Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Planerar barn
  • Kvinnosjukdomar
  • urinvägsinfektions experter..
Kvinnosjukdomar - Planerar barn
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Kvinnosjukdomar
Planerar barn
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    urinvägsinfektions experter..

    Ons 26 mar 2008 07:26 Läst 2019 gånger Totalt 16 svar
    Smullan
    Visa endast
    Jag har nu då fått detta roliga. Har bara haft det en gång tidigare. Men det började i Söndags att göra lite ont när jag kissade, misstänkte detta och gick till läkaren i måndags och fick pencelin.

    Har ätit det nu 2 tab/dag. sen i måndags... när kommer det sluta att göra ont när jag kissar... Trodde pencelinen tog död på det rätt fort, men nu har det  gått 3 dagar... Är rädd att pencelinet inte verkar...

    Tack för svar..
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Me o Mike
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 07:29
      #1
      I vanliga fall brukar det hjälpa fort!!! Men ibland känns det bra när kuren är slut!
    2. Me o Mike
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 07:29
      #2
      Olika mao.
    3. stfu
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 07:34
      #3
      som mallenuh skrev e d olika.
      men sålänge d inte blir värre! skulle du mot all förmodan fortf känna dig "likadan" mot kurens slut sku jag nog boka in en ny tid hos vårdcentralen.
      d har hänt mig ibland att penicillinet ej funkat, så antingen har jag fått byta penicillin mitt i den första behandlingen, elr så ha rman fullföljt behandlingen men d e fortf bakterier kvar, så då kanske man behöver byta penicillin ev, förlänga behandlingen.
    4. Me o Mike
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 07:37
      #4
      Ja eller du bör avsluta kuren och vänta i 7 dagar.. SEN be om att få lämna en ny odling..
    5. Mollie B
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 07:44
      #5
      Mitt brukade lätta lite 3:e dagen. Sedan finns det lite huskurer man kan testa samtidigt (slår inte ut pc effekt)
      Dricka citronsaft, tranbärs saft, eller som jag gör persiljevatten (koka upp vatten i en kastrull, ställ kastrull åt sidan, lägg ner 3st "buketter" persilja i vattnet 3-7min EJ LÄNGRE!!! häll sedan upp vattnet på en kanna o ställ in i kylen) Det är inte gott men funkat kanon bra för mig. Drick sedan vattnet när det är kallt. Nått glas då o då under dagen.
    6. Hellen68
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 08:18
      #6
      Hej!
      Gjorde dom någon ordentlig odling? (kan ta några dagar)
      Eller var det bara den snabba varianten?
      Jag fick starkare antibiotika efter några dagar då det inte gått över och dom skickat mina prover på "ordentlig odling". Det visade sej att bakterierna (eller vad det nu är) satt högre upp i blåsan. Men drick mycket, gärna tranbärsjuice (smakar blä men gör nytta) eller pressa citron i vatten, även ananasjuice är bra. Bara det är surt!
      Lycka till och hoppas det går över snart!
    7. majka79
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 10:43
      #7
      hej,
      jag hade det nyligen. Till mig sa dock doktorn att jag skulle känna mig bättre redan efter 2 dagar och gjorde jag inte det så skulle jag komma tillbaka, vilket jag gjorde och fick en annan sort, då den som jag fick först tydligen inte fungerade på mig. SÅ om du onte är bättre, ring vårdcentralen och hör om de tycker att du ska komma in igen.

      Sen är det bra att dricka, dricka, dricka, helst då tranbärsjuice.

      Lycka till
    8. Smullan
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 11:52
      #8
      Idag är ju tredje dagen och känner ju fortfarande att jag inte kan kissa ut allt och springer ganska ofta på toa.. Inatt vet jag inte hur många gånger jag var uppe..

      De tog en odling så vi får väl se om läkaren ringer.... Jag skulle ha göra en ägginsättning IVF nästa vecka!!! Det är ju bara att glömma.... ledsamt.

      Men jag har för mig förra gången jag hade det att jag åt 3 tabletter om  dagen, nu äter jag bara 2...

      Är det inte bättre imorgon får jag nog ringa..
    9. Mollie B
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 12:10
      #9
      Är det lexinor du har? Du kan kolla om du tar rätt dosering på FASS om du endå ska ringa doktorn. Jag har fått försvaga doser vid flera tillfällen... i och för sig så har jag haft UVI säkert en 30-tal gånger..
    10. Smullan
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 13:42
      #10
      Mollie B skrev 2008-03-26 12:10:30 följande:
      Är det lexinor du har? Du kan kolla om du tar rätt dosering på FASS om du endå ska ringa doktorn. Jag har fått försvaga doser vid flera tillfällen... i och för sig så har jag haft UVI säkert en 30-tal gånger..
      Nope de heter Trimetoprim 160 mg..
    11. Lällas
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 14:00
      #11
      Jag är drottning av UVI och ätit massor av penecillinkurer men nu tar jag bara Tranbärs tabletter från hälsokost och dom funkar bäst av alla. När jag får känningar till UVI tar jag 2-4 tabletter om dagen så försvinner det på nån/några dagar. Så köp hem det för det är bra att ha hemma också..

      Annars, gå tillbaka till doktorn och be om ny kur med penecillin imorgon. Lycka till.
    12. Smullan
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 14:47
      #12
      Lällas skrev 2008-03-26 14:00:25 följande:
      Jag är drottning av UVI och ätit massor av penecillinkurer men nu tar jag bara Tranbärs tabletter från hälsokost och dom funkar bäst av alla. När jag får känningar till UVI tar jag 2-4 tabletter om dagen så försvinner det på nån/några dagar. Så köp hem det för det är bra att ha hemma också.. Annars, gå tillbaka till doktorn och be om ny kur med penecillin imorgon. Lycka till.
      Beror inte det på vart den sitter.. om den sitter lågt eller högt upp...  Är det inte därför de tar odling.. För att se vart infektionen sitter och vad det är för bakterier..
      Det har börjat att hugga i sidan nu med vid äggstocks trakten.. men det kan väl inte ha nått med det att göra?
    13. Lällas
      Visa endast
      Ons 26 mar 2008 16:31
      #13
      Om det gått så långt att UVI klättrat uppåt så är det kanon med odling och en bra doktor som håller lite koll. Men fortsättningsvis så kan du köpa hem såna tabletter och så fort får känningar kan du ta dessa så brukar det aldrig utvecka UVI utan går tillbaka.. Helt suvve.. Jag hade många återkommande UVI så jag åt många kurer med penecillin och det slog ut magen helt. Så nu föredrar jag hälsokost..

      Men håller med att doktorn är bra i såna här situationer.
    14. Malins änglar
      Visa endast
      Ons 30 apr 2008 14:18
      #14
      vanligtvis tar det 5-7 dagar innan pencilinet har gjort hela susen men det är skillnad från kvinna till kvinna
    15. Tweety11
      Visa endast
      Ons 7 maj 2008 16:15
      #15
      Svar på #11
      Jag håller med Lällas!
      Jag har haft sååååå många UVI genom åren och penicillin och sulfa kurer men påföljande svampinfektioner styrde mitt liv.

      Nu är det bara Tranbärkapslar som gäller för mig. Har alltid såna hemma och vid känning tar jag 2-4 om dagen för att bli av med eländet.
      Penicillin är inte bra för kroppen.
      Givetvis ska man inte ha UVI det är ju inte heller bra.
      Det är inte alltid penicillinkuren hjälper utan man får en annan sort eller så. Men, köp hem tranbärskapslar och börja ta dem!
    16. spanarn
      Visa endast
      Tis 13 maj 2008 13:33
      #16
      senast jag hade urinvägsinfektion ringde läkaren upp tre dagar efter mitt besök o sa att han skrivit ut fel antibiotika så ring till dom igen o kolla upp det...
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Barnlängtan
      • Ensamstående/Singel
      • Fertilitet & Kropp
      • Förberedelser/kost
      • Graviditetssymtom
      • Graviditetstest
      • Kvinnosjukdomar
      • Oro för missfall
      • Preventivmedel
      • Regnbågsfamilj
      • Relation & samliv
      • Syskon
      • Utredning
      • Äntligen gravid
      • Övrigt
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Att göra någon arvlös
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Men ursäkta för att jag troligtvis ligger på bb när ditt barn ska döpas...
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Varför skall jag vara försörjningsskyldig för min sambo?!
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm