Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Orter/områden
  • USA tråden, going strong!
Orter/områden - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Orter/områden
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    USA tråden, going strong!

    Tis 20 okt 2009 19:10 Läst 63852 gånger Totalt 4436 svar
    Mackenzie Grace
    Visa endast
    USA tråden.
    Vi som hänger här är lika olika som landet vi bor i, eller bott i, och det funkar utmärkt. Nya trådmedlemmar är jättevälkomna, även om ni inte bor i USA. läs gärna om oss i presentationstrådarna som finns så att ni får er en uppfattning om vilka det är som hänger här.


    Föregående trådar:

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m45913419.html

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m41370736.html

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m38416561.html


    För människor som är intresserade av att flytta till USA, men inte vet hur man går tillväga, kolla in den här tråden. Vi har inte några definitiva svar pa någonting så förlita er inte på vad vi säger. Men det kan ju i alla fall vara en början till era drömmar:

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m34504074.html

    PRESENTATIONS TRÅDAR

    Nr. 1
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m28583842.html

    Nr. 2
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m31651078.html

    Nr. 3
    www.familjeliv.se/Forum-5-175/m38416715.html

    Nr. 4
    www.familjeliv.se/Forum-5-154/m41372386.html

    Nr. 5
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m45736163.html
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 437
    4. 438
    5. 439
    6. 440
    7. 441
    8. 442
    9. 443
    10. ›
    11. »
    1. julmusten
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 03:57
      #4421
      Tack saargr!!

      Nu har jag kollat pa teenybopper film, (det ar en av mina storsta laster), och har fatt se hela utan att bli avbruten av barn. Jag blev dock avbruten flera ganger av maken som ringde och berattade att ett par av vara kompisar ar gravida, och ett annat vantar tvillingar!!! De med tvillingar har redan en dotter, och jag vet att kvinnan i forhallandet egentligen bara ville ha ett barn! Sa att de vantar barn ar lite lagom hemligt liksom, for jag tror hon behover smalta tvillingar en stund.

      Haha, nu later det som att hon atit tvillingar, men det har hon ju inte gjort.

      Na, kanske jag skulle ta och ga och lagga mig i tid idag?? Har suttit uppe till midnatt varje kvall mest for att Finn inte har avbrutit mig.
    2. southernbelle
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 04:52
      #4422
      Jag har varit på bio och sett the Lovely Bones. Superbra, men så jäkla sorglig! Hade ont i magen när jag gick därifrån och undrade i mitt stilla sinne varför jag skaffat barn för fy farao om något skulle hända honom. Hur skulle man överleva? Ångrar nästan att jag såg filmen.
    3. Mackenzie Grace
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 05:13
      #4423
      Desertchick skrev 2010-01-16 02:56:12 följande:
      Här har jag "fredagsmys" för mig själv.  Maken är ute på sin Fantasy Football Award fest i kväll, och jag ska äta leftover kåldolmar och en kitkat till efterrätt och titta på nån film. Slå detta "mys" om ni kan! LOL!
      Samma här, fast utan kåldolmar och kitkat (SOM JAG CRAVAR just nu, för det går på reklamen hela jäkla tiden....) och hubby är på väg hem, borde vara hemma om en timma eller så. Mackenzie somnade halv nio i sängen, skönt det är när man inte behöver lägga sig ner med henne ibland. Men jag vet att hon är sjuk när hon somnar självmant, för det är något hon ALDRIG gör.

      Har börjat få ont i halsen när jag sväljer, jag vill verkligen inte bli sjuk.. Men jag borde väl inte ha pussat Mackenzie tusentala gånger dom två senaste dagarna när hon varit sjuk.

      Hoppas alla hade en bra kväll och har en fortsatt bra kväll.
      malin-mackenzie.blogspot.com
    4. Mackenzie Grace
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 05:16
      #4424
      LAMadde skrev 2010-01-16 03:21:12 följande:
      Mitt fredagsmys klår nog ditt DC.. Abbie har inte sovit idag av nån anledning, så nu är kl.6 och hon vill sova och det är ett absolut NEJ. Till 7 ska hon iaf va uppe, men hon är supergrinig. Jag har kämpat på med maten och grejjat indisk curry med ris och bröd, började må riktigt illa medans maten stog på spisen men tvingade i mig lite granna iaf. All mat jag åt ligger nu i toan. Jag går in i v.16 imorrn.. hur jäkla länge ska man behöva må illa?! Har köpt en kokostårtbit som ja tänkt äta, men den får nog stå kvar i kylen.. Blir spyfärdig av bara tanken. Josh sitter i tittar på nåt program i sovrummet, abbie springer omkring och gnäller och slänger leksaker överallt och jag ligger helt död i soffan framför 'ICE AGE 2' som abbie satt på.. Ahh va härligt me fredagsmys
      Med Mackenzie spydde jag varje dag till jag var 7 månader, med den här tills jag var 5 månader, så kanske snart är det över Men jag vet precis hur du känner dig. Spyr faktiskt ibland när jag vaknar, förra veckan var nog den senaste. Inte något jag saknat.
      malin-mackenzie.blogspot.com
    5. Mackenzie Grace
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 05:20
      #4425
      southernbelle skrev 2010-01-16 04:52:34 följande:
      Jag har varit på bio och sett the Lovely Bones. Superbra, men så jäkla sorglig! Hade ont i magen när jag gick därifrån och undrade i mitt stilla sinne varför jag skaffat barn för fy farao om något skulle hända honom. Hur skulle man överleva? Ångrar nästan att jag såg filmen.
      Jag tror det är en av anledningarna, eller den största anledningen till varför jag är så överbeskyddande av Mackenzie, för jag vill inte att något ska hända henne... Hon är mitt allt och jag skulle inte kunna leva utan henne. Jag kommer inte se den filmen, jag blir så ledsen varje gång reklamen kommer upp på tv.
      malin-mackenzie.blogspot.com
    6. Mackenzie Grace
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 05:30
      #4426
      www.familjeliv.se/Forum-5-175/m50066376.html

      Upptäckte just att tråden går ut om 5 dagar så det är dax för ännu en ny tråd... Come on over ladies, and hamster
      malin-mackenzie.blogspot.com
    7. Sweden
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 05:30
      #4427
      Lite fredagsmys har vi haft har ocksa med ugnsbakad lax med gronsaker (ar pa stenhard diet infor minisemestern ) framfor Inglourious Basterds. Filmen var helt ok och Brad Pitt ar ju aldrig fel att kika pa aven om jag inte riktigt gillade hans fejk dialekt.

      Var och traffade en svensk kompis och hennes 1 vecka gamla dotter i eftermiddags och som vanligt kan jag inte tro att mina barn nansin varit sa sma (aven om hennes bebis var ovanligt stor for att vara nyfodd). Imorgon ska jag traffa vara bekanta som fick tvillingar pa juldagen och forsoka intala dem att de kommer overleva, de haller pa att flippa ut helt stackarna.

      madde - Hoppas du mar battre snart! Mitt illamaende gick over runt v18 (och minus 8 kg) sa jag haller tummarna for att det slutar snart for dig ocksa!
    8. RQL
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 06:22
      #4428
      AHöst skrev 2010-01-15 01:31:59 följande:

      Alltsa det ar lag i NYS att forsakringen som mamman har tacker bebisen de 30 forsta dagarna, Det ar val tankt sa att bebisen kan fa vard redan fran borjan och foraldrarna har 1 manad pa sig att ordna med permanent forsakring.
      Sa det ar inte sa att jag lagger till bebisen pa min i 30 dagar, det liksom bara sker automatiskt att forsakringen tar kostnaderna. Och det ar tur de, for om det skulle vara tal om att lagga till nagon, sa ar det ju bara den som tecknar forsakringen som kan gora det och det ar ju min arbetsgivare och de lagger inte till nagon - inte ens om man erbjuder sig att betala for det (for min forsakring ar ju billligare an $1000 eftersom de har 'grupprabatt') Jag maste alltsa pa egen hand teckna forsakring och det ar da det blir $1000 uppat for de som har vettig tackning/villkor. Men jag far se om jag kan lyckas bli godkand for Child Health Plus senare...For $1000 har vi bara inte rad med.


    9. AHöst
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 13:56
      #4429
      RQL skrev 2010-01-16 06:22:27 följande:


      Jag kanske missar nagot har, men ditt forsakringsbolag lagger val inte till bebisen automatiskt.  Du maste tala om for dem att bebisen kommer sa den blir tackt de forsta 30 dagarna. Det ar sedan den forsakringsinformationen du maste ge till sjukhuset nu. Det ar den de fragar efter. 

      Forsakringsbolaget vet ju inte om du tanker anvanda dem eller en annan forsakring till bebisen savida du inte talar om det for dem.

      Om inte sa far ni dels betala kostnader for bebisen under forlossningen, kostnader for bebisens dagar pa sjukuhuset etc. Det kommer alltsa inte din forsakring att betala nu om du inte ser till att bebisen ar pa din forsakring de dar forsta 30 dagarna. Bebisen ses som sin egen person nar det kommer till sjukhus, lakare och lakemedel.

      Aven om det ar lag pa det sa vet ju inte sjukhuset vart de ska skicka rakningen om du inte ger dem informationen. Om du sager att bebisen inte har nagon forsakring sa kommer de troligtvis att skicka rakningen till er och inte till ett forsakringsbolag eftersom du inte gett dem ett forsakringsbolag.
    10. AHöst
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 14:00
      #4430
      southernbelle skrev 2010-01-16 04:52:34 följande:
      Jag har varit på bio och sett the Lovely Bones. Superbra, men så jäkla sorglig! Hade ont i magen när jag gick därifrån och undrade i mitt stilla sinne varför jag skaffat barn för fy farao om något skulle hända honom. Hur skulle man överleva? Ångrar nästan att jag såg filmen.
      Vad modig du ar! Jag och maken lyckades ga och se The Changeling som forsta film vi sag pa bio efter vi fatt Henry. Hur korkad far man vara! Jag tror inte jag klarar av The Lovely Bones. Boken var jobbig nog.
    11. AHöst
      Visa endast
      Lör 16 jan 2010 14:01
      #4431
      Ny trad var det ju...
    12. RQL
      Visa endast
      Sön 17 jan 2010 02:43
      #4432
      AHöst skrev 2010-01-16 13:56:35 följande:
      Kanske jag som uttrycker mig klumpigt...eller sa funkar det olika mellan forsakringsbolagen.

      Jag har kollat med Oxford vid 2 tillfallen och de sager att jag inte behover gora nagot eftersom jag redan ar godkand for HELA forlossningen (bade min del och bebisens del ingar i den 'plan" vi har) pa Mount Sinai, pa samma satt som sjukhuset anmalde mig som forlossningspatient sa skoter de det har. Sjukhuset meddelar dem nar bebisen ar fodd och sedan tar de hand om kostnaderna i 30 dagar fran den dagen bebisen ar fodd. Jag behover inte fylla i nagot sager bade Oxford och sjukhuset.

      Enligt Oxford laggs aldrig bebisen till pa min forsakring under de 30 dagarna. De helt enkelt bara tar kostnaderna som uppstar for bebisen i 30 dagar. Darefter sa lagger man till bebisen om det ar det som anmals alternativt tecknar en separat forsakring.

      Sjukhuset vet ju att jag har Oxford for mig men inget separat for bebisen, sa se kommer automatiskt att fakrurera Oxford sa de. Allt jag ar ansvarig for att betala ar visst en copay pa $150, och den sager sjukhuset att de skickar rakning pa efter forlossning.
      Vad jag forstar verkar jag ha en ganska generos forsakring som tacker t.o.m transport till sjukhuset om jag skickar in en 'claim' och jag har inga copays for nagon av de lakarbesok som jag gatt pa heller.

      Att jag sedan har en arbetsgivare som ar for snal for att lata oss lagga till familjemedlemmar ar ju egentligen det stora problemet....
    13. Wagram
      Visa endast
      Sön 17 jan 2010 17:48
      #4433
      Men problemet ar val ocksa att om det skulle vara nagot problem med barnet kan det bli svart att fa ett annat forsakringsbolag att acceptera att ni tecknar forsakring med dem eftersom det da raknas som preexisting condition.

      RQL skrev 2010-01-17 02:43:27 följande:
      Kanske jag som uttrycker mig klumpigt...eller sa funkar det olika mellan forsakringsbolagen. Jag har kollat med Oxford vid 2 tillfallen och de sager att jag inte behover gora nagot eftersom jag redan ar godkand for HELA forlossningen (bade min del och bebisens del ingar i den 'plan" vi har) pa Mount Sinai, pa samma satt som sjukhuset anmalde mig som forlossningspatient sa skoter de det har. Sjukhuset meddelar dem nar bebisen ar fodd och sedan tar de hand om kostnaderna i 30 dagar fran den dagen bebisen ar fodd. Jag behover inte fylla i nagot sager bade Oxford och sjukhuset. Enligt Oxford laggs aldrig bebisen till pa min forsakring under de 30 dagarna. De helt enkelt bara tar kostnaderna som uppstar for bebisen i 30 dagar. Darefter sa lagger man till bebisen om det ar det som anmals alternativt tecknar en separat forsakring. Sjukhuset vet ju att jag har Oxford for mig men inget separat for bebisen, sa se kommer automatiskt att fakrurera Oxford sa de. Allt jag ar ansvarig for att betala ar visst en copay pa $150, och den sager sjukhuset att de skickar rakning pa efter forlossning. Vad jag forstar verkar jag ha en ganska generos forsakring som tacker t.o.m transport till sjukhuset om jag skickar in en 'claim' och jag har inga copays for nagon av de lakarbesok som jag gatt pa heller. Att jag sedan har en arbetsgivare som ar for snal for att lata oss lagga till familjemedlemmar ar ju egentligen det stora problemet....
    14. Helusa
      Visa endast
      Lör 10 apr 2010 23:49
      #4434
      Ni som  flyger med  sma barn  vad  har  ni  med  er pa  flyget  for att  dom inte ska  fa ont i oronen  min   lilla  tar flaska  sa jag kan  ge det till han men   min 3  aring  vet jag inte riktigt  ?


      resten  fixar  nog   sig   vi  tar  med  sma  leksaker  bocker godsaker  osv   , langt att  aka   10-12 timmar men vi overlever  nog :)

      finns det nagot sarskild  som jag  bor tanka pa  under resan ?

      varan forsta  resa  hem  med   dom  sma :)
    15. LAMadde
      Visa endast
      Sön 11 apr 2010 01:55
      #4435
      Mackenzie Grace skrev 2010-01-16 05:30:50 följande:
      www.familjeliv.se/Forum-5-175/m50066376.html Upptäckte just att tråden går ut om 5 dagar så det är dax för ännu en ny tråd... Come on over ladies, and hamster
      Trådarna går inte ut längre.. så vi kommer ha denna tråd för ALLTID
      maddes-cali-dreamin.com/
    16. LAMadde
      Visa endast
      Sön 11 apr 2010 01:58
      #4436
      HAHA..detta e ju gamla tråden sorry Helusa, nya tråden är den som är länkad av MG.
      maddes-cali-dreamin.com/
    1. «
    2. ‹
    3. 437
    4. 438
    5. 439
    6. 440
    7. 441
    8. 442
    9. 443
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
      • Senaste inläggen
      • Allmänna
        • Anonym
        • Blandat
        • Hobby
        • Nöje
        • Orter/Områden
        • Religion
        • Samhälle
        • Släktforskning
        • Vikt & Hälsa
      • Föräldrar
        • 2003
        • 2004
        • 2005
        • 2006
        • 2007
        • 2008
        • 2009
        • 2010
        • 2011
        • 2012
        • Barn med speciella behov
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Skolbarn
        • Småbarn
        • Tvillingföräldrar
      • Föräldrar med funktionsnedsättning
      • Planerar barn
        • BIM-listor
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Svårt att få barn
        • Äggdonation
      • Väntar barn
        • BF - April
        • BF - Augusti
        • BF - December
        • BF - Februari
        • BF - Januari
        • BF - Juli
        • BF - Juni
        • BF - Maj
        • BF - Mars
        • BF - November
        • BF - Oktober
        • BF - September
        • Blandat
        • Grav.komplikationer
        • IVF
        • Orter/Områden
        • Tvillingar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Att göra någon arvlös
    • Varför säger tjejer "Min sambo"?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Utstirrade
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm