Hej, har en dotter på 8 veckor som nyligen börjat äta ersättningen Neocate. Nu har hon fått svårt att bajsa pga hård mage som tydligen är vanligt när man äter Neocate. Vi testade Nutramigen innan och då bajsade hon men fick lite prickar och ont i magen så det fick bli Neocate istället.
På Fass står det att 0-1 åringar kan ta 5 ml, det sa även BVC, men ska man ge 5 ml med en gång eller börja på 1 ml och trappa upp allt eftersom? Vi började med 2 ml för 3 dagar sen, sen 3 ml och idag 4 ml för hon har inte kunnat bajsa själv. Igår fick vi hjälpa henne med termometern.
Hur mycket fick ni ge innan det blev bra och hur lång tid tog det?
Och är det någon av era som reagerat med prickar eller eksem av Laktulos, Minifom eller Sempers magdroppar? (Hon får alla 3)
För hon har fortfarande prickar i pannan, runt munnen och på kinderna och hon är även lite torr i hela ansiktet.