Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Bloggar
  • Hälsa & vård
  • Kost & träning
  • Healthy Mom
  • Medlemmarna ansvarar för det de skriver i bloggarna
  • Sök inlägg
  • Visa:
  • Senast uppdaterade
  • Nya bloggar
  • Mina favoriter
  • Sök:
  • Sortera efter:
  • Relevans
  • Datum
  • Sök i:
  • Alla bloggar
  • Denna kategori
  • Denna blogg

Hälsa & Vård - Kost & Träning

Shabbychic

Sida: 2 av 28

Totalt 286 inlägg

31440 besök

Följ bloggen på bloglovinRSSSpara till DeliciousDela på Facebook

Healthy Mom

Tankar och tips på nyttiga produkter,hälsoråd och naturliga lösningar på olika problem tex. sömnlöshet,torr hy,mens ont, hud utslag...samt lite personligt om mitt liv i LA och nu i Sverige som två barns mamma.

augusti 22

Back to healthy writing...

av: Shabbychic

(2010-08-22)

Insåg att jag skrivit lite om hälsa på sistone och då del II av min hälsorådgivar utbildning startar i morgon  tänkte jag återgå till mer om detta eftersom jag brinner för smarta naturliga sätt att må bra och få kroppen att funka.....

Inför hösten har vi nu börjat äta D-vitamin. Jag ger barnen 5 droppar D från Apoteket och tar själv en tablett från New Nordic med högre dos. Vitamin D skydar mot influensor och det är bra att börja bygga upp immunförsvaret redan nu och inte i sista minuten.

Det finns massor av artiklar på Google om att vitamin D var/är ett naturligt skydd mot svin influensan så jag gjorde samma sak förra året eftersom vi inte vaccinerade oss samt såg till att det serverades frukt och grönt varje dag. Broccoli och vattenmelon verkar vara Savannas favoriter.

Jag har blivit en joggare och är ute och knatar förvånansvärt ofta...helt underbart för kropp och själ. Började med 15 minuter för att öka lite i min takt....nu joggar jag ca. 30 minuter nästan varje dag. Jag dricker 2 protein shaker om dagen då man blir hungrig av motionen. En favorit är att först köra bara banan i mixern till Isak för att sen hälla i lite kakao och honung samt havre mjölk så Savanna får en smoothie för att sen hälla i protein pulver ( vassle protein ), lecitin och flax olja för min nyttiga härliga shake som även Mattias brukar dricka. Jag gör en hel kanna och låter den stå i kylen under dagen, suveränt att ta ett glas mellan målen. När jag minns häller jag även i ett shot Miviv Total Flex som är min favorit vitamin blandning och just Flex har även extra amino syror som bygger upp kroppen.

Jag har fått sämre syn och äter 2 BlueBerry tabletter varje dag och acidophilus samt 1000 mg vitamin C. Vill öka C intaget till 3000mg. Svenska rekommendationer är väldigt låga. Mår bra och har börjat kika lite på ISO dietens recept för ännu smartare val.

Rosen serien är fortfarande min favorit till att hålla huden ung och fin. Ska även börja göra naturliga ansiktsmasker av bär och annat. Återkommer med det när jag mixat och testat.

Ha en healthy sunday eller en unhealthy sådan...fritt val

0

kommentarer

augusti 21

Slå dem..häng dem i träden....

av: Shabbychic

(2010-08-21)

...precis så sa den förskole lärare på ett privat dagis som ligger på samma gård som min dotters fantastiska dagis (kommunalt ) när jag letade upp henne för att meddela att en av deras dagis ungar stod med en tjock pinne och tryckte på ett mindre barns hals bakifrån....alltså stryptag med pinnen vilket jag stoppade då det inte var någon dagis personal i närheten. Denna handling upprörde mig som förälder och jag letade upp någon personal från detta dagis (vilket inte var lätt att hitta ) och först ropade hon till en kollega kan du gå dit du känner dem bättre än jag !!! Sen sa hon slå dem häng dem i träden.....jeeeeezzz......alla ni som har barn i Malmö måste jag meddela att detta dagis är det värsta jag varit med om....har många historier som inte ska kunna hända. Har en gång "räddat" en liten kille på 1 och ett halvt som stod själv i regn på gården med sin fot fast i en cykel....regn och grått och INGEN ute???

Japp, nu är det mest Malmö festival som gäller och har ätit gott, åkt karuseller, strosat och sett världens längsta tjej kö till Ola ??

Have fun !!!
 

0

kommentarer

augusti 14

Äntligen lite sushi variation....

av: Shabbychic

(2010-08-14)

Igår var jag och Mattias på Hai vilket var ett tag sedan...oj vad glad jag blev över deras stora urval av sushi, riktigt proffsigt. Super gott..lite Sapporo slank ner och vi hade en mysig middag  

I morse sprang jag en lång runda i regnet och det var folk tomt...jag älskade det även om jag blev blöt. I LA gick jag alltid till affären vid 7 på morgonen (öppen 24 timmar ) och älskade lugnet innan stormen.....speciellt att vara vaken när de flesta inte har gått upp.

Isak har fått båda framtänderna och kryper runt på knäna....tyvärr sover han urdåligt vilket börjar bli jobbigt.  Han vaknar varannan timme och kan bara somna om genom att amma eller att Matte bär honom lääänge. Hade påbörjat avvänjning då han äter all mat och mycket men är för trött för att vara konsekvent....tips på hur man får en nästan 9 månaders bebis att sova mer än 1 till 2 timmar i stöten !!

nu har vi ett berg av goda kanel bullar i köket som Savanna bakat och jag slappar med tidningar och dator  GILLAR LÄGET !!

1

kommentar

2010-08-15 12:45:57

baltasar

Säg till när du knäckt sovnöten!

augusti 13

Känner mig som en healthy, happy and social loving mom !!

av: Shabbychic

(2010-08-13)

Livet har varit super bra på sistone. Kanske har att göra med den underbara solen,min fina man och fina barn och alla härliga människor som finns. Farit runt i Sverige på alla möjliga äventyr och även börjat jogga massor sen juni...vilket gör mig ännu gladare och i bra form.. Fattar inte att jag levt utan jogging i mitt liv...I'm hooked. Har även varit social med nya och gamla vänner vilket alltid ger en kick och lite för mycket rödvin    ( dock fullt med antioxidanter )

Min mamma ringde gladare än någonsin igår då  hon hittat ett par silver kandelabrar som varit helt försvunna sedan min styvfar hastigt dog i cancer för 3 år sedan och inte berättat var han gömt dem inför resan utomlands. Vi har letat under stock och sten efter dessa utan framgång. Häromdagen hade min mamma pratat om ljusstakarna till en kollega som tydligen kunde se saker och beskrev en liten dörr för min mamma samt ett trångt utrymme med hyllplan och ordet Amish.....väl hemma satt min mamma och funderade på detta och gick fram till ett skrivbord som hon letat igenom innan men där finns en liten dörr hon öppnade....kikade in ännu en gång och såg en pärm med ordet Amos...drog ut pärmen och upptäckte en smal gång på sidan med hyll plan och mycket riktigt där var dem !!!!

Min mamma har precis bytt jobb efter 10 år så det var en ny kollega. Kollegan hade dessutom beskrivit min styvfar väldigt väl ( en man hon aldrig träffat eller visste något om ) och berättat att han har det bra och är väldigt nöjd där han är nu......min mamma som inte tror på något övernaturligt var alldeles uppspelt och jag tycker detta var precis vad hon behövde och det gör mig glad att få dela med mig denna händelse

Ha en fin helg !!

0

kommentarer

juli 28

Ikeas barnstol gav Isak en rejäl fläskläpp !!!

av: Shabbychic

(2010-07-28)

...har haft det härligt i Ljunghusen och Skanör några dagar. Skyddat mina barn mot sol, sand, getingar, trafik och annat men väl hemma i stan har Isak fått sin första fläskläpp och blodig mun !!!

Vi åt middag ute på terrassen och jag bar in Isak sittandes i sin barnstol ( ska man inte kunna göra det?? ) tydligen inte då brickan for upp och hela stolen ramlade över mig....när jag fick ut gall skrikande Isak  kom det blod ur munnen.....när allt hade lugnat sig har han en rejäl fläskläpp men tänderna är kvar...pheeew...han har fått små framtänder som jag inte vill slå ut på honom stackaren. Så jag antar att jag skrivit av mig denna incident och varnar er att göra samma sak !!!

0

kommentarer

juli 19

Känslor vällde fram...

av: Shabbychic

(2010-07-19)

....tror det är dags för min "period" (låter bättre på engelska) då tårarna bara vällde fram tidigare när jag var ute joggade. Det var underbart väder och jag hade lånat Mattias musik spelare då min behövdes laddas. Jag mådde toppen och sprang längs den vackra dammen....plötsligt såg jag ett väldigt gammalt par som höll händerna och verkade höra ihop sen lång tid tillbaka och fortfarande skröpliga gav en viss vibb av kärlek och samhörighet.

Detta fick mig att stanna upp och precis då började låten "The Power of Love" och en stor klump i magen kom och sen var det kört...tårarna rann och jag hulkade både av lycka för livet,kärleken,mina barn, familj men även grymheten över att bli gammal och inte finnas mer....i alla fall inte i denna kropp och liv situation om man tror på andra liv. Sen sprang en blond flicka förbi i min dotters ålder och då insåg jag att Savanna blir större hela tiden och då grät jag igen....sen kände jag mig väldigt lycklig över det jag har ??? !!!

Oj vad känslosam jogging runda...en slags release av känslor låååångt inne i mig.... känns bra och tror kvällen blir en fin sådan.

Kram till alla....

0

kommentarer

juli 16

Barnkläder...

av: Shabbychic

(2010-07-16)

Så kul med barnens kläder och jag sparar de som betyder mest, ger bort  en del till vänner men ändå har jag massor av barnkläder kvar...jätte fina sådana. I morgon ska jag testa att sälja dessa högar på barn loppis. Kanske en dum årstid att göra det men det spelar inte så stor roll...ska bli kul att göra något annorlunda.

Idag joggade jag för 10 gången på 3 veckor och har nu blivit frälst...Mattias hade även utmanat mig att om jag gjorde det på 4 veckor skulle jag få välja ett par löparskor. Ska ta mig till löplabbet och analysera min fot inom de närmsta dagarna men fortsätter springa i mina vanliga skor så länge..... så skönt och härligt. Blandar jogging både ute och inne men föredrar utomhus. Magen har börjat bli hård igen på kuppen vilket jag har saknat efter Isak föddes.

Idag har Savanna varit på stranden i flera timmar med två vänner och jag har hunnit med massor av  saker och haft en mysig fika stund med Isak och Mattias mitt i allt annat.

Ha en bra helg !!

0

kommentarer

juli 15

Mycket BVC denna vecka...

av: Shabbychic

(2010-07-15)

Nu är Isak 7månader och 25 dagar. Vi har precis varit på BVC. Han vägde 10 kg och är 74 cm lång....glad och pigg. Savanna var där häromdagen på sin 4 års koll och det gick jätte bra. 4års testet var en massa moment och det var intressant att vara där. 

Sen tycker jag som förmodligen de flesta fler barns mammorna att det är en konstig upplevelse när ens första bebis kan ta hand om den nya.... Savanna fick en liten behållare som hon ska lägga saker i för att se om de kan vara farliga för Isak eller inte. Fanns inte lika mycket småprylar första barnet.

Nu ska vi ut i det varma vädret som började med regn....amazonas känns det som !!!

 

0

kommentarer

juli 12

Snål, sparsam eller bara tokig....

av: Shabbychic

(2010-07-12)

Det som fångat mitt människa studerande intresse idag var en kvinna på ICA Malmborgs som jag råkade hamna bakom i kassa kön....hon hade lämnat sin korg för att kolla priset på hennes glass. Jag föreslog när hon kom springande till kassan att kolla med tjejen i kassan varav hon sa att hon vill se det där hon hämtar varan då det händer att kassan läser av fel pris. OK det kunde jag förstå...hon hade med sig kylklaffar i en påse till glassen och lite andra varor.

Hon pratade om detta med felmarkering och att glassen kunde smälta en massa....tjejen i kassan kollade upp priset och jag sa att det lät rätt....hon fortsatte prata om det och tog inte upp de andra varorna på bandet. Kvinnan bakom mig började bli otålig....så jag frågade om hon inte skulle packa upp sina varor på bandet...jovisst skulle hon det men ???

Inget hände då hon höll på med sin glass och kylklaffar fast det var hennes tur.....kassa tjejen höll sig lugn och frågade om hon skulle ha det varav damen sa ja och fortsatte prata om det.....jeeeezzzz....till slut frågade jag om hon ville ha hjälp men icke....i alla fall fick hon upp sina fåtal varor och snackade om pris och glass...snark....sen när nästan alla varor var inladdade sa hon har jag handlat för 100 kronor...ja det hade hon...

..då sprang hon iväg för att hämta kaffe som man fick billigare om man handlade för 100 kronor...men HALLÅ. Hon var dessutom välklädd och verkade normal.....hon kom med sitt kaffe och när det var klart sa hon....vet du jag fick en dålig burk med musslor från ABBA och har en liten kupong jag vill använda som de har skickat !!!!!!!!!!!!!!

....såg du inte att jag handlade musslor nu? Nej det registrerade inte kassa tjejen och då berättade damen länge och väl om att jo man måste ju faktiskt handla en ABBA produkt för att få använda kupongen....SUCK...en fars?? Hon gick och skulle visa sin burk....fyllde i ett litet papper...nu var det revolt i kön.....jag fann det ganska fascinerande på ett sätt och Savanna var lugn.

Till slut när hon betalat och försvunnit för att packa sina varor och det var vår tur kom hon farandes tillbaka för att visa vad hon hade i sin väska.....kassa tjejen var så lugn, imponerande.

Jag sa WOW vilket tålamod du har...hon skrattade och sa att det var mindre sådana människor nu när det är varmt ute....tänk hur det är på en kall dag...

Hon måste varit lite tokig...är man sparsam behöver man väl inte snacka om det flera gånger om och bete sig som man är ensam i affären.... Weird !!

0

kommentarer

juli 11

Köns relaterade intressen....

av: Shabbychic

(2010-07-11)

Det börjar bli ganska påtagligt att pojkar och flickor har köns relaterade intressen från första början....medfödda sådana.

Isak har nämligen upptäckt Savannas rum och där inne finns mest dockor, nallar,my little ponnies och prinsess klänningar men Isak har lyckats hitta den enda bil som hon har....??? Han leker med den hur länge som helst och är inte alls lika intresserad av något annat i hennes rum. Det är bilen och fjärr kontrollen som fångar hans intresse mest....något som Savanna aldrig varit intresserad av ....hon har däremot älskat skor och väskor innan hon ens kunde gå samt köks grejer.

Bilen var något som jag ville försöka bryta tjej trenden med för länge sen men hon har satt sina Barbies på taket och använt den till dem......men i alla fall så har nu Isak lyckats hitta den och jag tycker detta är jätte intressant då han är så liten men redan intresserad av den enda pojk leksaken i ett flick rum.

Jag förstår omgivningens påverkan av intressen när de är lite äldre och tittar på sina föräldrar eller vänner och vill vara som dem ....fast  det är ganska kul att de väldigt tidigt har dessa intressen som ingen har hunnit printa in hos dem att de ska ha.  

Nu ska jag dricka en liter vatten innan jag ska sova och en liter svett har lämnat kroppen när jag vaknar....

God natt...
 

0

kommentarer

  1. «
  2. ‹
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
  7. 5
  8. 6
  9. 7
  10. 8
  11. 9
  12. ›
  13. »

Annat innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Läsvärt

  • Så fixar du stressiga maj!
  • 15 tidiga gravidsymptom
  • Stora skillnader bland regnkläder
  • Fixa finaste födelsedagskorten.
  • Så blir ni fria från blöjan.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

Min historia

Berätta din historia!

Kämpat för att få en bebis eller pusslar du ihop en vardag med sju barn? Mejla oss.

Senaste artiklarna

  • Alla artiklar
Kniiip! (Förälder)
Sköna maj välkommen?!? (Förälder)
Varför spyr sonen när han ätit? (Förälder)
Dags för prinsessdop (Förälder)
15 tidiga graviditetssymptom (Planerar barn)
”Vi är 100 % föräldrar även om vi delar på det” (Förälder)
Stora kvalitetsskillnader på regnställ (Förälder)
Måste jag banta under graviditeten? (Väntar barn)
Volvo återkallar bilbarnstol (Förälder)
Gör ditt eget födelsedagskort (Förälder)
Livsfarligt med felvänd bilstol (Förälder)
Bli blöjfri i sommar (Förälder)
Rädd för att jag ska lämna honom! (Planerar barn)
Berätta din historia! (Förälder)
Vadderade förskolor 2020? (Förälder)
Få sparar till första barnet (Planerar barn)
Så fixar du barnsäkerheten (Förälder)
Hur undviker jag att barnen känner skuld för separationen? (Förälder)
Varför flåsar bebisen på natten? (Förälder)
Hela listan Förminska listan
  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
    • Mina favoriter
    • Kategorier
    • Hem & Fritid
    • Hälsa & Vård
      • Senast uppdaterade
      • Handikapp
      • Kost & Träning
      • Sjukdom
      • Vikt & Motion
    • Kultur
    • Media
    • Personligt
    • Politik
    • Samhälle
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Min sambo vill göra faderskapstest. Har jag fel??
    • 14år&gravid
    • Dra åt helvete alla balkongrökare!!!
    • Varför skall jag vara försörjningsskyldig för min sambo?!
    • Men ursäkta för att jag troligtvis ligger på bb när ditt barn ska döpas...
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
    • Min man får betala allt när det kommer till hans syster
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm