Ja, det var en obehaglig upplevelse - har aldrig svimmat förr!
Låg i sängen och ammade Amanda när jag får en fruktansvärd smärta i magen. Lillan somnar in och jag lämnar sängen. Vet inte var jag ska ta ivägen - har så ont. Lägger mig på golvet. Hör att min 6-åring fråga "vad är det med dej, mamma?". Jag förmår inte att svara honom, utan tar mig in till toan. Maken och vår äldre son är på handbollsmatch och inte hemma. Minns att jag sätter mig på toan och sen svartnar det... Vaknar upp av att jag hör min 6-åring gråta och skrika efter mig. Tar en stund innan jag kviknar till och inser att jag ligger på badrumsgolvet....och stackars pojk ser helt vettskrämd ut! Ser mig i speglen och jag är likblek. Känner mig fortfarande snurrig och tar mig till soffan för att ringa efter hjälp. Vill inte svimma igen - var ju ensam med två barn hemma.
En vännina (min BM) tog mej in till akuten för jag fick aldrig tillbaka färgen i ansiktet riktigt. Man gjorde EKG och alla möjliga tester - de var väldig vänliga. Jag kände mig stundviss dum och till besvär, allt efter jag började må bättre. Men det var en obehaglig upplevelse...usch!
Alla prover visade bra resultat (lite låg puls och blodtryck)så efter en dag på akuten fick jag åka hem och vila. Kände mig enormt trött. Fick ett slag mot käkbenet (slog emot glasvågen i fallet)och det gör ont även idag. Ev fick jag en mild hjärnskakning.
Är lyckligt tacksam att det gick bra i slutändan och att inget hände mina barn!
Har pratat mycket med min 6-åring nu - han trodde jag var död...Min stackars lille Stoffe!
Så snabbt en vanlig dag kan ändras......det bör man tänka på lite oftare...
kommentarer