Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Blandat
  • Vill du skaffa tvåan TÄTT? Häng med här :)
Blandat - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Blandat
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Vill du skaffa tvåan TÄTT? Häng med här :)

    Lör 2 jan 2010 22:33 Läst 32247 gånger Totalt 518 svar
    Jolise
    Visa endast
    Hejsvejs!

    Jag har en son på fyra månader. Vi vill gärna få en till snart, så därför använder vi inget prementivmedel. Men jag helammar, så därför kan det ju ändå ta sin tid innan man blir gravid igen. Men vi kör på, så får vi se hur det går. Hoppas på plus under 2010

    Är det någon mer som är i "samma sitts" och som vill hänga på?

    KRAM
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 2
    4. 3
    5. 4
    6. 5
    7. 6
    8. 7
    9. 8
    10. ›
    11. »
    1. sanne82
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 09:06
      #41

      Anatha: Vad vi gillar samma namn hehe Carl hade vi också uppe på vår pojklista :) Oskar pratade vi också om, men det heter nästgårds pojke så det var också för nära oss. Erik heter iofs min morbror och min moster samt min mormors mamma heter Anna, men det får bli det i alla fall hehe

      Miraklet: Ja min gräns på helamning blir också 6 månader. Sen kommer jag nog bara ge henne bröstet om hon vaknar på natten eller är sjuk eller behöver nån extra tröst. Jag har ju det problemet med att Ida inte kan ta napp eller flaska.. hon vet inte hur hon ska suga och blir bara arg eller ledsen. Är inte alls intresserad av att försöka lära sej heller. Men kanske blir hon mer intresserad av nappen när hon inte ammas så mycket.. Får se hur det ska gå :) Hoppas att du blir gravid med nummer två snabbare så ni slipper plågas med att det ska ta sån tid. Det är verkligen jätte jobbigt. Jag har ju själv varit i den sitsen och jag gick ner mig helt.. och det var mycket bara på grund av min omgivning.

      EJLM: Skoj att du kikar in och uppmuntar oss. Jag är helt övertygad om att vi tar rätt beslut. :)

      tidabelle: Naw vilken liten sötnos! Men rätt lång :) Ida var bara 49 cm när hon föddes och 3390 gram BF+6

      Oj 6-8 månader efter att man slutat amma.. shit! Det är ju jätte jätte lång tid.

    2. Miraklet09
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 16:58
      #42
      sanne


      ja min svåger o hans tjej ploppade ut 2 ungar rakt efter varandra ja trodde ja skulle gå och dö alltså, ja hade självmordstankar, om ja inte fått den hjälpen ja fick skulle ja nog ej sitta här idag så har det sjukhuset tacka..

      Har du testat nam flaskorna?
      jag har börjat ge min 4månaders tös vatten på flaska i sådan flaska, specielllt nu när tänderna börjar komma så kan hon bita på den lite, då gilla hon det mer =)
      så ta tillfälälet i akt =)
    3. sanne82
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 18:07
      #43

      Miraklet: Usch fy vad jobbigt. Du/ni måste haft jätte tufft. Min bästa kompis och jag började bebisverkstad ganska samtidigt. Hon blev gravid som tyvärr slutade i MF och där efter tog det inte lång tid förrän hon var gravid igen. Hennes mage växte och till slut stod jag inteut att ens träffa henne :( Vi messade och jag gjorde mig ofta upptagen. Undvek henne då stötte på varandra och allt för mig var bara svart och jobbigt. När hon sen kom på hur jag kände inför hennes växandemage och när hon fick reda på hur mycket jag undvek henne på grund av det så miste vi all kontakt. Hon blev jätte besviken på hur jag kände det och har inte talat med varandra sen dess. Och hennes dotter har nästan precis fyllt ett.. Mina kollegor var ofta på om jag inte snart skulle bli gravid eller om jag var gravid. Kunde inte säga nånting i stil med "gud vad glömsk jag är" eller "usch vilken huvudvärk jag fick" etc.. "Det är kanske för du är gravid" tex.. Inte kul det heller att höra. Dess utom jobbade jag på en förskola där mammor titt som tätt går med runda magar och föder barn och det gjorde inte det hela bättre. Och i en liten by där alla känner alla.

      Ja jag har testat dom flaskorna. Köpte en sån för nån vecka sen.. men det är samma sak. Hon bara spottar ut den och skriker efter bröstet. Kanske ska jag testa att ta vatten i.. med en annan smak än min egen mjölk kanske intresset ökar :) Ida börjar också få kli och kill i tänderna nu!

    4. Miraklet09
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 20:21
      #44
      sanne82 skrev 2010-01-03 18:07:57 följande:
      Miraklet: Usch fy vad jobbigt. Du/ni måste haft jätte tufft. Min bästa kompis och jag började bebisverkstad ganska samtidigt. Hon blev gravid som tyvärr slutade i MF och där efter tog det inte lång tid förrän hon var gravid igen. Hennes mage växte och till slut stod jag inteut att ens träffa henne :( Vi messade och jag gjorde mig ofta upptagen. Undvek henne då stötte på varandra och allt för mig var bara svart och jobbigt. När hon sen kom på hur jag kände inför hennes växandemage och när hon fick reda på hur mycket jag undvek henne på grund av det så miste vi all kontakt. Hon blev jätte besviken på hur jag kände det och har inte talat med varandra sen dess. Och hennes dotter har nästan precis fyllt ett.. Mina kollegor var ofta på om jag inte snart skulle bli gravid eller om jag var gravid. Kunde inte säga nånting i stil med "gud vad glömsk jag är" eller "usch vilken huvudvärk jag fick" etc.. "Det är kanske för du är gravid" tex.. Inte kul det heller att höra. Dess utom jobbade jag på en förskola där mammor titt som tätt går med runda magar och föder barn och det gjorde inte det hela bättre. Och i en liten by där alla känner alla. Ja jag har testat dom flaskorna. Köpte en sån för nån vecka sen.. men det är samma sak. Hon bara spottar ut den och skriker efter bröstet. Kanske ska jag testa att ta vatten i.. med en annan smak än min egen mjölk kanske intresset ökar :) Ida börjar också få kli och kill i tänderna nu!
      ja testa kostar ju inget =)

      usha beklagar, för vår del var ungefär samma, så förstår dig...
      jag undvek kontakten med henne först men tog ett tag
      innan ja fick motarbeta mina inre känslor och försöka vara glad..
      men det var svårt kan ja säga speciellt förbannad blev ja den dagen min syster väntade nummer 2, hon vågade inte berätta, ist så fick ja veta av min mamma påvägen till dem till sjukhuset som hjälpte oss, där ja skulle få veta om medicinena bet på mig eller inte,
      1.5h resa till helvetet kändes det som, ja komm ihåg att ja grät floder på tåget,
      kanske inte just att hon va gravid, just det att folk undvek mig, visst ja blev alltid besviken
      o ledsen o sårad när någon annan var gravid, men började lära mig att intressera mig o fråga mkt för min fördel om ja ändå inte skulle få vara gravid så ville ja veta hur det kunde vara
      ja drömmde mig ofta bort, levde i min egna bubbla.. men det var svårt många gånger
    5. RockNRollMamma
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 20:25
      #45
      Kikar in här då ja tror att tråden är nå för mej...
      Vi har planerat syskon till sonen i snart 3 år och har gett ett nyårslöfte på att vara lite mer aktiv på att planera ett litet syskon.
      men hur funkar ägglossningstester?? Och räcker det med att man har sex 1 gång varanan dag lr ska det vara flera gånger??
      mvh
    6. sanne82
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 21:43
      #46

      Miraklet: Ja usch ja det är inte lätt.. men som väl är så är det över och vi ska vara glada att vi har våra små barn och att vi VET att vi KAN :) Nu ska vi vara positiva och tålmodiga och bara njuta och se fram emot nummer två oavsätt när de kommer :)

      LiamsMamma: Välkommen in :) Ägglossningtester mäter när du ska ägglossning och det är då man ska köra på utav bara tusan :) Det var iofs inget som passade mig när vi skulle bli gravida med Ida. Men du får testa och se om det passar dej. Hade ni ändå tänkt köra med varannan/vart tredjedagssex så behövs det (enligt mig) inte ägglossningstest.. då lyckas ni ju pricka in ägglossningen i alla fall :)

    7. RockNRollMamma
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 22:19
      #47
      Sanne82: tack för ditt svar.. Lyckas man pricka in ägglossningen även fast man har en oregelbunden mens o om man ej kör med ägglossningstester???
      enligt familjeliv så ska min ägglossning komma närmare den 20e så när ska ja då börja med ägglossningstesterna då?? kan man börja redan när menstrationen varit??
    8. Miraklet09
      Visa endast
      Sön 3 jan 2010 22:24
      #48
      sanna =) ja precis som ja tänker e tacksam att vi får hjälp när tösen e iaf 1år ungefär =) hoppas bara att man isf lyckas strax efte de, vill ej ha så stor ålderskilnad :-/¨ men får ta de man får :-P
    9. sanne82
      Visa endast
      Mån 4 jan 2010 10:49
      #49
      LiamsMamma: Om du vet att du har ägglossning runt den 20 så ska ni försöka få till det några dagar innan.. Speraman kan leva några få dagar inom dej och vänta in ägget. Om du kör med ägglossingstest så ska du göra det några dagar innan du ska ha ägglossning. Det är ju lite knepigare om man har en oregelbunden mens.. då bör ju också ägglossningen bli oregelbunden. Jag har inte helt 100 koll. När jag körde med ägglossningstest så tyckte jag att de var så knepiga att läsa av. Köpte den billigare varianten över nätet eftersom det blev för dyrt med clear blue. Men clear blue är lätta att läsa av och då blir det svårt att missa ägglossningen :)

      Miraklet: Nej en stor åldersskillnad vill vi inte heller ha. Men man får ta det som det kommer och hoppas på en graviditet under 2010 :)
    10. lieva
      Visa endast
      Mån 4 jan 2010 11:06
      #50
      Minns inte exakt när jag hade min mens i november,men har för mig att första mensdagen var den 15:e ,absolut inte senare i alla fall.  Nu sitter jag här,det är januari den 4:e och fortfarande ingen mens. Gjorde test på nyårsafton och inget pluss .. har även gjort ett på juafton och ett dan innan det.
      Börjar bli väldigt fundersam. Vad tror ni tjejer? *Gör en klassiker*:)
    1. «
    2. ‹
    3. 2
    4. 3
    5. 4
    6. 5
    7. 6
    8. 7
    9. 8
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
      • Senaste inläggen
      • Allmänna
        • Anonym
        • Blandat
        • Hobby
        • Nöje
        • Orter/Områden
        • Religion
        • Samhälle
        • Släktforskning
        • Vikt & Hälsa
      • Föräldrar
        • 2003
        • 2004
        • 2005
        • 2006
        • 2007
        • 2008
        • 2009
        • 2010
        • 2011
        • 2012
        • Barn med speciella behov
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Skolbarn
        • Småbarn
        • Tvillingföräldrar
      • Föräldrar med funktionsnedsättning
      • Planerar barn
        • BIM-listor
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Svårt att få barn
        • Äggdonation
      • Väntar barn
        • BF - April
        • BF - Augusti
        • BF - December
        • BF - Februari
        • BF - Januari
        • BF - Juli
        • BF - Juni
        • BF - Maj
        • BF - Mars
        • BF - November
        • BF - Oktober
        • BF - September
        • Blandat
        • Grav.komplikationer
        • IVF
        • Orter/Områden
        • Tvillingar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Men ursäkta för att jag troligtvis ligger på bb när ditt barn ska döpas...
    • Att göra någon arvlös
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Varför skall jag vara försörjningsskyldig för min sambo?!
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Anna's blogg
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm