Har en liten tjej som redan från 3 v ålder vart otroligt krävnade. Skrek hela dagarna fram tills hon var 5-6 mån då de lugnade sig. Hon är fortfarande gnällig och skriker i högan sky när de inte går som hon vill eller om hon inte ärp å humör. Hon är 1,5 år nu.
Vi började skola in hennne på dagis som ettåring men det funkade inte så bra. otrygg och ledsen osv. Hon gick i 3 månader. I mellanåt funkade det bra. Hon blir upprörd och rädd nrä de är stökigt och många barn som springer runt. Endå går våra barn på ett småskaligt dagis med bra med personal.
Hon fick en dagispaus över jul (ca 2 mån) sedan skolade jag långsamt in henne igen. Det verkar ha funkat sisådär. De tycker de har gjort vad de kan för henne nu sa de på ett möte vi var på i går.
Så nu får hon gå hemma med mig och min mamma. Jag pluggar så vi får försöka pussla
De rekomenderade mig även att ta kontakt med en barnspykolog på BVC.
Hon är inte som andra 1,5 åringar hon är väldigt "överallt och ingenstans" får utbrott där hon bits och slåss och gråter hon upp sig så har hon svårt att sluta. Hon har svårt med separation med människor. Kan gråta om en personal måste resa sig tex. Hon har inte kunnat vara ute med de andra barnen så mycket för hon gråter så fort de kommer ut på gården.Antar hon har stört de andra o deras rutiner.
Finns de fler som har haft ett barn med liknande beteende?
I går fick hon ett utbrott och jag satt bara och höll henne och sa "jag vet du är arg" i ca 20 min och hon skrek sig röd och hostig. Hon är bara 1,5 liksom. Hon är hel hetsig och aldrig lugn. Svårt att slappna av och varva ner och ägna sig åt något koncentrerat om de inte är film tex de kan hon titta på länge.
Känns jobbigt hon inte trivs på dagis.

Jag frågade om hon kanske kunde börja i gen när hon är typ 3 och kan prata för sig men då sa de bara "ni får ha kontakt med BVC psykologen först - vi kan inte säga något"
Så...nån som vart i en liknande situation?