Tror det kan vara så med magsjuka.
Min trettonmånaders var magsjuk för en dryg vecka sen (och resten av familjen, troligtvis inte vinterkräksjukan utan "vanlig" magsjuka).
Hans sjuka såg ut så här ungefär:
Natten till torsdag - två omgångar kaskadkräkningar, kräktes sen ca en gång per timme till tidig morgon.
Torsdag - två kräkningar
Fredag - två kräkningar, diarré (bara en dag)
Lördag-söndag - en-två kräkningar per dag i samband med mat
Han matvägrade allt utom välling torsdag-lördag, allt utom välling och gröt ett par dagar till. Det tog över en vecka innan ätandet var som det brukar vara. I övrigt var han ganska pigg och glad förutom efter första natten då han var gnällig och trött (och vi med - inte så konstigt).
Min BVC-sköterska rekommenderade vätskeersättning i början när han kräktes mycket, sedan om han inte fick i sig annan vätska (det fick han). Samt att låta bli mjölkprodukter några dagar (tydligen jobbigt för magen) och ge små portioner ofta.
Hoppas din son blir frisk snart!