MrsCaroline skrev 2009-04-27 09:55:52 följande:
Hej, har precis fått diagnosen hyperterios och har lite frågor som ni kanske kan svara på.Fick en dotter för 7 månader sedan och har för 2 veckor sedan börjat äta Levaxin. Jag är förkyld nästan hela tiden känns det som, har detta något samband med sjukdomen?Ni som fått det efter första barnet, hade ni svårigheter att bli gravida andra gången?Tack på förhand!
Välkommen hit.
Om du enbart äter levaxin så är det inte hypertyreos du har utan hypotyreos. Skillnaden är att vid hyper så går kroppen på högvarv och vid hypo så går kroppen på lågvarv. Endel säger smalstruma eller fetstruma för att hålla isär dem.
Om man har svårt att bli gravid beror helt på hur ens värden ser ut. Som fertil kvinna ska man ligga under 2 i TSH för att ha optimal chans att bli gravid. Beroende på hur svår hypo/ hyper man har tar det olika lång tid att bli "frisk". Det är väldigt individuellt hur man svarar på medicinerna och har man höga TSH värden vid hypotyreos så kan det ta lång tid att få ner dem. Sen kan det ta ännu längre tid innan kroppen återhämtat sig vilket kan gör att en graviditet inte tar sig direkt.
Vad var dina värden när du kollade? De kan ge en hint om vad du har att vänta dig.
Mvh PB