Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Bloggar
  • Personligt
  • Husdjur
  • Voven
  • Medlemmarna ansvarar för det de skriver i bloggarna
  • Sök inlägg
  • Visa:
  • Senast uppdaterade
  • Nya bloggar
  • Mina favoriter
  • Sök:
  • Sortera efter:
  • Relevans
  • Datum
  • Sök i:
  • Alla bloggar
  • Denna kategori
  • Denna blogg

Personligt - Husdjur

AX87

Sida: 1 av 1

Totalt 19 inlägg

2336 besök

Följ bloggen på bloglovinRSSSpara till DeliciousDela på Facebook

Voven

juli 13

Ibland är man glad för att man kom hem i ett stycke.

av: AX87

(2009-07-13)

Det va jag för cirka en timma sedan. Fick nämligen för mig att cykla med hunden. Det var andra gången jag gjorde det med henne.
När jag säger cykel vill jag att hon springer i jämte, men nej det är så mycket roligare att dra matte på cykeln.
Fördelarna är jag blir inte lika svettig och uppförsbackar excistera de? Hon är super på att dra, specielt med selen på sig. Så bra kondition får hon.
Det negativa är att ibland vill hon lukta eller kissa då tvärnittar hon och jag åker i diket mer eller mindre.
Dessutom får JAG ingen motion.

De dummaste jag har ingen metod egentligen för att lära henne cykelvet jag provar allt möjligt bara och hoppas att hon fattar något av det. Tydligen gör hon det för det går bättre eller så blev hon bara så otroligt trött. Vi cykla 6 km (tror jag att den rundan är iaf).

Polisen åkte förbi det var hemskt va de kolla på oss. Måste sett livrädd ut om inte annat så var jag det.

Jag råkade också köra på henne. Jag sa nu svänger vi och innan tycker jag att det har verkat som hon har fattat men inte denna gången. Men det gick bra för oss båda som tur va.

Vi båda drack jätte mycket när vi kom hem. För svettig var jag, men det var nog mest på grund av att jag hade varit så rädd.

Nu susar hon söt här i jämte mig. Skönt att ha en lugn hund.

Högertass och högerhand från hund och matte till dig läsare.

0

kommentarer

juli 12

agilityträning och massvis med köttbullar!!!

av: AX87

(2009-07-12)

jag tog med hunden och min mamma till banan. Det är mycket roligare och tryggare när man har med sig någon på banan + att de hinner se alla fel man gör.
Men hon börjar bli riktigt bra fuskar ibland, men det märks skillnad på bara några få gånger. =) Så stolt över henne.
Men hon blir ju matad med köttbullar =P (hon gör allt för att få en)

Mamma sa att hon hade iaf en halvmeter till godo när hon hoppa långhindret. Det är bra då river hon det iaf inte i första taget.

Men jag är så glad för nu är hon helt av med sin rädsla för balanshindret. Denna träningen så tro det eller ej hon gick upp där två gånger utan att jag bad henne om det. =D

0

kommentarer

juli 10

Hunden rymt och dille på klöver.

av: AX87

(2009-07-10)

Jippi äntligen börjar min hund bli mer lydig hundkursen i agillity har gett utdelning. Två gånger har hon rymt men kommit till oss så fort vi har ropat. =P

Hon älskar tunnlarna i agilityn, utom den som hon inte ser änden i de är det värsta hindret, men vi har inte provat vippbrädan än.

Men vår två största problem är att hon ibland hellre springer och nosar och käkar vita klöver blommor. Jag fattar inte varför hon har fått sån dille på de men de måste vara vansinigt goda. För när hon får syn på dem ska hon käka dem alla.

Andra problemet är alla hundar och människor som man måste hälsa på enligt henne. Speciellt när de tittar åt hennes håll. (Alltså dommaren kommer få en puss av henne sen är vi utvisade.)

Var på agility banan idag och "öva", hon var så otroligt busig idag så istället för och springa hoppade hon som en bångstyrig hingst. och flög över alla hopp hinder.

Men lite stålt är jag över henne för våran lärare har sagt att jag kan nå världsklass med hennes fart. =)


Ett glatt skall från Både matte och hund.

0

kommentarer

mars 5

FY vad äckligt (VARNING)

av: AX87

(2009-03-05)

Fy vad äckligt att folk inte plockar upp hund skiten efter sin hund. Min hund har antagligen gått i hundskit som var lös så de har stängt upp på hela magen och ryggen. USCH vad äckligt. Det blev dusch för hunden, sen rengöring av badkaret och sedan dusch för min del. Vidrigt

0

kommentarer

juni 6

Ny lägenhet

av: AX87

(2008-06-06)

Nu har vi flyttat in i den nya lägenheten, en trea och hunden har funnit sig till rätta. En olycka har hänt annars är allt bra. Har inte riktigt hunnit göra iordning allt.
Och lille brorsan växer.

0

kommentarer

maj 5

Nästan rumsren

av: AX87

(2008-05-05)

Min hund slipper henne nu. Någon dag senare flytta jag till mamma, hon blev för jobbig. Jag har bott där sedan dess. Så hon fick som hon ville.

Men det går framåt med hunden, nu är hon nästan helt rumsren. Det kan iaf gå ett par dagar innan hon gör inne igen.

Den 26 april var vi på utställning för bara engelska springel spanieler, där träffade vi uppfödaren och min hunds bror. Vi släppte dem så de fick busa och hennes bror var i konstant underläge. Hon är så kaxig så det inte är klokt. Hon till och med hoppar på och försöker vinna över min fästmanns brors hund som är en jakthund och blandning mellan gråhund och jämthund. Men hon får nog allt ta i om hon ska lyckas vinna över honom han jagar ju vildsvin och då kan man inte vara en vekling.
Dessutom så skäller hon på en om hon inte får som hon vill eller om hon tycker att man ska leka med henne.

Annars är hon en väldigt smart hund om hon vill något el vill ha tag på något då fixar hon det på något viss. fast det tar lite tid inan hon börjar tänka.
Om t.ex. en leksak har hamnat under soffan så, försker hon få tag i den med munnen om hon inte når den skäller hon på den, sen börjar hon tänka och sätter sig ner, ocsen kan det bli att hon försöker gräva el att hon använder tassen som är mycket smallare och skuter leksaken så att hon når den med munnen.

Hon har börjat hoppa upp på stolar också och i soffan och upp i sängarna och då inte för att lägga sig utanför att bara hoppa ner igen och sedan upp igen och så kan hon göra några gånger och sedan sladda runt lite i hela lägenheten och sedan hoppa upp och ner igen. Hon skulle nog bli bra på agility eftersom hon älskar att hoppa, hon tar varje tillfälle hon får att hoppa.

Sen blir hon sur på folk som inte hälsar på henne och det visar hon genom att sätta sig och gnälla och fnysa åt folk.

Bitig är hon med, hon har bitit pappa i örat två gånger!!!

0

kommentarer

april 12

En j*vel till kvinna

av: AX87

(2008-04-12)

Ah jag blir så sur på min pappas flickvän. Hon tillåter inte min valp att gå överallt. Anledning hon har en osocial katt som bara bit och rivs och därför får inte min hund vara överallt. det kanske är klokt på ett vis men jag tror att om de bara fick vara ifred skulle de göra upp sen skulle hunden hålla sig borta. Fast det gör hon redan nu hon tycker katter år jätte ointressanta.
Sen lägger hon sig i min uppfostran av hunden, hon har aldrig haft hund, sen säger hon att hennes "kompis" säger att man ska göra på ett sätt. BARAR att hennes "kompis" har heller ALDRIG HAFT NÅGON HUND.
Dessutom tar hon henne i nackskinnet i en minut innan hon släpper AGH jag blir så sur på henne hon tänker ju inte alls på att den är liten. Jag har ju bara haft henne en vecka. Hon har bara lärt sig sitt namn än så länge.
jag har haft ett riktigt utbrott på henne för det och för att hon typ är lat och utnytjar oss (jag, min pojkvän och min pappa) och för att pappa sa att hon inte fick flytta hit, men hon gjorde det ändå och nu är hon gravid. Och hon vägrade betala för något och än värre hon skulle ha betalt av min pappa för att hon jobbar på annan ort. anledning= hon får ju inte bo här egentligen. anleding till varför hon flyttade hit "jag vill det för att jag älskar honom "URSÄKTA " om man älskar någon så ska man väl respektera den personen. men hon är totalt respektlös(det var inte den enda gången hon handlat så).

Hm undra i vilka syften hon blev gravid pappa sa också när de blev ihop att han aldrig vill ha några mer barn och det vill han inte nu heller för han tycker att han är för gammal för sånt och det tycker jag med. Men vi båda ser fram emot att se ungen.
Ungen kan stanna men hon och katten får gärna försvinna för gått.

Sen gjorde hon bara mat till sig själv innan idag. Jag brukar göra till henne också iaf fråga om hon vill ha och om hon vill det så lagar jag till henne också.

Sen ger hon mig order! Vad innbillar hon sig???

Sen är hon allmänt taskig mot hunden som inte fattar någonting och bara vill busa. jag önska att hunden biter henne rejält. Och hur ska hon kunna uppfostra en unge? Hon som är lat, hård hänt och har absolut inget tålamod. Gör hon likadant med sin unge när den är ett och ett halvt år så lär den ungen vara full med blåmärken och kanske ha några ben brutna.

Sen sa hon att jag kan ju åka till min mamma och då sa jag köp tillbaks din lägenhet då. Det var ju ändå ingen som ville ha dig här från början. HALLÅ jag har bott här längst dessutom är det ett släkthus från min mammas sida. Vi har ägt huset i generationer, bara själva huset betyder jätte mycket för mig.

Annars tycker jag att min hund har gjort stora framsteg i rumsrenheten. =)

Nu har jag haft henne i en vecka=) Det har varit en ganska jobbig vecka mycket springande ut, men nu har det lugnat ner sig. =) Jag fick sova ut i natt, äntligen. =)
Hon börjar bli mer lydig också. =)

0

kommentarer

april 9

Engelsk springel spaniel

av: AX87

(2008-04-09)

Vi hämtade henne i lördags mitt ute i skogen, i en hundgård fanns hon. Jag valde henne eftersom hon var mer uppsökande och nyficken. Hon biter på precis allt som kommer i hennes väg och lite till.Det blr nog lite svårt att få henne rumsren eftersom hon har levt i hundgård, där behoven uträttas när som helst och hur som helst. men är jag i närheten så gör hon helst inget inne. hon brukar passa på när jag är på toa, så jag har tagit med henne in ditt.=S

Men det blir nog svårt att lämna henne, hon piper så fort jag är i ett annat rum. men hon bringar många skratt. Som när hon snubblar över sina öron, skäller på sin egna skugga, står på huvudet när kon ska klia sig, kuttar omkring i lägenhete och sladdar, lyfter sin stora leksak och är allmänt malig för det, och när hon låtsas att hennes ben lever.

Saker som inte är bra är att hon gillar att bita i atensladden, jaga bilar, slicka i väguttag och att hon kissar inne, men jag har ju bara haft fyra dagar på mig att träna henne och redan nu märks framsteg. =)

0

kommentarer

april 4

Ny hund

av: AX87

(2008-04-04)

Saknaden efter min älskade hund är fortfarande stor första natten utan honom vaknade jag av att jag drömde att jag klappade honom men jag klappade bara kudden!!!! =( *suck*

Men nu har jag tingat en Engelsk springel spaniel, troligtvis en tik. För jag har inte tingat någon specifik valp utan jag får bara välja först utav de fyra som återstår. Brun och vit är den iallafall. Har köpt ny kloklippare och halsband och pytte små gulliga ben. =)
Så om jag bestämmer mig för någon utav dem, vilket jag kommer göra för man faller ju pladaskt oftast, så får jag ta med den med engång. =) Och alldelles i närheten av där vi bor finns den.=)

Men min älskade svartis som jag kallade honom, kommer jag alltid att sakna är fortfarande helt övertygad om att jag aldrig någonsin kommer att få ha el träffa en så go hund igen.

Jag gav han många smeknamn och han kunde dem alla som t.ex. Gullis, älskling, svartis, söttis, buse, pipis m.m.

Och en riktig buse va han som lite han tog stenar i munnen och när jag sa släp så svalde han den och öppnade munnen precis som: vad menar du? jag har ingenting.

Han kommer föralltid ha en stor plats i mitt hjärta.

0

kommentarer

mars 28

Glömde

av: AX87

(2008-03-28)

Glömde skriva att de inte har hittat någon cancer och det med njurarna vet de inte vad det beror på och levern var dålig, mest troligtvis för att det blivit ökad belastning på den. Och nästan inga blodplättar har han kvar så om han får ett sår kan han förblöda, för det finns inget som stoppar blödningen. Vänstra njuren är helt utslagen och den högra dålig men den kan repa sig lite med hjälp av dieten, men det är kroniskt för hela denvänstra består bara av dödvävnad. Hur kan något i något levande bara dö så där??? De har jag funderat på. Jag vet att de händer människor också, men jag undrar liksom varför de "får för sig" att dö och sluta att bilda nya celler.

Och den stora anledningen till att vi åkte till blåstjärnan väldigt akut var för att han på mindre än två timmar spyde åtta gånger och nästan svimmade de sista gångerna.

0

kommentarer

En chans till

av: AX87

(2008-03-28)

Hunden får en chans får jag han till att äta dietmat och han behåller det i magen så kan han leva från någon månad upp till flera år till. Frågan är om man har råd sen, när jag och min fästman flyttar ihop. Jag bor ju hemma nu. Och äter han inte då finns det bara en utväg och det är avlivning.

Jag fick höra att de inte har någon personal under natten på djursjukhuset och det har de aldrig. Så vi hämtade hunden så att han fick sova hemma han blev jätte glad. =)
Han hade tydligen bara legat hela dagen i sin bur och inte gjort någonting, det var lite därför de trodde att han var så extremt dålig. men det kunde jag ju talat om för dem att han brukar bli deprimerad när jag inte är där hos honom. Vi har alltid varit starkt bundna till varandra och det har gjort ont i mitt hjärta varje gång jag lämnat honom någon timme och ibland hela veckor för semester utomlands. Men han har alltid inte riktigt viljat äta när jag inte är där och han vill inte gå och lägga sig utan att jag också gör det. När han var riktigt liten kunde han bara sova när han låg i mitt knä. :) Han ska altid vara där jag är och slicka på mina händer och fötter på kvällarna framför tvn. han var avundsjuk på tvn när han var liten. Först gnyde han, hjälpte inte det så ställde han sig framför tvn. Om jag då bara tog bort honom så gick han till filten och tjurade. Änna tills jag kom och klappade honom i några minuter. Han kan inte tjura så länge på mig. =D

Han gjorde så att vetrinären blev gråtfärdig. Bara för att jag sa hej då och då gick han och la huvudet på min hand slicka den lite sen gick han iväg självmannt med assistenten. Hon tyckte han var en sån gullig och rar vove. Jag tänker inte så mycket på det faktiskt... han har skämt bort mig. Han brukar gör så, men han trodde nog att de skulle ut och gå för det är det bästa han vet. Och han har ut och gått med många olika personer, så något konstigt med det tycker han nog inte att det är.

En hund som honom lär jag aldrig hitta så trogen men ändå snäll och lydig mot andra. Och han var praktiskt taget rumsren när vi fick honom vid 9 veckors ålder. Och så lättlärd, säg en sak en gång och visa honom så kan han det sen. Som jag sa till min blivande svärmor: Jag har jobbat med honom i snart sju år för att få honom så här bra, men nu tycker jag att han är helt perfekt.

Men dra och slita i kopplet kan han fortfarande göra=) men det är mest på nya ställen då vet han inte vart han ska lukta och springer runt som en yr höna. =D

Jag hoppas han äter för jag lär aldrig någonsin hitta en sån härlig, go och mysig hund igen som ger mig kramar när han har gjort något dumt och kramar när jag är ledsen el som hoppar upp och värmer mig i sängen när jag är sjuk och fryser. Det gjorde han självmant en gång men nu verkar det som om han tycker att det är för varmt el tyckte, för nu har han inget fett kvar så han fryser lätt.

Det ska bli roligt och framför allt skönt att få ha honom hemma i helgen.

0

kommentarer

mars 27

De ringde =(

av: AX87

(2008-03-27)

De ringde från Blå stjärnan. Samtalet jag inte ville ha kom =***(
Han lever, men njurarna är dåliga, infekterade och kanske har han cancer också. Hon sa att prognosen för honom var riktigt dålig. För de här har gått för långt. Fy va sur och ledsen man blir =***(
Om den förra vetrinären hade lyssnat på mig, så skulle han förmodligen kunnat bli bra. Men nu har han troligtvis haft infektionen för länge. =***(
Fy vad arg jag blir på mig själv tänk om jag skulle ståt på mig mer då skulle vi inte vara här, i denna situationen.

Men jag hoppas innerligt att det ska funka med dietmat och att han får behålla den maten i magen annars är det avlivning som gäller.

JAG VILL INTE

Jag vet att oftast måste man någon gång göra det valet men han är ju inte ens sju än. Det fyller han först på lördag om han lever så länge. Jag har hoppats på att det valet inte hade kommit så snart. Han har ju varit min bästa vän i snart sju år, inte kan man avliva en vän. Och om de gör det vill jag vara med annars dör han olycklig. Han har aldrig gillat att vara ifrån mig. Och säger jag inte att jag är tillbaks snart så kan han nästan riva hela huset. Men jag hoppas att han klarar det.

Jag vet att han kan klara det med Guds hjälp. Han var så glad innan vi gick in till vetrinären fast att han hatar att åka bil.

0

kommentarer

Kris i mitt liv

av: AX87

(2008-03-27)

Jag vill skrika, gråta och tjuta men inget av det kan jag göra. För jag hoppas att vetrinären har fel att min älskade hund som jag har haft i snart sju är inte har lymfcancer. Har precis lämnat in han, efter att han hade spyt åtta gånger på två timmar. Jag hoppas att han bara har stor lymfkörtel normalt sett. Eller att han bara vart dum och svalt något konstigt eller har diabetes. Så att jag slipper avliva han. Jag vill ha han kvar. Jag vet inte om jag kan ta det beslutet, men jag måste ta det beslutet för eller senare.

Hoppet är det sista som lämnar en, sägs det. Det bara måste finnas en annan utväg. Och jag hoppas att Vetrinären inte ringr idag för om de gör de så är han dödssjuk. Hoppas att de ringer imorgon och säger att han bara varit en dum hund och käkat något olämpligt.

Jag köpte hundmat till han igår och gav han 2 dl och det var det som kom upp och något annat konstigt.

Min älskade dumma hund har du tänkt att lämna jordelivet?

0

kommentarer

mars 25

Mat vägran, SONDMATNING?!?

av: AX87

(2008-03-25)

Mat vägran kvarstår nu äter han inte ens sådan mat vi äter. Bara ben duger och då menar jag bara ben. Vi har provat med riktigt fint foder som kostar ca 90kr per kilo, men det duger inte åt han heller. Det slutar väl med att man får börja sondmata honom eller något sånt. Men han måste tycka att maten är äcklig han tar den i munnen och ser ut som om han vill spy. ALLA SÄGER ATT HUNDAR ALDRIG SVÄLTER SIG SJÄLVA SÅ ATT DE DÖR, JAG TVIVLAR!!!!

0

kommentarer

mars 23

Fortfarande inte helt bra

av: AX87

(2008-03-23)

Pungen är bra men han vill oftast inte äta och igår spyde han. Och han har tappat 2,5Kg på fyra veckor han är en labrador och väger 27kg!!! Jag sa till vetrinären att han inte äter som han ska och att han går ner i vikt och då sa hon att det bara var bra för hans leder, men det var för fyra veckor sen. Dessutom kollade jag på foton i förrgår från i sommras och fy vad smal han är nu. Folk tror väl att han inte får något att äta. Nu när revbenen syns!!!

Men det konstiga va att jag och fästmannen åkte hem till honom och tog med hunden, till hans föräldrar och deras två hundar och deras mat kunde han minsan käka. Han käka och käka så jag var tvungen att stopa honom för jag tänkte att annars spyr han väl upp allt, emn det gick bra. Ändå är det samma foder.

0

kommentarer

mars 6

Bättre men inte bra

av: AX87

(2008-03-06)

Nu är han bättre vi slutade med kortisonen i lördags och tog av tratten. men tagit av tratten skulle vi nog aldrig gjort. För det börja blöda igen så nu måste han ha tratten under natten, för det är då han gör allt han inte får.........
OKEJ tar tillbaks det, upptäckte medan jag skrev att han halta, han har bitit sig på tassen antagligen, men det är mer normalt eftersom han är kittlig där.
Så tratten ska verkligen på i natt.

0

kommentarer

februari 24

Stackars, dumma hund

av: AX87

(2008-02-24)

Min lilla dumma hund slickade på pungen så att han blev alldeles sårig. Så det blev att åka till vetrinären i onsdags. Det blev kortisonsalva el hur det nu stavas och medel mot alla slags parasiter och en tratt så han inte kan slicka. ungefär 1000kr gick det på 500kr för vetrinären och 500kr för salvav och medlet.

Det är tur att den lille inte har hunnit komma än, för det där medlet är livsfarligt och inget motgift existerar. Och om man klappar hunden och sen käkar utan att tvätta händerna är det sjukhus som gäller. Och hunden får inte bada i vattendrag på fyra dygn, inte för att verkningen blir sämre för det blir den inte utanför att den är så extremt girtig att den dödar alla mikrooganismer i vattnet.
Så jag har lagt det högt upp på en hylla så inte hunden ska nå den men han brukar inte röra saker så det är nog inte så stor risk att han kan få det i sig.

Dessutom är det välförpackat, med fleraförpackningar lite jobbigt när man ska använda den man värt det med tanke på innehållet.

Han har blivit lite bättre nu, men han äter nästan ingenting det oroar mig lite, men det kanske var på grund av tratten. Han stod mest still första dygnet för han visste inte hur han skulle vända sig om, el ät el dricka el kissa och bajsa (vilket ledde till att han väckte mig på natten, bara att han fortfarande inte gjorde något. trött som jag var så tog jag av han tratten och då blev det genast spring iväg och pinka. Det var några årr sedan jag fick göra det med honom)
Något han dock inte kan göra när han är trött det är att gå upp för trappan för tratten fastnar och bakåt åker han. Det är ju inte så jätte bra då han från början har varit höjdrädd (på grund av att hans tass fastnade i balkong kanten som valp) vad är han inte nu då....

Men nu kan han göra det mesta till och med busa =)

0

kommentarer

Annat innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Läsvärt

  • Februari tyngsta VAB-månaden.
  • Möt Sara som födde ett hjärtebarn.
  • Brister i nya feber-termometrar.
  • Gravid-packa smart för Thailand.
  • Lekar som boostar utvecklingen.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

Min förlossning

Alvin får en lillebror!

Av: Malmen

Skriv din förlossningsberättelse

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
    • Mina favoriter
    • Kategorier
    • Hem & Fritid
    • Hälsa & Vård
    • Kultur
    • Media
    • Personligt
      • Senast uppdaterade
      • Bröllop
      • Carpe diem
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Husdjur
      • Intressen
      • Ofrivillig barnlöshet
      • Planerar barn
      • Relation & Möten
      • Reseskildring
      • Svenskar utomlands
      • Utveckling
    • Politik
    • Samhälle
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Ofrivillig mamma...
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4
Leksaker online


INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm