Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Planerar barn
  • Kvinnosjukdomar
  • Ni som har fått diagnos för rubbningar i sköldkörteln snälla berätta!
Kvinnosjukdomar - Planerar barn
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Kvinnosjukdomar
Planerar barn
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Ni som har fått diagnos för rubbningar i sköldkörteln snälla berätta!

    Fre 19 sep 2008 13:43 Läst 7646 gånger Totalt 15 svar
    Susie
    Visa endast
    Hej!

    Jag har under flera år haft hemska besvär och försökt få hjälp med östrogen osv i tron att jag har hormonproblem efter min graviditet, nu har det blivit ännu värre, med yrsel,vallningar,hemskt pms humör och försöker bli gravid....
    Idag äntligen har jag vart hos läkaren igen (fick först diagnosen virus på balansnerven)som tagit prover som jag får svar på. När jag läser om det här så inser jag ju att det här måste ju vara det jag lidit av sen min dotter var ca 7 månader! Ingen sexlust på två år, deprimerad,ett fruktansvärt humör osv osv osv, och nu yrseln sen Juni o massa annat!

    Snälla ni som fått svar på att ni har det. Hur funkar det för er och hur hade ni det? Har ni blivit gravida när ni fått medecin? Snälla berätta! Jag ska gå här nu och fundera tills jag får svar och vill så gärna veta lite om det här.

    Häls
    Susie
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. pumpkinhead
      Visa endast
      Fre 19 sep 2008 13:47
      #1
      min kollega har problem med sköldkörteln. mår fruktansvärt dåligt om hon är utan medicinen (trodde hon hade panikångest innan de kom fram till va det va för fel) Hittar dom bara felet och åtgärdar det på rätt sätt kan man leva precis som vanligt säger hon.
    2. Susie
      Visa endast
      Fre 19 sep 2008 16:15
      #2
      *puffar*
    3. Celiine
      Visa endast
      Tis 23 sep 2008 22:01
      #3
      Min mamma har struma, minns inte om det är under- eller överproduktion. Hon brukade få hjärtklappning, yrsel och vara deprimerad. Det var skit-jobbigt för henne, innan hon visste vad det var för fel, och kunde få medicin.
      En del får ju lov att operera, men mamma hade tur och slapp det. Däremot måste hon äta tabletter resten av livet.
      Nu när hon äter medicin så är det ju inget som stör henne i det dagliga livet.

      Hon var förresten på nån slags jod-behandling på sjukhuset för ett tag sen. Vet inte riktigt vad det innebar, men hon blev radioaktiv och fick inte vara nära små barn på ett dygn! Kanske inte aktuellt för dig om du har småbarn, men ville bara säga det, att det finns olika behandlingar.
    4. mizzmini
      Visa endast
      Lör 27 sep 2008 21:59
      #4
      Har själv haft virus på balansnerven , vilket var fruktansvärt :S

      ..men. Hur yttrar sej rubbningar i sköldkörteln ? Är det liknande symptom som det andra ?
    5. leijha
      Visa endast
      Tors 2 okt 2008 21:55
      #5
      Jag har en underfunktion på sköldkörteln (har även haft en överfunktion)

      Fick det överfunktionen efter min första graviditet. Jag märkte det eftersom jag gick ner snabbt i vikt,frös,hade hjärtklappning,darrade,åt jättemkt men gick inte upp i vikt. Hungrig hela tiden. Läkaren trodde att det berodde på depression. Men jag begärede ett blodprov för att kolla mina värden och då upptäcktes det att jag hade en underfunktion. Fick äta medecin (inderal)

      Fick efter några månader en undefunktion. Som försvann efter ett år,men kom tillbaka då jag blev gravid för andra gången. Det försvann aldrig så nu äter jag levaxin.
    6. mizzmini
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 11:13
      #6
      Misstänker att det är det som är felet på mej.

      Jag rasade i vikt efter mitt barn, som nu är tre år. Fast är också hungrig hela tiden, förstoppning med väldiga problem med magen, frusen, tappar mkt hår osv.

      Hur gör man för att kolla upp det ? På sin vårdcentral ?

      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)

      Jag har en underfunktion på sköldkörteln (har även haft en överfunktion)Fick det överfunktionen efter min första graviditet. Jag märkte det eftersom jag gick ner snabbt i vikt,frös,hade hjärtklappning,darrade,åt jättemkt men gick inte upp i vikt. Hungrig hela tiden. Läkaren trodde att det berodde på depression. Men jag begärede ett blodprov för att kolla mina värden och då upptäcktes det att jag hade en underfunktion. Fick äta medecin (inderal)Fick efter några månader en undefunktion. Som försvann efter ett år,men kom tillbaka då jag blev gravid för andra gången. Det försvann aldrig så nu äter jag levaxin.
    7. LillePluttansMamma
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 11:31
      #7

      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)

      Hej!Jag har under flera år haft hemska besvär och försökt få hjälp med östrogen osv i tron att jag har hormonproblem efter min graviditet, nu har det blivit ännu värre, med yrsel,vallningar,hemskt pms humör och försöker bli gravid....Idag äntligen har jag vart hos läkaren igen (fick först diagnosen virus på balansnerven)som tagit prover som jag får svar på. När jag läser om det här så inser jag ju att det här måste ju vara det jag lidit av sen min dotter var ca 7 månader! Ingen sexlust på två år, deprimerad,ett fruktansvärt humör osv osv osv, och nu yrseln sen Juni o massa annat!Snälla ni som fått svar på att ni har det. Hur funkar det för er och hur hade ni det? Har ni blivit gravida när ni fått medecin? Snälla berätta! Jag ska gå här nu och fundera tills jag får svar och vill så gärna veta lite om det här.HälsSusie
      Hej! jag sitter i samma sits som dig just nu och funderar på vad som är fel på mig, lider av huvudvärk,depression,humörsvängningar,trötthet,irr itation och känner av yrsel då å då.. för snart 9års sen så var jag hos läkare och tog blod prov pga av att jag mådde likadant då- de visade sig att jag hade brist av något hormon kommer inte ihåg vad de va för hormon, men fick börja äta p-piller.
      Fick min dotter dec 2005 har mått så här sen dess- har även försökt bli gravid i 2,5år utan resultat.
      Håller nu även på att utreda min dotter då hennes sköld skörtel hormon är högt plus att min mormor har opererat sig för gift struma.
      Har äntligen själv fått en tid till läkare då dom ska utreda även mig om varför jag mår som jag gör.. bara hoppas att dom tar många prover så jag kan få ett svar om vad som är fel på mig orkar inte må så här längre plus så blir sambo/dotter lidandes av mitt humör som jag oftast inte kan styra över
    8. LillePluttansMamma
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 11:35
      #8


      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)

      Misstänker att det är det som är felet på mej.Jag rasade i vikt efter mitt barn, som nu är tre år. Fast är också hungrig hela tiden, förstoppning med väldiga problem med magen, frusen, tappar mkt hår osv.Hur gör man för att kolla upp det ? På sin vårdcentral ?
      hej en vårdcentral kan inte neka dig i att kika om du har fel på sköld skörteln.. så ring och beställ tid för att ta prover..
    9. Novalii
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 12:03
      #9
      Hej!

      Jag har underfunktion av sköldkörteln och upptäckte det för ca 2 år sedan då jag konstigt trött mest hela tiden, blev förkyld gång på gång, hade ingen motståndskraft, var överviktig samt att jag kände mig nedstämt, nästan deprimerad. Jag sökte läkare pga återkommande förkylningar, men han sa direkt att jag led av struma. Jag fick Levaxin som är en medicin som ges vid underfunktion. Levaxin motsvarar de hormoner kroppen själv producerar när man har en fungerande sköldkörtel och därmed är det inga (eller få) biverkningar.

      Det tog säkert ett halvår att ställa in det rätta dosen. Jag började på 25 mikrogram och äter idag 100.

      Idag känner jag inga besvär som jag kan härleda direkt till struma.
      Min läkare säger att när man ställt in sin dos Levaxin har man precis lika stor chans att bli gravid som alla andra (om man bara ser till detta problemet). Fostret tar inte skada av medicinen och inte heller när man ammar.
      Man får ju äta Levaxin livet ut om man får diagnosen, och ofta får man höja dosen när man blir gravid.
      Jag har inga barn ännu och har precis börjat jobba på det, så jag kan inte så mycket om det.
      Hoppas att det går bra!
    10. leijha
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 12:19
      #10
      mizzmini: Ja,det går att göra på vårdcentralen. Jag tycker verkligen att du ska få be om att få göra ett blodprov. Det går snabbt att ta reda på det. Det är inte bra att gå med en under/överfunktion på sköldkörteln. Ring o boka tid.
    11. Susie
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 13:20
      #11
      Hej allihopa!

      Tack för alla svar och för att ni har delat med er till mej!
      Jag har äntligen nu fått svar på alla mina prover och har inget fel på ämnesomsättningen och heller inget problem med mina kvinliga hormoner som först ska visa sig genom att mensen försvinner enligt min gynekolog. Däremot kan man få tillskott av B6 tror jag han sa om humöret förändras så starkt.
      Dock mår jag mycket bättre nu som tur är och yrseln har alltås inget samband med dessa hormoner utan för min del är det "virus på balansnerven" som var den första diagnosen jag fick.
      Hoppas ni andra får utrett vad ni har för problem nu!

      Häls
      Susie
    12. Looptroop Rocker
      Visa endast
      Fre 3 okt 2008 13:32
      #12
      Bara em fråga, fick du veta resultatet i siffror eller sa han bara att det var ok???? OFTA så får man till svar att det är ok bara för att man ligger precis inom gränsvärdena men för att man ska må BRA så behöver man ligga på ett TSH under 2.0 och gränsen för många labb i Sverige är 4.0-4.7!!!!....vilket alltså gör att många med subklinisk hypotyreos räknas som friska men att man egentligen inte är det. Tog man även prov på T3 och T4 och antikropppar? Mycket viktigt för att få en rättvis bedömning!
    13. Lilla Pytte
      Visa endast
      Ons 17 dec 2008 15:53
      #13
      Sitter här i skrivande stund o misstänker själv attjag har struma..När jag läste TS berättelse så kändes det so mjag själv skrivit den..
      När jag väntade vårt andra barn så fick jag vid ett läkar besök höra av dr att jag hade" lite "struma när hon kände på min hals..men ingen vidare utredning i det.
      När min dotter va ca 5-6 mån så började jag känna av yrsel,trötthet osv. men fick då sagt av läkare att tröttheten berodde på sömnbrist o att jag ammande,och yrslen berodde på obalans i öronkristallerna...nu sitter jag här 6 månader senare med yrsel som kommer o går, trötthet, känns som en klump i halsen,risit humör som jag själv trott varit PMS...Ska bara ta tag i mig o våga gå til len läkare.....
    14. Lilla Pytte
      Visa endast
      Ons 17 dec 2008 15:53
      #14
      Sitter här i skrivande stund o misstänker själv attjag har struma..När jag läste TS berättelse så kändes det so mjag själv skrivit den..
      När jag väntade vårt andra barn så fick jag vid ett läkar besök höra av dr att jag hade" lite "struma när hon kände på min hals..men ingen vidare utredning i det.
      När min dotter va ca 5-6 mån så började jag känna av yrsel,trötthet osv. men fick då sagt av läkare att tröttheten berodde på sömnbrist o att jag ammande,och yrslen berodde på obalans i öronkristallerna...nu sitter jag här 6 månader senare med yrsel som kommer o går, trötthet, känns som en klump i halsen,risit humör som jag själv trott varit PMS...Ska bara ta tag i mig o våga gå til len läkare.....
    15. Lilla Pytte
      Visa endast
      Ons 17 dec 2008 15:54
      #15
      kan även tillägga, ingen sexlust,oregelbunden mens, och har sedan tidigare fåt höra att jag aldrig elelr sällan(har ju dock 2 barn)har ägglossning..
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Barnlängtan
      • Ensamstående/Singel
      • Fertilitet & Kropp
      • Förberedelser/kost
      • Graviditetssymtom
      • Graviditetstest
      • Kvinnosjukdomar
      • Oro för missfall
      • Preventivmedel
      • Regnbågsfamilj
      • Relation & samliv
      • Syskon
      • Utredning
      • Äntligen gravid
      • Övrigt
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm