Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Foralder
  • Forum
  • Barns utveckling
  • har gammal e min son i utvecklingen?
Barns utveckling - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Barns utveckling
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    har gammal e min son i utvecklingen?

    Fre 12 mar 2010 09:58 Läst 842 gånger Totalt 7 svar
    trollet1985
    Visa endast
    Har en son på snart 9 månader som har kommit på att man kan rulla runt för att ta sig fram. Han är inte ett dugg intresserad av att "krypa" lr åla sej fram. Utan rullar fram.
    Är detta normalt?!? Han vägar ligga på mage längre o orkar knappt hålla upp sin överkropp. Va kan man göra? Vi tränar 1 timma effektiv tid varje dag. Jag tvingar honom att ligga på mage genom att hålla fast hans kropp med fötterna/bena så att han inte kan snurra och lockar med en leksak framför honom.
    Så fort man släpper honom lägger han sej på rygg o glor i taket. Går jag ut ur rummet kommer han rullande.

    Han kan heller inte höja armarna mot mej lr sin pappa när man ska plocka upp honom. Detta har ja tränat på sen han var liten. Men han lyfter inte armarna när man hämtar honom i sägnen o så.

    Han kan knappt sitta själv heller.

    vad "brukar" 9 månaders barn kunna?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. LaHabana
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 10:25
      #1
      Min tjej e 10 månader nu ich kryper och ställer sig upp och går med stöd, det har hon gjort i ca 2 månader. Men det är så olika från barn  till barn. Men jag tycker du ska fråga på bvc, jag tänker på det där med att han inte kan lyfta armarna? För det borde han väl göra...? Eller jag vet inte. men ja tycker du ska ta upp det med bvc för att utesluta ev. problem.
    2. Johannapanna87
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 10:25
      #2
      Det är väldigt vanligt att barn förds med en förkortad nackmuskel då det har varit trångt inne i magen, På de flesta barn försvinner det utav sig självt medans andra behöver gå hos en sjukgymnast för att få bort det, och i extrema fall blir det operation

      Vid 7 månader så konstaterade bvc sköterskan iaf att min dotter var lite sne på huvudet och "föredrog" ena handen och skickade oss till en sjukgymnast som kollade på henne och kostaterade att det var lindrigt, vi fick lära oss massa övningar som vi skulle göra med henne för att förstärka hennes nacke och komma tillbaks en månad senare och när vi kom tillbaks så blev hon faktiskt utskriven för att min dotter hade precis börjat å krypa och då är det inga större problem.

      Iaf detta visar sig genom att ditt barn kanske bara använder en hand? och det beror på att ena sidan av nacken är starkare och att barnet är mer stabilare på en hand och då föredrar att använda den lr att han bara vrider huvudet åt ena håller? det kan också visa sig genom att huvudet är lite platt.

      Min dotter satt vid 6 månader och kröp vid 8 månader, men jag vet en liten kille som inte kröp vid 11 månader och sen sa det bara vips och så gick han :)

      Om du är orolig så tycker jag att du ska kontakta bvc och låta dom kolla på honom.
    3. Flickan och kråkan
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 20:05
      #3
      www.growingpeople.se/templates/Page.aspx?id=7...

      Det där med att lyfta armarna för att bli upplyft har inget av mina varit särskilt tidiga med. Storebror är lite småsen med det mesta, lillebror däremot snarast lite tidig...och han har egentligen först nu börjat markera att han vill bli upplyft genom uppsträckta armar....han är drygt 10 månader.
    4. 3 barns mor
      Visa endast
      Lör 13 mar 2010 20:22
      #4
      har en dotter på 10 mån som inte kan sitta själv helt ännu bara kort stund när hon tippar åt något håll så tippar hon till liggandes. sen ålar hon fram lite. men kryper inte.
    5. Dimisi
      Visa endast
      Sön 14 mar 2010 01:28
      #5
      Att han kommer rullandes efter dig är ju i alla fall positivt. Då söker han ju kontakt, och har kommit på ett sätt att förflytta sig (även om det kanske inte är det smidigaste sättet{#lang_emotions_wink}).

      Den här träningen ni håller på med... Är det något du har kommit på själv, eller har ni fått träningstips från sjukgymnast/BVC eller liknande? Om ni tränar så mycket varje dag tycker jag nog att ni borde kolla upp (om ni inte redan har gjort det) så att det är en korrekt träning som är anpassad efter just hans behov.
    6. trollet1985
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 16:21
      #6
      Vår HAB-läkare o sjukgymnast har bara sagt att vi ska träna o stimulera honom all sin vakna tid. Så vi tränar 3*20 min o stretchar 3*10 min dagligen. Stretchningen går mest ut på att böja alla leder i hela kroppen. Så att han inte blir stel.
      När vi tränar gör vi allt från o sitta själv, plocka saker med vänster hand, vrida huvudet åt höger istället för vänster när han gör något, träna styrkan i hela vänster sida osv.  Mycke "styrketräning" genom att orka ligga på mage/sitta upp utan att falla åt vänster.

      Rent program har vi inte fått, utan mest att vi hela tiden ska ge honom saker i vänster hand, träna kordination i vänster sida, få honom att vända huvudet åt höger för att släppa "reflexspänningar"(låster vänster hand,arm, ben och fot) som han får när han vrider huvudet åt vänster.

      Har nån tid inbokat me sjukgymnasten igen i april
    7. Dimisi
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 23:27
      #7
      Ok, ni har alltså haft kontakt med läkare och sjukgymnast. Tycker du att träningen ger effekt? Om inte, och/eller om du känner dig villrådig, tycker jag inte att du ska tveka att ringa och be om en tidigare tid för återbesök, eller en telefontid för att få bolla lite tankar.

      I vårt landsting vill de hellre att man ringer en gång för mycket. Man ska inte förstöra bebistiden med oro, och man ska heller inte missa möjligheten att påverka utvecklingen i en positiv riktning bara för att man inte vill vara till besvär.

      Det är många barn som inte kryper vid 9 månader. Men sitta själv brukar väl de flesta kunna vid den åldern, tror jag.
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
    • Forum
    • Förälder
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Ensam förälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Styvförälder
    • Pappagrupp
      • Fritidsintressen
      • Föräldrapenning
      • Graviditet
      • Infertilitet
      • Pappaledighet
      • Provrörsbefruktning
      • Spel
      • Sport
      • Övrigt
    • Medlemstrådar
      • 2003
      • 2004
      • 2005
      • 2006
      • 2007
      • 2008
      • Blandat
      • Ort/Område
      • Skolbarn
      • Småbarn
    • Bloggar
    • Personligt
      • Föräldraskap
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Nyfödda/adopterade
    • Namnbanken
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Mina diktkort
  • Mest sedda klippen

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm