Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Bf - mars
  • BF Mars 2010 med tredje barnet Del 3
Bf - mars - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Bf - mars
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    BF Mars 2010 med tredje barnet Del 3

    Mån 18 jan 2010 18:41 Läst 13616 gånger Totalt 919 svar
    UllenK
    Visa endast
    Här kommer tredje tråden och sista under vänta barn Nästa gång det blir trådbyte har alla fått sina små troll.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-18 18:46
    Cissi BF 25 feb 2010, pojkar maj 2008
    lilla systeryster BF 4 mars 2010, pojke juli 2004, pojke dec 2006
    lempi BF 4 Mars 2010, pojke juni 2005, pojke april 2007
    lugnåsbo BF 6 mars 2010, flicka juni-06, flicka april-08
    fruLink BF 11 mars 2010, flicka nov-01, flicka nov -03
    Clarens BF 13 mars 2010 (flicka), pojke maj 2006, pojke maj 2008
    Tr0llet BF 16 Mars 2010 (flicka?!), Flicka September 2005, Flicka November 2006
    Himla BF 18 mars 2010(?), Pojke aug 2004, Flicka okt 2006
    UllenK BF 22 Mars 2010, Flicka Juli 2004 och Flicka sept 2006
    Mrs Ekka BF 23 mars 2010 (flicka), Pojke feb 2007, Pojke juli 2008
    TessaT BF 24 mars 2010 flicka mars -05, pojke juni -07
    Soledad BF 25 mars 2010, flicka september 1998 och flicka november 2005
    Apple Pie BF 27 Mars 2010 ?, Flicka jan 2007 och Flicka juni 2008
    Sea star BF 28 mars 2010 (Pojke!) , Flicka juni 2005, Flicka juli 2007
    Camilla J BF 30 Mars 2010
    Tildan BF 30 Mars 2010
    lillalillajag BF 3 April 2010, flicka mars 2006 och flicka december 2007
    yodi BF 10 april 2010 ( flicka?), flicka maj 05, flicka juni 07
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 85
    4. 86
    5. 87
    6. 88
    7. 89
    8. 90
    9. 91
    10. ›
    11. »
    1. Glada L
      Visa endast
      Fre 23 apr 2010 11:11
      #905
      Camilla: Söt tjej!

      Här hemma så är jag ganska så mosig i huvudet. Amelia bestämde sig för att vara vaken till runt halv 4 imorse! Och det är ingen tyst snäll unge då utan hon gråter och skriker och vill inte sova. Inte kul när de andra tjejerna vaknar vid 7, men jag lyckades förhala uppstigningen till 8 i alla fall.

      En bild från kvällen igår när Amelia sov fint en liten stund. (klickbar)
      Amelia sover mot mig. 22/4-10
    2. TessaT
      Visa endast
      Fre 23 apr 2010 14:03
      #906
      Grattis Soledad.

      Vilka härliga bilder på era småttingar.

      Har precis vart inne på FB. Har en barndomsvän som gjort abort 2 ggr tidigare och med sin nya partner kan hon inte få barn. Hon har inte grattat över tillökningen. Jag skrev jag får blötpussar av minstingen!!! Hennes kommentar: tänk på oss som inte kan få några. Hon har väl ändå gjort sitt val.

      Linn har vart väldigt skrikig på kvällarna, haft svårt att komma till ro. En kväll i veckan kände jag att jag inte orkade mer. Hon fick 60 ml ersättning och blev lugn. Hon har mao varit hungrig på kvällarna. Ger henne ersättning på kvällarna, inte för att jag tycker det är jobbigt eller för att hon ska sova längre utan för att hon ska slippa vara hungrig.

      Är märkligt då jag med de andra barnen haft hur mycket mjölk som helst. Tror dock att det beror på stress.
    3. lilla systeryster
      Visa endast
      Fre 23 apr 2010 22:48
      #907
      TessaT: Risken med aborter e ju att det kan lämna ärr o försvåra framtida befruktningar. Har två kompisar som gjort varsin abort, för att tidpunkten var fel bl.a. och jag kan ärligt säga att har dem problem längre fram får dem skylla sig själva. Men det e typiskt den svenska avundsjukan, man kan väl ändå säga grattis.
      Stressen gör nog en hel del o jag stressar nog omedvetet när det börjar krångla med maten.
    4. clarens
      Visa endast
      Lör 24 apr 2010 23:20
      #908
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      TessaT: Risken med aborter e ju att det kan lämna ärr o försvåra framtida befruktningar. Har två kompisar som gjort varsin abort, för att tidpunkten var fel bl.a. och jag kan ärligt säga att har dem problem längre fram får dem skylla sig själva. Men det e typiskt den svenska avundsjukan, man kan väl ändå säga grattis.Stressen gör nog en hel del o jag stressar nog omedvetet när det börjar krångla med maten.
      men det är väl troligare iof att det är den nya partnern som har ngt problem med fertiliteten? måste vara ovanligt idag att man blir steril pga abort? sen tycker jag att du är väldigt hård mot dina kompisar.
      med det inte sagt att din vän tessa t beter sig schysst, otroligt onödigt att ens kommentera din status om hon inte har något trevligt att säga.skit i henne!
    5. johandra
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 08:24
      #909
      Hej alla!

      Nu är vi inne på sista veckan när mina stora tjejer får gå på dagis heltid...Ska försöka passa på att verkligen njuta av tiden Milla o jag har nu innan allvaret drar igång på riktigt...I helgen som kommer ska vi ner på semester till Göteborg så det ska bli spännande att se hur det går

      Så här ser vår söta lilla tös ut för övrigt



      Det går fortfarande lätt här hemma och Milla växer på bra..Hon har passerat födelsevikten med råge och växer så det knakar...

      Idag ska jag försöka ge mig på en långprommis oxå..Känner att jag måste börja röra på mig,men samtidigt så får jag lite foglossning när jag går,men jag ska försöka iaf och ta det i lugnt tempo...

      Hur mår ni i kroppen?Börjar ni känna er normala igen??

      Knipet har jag hittat tillbaka till iaf tack o lov men nu e det ju allt annat kvar
      Mamma till världens finaste Ella 060309, Alice 071219 och Milla 100410
    6. Apple Pie
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 10:35
      #910
      Maja och Karla tycker att det är liite tråkigt att dela mig med bebisen nu, de gråter och klänger på mig, och vad jag än gör eller säger är fel! Och fast jag lekte med dem på lekplatsen och hade picnic, och höll handen och gunga dem osv så precis när jag skulle mata så var det såklart  orättvist att jag inte kunde gunga dem just då! Lite jobbigt, och jg försöker verkligen bry mig om dem och inte bara hålla bebisen!
    7. UllenK
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 12:46
      #911
      kikar in. Har stundtals svårt att hinna med allt jag skulle vilja och tyvärr blir det att man hinner inn och läsa men inte skriva

      Lillskrutten äter och äter och äter mest hela tiden, vilket iofs ger resultat och han gick upp 250g förra veckan Snällare bebis får man leta efter, äter sover och gnyr när han känner sig ensam men annars säger han inte mycket, men har börjat ge lite respons när man pratar med han och snart kommer de klockrena svarsleendena

      Barnen tar allt jättebra, den stora bara vill hjälpa till hela tiden och känner sig nog inte alls undanskuffad, den lilla försöker jag att ta mig tid att kram och gosa när pappa är hemma så jag kan inte klaga än så länge.

      Axels "dåliga" öga har inte blivit bättre, så nu har det kontaterats trång tårkanal och det vet jag hur det är med det sen lilla tjejen så nu tvättats det, masseras och så hoppas vi på att det ger med sig fortare än för henne, hon hann bli 18mån innan det förvann helt.

      Vill börja gå promenader men har haft svårt att hinna det sista veckan, massa läkarbesök, bvc tandläkare för mig osv gör att jag inte lagt det högst på listan utan sömnen har fått gå före, men nu hoppas jag det ska lägga sig och vi kan hinna med det åtminstone 3 ggr i veckan. Viktmässigt har jag bara 0,5kg kvar till inskviningsvikten, men den var inte min måbra vikt utan jag skulle vilja gå ner 4kg till. Men de flesta kläderna passar om än precis så jag vill inte klaga än. Men innan sommaren skulle jag vilja gjort 4 kg till.

      Vad tror ni? Ska jag köra på sista listan och starta ny tråd nu då? Har ni något namnförslag.??
      "BF mars 2010, nu har våran 3:a kommit o vi snackar vidare" 
      enheltvanligmamma.blogspot.com/
    8. Apple Pie
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 14:52
      #912
      Ullen K, det låter bra gör det, bra namn också!

      Ang vikt, så har jag säkert 10kg kvar minst, gick ju upp 20kg, så det dröjer nog ett tag! alla säger dock att jag ser sååå bra ut och har ingen mage kvar...jaja, jag kan inte ens knäppa min kloka runt armen!! Så jag måste ha ''feta'' underarmar haha! Jaja, vi ska iväg på en minisemester till helgen och jag vet inte direkt om jag är baddräkts redo!!!


    9. lilla systeryster
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 21:44
      #913
      lillalillajag: Det mesta e tillbaka till det vanliga, lite sladdrigare mage än innan kanske. Vikten har stannat på 1 kg från inskrivningsvikten. Hoppas det lossnar nu när jag kommit igång lite smått med träningen. Är rädd att ta i för mycket efter foglossningen. Har egentligen 2,5 kg o gå ner sen tvåan, men det skadar inte med lite del mål. :)

      UllenK: Det namnförslaget var bra.

      Här har Siri lillbus plötsligt blivit mammig eller nåt. Det gick från att sambon mata m flaska ena kvällen till att hon bara skriker när han bär/håller henne o så har det varit i två dagar i rad. Dem andra två har inte varit såna o jag hoppas detta e en tillfällighet, för det e långa dagar o kvällar när hon inte e nöjd med nåt.
    10. Cissi nu är det dax
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 21:59
      #914
      Ullen K - bra idé och bra namn!

      Idag har jag haft en sån skön dag. Fint väder så vi gick ut på fm. Thea sov i vagnen hela tiden och pojkarna gick runt med sina hinkar. Vädret var härligt, vi gick runt "kvarteret", kollade in tågen, hälsade på getterna och tuppen hos grannen... Jag fick fixa lunchen relativt ostörd, vilket inte är helt vanligt. Killarna åt jätte-bra, det gick smidigt att lägga dom i vagnen och dom somnade rätt snabbt. Precis när jag kommer in (dom sover i vagnen på balkongen) hör jag att Thea vaknar. Hon är vaken ett par timmar, men nöjd hela tiden så jag hinner med att hänga lite tvätt, kolla igenom min garderob och göra mig av med onödiga plagg... Lagom till att hon börjar bli lite trött vaknar killarna, dom får en banan, jag ammar Thea. Sen vill killarna ut igen, så vi går ut, Thea somnar i vagnen. Vi tar en runda till innan middagen. Väl hemma äter vi, jag gör iordning killarna för sängen och när dom är klara vaknar Thea.
      Allt bara funkade liksom
    11. lilla systeryster
      Visa endast
      Mån 26 apr 2010 22:07
      #915
      Cissi: Härligt flyt. :)
    12. CamillaJ
      Visa endast
      Tis 27 apr 2010 16:36
      #916
      Hejsan!!
      Tuva är nu 10 dagar och allt flyter på !
      Härligt .. Hon var på första bhv besöket igår och då hade hon ökat med nästan 300 g på 5 dagar så hon få i sej som hon ska :)
      Har annars varit lite krångligt för henne att ta bröstet och det är det fortfarande jag hoppas hon ska lära sej snart.. det tar ett tag och hon bli arg men sen går det jätte bra när hon väl fått tag !!

      Tuva är snäll som bara den hon sover och äter och bajsar
      och ibland bli hon ledsen men då vill hon ligga på magen hos oss och gosa .. så änsålänge är hon så snäll så :)
      Isak 050630 & Albin 061227 & Tuva 100417
    13. Cissi nu är det dax
      Visa endast
      Tis 27 apr 2010 21:45
      #917
      Inatt vaknade Thea ett par gånger, vanligtvis brukar hon bara vakna en gång. Dessa gånger ville hon dock inte ha någon mat. Hon blev skit-förbannad när jag försökte ge henne bröstet. Men så fort hon fick nappen blev hon hur nöjd som helst och somnade direkt... Varför? Jag tror att det hänger ihop med hennes förkylning men varför är det lättare att suga på nappen än på bröstet?? Kan någon förklara för mig hur man lägger till en bild i sitt inlägg. Skulle vilja visa upp min lilla tjej Vad gäller det kroppsliga så vet jag inte riktigt hur jag ligger till. Vår våg är galet ojämn. Det kan diffa på 4 kg, beroende på var i lägenheten man väger sig... Men jag tror att jag blivit av med ca 11 av dom 13 kg jag gick upp. Men sen vill jag först ner 7 kg, till invägningsvikten vid första graviditeten. Sen kanske ytterligare 5. Men en sak i taget Tänkte börja komma igång lite med promenader och lite magträning. Sen blir det lite mer intensivt i höst, när killarna börjar på dagis. Vi har fått ok från kommunen att utnyttja vårdnadsbidraget maj-aug. Känns jätte-bra! Då sparar vi ju en hel massa dagar på barnen Och så har vi fått dagis-plats också. Känns helt galet att killarna ska börja på dagis. Jag kommer liksom inte veta vad dom har för sig om dagarna... Gillar inte att släppa den där kontrollen riktigt... Hur har ni hanterat inskolningar?
    14. lilla systeryster
      Visa endast
      Ons 28 apr 2010 22:32
      #918
      Cissi: Äter hon bra annars? usch så synd om dem små stackarna när dem e sjuka :(
      Inskolningarna här har gått bra, men det har varit lite berg o dal bana efteråt då dem varit ledsna när vi lämnat. Men sista året har gått otroligt bra och dem älskar dagis.
    15. UllenK
      Visa endast
      Tors 29 apr 2010 10:44
      #919
      www.familjeliv.se/Forum-11-342/m52250815.html

      nya tråden
      enheltvanligmamma.blogspot.com/
    1. «
    2. ‹
    3. 85
    4. 86
    5. 87
    6. 88
    7. 89
    8. 90
    9. 91
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
      • Senaste inläggen
      • Allmänna
        • Anonym
        • Blandat
        • Hobby
        • Nöje
        • Orter/Områden
        • Religion
        • Samhälle
        • Släktforskning
        • Vikt & Hälsa
      • Föräldrar
        • 2003
        • 2004
        • 2005
        • 2006
        • 2007
        • 2008
        • 2009
        • 2010
        • 2011
        • Barn med speciella behov
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Skolbarn
        • Småbarn
        • Tvillingföräldrar
      • Föräldrar med funktionsnedsättning
      • Planerar barn
        • BIM-listor
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Svårt att få barn
        • Äggdonation
      • Väntar barn
        • BF - April
        • BF - Augusti
        • BF - December
        • BF - Februari
        • BF - Januari
        • BF - Juli
        • BF - Juni
        • BF - Maj
        • BF - Mars
        • BF - November
        • BF - Oktober
        • BF - September
        • Blandat
        • Grav.komplikationer
        • IVF
        • Orter/Områden
        • Tvillingar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm