Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Foralder
  • Forum
  • Allergier
  • Vad hade ert/era barn för symtom vid mjölkproteinallergi?
Allergier - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Allergier
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Vad hade ert/era barn för symtom vid mjölkproteinallergi?

    Tis 2 mar 2010 17:27 Läst 7079 gånger Totalt 28 svar
    bo74
    Visa endast
    Och vid viktnedgång, berodde det på dålig aptit eller normal/god aptit men med sämre näringsupptag?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-02 17:28
    Skrev fel, jag menar dålig viktuppgång, inte nödvändigtvis viktNEDgång.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Ladybird12
      Visa endast
      Tis 2 mar 2010 19:27
      #11
      Hej!
      Våran dotter fick "diagnosen" mjölkprotein allergi när hon var 2 månader.
      Hennes symptom kom över en helg, super snabbt!!
      Då började det med
      fruktansvärda diareer
      Rosslig och slemmig
      Hemst klåda, kliade och ålade HELA tiden
      Hennes hud var extremt torr och alldeles illröd av inflamerade exem.
      Orolig
      Massa skorv som bara blev mer och mer ju mer vi kammade och fick bort.
      Kräktes i mängder även ett par timmar efter hon ätit.

      Fick ny mat redan på månadagen (nutramigen LGG), klådan minskade lite, diareerna blev så där, Rosslet blev bättre, ja hon blev lite lite bättre men inte helt bra.
      Vid ett återbesök efter ca 1 månade hade hon inte öka nått i vikt och huden var fortfarande inte bra enligt dietisten så hon fick byta till nutramigen AA. Och efter det bara allt försvann! Hon blev kanon fin i huden ,skorven försvann, diarrerna är borta, ingen mer tavegyl eller atarax, och hon slutade kräkas.

      Att hon inte gått upp i vikt berodde på att hennes tarmar var så påverkade att dom inte kunde ta upp någon näring.
    2. guldplutt
      Visa endast
      Tis 2 mar 2010 19:29
      #12
      diarré - han har alltid bajsat löst, men det ser inte annorlunda ut än jag minns från dotterns bebisbajs..? när man ammar så är det väl rätt så rinnande..?

      snorig och slemmig har han också varit i princip hela tiden. skorv har han, fast inte så fasligt mycket iofs, men det går inte över.
    3. shoreline
      Visa endast
      Tis 2 mar 2010 20:42
      #13
      Skorv har min kille också. Det vill inte heller försvinna utan tvärtom så har det liksom gått ner i pannan och på sidorna. är det genom pricktest eller venprov man kan kolla allergin?!
    4. Ladybird12
      Visa endast
      Tis 2 mar 2010 20:52
      #14
      På min tjej gick åxå skorven ner, i ögonbrynen hade hon maasor!

      Dom har tagit test i fingret på våran lilla tjej, men när dom är så små så är det inte säkert att de syns på blodprov har läkarna sagt till oss. Flera test har tagits med de har inte synts än, men mjölkallergisk är dom säkra på att hon är iallafall!!
    5. shoreline
      Visa endast
      Ons 3 mar 2010 18:56
      #15
      Puffar lite
    6. bo74
      Visa endast
      Tors 4 mar 2010 21:50
      #16
      Märkte ni själva att det var något fel när allergin kom? Var det tydligt? Här är det bara BVC som tror, och jag själv tror inte. Jag har ätit jättemycket mjölkprodukter och ammat och gett baby semp.

      När jag var hos spec.läkare konstaterade de att skorv och plitor (som BVC tolkar som nässelutslag, men de kliar väl?) går över när man slutar amma och att skorv är en naturlig reaktion på komjölk som de inte kan bryta ner ännu för att ett enzym saknas hos ca 60% av alla barn. Förutsatt att jag förstått rätt, kan inte komjölksprotein vara mer svårsmält också då? Även om det inte är fråga om allergi? Vi är ju inte gjorda för komjölk? Känns som en bulk-diagnos och det är väl lite förståeligt med tanke på den korta tiden för utredning som vanligtvis ges och att vissa barn får livshotande reaktioner.

      guldplutt:
      Apropå vad som är diarré och inte, läste om någon vars barn bajsade rinnigt 4ggr i timmen vid mjölkallergi. Då fattar man ju att det är diarré. Jag hade turen att min dotter bajsade hos läkaren och fick veta att det såg normalt ut. Då var det rinnigt och likadant alltid, kanske 5-6ggr om dagen. Detta var när hon helammades.

      Vi har inte fått diagnos men ska testa komjölkfritt i 14 dagar. Symtomen min tjej har är:
      torr hud
      eventullet lite blå under ögonen
      hade inte gått upp tillräckligt i vikt vid ett vägningstillfälle, nu en månad senare, är det stabilt igen
      kan inte lyfta huvudet när hon ligger på mage längre (vi har övat dåligt eftersom hon kräks varje gång)
      hormonplitor (nässelutslag?)
      lite skorv
      kräks magsaft och oftast lite av maten när hon ätit
      en kaskadspya efter baby semp

      Efter 3 dagar komjölkfritt har hon blivit knottrig på magen men mår i övrigt som innan.

      Shoreline, lycka till imorgon nu då!
    7. shoreline
      Visa endast
      Fre 5 mar 2010 13:03
      #17
      Här härjar magsjukan så det blev inget pricktest i dag. Hoppas liten kryar på sig så vi får komma till barnmottagningen snart!
    8. bo74
      Visa endast
      Fre 5 mar 2010 14:49
      #18
      Å nej! Hoppas det snabbt går över. Den vanliga vinterkräksjukan gör väl det i år.
    9. padelin
      Visa endast
      Lör 6 mar 2010 11:44
      #19
      Min son har haft diffusa symptom, men det som varit mest påtagligt är att han har haft ont i magen när han äter. När jag tog upp detta med BVC så sa sköterskan att vi kollar först och främst om det är mjölk han är känslig mot eftersom det tydligen är jättevanligt. Jag åt helt mjölkfri kost i tre vekor, jag bytte ut hans gröt mot EnaGo. Det märktes med en gång att hans aptit ökade. Han fick inte ont när han åt. Hans bökande i samband med sömnen försvan helt - jag lägger ner honom när han är trött och han vänder sig på sidan och sluter ögonen och slappnar av. Han hade innan lite känslig hud med benägenhet att rodna och bli lite torr - detta är nu helt borta.

      Den första veckan med mjölkfri mat gick han upp 300 g, han har tidigare ökat ca 150 gram per två veckor. Det var ju helt fantastiskt.
      För sakens skull så provade jag att åter börja äta mjölk efter de tre testveckorna. Under två veckor ökade jag sakta på min egen konsumtion av mjölkproteiner. Det slutade med en unge som inte kunde äta sin gröt pga magont, han kunde inte somna på dagarna i sin säng,. En massa skrik och gråt och en allmänt gnällig unge. Jag har själv tagit beslutet att jag slutar med mjölk så länge jag ammar. Det har nu tagit två dagar av mjölkfritt och nu har jag tillbaka min glada och matglada pojk som har lätt för att somna och komma till ro.

      Jag känner inte att jag behöver komma till en allergimottagning för att få detta bekräftat på något sätt. Jag råder er andra som misstänker allergi att själva prova och se om det blir bättre med mjölkfri kost.

      Jag kan inte låta bli att tänka på alla de som har problem med sina spädbarn som inte kan sova och komma till ro. Jag själv insåg inte att min son hade sömnrubbningar förrän jag slutat med mjölken och såg skillnaden.
    10. Monna
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 10:51
      #20
      Min dotter, 14 månader gammal, hade "enkla" symptom som lika gärna kunde ha berott på annat. Jag fick verkligen envisas på BVC för att jag skulle få lov att pricktesta dottern, som visade sig vara mjölkproteinallergisk vid 7 månaders ålder.

      Hon fick nässelutslag kring munnen när hon fick mjölk på huden och även röda prickar där mjölk kom i kontakt med hennes händer, armar osv. I övrigt märkte vi ingenting, ingen magknip, ingen klåda, ingen viktnedgång.

      Var uppmärksam, är det enda råd jag kan ge, man märker nog själv som förälder om det är något som inte står rätt till. Gudskelov är dotterns allergi så mild att jag inte behöver utesluta mjölk i min kost, och nu väntar vi på blodprovssvar om hon har blivit av med allergin eftersom senaste pricktestet inte visade något. Hoppas verkligen att det har vuxit bort redan!
    11. Lussekatten87
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 10:56
      #21
      Vår dotter hade eksem över hela kroppen som hon kliade på dygnet runt,var väldigt påfrestande på oss alla hemma.Hon var knallröd på kinderna och fläckig på kroppen. hade fläckar i hela hårbotten också,de kliade som värst på henne.
      Hon vaknade upp emot 10 ggr per natt och hade svårt att somna om pga av klådan.

      Jag var sedan i kontakt med BUMM i min kommun och de tyckte att vi skulle ta blodprov på vår dotter eftersom min son är äggallergiker.
      De kollade ägg och mjölk och båda var positiva. Hon var då 6 månader gammal.
      ydligen är det ovanligt att det visar något när de är så små,men jag är glad att vi fick reda på vad som var fel på henne.

      Detta var för 1,5 månad sedan och vi smörjer henne med kortison ett par gånger/vecka nu. Förut gjorde vi det 2 ggr/ dag. Smörjer även med mjukgörande som Miniderm och Locobase.
      (¯`°•.¸ ♥ Gabriel 080109 & Maria 090729 ♥ ¸.•°´¯)
    12. shoreline
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 17:26
      #22
      Hej!

      I dag har vi varit och gjort pricktest med sonen. Han reagerade på mjölkprotein, men inte speciellt mycket. Det var ytterst lite som sköterskan sa. Sjuksköterskan sa att vi skulle väga fördelar mot nackdelar angående att utesluta mjölken då sonens besvär är så lindriga. Han var enligt henna väldigt mjuk och fin i huden vilket de flesta mjölkproteinallergiker tydligen ej brukar vara. Så vi kör på som vanligt här. Så länge vi smörjer med mjukgörande och mild kortison så funkar det bra!

      Hur har det gått för dej TS?
    13. LeiasMamma
      Visa endast
      Mån 22 mar 2010 20:48
      #23
      Våran dotter reagerade vid kontakt av mjölk på huden, som nässelutlag ungefär. Funderingar på att allt inte stod rätt till började när vi började ge henne smakport vid 4 mån. Hon hade då väldigt mycket eksem o utslag på kroppen som kliade, speciellt på fötterna men även på bröstet o magen, som röda fläckar ungefär.
      Vi gjorde ett pricktest när hon var 5 mån vilket visade allergi komjölkprótein. När jag uteslöt mjölken ur min kost blev hon väldigt mycket bättre. Vi skall göra ett nytt pricktest när hon är 17 mån, så får vi se vad det visar. INte kul detta med allergin men ändå skönt att veta vad som är fel.
    14. bo74
      Visa endast
      Tors 1 apr 2010 00:47
      #24
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej! I dag har vi varit och gjort pricktest med sonen. Han reagerade på mjölkprotein, men inte speciellt mycket. Det var ytterst lite som sköterskan sa. Sjuksköterskan sa att vi skulle väga fördelar mot nackdelar angående att utesluta mjölken då sonens besvär är så lindriga. Han var enligt henna väldigt mjuk och fin i huden vilket de flesta mjölkproteinallergiker tydligen ej brukar vara. Så vi kör på som vanligt här. Så länge vi smörjer med mjukgörande och mild kortison så funkar det bra! Hur har det gått för dej TS?
      Vad tiden går!

      Tack för alla svar, inte minst dina, shoreline!

      Vilka nackdelar såg hon med att utesluta mjölk? Hoppas det känns bra annars.

      Jag har fortsatt att äta komjölkprodukter och amma kombinerat med Nutramigen. Det har gjort BVC nöjda men amningen har tagit stryk. Numer ammar vi bara 2 ggr om dagen. Dotterns mage verkar lugnare sedan vi slutade med BabySemp. Tror fortfarande på känslighet snarare än allergi.
    15. stfu
      Visa endast
      Lör 10 apr 2010 17:29
      #25
      Min son konstaterades med mjölkprotein allergi först när han var 5 år.
      Han har aldrig haft diaréer men led av en hemsk eksem som var riiiiktig svår att göra sig av med, ofta utvecklades dom till smärtsamma sår men pga normal avföring så såg BVC ej någon anledning till att göra allergitester. Han har dessutom alltid följt sin vikt/längd kurva och är idag en av de större 6åringarna.

      Men ända sens vi började med mjölfri kost så är han eksemfri och är en mycket gladare kille (hade hemska humörsvängningar förut). Att det gjordes allergitest (blodprov) på honom var av en slump då han drabbades av en akut allergisk reaktion förra sommaren med nässelutslag över hela magen upp mot bröstkorg och vid sidorna mot ryggen. Tur i oturen med andra ord.
    16. Lena 81
      Visa endast
      Lör 10 apr 2010 21:56
      #26
      Min son hade hemska diareér, gick inte upp i vikt som han skulle och var ständigt arg, ledsen.

      När han sedan fått mjölkfri kost under några veckor var han lugnare, var inte lika arg och inte lika ledsen längre. När han hade ätit mjölkfri kost i c:a 5 månader gick han upp i vikt som han skulle. I min sons fall berodde "viktstilleståndet" på dåligt näringsupptag p.g.a mjölken. Vi fick veta att han var allergisk när han var 1,5 år.
    17. Malin Gumman
      Visa endast
      Lör 10 apr 2010 22:05
      #27
      Min dotter hade skorv och hade eksem över hela kroppen - var röd som en kräfta. Dottern fick konstaterad mjölkproteinallergi vid 3 månaders åler men hade problem med eksem från födseln.
      Hon gick heller inte upp i vikt som hon skulle.
    18. Chaarliie
      Visa endast
      Tis 13 sep 2011 11:40
      #28
      Min dotter var väldigt liten i magen under hela graviditeten så vi gick alltid på tillväxtkoller.. Hon var även väldigt liten när hon kom, 3270 g för att vara exakt. Och då hade jag ändå gått över 16 dagar.


      Välling har hon alltid ätit, hon älskar välling! Och jag började vänja mig vid att hon var rätt liten. Jag fick en liten flicka helt enkelt.

      Men när hon var ca 6 månader, i januari 2011 , blev hela familjen magsjuka och då tappade hon ett kilo. Hennes kurva ha alltid legat på minus 1, men nu gick kurvan helt vågrätt. Längden ökade men inte vikten.

      Sen kom matvägran. Hon totalvägrade att äta. Stortjöt så snart hon såg matskålen. Det enda hon skulle ha var välling minsann. Och efter ett tag gav jag med mig. Men vissa dagar ville hon bara ha 3 flaskor välling på en hel dag! Och detta höll på ett bra tag..

      I april samma år blev hon sjuk igen. Efter magsjuka på 2 veckor gick hon ner nästan 2 kilon.. Så då låg hon på mer än 3 minus i kurvan. Med magsjuka följer den här äckliga, gröna diaréen..
      Tillslut blev det bättre, bajset blev normalt igen. Men sen blev det bara hårdare och hårdare tills hon var förstoppad i magen helt. Sen April har hon fått 15-20 ml lactulos om dagen, varje dag. 

      Under hela tiden har vi träffat en himla massa läkare. Alla säger samma sak.. Hon är frisk men försöker bara återhämta sig efter viktnedgången i samband med magsjukan. Detta fick jag höra flera, flera gånger från olika läkare. Trots att hon bara fortsatte att gå ner i vikt. Visst, 10 eller eller 100 g per månad. Men det var ju ändå NER och inte UPP!

      Strax innan hennes 1 årsdag vägde hon runt 7 kilo.  
      Nu började jag rota runt mer kring sjukdomar och allergier. Snubblade över glutenintollerans. Första blodprovet togs i Juni. Det var negativt. Träffade en ny läkare och då kom det fram att jag inte fått rätt information om förberedelser för testet. Dvs att ge henne massa, massa gluten innan blodprovet. Så vi fick göra om det. 3 veckor med kost sprängfylld med gluten. Sista veckan började hon kräkas, hon har aldrig varit ett kräkbarn, och jag trodde det var ett tecken på att hon verkligen var allergisk. Men icke. Testerna i början av augusti var negativa.

      Bara här om dagen var vi på första besöket hos våran dietist. Vi mätte upp en typisk dag i matväg på datorn. Min dotter äter 7 måltider om dagen.. Det resulterade i 1500 kalorier och dietisten sa att ett barn i hennes ålder behöver ca 900 kalorier om dagen för att må bra och gå upp i vikt. Hon får nästan dubbla, ändå går hon ner i vikt.. Då kom det här med mjölkprotein på tal. Så nu ska vi och dietisten ha möte med dotterns nya läkare om hur vi går vidare med prover för mjölkallergi.

      Så nu håller vi tummarna på att vi får lite svar!
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
    • Forum
    • Förälder
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Ensam förälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Styvförälder
    • Pappagrupp
      • Fritidsintressen
      • Föräldrapenning
      • Graviditet
      • Infertilitet
      • Pappaledighet
      • Provrörsbefruktning
      • Spel
      • Sport
      • Övrigt
    • Medlemstrådar
      • 2003
      • 2004
      • 2005
      • 2006
      • 2007
      • 2008
      • Blandat
      • Ort/Område
      • Skolbarn
      • Småbarn
    • Bloggar
    • Personligt
      • Föräldraskap
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Nyfödda/adopterade
    • Namnbanken
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Tack för att ni får mig att gråta! Förlåt så jävla mycket att min vikt stör dig och tack som fan för att du gör dig rolig över mig!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Mina diktkort
  • Mest sedda klippen

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm