Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Medlemstrådar
  • Vikt & hälsa
  • Äggallergitråden: del 13
Vikt & hälsa - Medlemstrådar
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Vikt & hälsa
Medlemstrådar
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Äggallergitråden: del 13

    Mån 9 nov 2009 21:28 Läst 6550 gånger Totalt 145 svar
    Kavat
    Visa endast
    Äggallergitråden: del 13
    Här fortsätter tråden för oss alla med knoddar som ej tål ägg. Tanken är att vi ska kunna ge varandra stöd, tips, recept mm.

    Leta efter ägg i INNEHÅLLSFÖRTECKNINGAR:
    Heläggspulver, Hönsäggvita, Äggalbumin, Ägglobulin, Äggula, Äggulepulver, Äggvita, Äggvitepulver, Ovalbumin, Albumin (är antingen mjölk- eller äggprotein, kontakta tillverkaren), E1105
    (E1105 går även under namnet Lysozym, som kan hittas i utlänsk ost samt konserveringsmedel.)

    Ovo betyder ägg.

    MPR-VACCINATION: Om ni har mycket allergiskt barn så rådfråga läkare innan ni vaccinerar. Inga reaktioner mot ägg i vaccinet har konstaterats sedan vaccinet gjordes om för några år sedan.

    Läs mer på www.allergisidan.com och
    www.allergimat.com. Där finns även recet!
    Recept finns även på www.tasteline.com
    På www.mjolkfri.com finns info och dissuktionsforum för äggallergi.
    Utgången bak/fika/godisrecepttråd för allergiker (stängd):
    www.familjeliv.se/Forum-5-72/m27172372.html
    Utgången matrecept-tråd för allergiker:
    www.familjeliv.se/Forum-5-72/m27146750.html
    Utgången recept-tråd för äggallergiker: www.familjeliv.se/Forum-5-72/m33843605.html
    Utgången recept-tråd utan ägg: www.familjeliv.se/Forum-5-72/m40187640.html

    *****************************************
    ÄGGERSÄTTNING:
    Äggersättning (1 ägg) till mjuka kakor (max två ägg kan bytas ut):
    -Koka upp 1 dl vatten med 1 msk hela linfrön. Låt svalna o sila sedan av. Använd “vattnet” (gelen).
    -Värm 2 dl vatten med 1½ tsk fiberhusk under omrörning.
    -1 tsk bakpulver. Tänk på att för mycket bakpulver ger smak, så ersätt inte för många ägg med bakpulver.
    -NoEgg (vanlig butik)
    -Loprofin (apoteket, är egentligen inte avsett för äggallergiker utan för njursjuka som behöver proteinreducerad kost)

    Ersättning för ägg i gratänger och lådor:
    1 del mjölkpulver och 2 delar vatten
    Om man inte tål mjölk : 2 delar sojamjölk och 1 del vatten

    Färser och köttbullar:
    Använd 1 mosad kokt potatis eller potatismospulver. Andra alternativ är att tillsätta 1 tsk potatismjöl eller majsstärkelse.

    Bullar:
    Pensla med sockerlösning, mjölk, honungsvatten, juice, kokosmjölk, sirap eller smält smör.

    Matbröd:
    Pensla med vatten, olja, filmjölk eller mjölk.
    **************************************************

    Allergitråd:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m47724257.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-09 13:11
    NY TRÅD!!!
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 7
    4. 8
    5. 9
    6. 10
    7. 11
    8. 12
    9. 13
    10. ›
    11. »
    1. Lillamamma05
      Visa endast
      Tors 3 dec 2009 17:09
      #91
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Idag ska vi till Allergicentrum för influensa vaccinering. Dottern ska få göra pricktest först med vaccinet. Någon här som har gjort det? Någon som har reagerat?
      Om du går bak i tråden så får du nog läsa om det. Tror det var ngn för inte så länge sen som hade gjort det och det hade gått bra.
    2. Kavat
      Visa endast
      Tors 3 dec 2009 17:59
      #92
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      vill göra sådadär vit hård kristyr rut bokmärken o hänga i granen.. Men har bara det gamla receptet-med äggvita vill ha utan givetvis, då sonen garanterat tänker ta en tugga eller två ;-D
      Finns nog många varianter. Tror jag bara tog florsocker, vatten och NoEgg förra året. Men inte hundra...


      www.milda.com/SE-New/recipe.asp?id=616266
      Äggfri kristyr
      Tillagningstid:
      Svårhetsgrad: Lätt


      Ingredienser
      1 dl socker
      3 msk vatten
      1½ blad gelatin
      karamellfärg


      www.mjolkfri.com/artikel/33/dags_for_lussefik.../
      Kristyr till pepparkakor
      Om du vill garnera dina pepparkakor kan du göra det med äggfri kristyr. Den funkar bra, men blir inte lika hård som när man använder ägg: rör ihop 3 dl florsocker med 2 tsk ättika och 2 tsk pressad citron eller apelsinjuice. Späd med lite vätska om kristyren är för hård att spritsa.

      Om du tål ägg kan du använda denna kristyr: rör ihop 4 dl florsocker med en äggvita och 3 krm ättika eller pressad citron. Spritsa med sprits eller använd en påse som du klipper bort en liten bit av ena hörnet på.
    3. Frisören
      Visa endast
      Tors 3 dec 2009 20:20
      #93
      Hej på er! Hur mår alla små allergiker?

      Vi var på provokation i tisdags, eftersom vi ville se hur hon reagerade om hon får i sig via mat t.ex. vilket hon aldrig fått. Hon har bara reagerat luftburet och pricktestet visade på kraftig reaktion medans RAST endast visade 49.

      Hur som så fick vi avbryta redan efter dos 2, hon reagerade redan efter första dosen men läkaren ville vara säker på att det var just ägget som utlöst det.

      Har någon annan här varit på provokation? Hur gick det till då? Fick ni pulver eller muffins? Vad jag förstår så börjar man med pulver och övergår t muffins, men H skulle inte få muffins alls?
    4. SanTan
      Visa endast
      Fre 4 dec 2009 14:50
      #94
      VAd det gäller kristyr till pepparkakor hittade jag faktiskt en nyhet (för mig) bland bakhyllorna och det var färdig kristyr från Dr. Oetker på tub, och den var faktiskt äggfri!! Finns i olika färger. Jag har dock inte provat den än. Det blir till helgen då pepparkakshuset ska byggas ihop! (fast vi limmar med bränt socker och dekorerar med kristyr)
    5. Blå Flygare
      Visa endast
      Fre 4 dec 2009 15:05
      #95
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      VAd det gäller kristyr till pepparkakor hittade jag faktiskt en nyhet (för mig) bland bakhyllorna och det var färdig kristyr från Dr. Oetker på tub, och den var faktiskt äggfri!! Finns i olika färger. Jag har dock inte provat den än. Det blir till helgen då pepparkakshuset ska byggas ihop! (fast vi limmar med bränt socker och dekorerar med kristyr)
      Fast den är ju flytande och stelnar inte. Den är bra till att skriva på tårtor med.
    6. saffe
      Visa endast
      Fre 4 dec 2009 15:37
      #96
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Nu har jag strykit på rått ägg i armvecket. Minns inte hur länge det kan ta innan reaktion. Sex timmar? Bvc sa ngt om det men glömde...
      Hur gick det?
    7. SanTan
      Visa endast
      Mån 7 dec 2009 07:38
      #97
      Blå myran: (Inlägg #95)
      Jo då, den stelnar. Det är kristyr framtagen för pepparkakor! Har garnerat pepparkakshuset i helgen med den, funkar jättebra! Nu har jag visserligen inte känt på pepparkakshuset (limmade ihop det med smält socker) om det har stelnat, men det räknar jag med! Det gick i alla fall jättebra att pynta huset med det! Måste hem och känna i eftermiddag!

      www.oetker.se/oetker_se/html/default/debi-7qm...
    8. Blå Flygare
      Visa endast
      Mån 7 dec 2009 08:51
      #98
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Blå myran: (Inlägg #95) Jo då, den stelnar. Det är kristyr framtagen för pepparkakor! Har garnerat pepparkakshuset i helgen med den, funkar jättebra! Nu har jag visserligen inte känt på pepparkakshuset (limmade ihop det med smält socker) om det har stelnat, men det räknar jag med! Det gick i alla fall jättebra att pynta huset med det! Måste hem och känna i eftermiddag! www.oetker.se/oetker_se/html/default/debi-7qm...
      Vad bra
      Jag har innan testat de färgade, och de är mjuka och på bilden är färgad kristyr på pepparkakor på de med De kanske också stelnar om man har de på kakor ist för på grädde?
    9. SanTan
      Visa endast
      Ons 9 dec 2009 08:27
      #99
      Nu har jag kännt på pepparkakshuset och kristyren har stelnat och ser fin ut! Smakade dessutom gott!
    10. EL I
      Visa endast
      Mån 4 jan 2010 21:52
      #100
      Ny här, måste ställa en fråga till proffsen:

      Hur märkte ni att era barn var äggallergiska?
      Har en son på 1 år som är mjölk och soja allergisk. Han har ätit mjölkfritt sedan 2 månaders ålder. Vi fick testa soja vid ca 11½ månad men det blev samma symtom. Magsmärtor, diarré.
      Han har nu dock sedan han var ca 8-9 månader fått eksem på kinder och haka. Ilsket rött och torrt, verkar dock inte klia.
      Han fick det i början av oktober så det har inte med kylan att göra o det har inte försvunnit någon gång sedan i början av oktober.

      Någon i mjölktråden frågade ang ägg och om jag inte minns fel så fick han pannkakro första gången när han var runt 8 månader men minns inte helt säkert. Det var i alla fall INNAN han fick dessa eksem.

      Låter detta som om det kan vara äggallergi? har nån av era barn reagerat på detta vis.
      Han är även missnöjd till och från med betoning på TILL. Vet inte om han har ont i magen eller inte (har dock inga diarréer) men beter sig inte likadant som när han får ont i magen av mjölk o soja i alla fall.
    1. «
    2. ‹
    3. 7
    4. 8
    5. 9
    6. 10
    7. 11
    8. 12
    9. 13
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
      • Senaste inläggen
      • Allmänna
        • Anonym
        • Blandat
        • Hobby
        • Nöje
        • Orter/Områden
        • Religion
        • Samhälle
        • Släktforskning
        • Vikt & Hälsa
      • Föräldrar
        • 2003
        • 2004
        • 2005
        • 2006
        • 2007
        • 2008
        • 2009
        • 2010
        • 2011
        • Barn med speciella behov
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Skolbarn
        • Småbarn
        • Tvillingföräldrar
      • Föräldrar med funktionsnedsättning
      • Planerar barn
        • BIM-listor
        • Blandat
        • Ort/Område
        • Svårt att få barn
        • Äggdonation
      • Väntar barn
        • BF - April
        • BF - Augusti
        • BF - December
        • BF - Februari
        • BF - Januari
        • BF - Juli
        • BF - Juni
        • BF - Maj
        • BF - Mars
        • BF - November
        • BF - Oktober
        • BF - September
        • Blandat
        • Grav.komplikationer
        • IVF
        • Orter/Områden
        • Tvillingar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
    • Anna's blogg
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm