Nu har Mario varit storebror i snart två månader. Omställningen har varit stor, att inte längre vara det enda barnet och alltid få den uppmärksamhet man önskar är inte lätt. men hela tiden har han varit så snäll och stolt över sin lillebror. Inte ett enda tjuvnyp eller liknande. Ibland har han gett honom olämpliga leksaker eller velat vara snäll och gett honom en kudde och det är ju inte så säker med en traktor eller kudde över ansiktet.
fortfarande har Mario episoder av "plötslig dövhet" och senast igår sa han att han tyckte att det var så tråkigt att jag bara tjatade hela tiden. Men efter det att han sa det så log han så jag undrar om han bara provade något han hört någon annan säga.
Maten är fortfarande ett kapitel för sig. Han har börjat äta en del själv här hemma också men nu matar vi igen. att kräva att han både ska vara toatorr, äta själv och bli storebror på en enda gång är för mycket att begära har vi insett. När vi slutade tjata om maten började det gå bättre med toaträningen även om det fortfarande sker olyckor i stort sätt dagligen. Men nu är vi på det sista steget. Nu är han blöjfri hela dagarna även om vi ska vara hela dagen på stan eller liknande. Vi påminner honom inte heller, om vi inte gör något jättespännande och vi vet att det var länge sedan han gick senast.
Motoriskt har det inte hänt så mycket så sista tiden, han har lärt sig gunga i en vanlig gunga även i hög fart. Trehjulingen är fortfarande bara en dekoration på infarten

Hans språkutvecling går fortfarande i en rasande fart och han älskar att läsa böcker, allt från lätte böcker som han kan utantill till "vem kan trösta knytet". Hans förståeldse och uthållighet har verklingen utvecklats det senaste 6 månaderna. Bilarna-filmen har stått orörd länge och för någon vecka sedan tog vi fram den och nu orkade han se hela filmen igenom, utan att spola fram och tillbaka.
Han går nu 15 timmar på förskolan och det behöver han. Han behöver få umgås med andra barn och få den stimulansen. varje morgon säger han "jag vill inte fara" och varje eftermiddag får jag bära ut honom från förskolan och pressa ner honom i vagnen
På måndagar är det familjesim på simhallen och nu har vi varit två veckor i rad. Mario är lite försiktig från början men i slutet av de två timmarna far han runt som en fisk i stora bassängen med en flythästsko. Efter badet är han urtrött och det är en kamt att hinna ahem och få i honom mat innan han somnar.
Han behöver fortfarande otroligt mycket sömn. Han sover från 20 till 6-7 på morgonen och 1,5 -2 timmar efter lunch.
kommentarer