Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Planerar barn
  • Kvinnosjukdomar
  • Ont i Urinblåsan?
Kvinnosjukdomar - Planerar barn
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Kvinnosjukdomar
Planerar barn
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Ont i Urinblåsan?

    Mån 5 okt 2009 23:38 Läst 4127 gånger Totalt 8 svar
    Längtan82
    Visa endast
    Hej!!

    Jag har sedan jag var 15 år (nu är jag 26 år) haft problem med min urinblåsa. Jag vill beskriva det som att ha återkommande urinvägsinfektioner. Blåsan känns stor och svullen. Jag blir panik kissnödig och när jag kissar gör det ont. Det kommer dessutom bara några droppar. Detta har jag till och från var och varannan dag. Jag har det dock oftare på vintern. Det uppstår när jag övergår från att frysa till att vara varm eller tvärtom. Jag klär mig alltid varmt om vintern men det är inte alltid som det hjälper.

    Jag har varit hos massor av läkare med detta men det har inte funnit någon hjälp att få. När jag var 15 och fick mina problem första gången var jag på ungdomsmotagningen och gjorde en gynundersökning. Där visste de absolut ingenting. De sa bara att jag skulle klä mig varmt. Sen var jag hos en urolog, han sa att jag hade en inflamation i u-blåsan. Jag fick tabletter (furudantin) som jag skulle ta under en tid för att se om de hjälpte. Furadantin används för att behandla urinvägsinfektioner och kan även användas förebyggande om man har ofta förekommande urinvägsinfektioner. Jag käkade dem först i ett halvår, fick en massa biverkningar av dem. Klåda och brunt kiss bland annat. Jag ringde läkaren och frågade vad jag skulle göra. Han sa att jag skulle käka dem ett tag till. Jag käkade dem cirka tre månader till. Jag ringde tillbaka. Läkaren hade gått i pension. Jag blev skit förbannad. Men ingen av dem på urologmotagningen visste någonting. Jag ringde därefter en privatläkare. Han gjorde inte ens en gynundersäkning utan sa direkt. Att mitt problem är jätte vanligt och att det kommer gå över när jag blir gravid. Han sa att jag hade bakterier i urinen som gjorde att det sved och att det skulle ändras när min bakterieflora ändrades. SÅ FAN HELLER!!!!!!! Jag blev gravid (fick dock missfall i vecka 14 men det är en annan historia) men inte FAN försvann mina problem. Kommer jag få leva med detta resten av mitt liv? Detta har bland annat förstört mitt sexliv ganska så rejält. Är nästan aldrig sugen på sex. Lite jobbigt för min stackars pojkvän. Den sista läkaren jag var hos sa ju också att detta var vanligt bland tjejer, men varför har jag då aldrig hört talas om någon annan som har detta problem?

    Finns det någon annan där ute i världen som hört talas om detta eller till och med har samma problem som jag?

    Kram



    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. gaffsan
      Visa endast
      Tis 6 okt 2009 00:06
      #1
      Nej , detta ska du inte behöva ha , du behöver utredas , det låter som du ej kan tömma blåsan,du ska kräva en ordentlig genomgång. Jag hade återkommande
      UVi , de röntgade njurar och allt .. - Snälla sök hjälp hos en ny , detta är grymt
      jobbigt  , men så här kan du icke ha det .
      In boxa  gärna mig .om du vill diskutera detta närmare {#lang_emotions_sunny}
    2. Längtan82
      Visa endast
      Tis 6 okt 2009 11:03
      #2
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Nej , detta ska du inte behöva ha , du behöver utredas , det låter som du ej kan tömma blåsan,du ska kräva en ordentlig genomgång. Jag hade återkommande UVi , de röntgade njurar och allt .. - Snälla sök hjälp hos en ny , detta är grymt jobbigt  , men så här kan du icke ha det .In boxa  gärna mig .om du vill diskutera detta närmare
      Hej, tack för ditt svar :) Kan dock inte hjälpa att jag har tappat förtroendet för vården. Har ingen lust med att genomgå en massa undersökningar igen utan resultat. Ingen tar ju tag i mitt problem på allvar. Jag blir bara hemskickad igen.

      Vården, MY ASS!!! Nu har det gått så långt att jag har vant mig vid detta. Tänker inte så mycket på det förutom när jag sitter på toa och det svider som FAN.

      Jag har andra berättelser som gör att jag tycker vården är skit. När jag fick missfall fick jag dagen innan jag skulle skrapas en tablett (cytotek) som skulle göra att allt kom ut. Jag skulle ta denna på kvällen innan jag gick och la mig. Klockan 03 fick jag kramp i magen. Tog två panodil och lyckades somna om. Klockan 06 ställde jag mig upp och blodet bara forsa. Sprang in på toa. Var nära och svimma så jag var tvungen o lägga mig i badkaret. Jag förlorade massor av blod. Trodde att jag skulle dö där i badkaret. Som tur var har jag ju en pojkvän som kunde ringa ambulansen. Men om jag inte hade haft honom, vad hade hänt då? jag kunde ju inte ta mig ur badkaret. Jag fattar inte hur läkarna på KK kunde skicka hem mig med denna tablett.

      En annan berättelse är att jag har varit hos läkare för att jag trott att jag har varit laktosintolerant. Har haft ont i min mage ganska mycket till och från. Jag kommer dit, han tar prover och jag blir hemskickad. Jag får några dagar senare ett brev hem där det står att jag inte har laktos, men hallå vad händer nu då? får jag ingen mer hjälp?

      Så du måste förstå att jag känner mig besviken på vården. Jag vet att jag inte kan ha det såhär men jag har gett upp. Har ingen jäklar anamma i mig kvar!!! :(

      Finns det verkligen ingen annan som har mitt problem?
    3. Längtan82
      Visa endast
      Ons 7 okt 2009 09:47
      #3
      Puffar på lite och hoppas att jag inte e ensam om mitt problem
    4. Längtan82
      Visa endast
      Ons 21 okt 2009 12:37
      #4
      Usch vad jag låter bitter i mina inlägg :-P
    5. peaches101
      Visa endast
      Ons 8 dec 2010 13:42
      #5
      Hur har det gått för dig? {#emotions_dlg.flower}
    6. sancia
      Visa endast
      Ons 8 dec 2010 14:01
      #6

      Hej!
      Jag ser att det var ett tag sedan du startade tråden, men jag vill ändå ge dig lite hopp.

      Jag har haft problem liknande dina. Upprepade urinvägsinfektioner (ca 20 per år) den 15 års ålder och ständig värk i urinblåsan.
      Jag gick på behandling i princip hela tiden. Fick höra samma sak som dig, att det skulle bli bättre efter graviditet.

      Mina problem fortsatte i början av min första graviditet, men avklingade efter ca halva tiden. Efter förlossningen hade jag inte en urinvägsinfektion på 15 månader och heller inte ont.

      Nu är jag gravid igen, och hade lite ont i början, men nu har det börjat bli bättre igen.

      Jag vet hur  jobbigt det är och hur ont det kan göra. Du får gärna inboxa mig om du vill veta något mer.

    7. Längtan82
      Visa endast
      Tors 17 mar 2011 23:15
      #7
      Oj vad längesen ni skrev! jaja tänkte bara uppdatera med att det inte har hänt någonting här. Blev dock väldigt glad när jag läste ditt (Sancia) inlägg. Du ger mig lite hopp om att detta faktiskt kan försvinna. Jag är dock lite orolig över att min urinblåsa skall göra riktigt ont under min graviditet....du skriver att du hade lite ont i början av dina graviditeter. Hur pass ont, för jag har ju ont nu och kan ju tänka mig att det blir värre när bebis ligger mot blåsan?
    8. Le petite moi
      Visa endast
      Tis 27 sep 2011 16:45
      #8
      Kan man inte tömma hela urinblåsan kan man kanske behöva tappa,med engångskatetrar. Vet inte om det är det problemet du har men googla gärna och läs om det.
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet av. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Barnlängtan
      • Ensamstående/Singel
      • Fertilitet & Kropp
      • Förberedelser/kost
      • Graviditetssymtom
      • Graviditetstest
      • Kvinnosjukdomar
      • Oro för missfall
      • Preventivmedel
      • Regnbågsfamilj
      • Relation & samliv
      • Syskon
      • Utredning
      • Äntligen gravid
      • Övrigt
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Ofrivillig mamma...
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm