Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Foralder
  • Forum
  • Allergier
  • Matintolerans eller allergi under amningstid del 2
Allergier - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Allergier
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Matintolerans eller allergi under amningstid del 2

    Mån 15 mar 2010 21:22 Läst 6577 gånger Totalt 137 svar
    Annen81
    Visa endast
    Hej! Såg att den andra tråden har gått ut så jag tänkte starta upp en ny om ni fortfarande sugna på att följas åt.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
    1. Annen81
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 21:59
      #1
      Trottoarbonden:
      Jag har läst ditt inlägg och tänkte kommentera dina funderingar. Jag tror det spelar roll om maten är finfördelad, tror det är mildare för magen med finfördelat. Annars krävs det mer av magen om den ska bearbeta större bitar.

      Man måste ju kunna leva så det är klart man ska ut och göra saker, annars blir man knäpp. Man vill ju skydda sitt barn men tyvärr går det inte alltid. Du gör det bästa du kan!

      Jag tycker synd om dig som ska jobba och inte får sova. Hoppas att Isak mår och sover bättre snart så du också får sova.

      Läget här hemma är samma som vanligt, ingen sömn och magproblem. Vi har nu fått resultatet från njurundersökningen och den visade att det inte är något funktionsfel på njurarna. Det är jätteskönt men vi vet fortfarande inte om det är hennes hydronefros som gör att hon har ont ibland. Hon har olika typer av magsmärtor så det kan mycket väl vara så. Men vi märker att maten spelar roll också, hon reagerar stark när vi testar nya saker.
    2. Annen81
      Visa endast
      Tors 18 mar 2010 17:37
      #2
      Hej! Hittar ni hit?
    3. Trottoarbonden
      Visa endast
      Tors 25 mar 2010 20:06
      #3
      Hej nu är jag här och ja jag vill gärna fortsätta följas åt, trots att jag då inte ammar längre!

      här är läget dåligt men annorlunda kan man säga. Tidigare har Isaks besvär varit gaser som stört honom nattetid och ibland även på dagen. Han har också till en början varit mycket skeptisk mot mat. Därutöver har han haft exem.
      Då jag fortfarande ammade var nätterna rent kaotiska med långa uppvak i ett. Då jag slutade amma minskade kaoset på nätterna. Vi kom fram till att det nog inte kunde bli helt bra och har testat olika livsmedel och satt "ok-stämpel" på de som inte orsakat kaos. Idag har vi två till tre uppvak med gaser per natt och detta tycks vara det bästa läget vi kan uppnå. Listan på vad han då kan äta har blivit hyfsat lång (lägger till våra listor längst ner i inlägget - om jag nu kommer ihåg det!).
      Det var trögt med maten då jag slutat amma men efter ett par veckor så åt han riktigt bra. Detta har ändrats nu. Han vill nästan inte äta alls. Några få skedar. Det spelar ingen roll vad han får. Han är hungrig och gnäller vid sin matstol men äter ändå väldigt lite. Spelar ingen roll om han får äta själv, om det är stora bitar eller slät puré. Han får samma som oss, han får annat, han får nytt o han får invant. Det enda han gillar nu är välling i flaska (drack innan glatt även i mugg). Och han är supergnällig, hängig och klängig. Vet inte vad som är hönan eller ägget. Blir han hängig för att han inte äter eller är något fel som gör att han inte äter??? han har många tänder på gång men jag vet inte om det är orsak, har gett alvedon men utan att någon förändring skett.
      Utslagen är oförändrade.
      Har tid hos allergiläkaren på onsdag.

      Annen 81: hydronefros skriver du. Vad är det? Hur är läget nu?

      Här kommer våra listor (sorry att det ser knasigt ut, inklippt från word):
      Ja

      Bakpulver

      Bröd (utan mjölk och med lite fibrer)

      Carlshamns mjölkfria bakmargarin

      Carlshamns mjölkfria smörgåsmargarin

      D-vitamin i olja

      EnaGo mjölkfri välling

      Falukorv Scan

      Fingermarie kex

      Fläskkött

      Havremjölk (ICA Solhavre)

      Ingefära torkad

      Kokosmjölk (obs, utan tillsatser)

      Krossad tomat

      Kyckling

      Lammkött kokt

      Leverpastej Scan

      Majspuré (men han blir väldigt hård i magen!)

      Makrill i tomatsås

      Nötkött

      Passerad tomat

      Pasta (obs endast durumvete o vatten)

      Rapsolja

      Ris (vanligt, jasmin, rispuffar, rismjöl)

      Salt

      Smörgåsrån

      Socker

      Solrosolja

      Vaniljsocker

      Vete (mjöl, pasta, mannagryn)

      Vitpeppar

      Nej

      Baljväxter

      Broccoli

      Couscous med kyckling o tomatsalsa (Semper barnmat)

      EnaGo mjölkfri banangröt

      Mjölk

      Potatis

      Päronpuré

      Ärtor

    4. Trottoarbonden
      Visa endast
      Tors 25 mar 2010 20:10
      #4
      lök ska vara med under Nej (fast det finns i leverpastej och falukorv fungerade det inte när jag lät pyttelite koka med i köttfärssås)
    5. Annen81
      Visa endast
      Tors 25 mar 2010 22:53
      #5
      Trottoarbonden:
      Hon har hydronefros på båda njurarna vilken betyder att hennes njurbäcken är vidgat. Det behöver inte betyda något alls och det växer ofta bort men det kan orsaka smärta i vissa fall (och även andra problem).

      Vad skönt ändå att ni har en del som kan äta och inte bli allt för dålig av. Synd bara att han fått så dålig aptit. Hoppas det bara är en fas som går över snart. Två till tre uppvak låter rätt bra i mina öron, här hemma är det ca 15-20...Det ger mig lite hopp om att det kan bli bättre när jag slutar amma.

      Tjejen har varit sjuk med feber här hemma så det har varit värre än vanligt och nu när sjukdomen är borta har även aptiten helt försvunnit. Idag har hon knappt ätit något alls. Det har fungerat rätt bra annars på sitone vad det gäller hennes aptit på annat än bröstmjölk. Försöker vänja henne vid den nya mjölkfria vällingen också men det var strul med mögel i hela sempers sortiment så de drog in alla förpackningar men idag så fick jag äntligen tag på den igen. Hon har varit så dålig den sista tiden så jag kan inte avgöra om hon tål den eller inte men jag tänkte köra på några dagar så får vi se. Om hon börjar äta igen det vill säga.

      Har du börjat jobba än och hur går det?
    6. Annen81
      Visa endast
      Tors 25 mar 2010 22:58
      #6
      Tänkte bara lägga till matvanorna nu förtiden också.

      Frukost -risgröt
      Lunch- ris och kalvkött
      Middag -ris och kalvkött
      Kväll -välling + amning

      Mellan målen även amning och lite plockmat + melon
      Hon får även hemmagjord blåbärskräm till efterrätt.
      Ska försöka variera lunch och middag lite mer snart men tar det långsamt.

      Har ni några tips vad man kan ge till mellanmål när jag plockar bort amningen?
    7. Trottoarbonden
      Visa endast
      Fre 26 mar 2010 19:42
      #7
      Ja två till tre uppvak är en klar förbättring, dessvärre kan det innebära att ett uppvak håller i sig i upp till två timmar, inte så bra. Vissa nätter är jag mer uppe än i sängen... Funderar på att göra någon praktisk lösning så att jag kan ligga inne hos honom, men tänker hela tiden att det nog snart vänder...

      Jo, skönt att det är så pass mycket som han kan äta och ändå inte bli sämre än det bästa läget vi har hittat!

      Nej, inte börjat jobba än. Ska börja 1/5 och hoppas dessutom få gå på intervju snart då jag sökt nytt jobb....

      Här har det stående mellanmålet länge varit risgröt, efter ett tag blandade jag i EnaGo vällingpulver i den. Sen blev det smörgås med mjölkfritt margarin. Nu är det välling för hela slanten som gäller! Men för er del, när jag ser att risgröt och blåbärskräm fungerar så hade jag kört på någon slags blåbärsgröt.

      När jag läser vad hon äter känns det som om hon borde vara rätt så hård i magen, allt är ju stoppande utom amningen. Hade sett upp noga med det när jag slutade amma om jag var dig.

      Låter klokt att ta det långsamt. Hon saknar säkert inte variationen, det är mest vi som tycker det är trist. Innan ammade hon ju bara, nu får hon ju olika saker till nästan varje mål!

      Idag åt lilleman flera skedar korv stroganoff (små tärningar falukorv kokt i vatten med tomatpuré, rismjöl till redning)!
    8. Annen81
      Visa endast
      Fre 26 mar 2010 20:00
      #8
      Ja problemet är hon är rätt så hård i magen och du har nog rätt i att det blir värre när jag slutar amma. Det är mycket ris i hennes meny så jag skulle vilja få in någon annan grej också. Funderar på att testa havreyougurt för jag är inte säker på att hon är allergisk mot havre. Havre innebär ju ganska stor variationsmöjlighet också. Får testa sedan när hon blir bättre.
      Hon är väldigt känslig mot frukt annars finns det ju ganska många frukter som är lösande.

      Sedan när jag slutar amma har jag tänkt lägga till ett par vällingpass till så hon får i sig vad hon behöver. Jag tror nog att hon kommer äta minst en gång på natten när jag slutar amma för hon äter ganska lite på dagarna och det är klart hon blir hungrig när hon är vaken halva natten.

      Jobbigt med långa uppvak, man kan bli galen ibland när man aldrig får sova. Ibland kommer jag på mig själv med att nästan sova när jag går omkring och försöker söva om lillan.
    9. Trottoarbonden
      Visa endast
      Lör 27 mar 2010 19:36
      #9
      Annen81: Vad är det du tror/vet att hon mår sämre av att äta? Förlåt en trött mamma som inte har något minne, du har säkert berättat tidigare.

      Igår började Isak äta en aning bättre! Och i kväll fick han lingon (inte själva bären utan såsen) till maten och det var populärt! Hoppas nu innerligt att han tål det.
    10. Annen81
      Visa endast
      Lör 27 mar 2010 21:03
      #10
      Det vi vet med säkerhet att hon är allergisk mot och inte bara känslig är: Mjölk, vete, korn, råg, soja, ägg, banan och mango. Det har reagerat extremt starkt mot. Sedan finns det massor av saker som hon reagerar mot men inte lika kraftigt t. ex de flesta frukter och grönskaker. Det är nog lättare att säga de saker jag vet att hon inte reagerar mot...och det är de saker hon äter nu.

      Skönt att han äter bättre! Här är fortfarande aptiten väldigt låg men några skedar mat slinker ner.
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
    • Forum
    • Förälder
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Ensam förälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Styvförälder
    • Pappagrupp
      • Fritidsintressen
      • Föräldrapenning
      • Graviditet
      • Infertilitet
      • Pappaledighet
      • Provrörsbefruktning
      • Spel
      • Sport
      • Övrigt
    • Medlemstrådar
      • 2003
      • 2004
      • 2005
      • 2006
      • 2007
      • 2008
      • Blandat
      • Ort/Område
      • Skolbarn
      • Småbarn
    • Bloggar
    • Personligt
      • Föräldraskap
    • Wiki & artiklar
    • Skriv en ny artikel
    • Kategorier
    • Verktyg
    • Nyfödda/adopterade
    • Namnbanken
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Min sambo vill göra faderskapstest. Har jag fel??
    • Dra åt helvete alla balkongrökare!!!
    • Men ursäkta för att jag troligtvis ligger på bb när ditt barn ska döpas...
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
    • Varför skall jag vara försörjningsskyldig för min sambo?!
    • 14år&gravid
    • Min man får betala allt när det kommer till hans syster
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm