Svårt för mig som utomstående att säga. Det handlar ju inte bara om vad som låter bäst, ligger ju för många människor en stark värdering i vilket efternamn man väljer också. Själv tänker jag inte byta efternamn när jag gifter mig, mitt namn är ju på något sätt jag, skulle kännas konstigt att byta ut en del av min historia mot en del av sambons. Däremot är jag helt inne på att låta eventuella barn få sambons efternamn. Av många anledningar, det är ovanligare, kortare, lättare att stava och han och och hans familj är på vissa sätt ganska traditionella varför jag är helt övertygad om att det känns viktigare för honom än för mig barnen har samma efternamn som en själv.
Hade jag varit du skulle jag ha valt Christiansson, till stor del för att det är ovanligare men också för att det verkar vara viktigt för sambon men alltså inte är det för mig. Men det kanske är viktigt för dig att ha samma namn som dina barn?
Jag tror att en del män på lite gammaldags vis uppfattar det som en bekräftelse av dem som föräldrar att barnen har deras efternamn. Det visar att de hör ihop med barnen, inte att de är ett bihang till mamma-barn-paret. Men kanske inte din sambo tänker alls så? Ni får väl prata med varandra och försöka reda ut era känslor kring det här med namn. Jag tror i alla fall att du kan vara säker på att det inte är så enkelt som att välja det efternamn som passar bäst ihop med förnamnen. Och som någon skrev så måste ju syskon ha samma efternamn också, så nästa gång går det ju inte riktigt att välja.
Men, för att svara på din egentliga fråga:
Elvira Johansson
Daniel Christiansson