Den 2e februari, 8 1/2 månad gammal tar Noel sina första steg. Han står vid soffbordet, vänder sig och stapplar över till mig som blir mäkta överraskad och glad. Noel uppmuntras så av mina hurrarop att han vill göra det igen och igen och när pappa kommer hem på kvällen så visar han honom hur det ska gå till också. Än så länge går han ju naturligtvis inte men de första stegen är tagna och det dröjer nog inte länge förrän stoltheten i vår röst byts mot trötthet av att behöva jaga Noel överallt 
Första helgen i februari åker vi och hälsar på farmor och farfar i Karlstad. Farmor ska öva på att passa Noel inför Peter och min efterlängtade konsert med Rammstein. Självklart går allt superbra även om farmor kanske för att öva lite mer på att byta blöja, det krävs en viss teknik att byta på en sprattelbebis som gör allt för att rymma blöjbytet. Jag och Peter blir pingisfrälsta i Karlstad när vi får spela hemma hos Gurra och Lisa, vi har länge längtat efter ett pingisbord, det är ju sååå superkul att spela och när vi oväntat vinner lite pengar på triss under helgen bestämmer vi oss fort för att köpa pingisbord för pengarna. Vi har sån tur att det finns ett begagnat bord här i Södertälje och nu står vi närapå varje kväll i garaget och spelar.
Hemma på dagarna blir det annars besök på bibblan, öppna förskolan och lek med kompisen Holger. På onsdagar går vi på sångstund inne i stan i kyrkans regi och på torsdagar får Noel följa med och väga in mamma på viktväktarna.
Helgen som var så åkte vi ut till brandalsund hela familjen för lite vinterpicknick. Noel åkte pulka och hundarna fick springa fria. Det var inte plogat hela vägen ner så vi fick stanna en bit innan vi kom ner till vattnet och ta vår picknick men det gick lika bra det. Vi grillade korv, drack varm choklad och kaffe, mycket mysigt. När vi pulsat tillbaka till bilen så tog det en stund innan vi kom därifrån då bilen satt fast i en driva
Väl hemma blev det pingisturnering med Holgers pappa och sen bastu och film.


kommentarer