillt recept, utan stekte hamburagrna och la dem i en skål, hade hamburger bröd på ett fat och sedan skålar med sallad, tomat, ananas, bostongurka och ost. Ketchup också förståss.

Så fick alla bygga sin egen hamburgare - å vad gott det blev!

Det positiva med just Scans snabburgare är att de inte är så stora, perfekt för små magar... de orkade faktiskt äta upp HELA hamburgaren denna gång!!

Kolla fler tips på  facebook.com/minafavoriter!

0

kommentarer

Supersnabb stroganoff - Korv Snabbanoff!

av: Ruso

(2010-12-16)

Gårdagens middag:


4 portioner

1 förp Min! Favorit Falukorv, 500 g
1 gul lök, i bitar
1 gul paprika, i bitar
3 dl färdig tomatsoppa
300 g snabbpasta

1. Koka pastan.
2. Skär korven hur du vill bara det går fort! Skär lök och paprika likadant. Stek dem i lite smör eller olja.
3. Kasta över allt i en kastrull och hiva i tomatsoppan. Så fort du ser första bubblan är det klart!
4. Servera med pastan och kanske lite crème fraiche.

Vi skippade löken, har gnälliga barn som inte "gillar" lök
Det gick supersnabbt att göra maten, och de flesta gåt med god aptit. 11 åringen älskar att vara testpanel och riktigt smakade på maten för att ge sin kommentar: "Det var verkligen jättegott mamma!"


Riktigt barnvänlig mat, även om alla mina barn också plockade ut paprikan och gav mig...

Bildbevis har jag, men FL vill inte ta emot mina bilder tyvärr...

Kolla även

facebook.com/minafavoriter

0

kommentarer

november 24

Kryddiga korv pizza

av: Ruso

(2010-11-24)

Vi hade lite bråttom och var sugna på något riktigt gott... och i kylen låg ett paket Scan Mina! Små-kryddiga korvar. Det blev en perfekt pizza som blev mycket uppskattat!


Igen - bilderna kommer inte med, FL vill inte ta storleken...sorry...

Recpetet är busenkelt... man gör en sats pizzadeg (eller är jätteslö och köper en färdig botten i affären), valfri sås på den (gör själv eller är lat åter igen... det finns färdiga i affären... Flört)
På detta skivar man de små korvarna och täcker gott, sedan på med valfri riven ost!

Givetvis kan man ha annat på, som grönsaker, men det väljer mina barn helt bort.

Men va gott!! Vi brukar ofta ha skinka, och jag gjorde en "vanlig " med skinka brevid, men flera av barnen föredrog korven och ville inte ha skinkan!! Den var lagom smakrik - perfekt för de minsta!

Tummen upp!!

Kolla fler tips på  facebook.com/minafavoriter!

0

kommentarer

Mumsig köttbullepyramid

av: Ruso

(2010-11-24)

Trots mina blogproblem så försöker jag mig igen....

Ett recept till har vi provat från Scans "Mina favoriter" (klickbart!)- denna gången skulle vi försöka göra mumsiga köttbullepyramider.



Nu skulle jag visa bilder både på köttbullarna och våra försök på att bygga pyramider. Dock är min dator fortfarande död och jag har inget fotoredigeringprogram på den jag lånat, och familjeliv vill inte ta emot min bild utan att den förminskas tydligen... suck.

I alla fall, vi hade skålar med miniköttbullar, kulpotatis (noisettes i ungen...visst heter det så?), mozzarellakulor, cocktalitomater och gröna ärtor. Sedan fick var och en bygga pyramider och leka med maten!

Uppskattat att leka med maten, men JÄTTESVÅRT att bygga pyramider som inte rasade direkt! Jag kan säga att jag vann, och jag var väl också den ende som faktisk använde ALLA matvaror! Annars var det några som valde enbart köttbullepyramider, några som vågade sig på både köttbullar och potaiskulor och kanske en och annan ärta...

Men - köttbullarna var jättegoda, det tyckte allihopa, det var väl den enda skålen som stod tom efteråt!!

0

kommentarer

november 16

Bloggen och jag är inte överrens...

av: Ruso

(2010-11-16)

Alltså, bilderna har rätt storlek, men ändå blir de tydligen för stora när jag lägger in dem på bloggen, så hela bilden syns inte och det blir lite konstigt. Vet dock inte hur jag ändrar på detta... suck...

Sedan gillar jag att ha bildtexten centrerad under bilderna. Men det gillar tydligen inte texten... För om jag centrerar enbart texten under bilden så blir en del av den text som inte är markerad också centrerad. Sätter man den texten tillbaka till rätt kant så blir texten under bilden också förflyttat, fast den alltså inte var markerad... grrrr... sånt här irriterar mig MYCKET!

Så det ser inte ut så som jag vill, men jag får tydlgen leva med det...

0

kommentarer

Nej då, vi lever och mår bra!

av: Ruso

(2010-11-16)

Ja, utifall ni skulle undra menar jag

Jag lovade göra tre inlägg  i veckan här på bloggen... och det har väl inte riktigt blivit så om man nu skall vara helt ärlig. Fast, jag lägger skulden på någon annan, det får man väl? De där goda Scan produkterna får man ju närmast betrakta som ädla skatter, lika svårt verkar det vara att få tag i dem i alla fall!

Men nu har vi provat lite till i alla fall, så några inlägg skall ni få!

De roliga "Kulkorvarna" från Scan blev middag här om dagen. Vi gjorde vårt eget lilla recept som var mycket enkelt (och det skall det väl vara när alla är vrålhungringa och man snabbt måste ha maten på bordet?).

1 paket Scan Kulkorv med extra rull
1 påse tomatsoppa eller färdig tomatsoppa
2-3 dl snabb makaroner´

Till detta serveras flatbröd eller annat bröd man vill ha till, och ev smör.
Och... man borde ha lite grönsaker... Flört

 

Korvarna!

Man steker korvarna lite och låter makaronerna koka 3-4 minuer med soppan, sedan är det bara att hälla korvarna i soppan och allt är klar.

MUMS!

Mina barn älskar tomatsoppa i vanliga fall, och det blev ju inte mindre gott av alla små kulkorvar som flöt omkring.

"Vilken god korv!" sa 11 åringen, som har uppfattat detta att vi testar produkterna och gärna vill lämna positiva kommentarer. Skrattande

De andra sa inte så mycket, men åt desto mera... förutom lilleman, som vägrade äta korvar som hade legat i en soppa...

Kolla även facebook.com/minafavoriter

0

kommentarer

oktober 29

Äntligen - nu är vi igång!

av: Ruso

(2010-10-29)

Gjorde en storhandling på Maxi och fick äntligen tag i Scans nysatsning "Mina favoriter".
Först ut var receptet "Korvstubbar med spaghettifrilla".

 Bilderna ser konstiga ut, hela bilden fick inte plats, så jag har säkert sparat de i fel storlek. Får se om jag kan fixa till det sedan....
 

 


Varmkorvpaketet plockades fram.... tillsammans med spagetti. Ett otroligt lätt och roligt recept, barnen tycket det var superkul att få vara med att göra maten!





Och resultatet var lika omtyckt!


Barnens kommentarere:

"Korven var god!!"
"Man kan hålla i korvbitarna och äta utan gaffel!"
"Vad roligt det ser ut..."
"Det smakar som vanlig korv..."

Jag håller med, korven smakar som varmkorv skall göra, kötthalten är 58% vilket jag tycker är bra för en korv.  Det bästa var nog att det var roligt att göra och roligt att äta! Skrattande 

Ett recept som garanterad kommer bli omtyckt av de yngsta familjemedlemarna!  

0

kommentarer

oktober 23

Vad tiden rusar iväg!

av: Ruso

(2010-10-23)

En vecka har rusat iväg och jag har faktiskt inte haft tid att blogga, tråkigt nog. Jag hinner helt enkelt inte med livet just nu... på gott och ont. Det är superkul att praktisera på sjukhus, men jobbigt att inte hinna med allt hemma när man jobbar näst intill heltid. I tillägg till det så har mina föräldrar varit på besök denna veckan, och man vill ju vara lite social också! Superkul att ha dem här, ovärderlig hjälp man får!

Under veckan (20.) kom även årets första snö! Tja... det _är_ fint och _ser_ mysigt ut... men i oktober???? Nej, liiiiite tidigt!. Brukar ju alltid föreviga första snögubben barnen gör... men nu missade jag även det

Lördag kväll... jag borde göra en massa men orkar inte. Jobbade A-tur på jobbet, och efter det blev det storhandling på Willys och Maxi. Och så packa in allt... duscha och lägga barn... jodå, nu har man faktiskt rätt att vara trött!

Ang Scan produkterna så är det på gång (mer en förra gången Flört) Alla butiker säljer tydligen inte varorna, men nu är de i hus! Till veckan blir det att prova ett par recept och visa er... så det kommer!

*Gäsp*... nu orkar jag inte mera....

0

kommentarer

oktober 15

Händelserik dag...

av: Ruso

(2010-10-15)

Upp i ottan efter 3 timmar sömn... åka kl 06 till jobbet.

I dag skulle jag jobba som uska i stället för sjuksköterska. Jag tror det gick jättebra och fick nog göra det mesta. Fick även vara med på en bronkoskopi, och det är fascinerade hur läkarn hittar inuti lungan med en liten liten kamera på en slang... häftigt!

En patient avled under dagen, och jag bad om att få titta på honom när allt var klargjort. Första gång jag ser en avliden person, men det är ju en del av livet, kände att jag ville få med mig den biten. När man ser hur personen har lidit innan så kändes det på något sätt fridfullt och "bra" ut.... även om det såklart aldrig känns riktigt bra... Rynkar på näsan

Sedan hann jag med både att skicka sista tradera paket och lämna tillbaka en försenad bok till bibblan, och - självklart - hämta hem barnen! Skrattande

Men självklart hann jag göra världens miss... Låset på förarsidan är kass, man måste låsa upp med nyckel, och dörren låses automatiskt så snart dörren stängs. Extranyckeln är försvunnen sedan lång tid. Ja, ni fattar vart det bär...? På något vis hann dörren smälla igen _innan_ jag tog ur nyckel... suck... det blir väl att ringa bärgning i morgon, som vi fick göra när ungefär samma hände i somras... "enbart" 625 spänn kostade det kalaset....

Sedan stod pannkakor på menyn - och man stod där och stekte i en timme som vanligt. Men uppskattat och uppätit!!

Nu väntar bädden, och (som vanligt) är man lite för sen och kommer därmed få lite för lite sömn *gäsp*. Men, men... man är ledig i helgen i alla fall, och mina föräldrar kommer i morgon!

Ang Scan så är det nu på gång... måste bara fixa hem produkterna!  Vi återkommer som sagt med det!

0

kommentarer

oktober 6

av: Ruso

(2010-10-06)

Hej allihopa!

Nu startar jag en ny blogg här inne på familjeliv!

Min gamla blogg hittar ni på kristinmed8.blogspot.com/, vi får väl se om jag kör dubbelt... I alla fall kommer jag anvönda denna blogg ett tag, pga att vi blivit utvalda som testfamilj åt några nya Scan produkter! Hur det kommer bli och hur vi kommmer visa det här får ni väl återkomma och se! Flört

0

kommentarer

Annat innehåll

Vi rekommenderar

Chatta klockan 11 Så funkar det med dop.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Läsvärt

  • Så fixar du stressiga maj!
  • 15 tidiga gravidsymptom
  • Stora skillnader bland regnkläder
  • Fixa finaste födelsedagskorten.
  • Så blir ni fria från blöjan.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

Min historia

Berätta din historia!

Kämpat för att få en bebis eller pusslar du ihop en vardag med sju barn? Mejla oss.

Senaste artiklarna

  • Alla artiklar
Kniiip! (Förälder)
Sköna maj välkommen?!? (Förälder)
Varför spyr sonen när han ätit? (Förälder)
Dags för prinsessdop (Förälder)
15 tidiga graviditetssymptom (Planerar barn)
”Vi är 100 % föräldrar även om vi delar på det” (Förälder)
Stora kvalitetsskillnader på regnställ (Förälder)
Måste jag banta under graviditeten? (Väntar barn)
Volvo återkallar bilbarnstol (Förälder)
Gör ditt eget födelsedagskort (Förälder)
Livsfarligt med felvänd bilstol (Förälder)
Bli blöjfri i sommar (Förälder)
Rädd för att jag ska lämna honom! (Planerar barn)
Berätta din historia! (Förälder)
Vadderade förskolor 2020? (Förälder)
Få sparar till första barnet (Planerar barn)
Så fixar du barnsäkerheten (Förälder)
Hur undviker jag att barnen känner skuld för separationen? (Förälder)
Varför flåsar bebisen på natten? (Förälder)
Hela listan Förminska listan
  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
    • Mina favoriter
    • Kategorier
    • Hem & Fritid
    • Hälsa & Vård
    • Kultur
    • Media
    • Personligt
      • Senast uppdaterade
      • Bröllop
      • Carpe diem
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Husdjur
      • Intressen
      • Ofrivillig barnlöshet
      • Planerar barn
      • Relation & Möten
      • Reseskildring
      • Svenskar utomlands
      • Utveckling
    • Politik
    • Samhälle
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Min sambo vill göra faderskapstest. Har jag fel??
    • 14år&gravid
    • Hon klagade på vår "lukt"
    • FP dagar slut,ingen A kassa. Socialtbistånd. Oklarheter
    • Jag gillar inte hans barn, jag accepterar dom inte ens..
    • Så jävla AVUNDSJUK på barnens pappor!!!!
    • Min man får betala allt när det kommer till hans syster
  • Mest lästa bloggarna
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm