Det började med en enkel vattenskada i duschen nere i källaren. Plast mattan sprack...
Vi fick sån inspiration och ville göra allt å det skulle bli så himmla bra! Vi rev ur duschen tvättstugan och bastun, slog ut tre väggar och blåste ut allt till ett stort rum i rå betong. Här ska renoveras och bli en relax/spa avdelning!!!
Vi bokade ett bubbelbad hade nästan bestämt kakel och klinkers, skulle ha mosaik i det välvda taket vi skulle göra i ångbadet.
DÅ! Då dog all vår inspiration!
En stor vattenpöl på golvet en dag!!! F*N!!!!
Vattnet kom från badrummet uppe där plastmattan också hade spruckit! Och ETT badrum MÅSTE vi juh ha! Viktigast är det juh på den våning man är på mest. Så i källaren har vi ett stort betongrum fyllt med bygg grejor.
Uppe har Christer å pappa hjälpts åt att renovera, rivit ut och dragit om rör å byggt en ny vägg. Sänkt taket och fixat med spottar, flytspacklat golv med golvvärme, kaklat och lagt klinker. Men än så länge slutar alla rör under handfatet... så jag får ännu klämma mig in på toan nere i källaren.
Köpte köksskåp till badrummet för att få extra plats till allt när liten kommer.
I början gick allt jätte fort sen har det bara gått saktare och saktare.
Kan juh bero på att man kommer på mer å mer saker som ska göras innan september.
Har även målat tak och tapetserat och satt upp sex garderober i ett rum i källaren som nu har blivit vårt nya kontor och pysselrum, för att få lös ett rum uppe som ska bli barnrum.
kommentarer