Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Foralder
  • Forum
  • Attachment parenting
  • Barnvakt längre tid?!
Attachment parenting - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Attachment parenting
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Barnvakt längre tid?!

    Mån 22 feb 2010 10:38 Läst 5783 gånger Totalt 195 svar
    aihpoz
    Visa endast
    Jag och sambon ska snart gifta oss och har bestämt att vi ska vänta med en resa åtminstone till hösten.
    När är det ok att lämna tex barnet hos sin mormor en längre period?
    Sambon har aldrig varit utomlands och vi känner att det skulle vara mysigt att få åka iväg bara han och jag på en veckas semester.Självklart kan vi ta med oss sonen men det skulle underlätta om han kunde vara hos någon släkting han träffar ofta.Till hösten kommer han vara 1,5år om vi åker då,är det för litet enligt er att lämna honom så länge?
    ~* Liam *~
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
    1. ims8
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 11:27
      #1
      Vi lämnade vår nyss fyllda tvååring med farmor och farfar i 8 dagar och åkte på kombinerat bröllop/bröllopsresa. DET VAR DET BÄSTA VI NÅGONSIN GJORT!
      Det gjorde ont i hjärtat att säga hejdå, men sen hade vi åtta fantastiska dagar och hon verkar ha haft det lika mysigt! De kom och bodde hos oss så allt var som vanligt för henne och när vi kom hem fick vi en liten extra bröllopspresent- hon var blöjfri! Hade inte ens börjat potträna på allvar!! Men se vad farmor och farfar kunde...
      Så jag säger ÅK! Men om ett och etthalvt år är för tidigt vågar jag inte säga, vår tjej har alltid varit väldigt trygg att lämna, hon har med gjädje vinkat av oss och kännts väldigt nöjd, medans vi har kompisars barn som vi aldrig skulle rekommendera detsamma. Så förösk att känna efter hur hon verkar redan nu och gå på magkänslan är mitt tips, kanske behöver ni vänta lite- men som sagt: ÅK själva när ni har chansen, när ni får två är det svarare att få barnvakt så länge!

      LYcka till!
    2. Me like coffee
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 11:55
      #2
      Personligen skulle jag inte lämna mitt barn då. Men det är jag. Hur du ska göra kan ju bara du och din familj bestämma. Dock ska man nog vara medveten om att det kommer en separationsfas just där kring 1,5 år vilken kan vara en mycket jobbig fas för barnet även om mamma och pappa är i närheten... så då kanske det inte är ultimat att lämna länge just då. Hur den fasen ter sig är ju dock olika från barn till barn.

      Sedan tror jag inte alltid att det är så himla skönt som man kan tro att lämna bort och åka iväg. Visst kan det säkert vara det men det kan ju också göra er resa sämre. En vän till mig åkte utomlands med sin sambo en vecka och hon mådde jätte dåligt under hela resan eftersom hon saknade sonen så mycket. Han hade det nog bra hemma vad jag vet men hennes resa var ju förstörd. Men alla är vi ju olika.

      Jag pratar bara utifrån mig själv och mitt val skulle vara lätt. Jag skulle ta med mig min dotter (vilket vi också ska göra på vår något försenade bröllopsresa) och göra en resa som familj!
    3. aihpoz
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 15:10
      #3
      Me like coffee skrev 2010-02-22 11:55:06 följande:
      Personligen skulle jag inte lämna mitt barn då. Men det är jag. Hur du ska göra kan ju bara du och din familj bestämma. Dock ska man nog vara medveten om att det kommer en separationsfas just där kring 1,5 år vilken kan vara en mycket jobbig fas för barnet även om mamma och pappa är i närheten... så då kanske det inte är ultimat att lämna länge just då. Hur den fasen ter sig är ju dock olika från barn till barn. Sedan tror jag inte alltid att det är så himla skönt som man kan tro att lämna bort och åka iväg. Visst kan det säkert vara det men det kan ju också göra er resa sämre. En vän till mig åkte utomlands med sin sambo en vecka och hon mådde jätte dåligt under hela resan eftersom hon saknade sonen så mycket. Han hade det nog bra hemma vad jag vet men hennes resa var ju förstörd. Men alla är vi ju olika. Jag pratar bara utifrån mig själv och mitt val skulle vara lätt. Jag skulle ta med mig min dotter (vilket vi också ska göra på vår något försenade bröllopsresa) och göra en resa som familj!
      Jag är dock inte en sån som längtar sådär envist efter skrutten,jag har utan problem kunnat lämna honom annars men det kanske blir annorlunda när man är så långt bort och man VET att det bara är att stå ut dessa dagar.Hur gammal är eran dotter när hon ska följa med och hur gör ni med mat osv?
      ~* Liam *~
    4. aihpoz
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 15:11
      #4
      ims8 skrev 2010-02-22 11:27:24 följande:
      Vi lämnade vår nyss fyllda tvååring med farmor och farfar i 8 dagar och åkte på kombinerat bröllop/bröllopsresa. DET VAR DET BÄSTA VI NÅGONSIN GJORT! Det gjorde ont i hjärtat att säga hejdå, men sen hade vi åtta fantastiska dagar och hon verkar ha haft det lika mysigt! De kom och bodde hos oss så allt var som vanligt för henne och när vi kom hem fick vi en liten extra bröllopspresent- hon var blöjfri! Hade inte ens börjat potträna på allvar!! Men se vad farmor och farfar kunde... Så jag säger ÅK! Men om ett och etthalvt år är för tidigt vågar jag inte säga, vår tjej har alltid varit väldigt trygg att lämna, hon har med gjädje vinkat av oss och kännts väldigt nöjd, medans vi har kompisars barn som vi aldrig skulle rekommendera detsamma. Så förösk att känna efter hur hon verkar redan nu och gå på magkänslan är mitt tips, kanske behöver ni vänta lite- men som sagt: ÅK själva när ni har chansen, när ni får två är det svarare att få barnvakt så länge! LYcka till!
      Han har inte haft sådär jätte mycke barnvakt hittils men har inga problem att vara med andra..Du skrev "när ni får två...".Vi har inga planer på en till plutt så det känns väldigt avlägset att ens tänka så..hehe..
      ~* Liam *~
    5. Marlene
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 17:35
      #5
      Eftersom nu tråden ligger under AP...

      Nej, jag hade inte lämnat mitt barn när han var 1½. Man brukar säga lika många nätter borta som barnet är gammalt och det tycker jag är en ganska bra riktlinje.
    6. aihpoz
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 17:37
      #6
      Marlene skrev 2010-02-22 17:35:25 följande:
      Eftersom nu tråden ligger under AP... Nej, jag hade inte lämnat mitt barn när han var 1½. Man brukar säga lika många nätter borta som barnet är gammalt och det tycker jag är en ganska bra riktlinje.
      Visste inte vart jag skulle lägga tråden..så då ska man alltså låta han sova borta 1,5 natt om jag förstod dig rätt?
      ~* Liam *~
    7. mkvp
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 17:54
      #7
      jag skulle inte göra det..
    8. tessi3h
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 18:17
      #8
      Jag skulle inte göra det (eftersom du frågar). Tror inte ett så litet barn är moget för det helt enkelt. Min yngsta son blir två i maj och vi funderar på en natt snart då han inte sovit borta ännu. Men om det känns rätt att åka försök att få mormor att komma och vara hemma hos er för det tror jag är tryggare. Var beredd på reaktion när ni kommer hem. Lycka till!
    9. Marlene
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 18:28
      #9
      aihpoz skrev 2010-02-22 17:37:13 följande:
      Visste inte vart jag skulle lägga tråden..så då ska man alltså låta han sova borta 1,5 natt om jag förstod dig rätt?
      AP är ju ett speciellt sorts föräldraskap där man vill undvika tidiga separationer, generellt sett så är det nog få AP föräldrar som lämnar en 1½ åring nån längre tid för att åka på semester... visst en natt max en helg men det räknas ju knappast som en längre tid.
    10. vittra
      Visa endast
      Mån 22 feb 2010 18:44
      #10
      Nej, absolut inte.. ärligt talat, 1½ år?? Det är ju på tok för småttigt!! Någon dag eller ett par dagar på sin höjd! Men personligen hade jag ju hellre gjort en sådan resa till en mysig familjeresa istället för att utesluta en del av familjen... ett annat alternativ är ju att ta med mormor så att ni kan hitta på saker för er själva ibland ändå. Men 1½ år, aldrig i livet under så lång tid. I den åldern har inte ens anknytningen hunnit bli stabil!
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
    • Forum
    • Förälder
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Ensam förälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Styvförälder
    • Pappagrupp
      • Fritidsintressen
      • Föräldrapenning
      • Graviditet
      • Infertilitet
      • Pappaledighet
      • Provrörsbefruktning
      • Spel
      • Sport
      • Övrigt
    • Medlemstrådar
      • 2003
      • 2004
      • 2005
      • 2006
      • 2007
      • 2008
      • Blandat
      • Ort/Område
      • Skolbarn
      • Småbarn
    • Bloggar
    • Personligt
      • Föräldraskap
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Nyfödda/adopterade
    • Namnbanken
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Min sambo vill göra faderskapstest. Har jag fel??
    • Men ursäkta för att jag troligtvis ligger på bb när ditt barn ska döpas...
    • Dra åt helvete alla balkongrökare!!!
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
    • 14år&gravid
    • Varför skall jag vara försörjningsskyldig för min sambo?!
    • Min man får betala allt när det kommer till hans syster
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm