Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Blandat
  • Vi som skall få en bebis under 2010!
Blandat - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Blandat
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Vi som skall få en bebis under 2010!

    Sön 7 mar 2010 09:30 Läst 26707 gånger Totalt 1198 svar
    bibizaza
    Visa endast

    Hej!!

    Vi är ett glatt gäng som alla har längtat och kämpat länge för att bli gravida. 
    Några av oss skall föda om några dagar, medans andra får glatt vänta tills sommaren, eller längre. 
    Vi pratar om allt mellan himmel och jord, och du är mer än välkommen att vara med!!
    Vi gillar att snacka, så du får gärna vara ganska aktiv.

    Ibrahim skall bli storebror! BF 100809 mrsmoss.bloggplatsen.se


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-18 12:11
    Nya snack-tråden :http://www.familjeliv.se/Forum-11-342/m54041539.html
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
    1. Motheroffive12
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 12:27
      #31
      BF


      {#lang_emotions_gravid}

      Förväntansfull0406 BF 29/7 3:e barnet

      MrsMoss BF 9/8 2:a barnet

      elmiffo 28/8

      Motheroffive BF 3/10

      {#lang_emotions_baby}


      Jag vet, jag har varit väldigt oaktiv men det har varit så mycket den senaste tiden, plus att jag har mått så jätteilla och kunnat somna nästan stående. Jag är så glad att mina stora ungar går i skolan och mellanbarnen har dagvård ett par dar i veckan. Lillprinsen sover ute ca tre timmar alla dagar så då kan jag vila lite också.
          Jag berättade för mina föräldrar att vi ska få en liten till i veckan, de tog det förvånande bra, jag trodde det skulle bli mer gnat.
    2. Kamikazee
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 12:59
      #32
      Hallå på er - tack för påhälsningarna i inbox o gästbok, annars hade jag inte hittat hit
      Fattar inte att det är dags för en ny BF-tråd! Jag menar, vart har tiden tagit vägen? Iof spenderade jag en stor del av den gamla tråden med huvudet i holken - men ändå... Jaja, det är på trådarna på FL som man märker att tiden ändå går. är i v 25+3 idag. Lääääängtar otroligt till att sluta jobba och slippa känna ansvaret. 
      En veckas sjukpenning kvar - sedan är det bara att testa på att jobba. För en gångs skull var min chef ok att prata med på telefonen och det kändes som att hon inte kommer visa sura miner om migränen kommer tillbaka när jag slutar jobba. Nu har det ju hållt sig borta i ett par veckor, men frågan är om det beror på att jag kunnat ta det lugnt hemma. Kommer den tillbaka så får jag be om en hel sjukskrivning fram till dess att jag ändå går hem och antingen får hp eller tar ledigt. 

      MrsMoss - åh, så kul med bröllop! Vad jag vet så är det ingen i min bekantskapskrets som gifter sig i år - det har annars varit 1-2 om året sedan typ -03.

      Förväntansfull - vi tittade också på en EM sittvagn först men när vi har testkört så känner jag att den blir för stor. Till Elicia hade vi en EM smart duo - gillade den vagnen skarpt, men det var ju som en traktor. Och eftersom vi bor mitt i stan, jag tar spårvagn/buss när jag ska nånstans, så har jag bestämt mig för att anpassa mig. Det blir ganska troligt en Babytravel Amsterdam med aningen en lift eller citykorgen. Nackdelen är att den bara finns i ett fåtal färger och det är ju fördelen med EM - man kan ju i princip få vilken färg som helst.


      När det gäller sparkar så kan man även ha en bakåtlutande livmoder som gör att man inte känner av sparkarna så tydligt. Jag känner ganska tydligt när Nisse har vänt ryggen till - för då känns han inte alls lika aktiv. Just nu har han haft ryggen till i några dagar och då är det betydligt lugnare. Men istället så kan man få en rygg eller rumpa i magen som gör att hela magen blir sned
      Jag tror att jag började känna sparkarna över naveln runt vecka 21-22. Jag minns att jag blev väldigt förvånad över att helt plötsligt känna sparkarna där. Det kändes så tidigt. Nu får jag sparkar tup 7-8 cm ovanför naveln så det är bara en tidsfråga innan revbenen får ta stryk. Men jag känner fortfarande mest sparkar och rörelser ned mot ljumskarna så han gillar att ligga där.
      när Elicia var i magen så har jag för mig att hon föredrog att knö och buffa snarare än sparka. Ungefär som nu, hon älskar att gosa och knö in sig i en (iof kan hon både sparka och slåss också - men det är ju tur att det inte överväger pussandet och kramandet...)
      Rosa Elicia 070907 kl. 22.11 Nisse BF 20100616
    3. Lejonmama
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 20:11
      #33
      Hej mina kära vänner och tack för inbjudan!{#lang_emotions_smile} Tiden verkligen flyger iväg och jag har 14 dagar kvar till BF! Börjar bli ganska nervös nu.. hjälp, vad är det man utsätter sig för egentligen?? tur att det kommer nåt underbart utav det hela.Jag mår helt ok , men har fått massor av bristningar tyvärr.. fick ju en del med Leo, så trodde jag skulle klara mig bättre den här gången, men nejdå.. men randigt är väl modernt har jag hört{#lang_emotions_wink}
      Leo 030707 Milton BF 100321
    4. Lejonmama
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 20:13
      #34

      BF


      {#lang_emotions_gravid}
      Lejonmama BF 21/3 2:a barnet

      Förväntansfull0406 BF 29/7 3:e barnet

      MrsMoss BF 9/8 2:a barnet

      elmiffo BF 28/8

      Motheroffive BF 3/10

      {#lang_emotions_baby}

    5. bibizaza
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 08:15
      #35
      Lejonmama: ja radigt på längden är det nya svarta i år Jag fick bristningar med Ibbe också, på sidorna och lite nedertill, det var ju inte jätte fint, men vad gör man inte. Nu är som silver och fina, och jag hoppas att det inte blir för många denna gången. Nu dricker jag massor av vatten, och det gjorde jag inte förra gången, kanske hjälper lite med spänsten i huden hoppas jag. Spännande med så kort kvar.

      Kami: Jag har aldrig varit på bröllop..jo mitt eget, men det räknas inte jag är väldigt känslig och grinig av mig annars, och nu är det värre. Grinar åt Lambi reklamen på tv, med det söta lammet. Haha...

      Mother: Det är helt ok att vara frånvarande ifall det är holken som har hållt en härifrån Hoppas att du mår bättre nu!

      Knäppis kanske är på G med sin lille?!


      Visst känns det lite som att vintern kan vara påväg över. Visst snön kommer väll inte försvinna fören framåt midsommar, men solen lyser lite mer än vanligt. Jag gillar verkligen våren. Hoppas på en snabb..smälttid
      Ibrahim skall bli storebror! BF 100809 mrsmoss.bloggplatsen.se
    6. Förväntansfull0406
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 08:45
      #36
      God morgon tjejer!! hade ett riktigt nervbryt igår...usch alltså. Bara tjöt och tjöt, jag såg en film som säkert INTE e så sorglig, men jag tyckte den var hemsk!! jag fixade den verkligen inte nu mitt i allt. Benjamin Buttons otroliga liv hette den....HU!!! den var bra men mycket snyft vänlig.

      Det e mycket som hänt sista tiden och jag har svårt ibland för att sålla allt. Mycket därför jag inte skrivit här så mycket, har ju varit sjukskriven i två veckor drygt (men det sa jag eller hur??) skulle börjat idag men fick vabba, sen på fre ska jag träffa läkaren på mvc. Kuratorn jag träffade skulle yrka på att jag skulle jobba 50% alltså pga av mina svåra foglossningar jag fått, det tar en hel evighet för mig att bara gå typ fem trappsteg upp, och bara vår arbetslokal ligger på tredje våningen {#lang_emotions_surprised} och ja sen alla knäsittningar, av och på allas strumpor.....men ja vi får helt enkelt se vad som sker på fre, jag måste kämpa på, känner att jag inte kan bryta ihop för det hjälper inte mig iaf, bättre att försöka vara glad, tiden går fortare då.

      he en bra dag!! (undrar hur det e  med knäppis??)
      Julia 040827 Albin 060320 Bebis Bf 100729
    7. Förväntansfull0406
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 08:47
      #37
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      iiihh, 7000 är mkt pengar. Ja lägg upp en fin taktik, bjud på lite god mat och smöra. Kan funka.En annan rolig sak som skall hända. Min kära mor skall gifta sig. Hahaha...ja vad säger man. 52 år gammal. Dom skall gifta sig hemma i trädgården, mamma skall vara barfota med ängsblommor. Kan bli väldigt fint. Jag kommer vara tärna och se ut som en mindre valross!! Kommer vara i vecka 33..känner redan nu hur svullen jag kommer vara Får väll sy om ett 2 mannatält till en sommarklänning eller ngt.
      Åhh men gud så fint!!! haha du kommer vara fin som tärna!! Men snacka om tjut varning...sånt dära fixar jag inte alls
      Julia 040827 Albin 060320 Bebis Bf 100729
    8. bibizaza
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 08:52
      #38
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Åhh men gud så fint!!! haha du kommer vara fin som tärna!! Men snacka om tjut varning...sånt dära fixar jag inte alls
      ja jag har redan förberett mamma för detta...jag kommer grina som en unge. Men hon sa att det var ok

      Nej jag har nog missat att du har varit hemma..har du redan fått foglossningar, vännen. Usch..vad folk berättar är det ju riktigt jobbigt. Jag hade sådan tur att slippa det med Ibbe, så jag vet inte riktigt vad det innebär. Hoppas du kommer må bättre snart iallafall.
      Ibrahim skall bli storebror! BF 100809 mrsmoss.bloggplatsen.se
    9. Förväntansfull0406
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 08:59
      #39
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      ja jag har redan förberett mamma för detta...jag kommer grina som en unge. Men hon sa att det var ok Nej jag har nog missat att du har varit hemma..har du redan fått foglossningar, vännen. Usch..vad folk berättar är det ju riktigt jobbigt. Jag hade sådan tur att slippa det med Ibbe, så jag vet inte riktigt vad det innebär. Hoppas du kommer må bättre snart iallafall.
      ja alltså jag vet unte andra känne det men min fogl sitter lixom i "underlivet" hela den delen man sitter på haha inte BARA muffen utan i hela bäcken delen, så inget sitter precis i ryggen eller så, så för varje steg jag tar så bränner det som eld upp i hela alltet så att säga.....ja usch och fy för det, för gå det måste man ju! Jag vill inte gå o köpa på mig bälten o grejer innan jag pratat med doktorn.
      Julia 040827 Albin 060320 Bebis Bf 100729
    10. Lejonmama
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 09:26
      #40
      Inatt har jag haft  ganska så ont och mycket molvärk så jag fick ta en alvedon, men har typ sovit jättedåligt.. vid halvtre va jag uppe en stund, åt lite mat, packade bb väskan lite bättre och var livrädd!! Man vill ju att det ska dra igång, men när man får ont vill man ändå inte. För min del är det inte så passande att bebis kommer den här veckan då farmor m.familj är i sälen, farfar m. familj ligger alla i vinterkräksjukan och sambo är borta hela veckan på jobb.. vette tusan hur jag ska göra med sonen om det startar på natten? ta med sonen ensam i ambulansen? min mamma skulle visserligen kunna komma, men det tar typ 1 timme för henne att komma till mig, sen har vi en timmes resväg till bb. Blev ovän med sambon igårkväll åxå då han inte hae mobilen på, och jag fick ringa runt som en galning vid haltio igår kväll när jag började känna av värken{#lang_emotions_demon} talade om för honom att han kunde dra åt helvete när jag tillslut fick tag i honom och att han aldrig mer behöver komma hem.. sen dess har vi inte pratat med varann. Vet inte ens om jag vill ha honom med på förlossninge när han tydligen inte prioriterar oss mer än så{#lang_emotions_cry}

      Går in i v.39 idag{#lang_emotions_smile}
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
      • Senaste inläggen
      • Allmänna
        • Anonym
        • Blandat
        • Hobby
        • Nöje
        • Orter/Områden
        • Religion
        • Samhälle
        • Släktforskning
        • Vikt & Hälsa
      • Föräldrar
        • 2003
        • 2004
        • 2005
        • 2006
        • 2007
        • 2008
        • 2009
        • 2010
        • 2011
        • Barn med speciella behov
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Skolbarn
        • Småbarn
        • Tvillingföräldrar
      • Föräldrar med funktionsnedsättning
      • Planerar barn
        • BIM-listor
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Svårt att få barn
        • Äggdonation
      • Väntar barn
        • BF - April
        • BF - Augusti
        • BF - December
        • BF - Februari
        • BF - Januari
        • BF - Juli
        • BF - Juni
        • BF - Maj
        • BF - Mars
        • BF - November
        • BF - Oktober
        • BF - September
        • Blandat
        • Grav.komplikationer
        • IVF
        • Orter/Områden
        • Tvillingar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm