Torsdagen den 31 januari 2008.Hemma igen efter några dagars vistelse hos mamma/mormor & co.
Det var länge sedan vi träffades och det var som vanligt väldigt roligt att ses igen!
Kusin My har hunnit bli 4 år och 5 månader och de hade "växt ikapp" varandra nu hon och Louise och de hade jätteroligt tillsammans

De lekte nästan hela dagarna och de la pärlplattor så det stod härliga till! Mormor köpte en stor burk som jag trodde skulle räcka i evigheter men med den fart de pärlade så gjorde de över med mer än halva burken på två dagar!
Som vanligt gick tiden alldeles för fort, vi åt gott och vi umgicks, mamma och jag var och hälsade på min mormor som närmar sig de 90. Moster Gunnel träffade vi också, min favoritmoster
I december månad hade vi torftigt med snö, närapå löjligt lite om något. Trist tycker jag och Louise med så klart! Jag är ju ingen vän av vintern men nog tycker jag att det ska vara snö och då i december månad och allra helst ska det snöa ymnigt på Julafton. Men se man kan ju inte få allt man önskar sig som My säger.
Vi hade lite snö hos svärfars där vi firade jul, men annars var det inte mycket att tala om.
Däremot så
vräkte det ner snö den 6 januari! Det kom säkerligen 20-30 cm och jag skottade och jag skottade. Fast det ska jag ju eg inte göra... Men bort kom det iaf och riktigt fiont skottat blev det, grannarna var ut också, det är inte ofta som man ser till dem annars. När alla hade skottat och gjort klart, ja då kom plogbilen. Attans så mycket fula ord som for runt i skallen på mig då!

Grannfrun kom ut på balkongen och frågade: Ska han lämna det så här!? Jomen visst gjorde han det. Vårt skottande var i stort sett ogjort. Suck.
Men inget ont som inte har något gott med sig. Ingegerd och P-O var hos oss och faster Ingegerd och Louise gick ut och gjorde en snökoja (utan tal) och jag hjälpte till jag med. Louise var så nöjd och glad!
Hos moromor frågade jag Louise om hon hade berättat för mormor vem hon är kär i och så här löd samtalet:
Jag: har du berättat för mrmor vem du är kär i?"
Lou: Nej... Men vet du, jag sitter bredvid honom (Albert) i skolan. Och vet du, han älskar mig också!"
Louise åkte på förkyldningsbaciller hos mormor så hon är hemma idag och så även imorgon. Iziz är här och de hostar och snprar ikapp.
Ingen truppgymnastik för dem idag

Och ingen simskola på söndag heller vad det verkar.