Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Foralder
  • Forum
  • Mobbning
  • Min dotter är elak mot andra barn.
Mobbning - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Mobbning
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Min dotter är elak mot andra barn.

    Tis 29 sep 2009 15:00 Läst 2803 gånger Totalt 6 svar
    Astrid36
    Visa endast
    Min dotter som är 4 år är så elak mot andra barn. Ja ibland tycker jag nästan att hon mobbar. Hon dyker på och ska alltid ta saker från de andra, eller förstöra de dem har gjort, knuffas, kasta sand osv. Hon har också fått för sig att hon ska gå runt och viska hemligheter till några, och hon talar om för barnen vem som ska få komma på hennes kalas och vem som inte ska få komma. Det bestämmer givetvis jag, och jag bjuder in alla från dagis, så det där har hon hittat på helt själv. Periodvis har hon många kompisar och periodvis är hon utfryst. Varje gång jag ser att hon är elak eller gör något trots att det andra barnet säger nej, så säger jag till henne ordentligt. Vi har också snackat mycket om att vänner är viktiga, de ska man vara snäll mot och att vänner ska man ha hela livet. Vi snackar mycket om det med att inte vara elak, och jag frågar hur hon skulle känna om någon gjorde sönder hennes saker eller sa att hon inte fick komma på det barnets kalas osv. Men ingenting verkar hjälpa.

    Igår var hon jätteledsen när hon skulle lägga sig och sa att hon inte ville gå till dagis mer för hon hade ingen att leka med där. Det förstår jag när hon beter sig så, men det vill jag helst inte säga. Jag säger i stället att om hon är snäll mot de andra barnen så vill de säkert leka med henne.

    Men vad ska jag göra för att få henne att förstå? Det är ju varken bra för henne att bli utfryst eller för något av barnen att bli mobbad av henne.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. squipp
      Visa endast
      Tis 29 sep 2009 15:10
      #1
      Kanske hamnat i ett mönster där hon väljer att göra de här sakerna för att få någon uppmärksamhet.

      Skulle prova hemma att ge henne (mycket) mer uppmärksamhet och beröm när hon gör saker bra och en kort tillsägelse och förklaring när hon gör fel.
      Kanske prova med kompis(ar) hemma?

      Förskolan där mina barn går jobbar mycket med t.ex. "Är du en bra kompis nu?" "Skulle du vilja att någon annan gjorde så mot dig?" osv. för att barnen ska förstå istället för att bara bli tillsagda.
    2. EJai
      Visa endast
      Tis 29 sep 2009 15:12
      #2
      Kanske hon skall gå till någon och prata som kan hjälpa till och komma fram till vrf hon stundvis måste göra saker som får dem andra barnen att inte vilja leka. asså vad som är grunden till henens beteende. Vist alla barn kan väll ha lite i sig men om det blir för mycket så är det ju aldrig bra. eller deta e vad jag hade testat
    3. Astrid36
      Visa endast
      Tis 29 sep 2009 15:22
      #3
      Ja du har en poäng i att ge henne mer uppmärksamhet. Problemet började när hon fick en lillebror för 1 år sedan.. Jag bjuder ofta hem hennes kompisar och jag umgås med flera av de andra mammorna på dagis och vi brukar träffas tillsammans med barnen på helgerna osv. men jag måste hela tiden hålla på och säga till henne och stoppa henne när hon är på väg att putta ner någon eller slå eller förstöra. Jag tror du har en poäng i att jag borde visa mer uppskattning när hon gör bra saker, men det slår mig nu att jag kanske borde vara mer konsekvent med gränserna också. Kanske att man helt enkelt talar om för henne att om hon forsätter reta de andra barnen så får vi gå hem.. Och om hon inte slutar, så går man hem helt enkelt. Det borde kanske få henne att förstå.
    4. lyckligt lottade linda
      Visa endast
      Sön 4 okt 2009 02:45
      #4
      squipp skrev 2009-09-29 15:10:38 följande:
      Kanske hamnat i ett mönster där hon väljer att göra de här sakerna för att få någon uppmärksamhet.Skulle prova hemma att ge henne (mycket) mer uppmärksamhet och beröm när hon gör saker bra och en kort tillsägelse och förklaring när hon gör fel.Kanske prova med kompis(ar) hemma?Förskolan där mina barn går jobbar mycket med t.ex. "Är du en bra kompis nu?" "Skulle du vilja att någon annan gjorde så mot dig?" osv. för att barnen ska förstå istället för att bara bli tillsagda.
      Superbra! Lyft fram det positiva. Det är det positiva som ska ge mer uppmärksamhet än det negativa. Barn vill alltid ha uppmärksamhet, även fast den är negativ är uppmärksamhet ändå det primära.
      Se henne när hon är snäll och säg till kort och ge inte mkt samtal åt det negativa!
    5. Maijlo
      Visa endast
      Lör 26 dec 2009 22:26
      #5
      Jag har studerat en del kring forskning om empati och hjärnans utveckling. Det är viktigt för så små barn som fyraåringar att leka fram nya mönster och öva på dem. Du kan prova med olika rollekar där du lär henne olika nya beteenden, använd hennes dockor eller gör låtsaslekar där ni båda agerar. Försök hitta olika sätt som skulle kunna ge henne det hon vill, (att få vänner är väl målet för henne gissar jag?), för att hon ska få verktyg som fungerar i barngruppen. Med äldre barn kan man även prata igenom hur man får vänner osv, men det kan vara väl abstrakt att ta in när man är så liten.
    6. Astrid36
      Visa endast
      Sön 27 dec 2009 00:04
      #6
      Tack för svaren. Vi har troligtvis fått ordning på problemet (hoppas jag). Det har t.ex. hänt att hennes komisar har velat gå hem, när de har varit hos oss, för att hon att vart elak mot dem. Det har gjort min dotter väldigt ledsen. Sedan har vi snackat om det som har hänt. Hon har också berättat om att andra barn har varit elaka mot henne och då har vi snackat om att det också är fel. Jag tror jag har varit för slapp med regler, men är glad att jag har börjat få ordning på det.
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
    • Forum
    • Förälder
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Ensam förälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Styvförälder
    • Pappagrupp
      • Fritidsintressen
      • Föräldrapenning
      • Graviditet
      • Infertilitet
      • Pappaledighet
      • Provrörsbefruktning
      • Spel
      • Sport
      • Övrigt
    • Medlemstrådar
      • 2003
      • 2004
      • 2005
      • 2006
      • 2007
      • 2008
      • Blandat
      • Ort/Område
      • Skolbarn
      • Småbarn
    • Bloggar
    • Personligt
      • Föräldraskap
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Nyfödda/adopterade
    • Namnbanken
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Men ursäkta för att jag troligtvis ligger på bb när ditt barn ska döpas...
    • Min sambo vill göra faderskapstest. Har jag fel??
    • Dra åt helvete alla balkongrökare!!!
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
    • Varför skall jag vara försörjningsskyldig för min sambo?!
    • 14år&gravid
    • Min man får betala allt när det kommer till hans syster
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm