Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Adoption
  • Intresserad
  • Att bestämma sig för att adoptera
Intresserad - Adoption
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Intresserad
Adoption
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Att bestämma sig för att adoptera

    Tis 1 dec 2009 07:28 Läst 1521 gånger Totalt 16 svar
    j e n t e
    Visa endast
    Jag tänkte höra med er hur processen gick till innan du/ni fattade beslutet att adoptera? Jag undrar eftersom jag och sambon (inte gifta än, nej) hittills haft olika uppfattning om detta. Var ni överens i ett tidigt skede att ni ville adoptera eller växte beslutet fram?

    Kort om oss är att jag har ett barn sedan tidigare (6 årig son) och min sambo har inga barn. Han är infertil och vi har gjort fyra IVF-försök, ett färsk och ett frys, som misslyckats. Vi har nu en paus för att samla krafter och ta hand om vårt förhållande. Vi har pratat om adoption som alternativ och jag vill jättegärna adoptera men hittills har sambon sagt nej. Han säger att han inte vet hur han reagerar om vi ger upp IVF-försöken men ev kan han tänka sig att leva utan barn.

    För mig är det helt otänkbart att inte skaffa ett gemensamt barn. Det känns så! Det gör inget om vi inte får ett biologiskt egenfött barn för min del, jag adopterar gärna!

    Känns som vårt förhållande skulle kunna krascha på grund av det här. Det är ingen liten sak att ge upp för en annan människa, möjligheten att få (fler) barn. Ni kanske tycker att jag har ju i alla fall ett barn... men jag LÄNGTAR så efter fler barn, skulle gärna ha två till. Jag vill ge min son ett syskon också och har alltid drömt om en familj med minst två barn... Och möjligheten finns ju - man kan ju adoptera.

    Jag går sönder inombords för att allt känns så ovisst. Häromdagen ställde jag mig i adoptionskö på AC för jag vill ha den möjligheten och jag hoppas att min sambo ska ändra sig och så kan vi lägga till honom som sökande. Han vet att jag skulle ställa mig i kö men för övrigt pratar vi väldigt lite om adoption nu för jag vill inte pressa honom.

    Tankar, erfarenheter??
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Mimab
      Visa endast
      Tis 1 dec 2009 08:03
      #1
      Hej!

      När vi gjorde våra IVF/ICSI-försök 2002 och 2003 var min man inte helt positiv till adoption. Han ville ha ett barn som såg ut som han! (Han är extremt lik sin biologiska far). Dessutom är han sådan som person som bara kan tänka på en sak i taget, att ha en annan väg till barn ville han inte tänka på medan vi gjorde våra försök.

      När vi gjort sista försöket som också misslyckades tog jag upp adoption igen och då var han helt OK med den tanken. Jag tror det mognade inom honom de sista försöken vi gick igenom. Vi hade ganska dålig prognos till att bli gravida.

      Under de åren vi gjorde våra försök läste jag allt jag kom över angående adoption, jag skrev på diverse forum och fick kontakt med andra tjejer i liknande situationer. Det hjälpte mig väldigt mycket.

      När det gäller våra utredningar för adoption så har jag varit den drivande, men han har varit med på tåget hela vägen. Jag arbetar administrativt så för mig var det inget konstigt med att införskaffa handlingar till hemutredning och sedan till ansökan. Min man kan inte hantera en PC t.ex., så det blev naturligt att jag gjorde det administrativa.

      Det du skulle behöva fråga din sambo om är om han verkligen vill ha barn, för om han bara vill ha ert biologiska barn så kan inte jag se att längtan efter barn är särskilt stark hos honom. Sedan att adoption av ett barn tar lång tid, lång process osv det är ju en annan sak.

      Köp hem lite adoptionsböcker och se om han är intresserad av att läsa dem. Önskar dig lycka till!
    2. Ethi
      Visa endast
      Tis 1 dec 2009 09:17
      #2
      Oj, vilken jobbig sits... Här hemma pratade vi om adoption till och med innan vi började få barn sängvägen, så här var det ingen stor sak alls... Jag har "alltid" velat adoptera (och även få barn magvägen, fast det visade sig vara lättare sagt än gjort ) och maken har faktiskt aldrig uttalat någon längtan efter att få just biologiska barn. Huvudsaken _att_ vi fick barn

      Jag förstår verkligen din längtan efter fler barn! Hur ställer han sig till spermiedonation? Det kanske känns som ett kortare steg att ta för honom och om det skulle lyckas så skulle det förmodligen gå betydligt snabbare än att adoptera. Lyckas det inte så hinner att fundera lite till, för kan han tänka sig en infödd bebis som inte är hans biologiska barn så kanske steget blir kortare till ett utlandsfött barn?
    3. MammaSusan81
      Visa endast
      Tis 1 dec 2009 21:28
      #3
      Vi pratade också om adoption långt innan det blev av, emellan väntan på att jag skulle uppnå 25års ålder gjorde vi 3st ivf. Hade vi fått mer info kring ivf-försöken hade vi skippat dem för jag (vi) mådde riktigt dåligt av hormonerna & processen.
    4. mammamys06
      Visa endast
      Tors 3 dec 2009 17:54
      #4
      Min fd man ville inte adoptera barn, han ville hellre att jag skulle utsättas för en massa behandlingar med IVF och annat för att få "egna" barn som han uttryckte det hellre barnlös än adopterade barn. Jag är själv adopterad och kände att vi inte hade samma inställning till vad som var viktigt eller hade samma värderingar. Jag skilde mig faktiskt. Sedan var det väl andra orsaker också som gjorde att jag lämnade honom. Jag träffade en ny man och han råkade också vara adopterad (så kan det bli). Han var yngre än vad jag var och hade inte direkt börjat tänka på att bilda familj men han menade att om jag vill ha barn i framtiden så kan jag självklart tänka mig att adoptera ett barn, barn som barn liksom.

      Och så blev det. När jag fick diagnosen PCO-S som kunde ställa till det valde vi adoption före IVF. Och vi har nu en son på 3 år från Vietnam. Han är vårt allt, det mest fantastiska som finns och hänt oss. Nu väntar vi inom ett par veckor eller dagar på att lillasyster ska komma ut via bb denna gången. Det blev så på naturlig väg och det är ju roligt att få uppleva två sätt att bli föräldrar på.

      Men samtidigt, det är jätteviktigt att ni vill adoptera båda två och att ni båda ser ett adopterat barn som ert eget och verkligen vill adoptera som sagt. Det är också vad en utredare kräver och lägger mycket fokus på.

      Jättebra att du har ställt dig i kö hos en adoptionsorganisation! Lycka till!
      Victor född september -06, Alice bf annandag jul 2009
    5. ladyQ
      Visa endast
      Fre 4 dec 2009 10:26
      #5
      Hej,
      Jag och min man, gifta i 2,5 år, är mitt uppe i adoptionprocessen.
      Precis som för dig finns det barn sedan tidigare äktenskap. Vi träffades ganska sent i livet och det visade sig att jag inte kunde bli gravid (vi gjorde ett IVF försök som avbröts). Ibörjan var det jobbigt, då min man inte klarade av att vara delaktig i min sorg över att inte kunna få barn. Min man ville gärna skaffa gemensamma barn (det var han som initierade till att skaffa barn), men hade nog svårt att relatera till det då han redan hade 2 barn. Våra diskussioner fortsatte kring äggdonation och adoption. Min man kände sig inte bekväm med äggdonation + jag var för gammal så detta blev aldrig aktuellt. Jag är själv adopterad. Min man var aldrig emot en adoption men det tog ändå ca ½ år innan han kände att det var rätt beslut och vi ställde oss i kö hos Adoptionscentrum. Vi vär ännu inte gifta.
      Efter det har vi gått på den obligatoriska adoptionskursen, genomgått utredningsprocessen och fått ett medgivande för adoption. Vi tog sen en paus, då de flesta länder kräver att man har varit gifta ett antal år, kände vi att vi inte behövde stressa på det hela. Nu lutar det åt att adoptera från Sydkorea vilket innebär att vi måste ha varit gifta i minst 3 år innan vi får lämna in en ansökan till landet.

      Lite svar på dina frågor: Jag tror att det är väldigt viktigt att din sambo känner sig bekväm med att adoptera. Detta är ju ett livslångt beslut. Om din man känner sig tvingad tror jag att ni kan få stora problem med barnets anknytning. Det är ju inget ”vanligt” litet barn som ni får hem, där anknytningen kommer naturligt, utan ett barn som har mycket jobbigt i bagaget. Om barnet upplever avståndtagande från den ena föräldern så kan det bli stora problem. Din man får inte känna att en adoption är påtvingad. För att adoptera måste ni vara gifta. Många givarländer har även hårdare krav på familjer där den ena partnern har ett tidigare äktenskap bakom sig. Jag har svårt att tro att din nuvarande sambo bara kan ”hoppa” på samma kö-plats som du? Bäst att du kollar upp detta så ni inte hamnar sist i kön igen.

      Min fråga är dock, varför är det så viktigt för dig med gemensamma barn? Om det var ombytta roller, dvs att din man hade ett barn sedan tidigare, så skulle det vara lättare att förstå. Om adoptionen genomförs och din ”sambo” fortfarande inte riktigt vill, blir det då verkligen ett gemensamt barn?

      Ge din sambo tid att fundera utan att ställa krav och acceptera om han säger blankt nej! Ett tips, att ställa sig i kö hos en organisation innebär inte att man förbinder sig att adoptera. Så din sambo kan ställa sig i kö medans han funderar. Däremot tar ju organisationen ca 3000kr/år i avgift. Den kommunala kursen kan vara jätte bra för din sambo. Både jag och min man kände nog att vi fick svar på många av våra frågor och osäkerhet kring adoptionen.

      Jag känner med dig och hoppas att erat beslut kommer att kännas tillfredställande för er båda oavsett om det blir adoption eller inte. Lycka till!
    6. Cerdrica
      Visa endast
      Fre 4 dec 2009 11:46
      #6
      Jag är nästan helt 100% säker på att TS och hennes man kan använda hennes könummer tillsammans. Om ett par skiljer sig kan en av dem stå kvar med samma könummer som de haft sen tidigare och samma sak borde gälla för den som gifter sig.
    7. P A K
      Visa endast
      Fre 4 dec 2009 22:21
      #7
      Hej!
      Jag och min man blev ett par 2004, jag var 32 och han 30. Vi ville båda ha barn och satsade direkt men det blev inget resultat.

      2006 gjorde vi en utredning,2007 började vi med ivf-försök men vi hade ingen lycka där så efter 8 försök lade vi ner det. Vi var ganska tagna av alla ups and downs under våra ivf-försök och min kropp tog stryk av behandlingarna. Jag hade redan funderat en hel del på adoption men maken är väl en typisk man (hihi) och gör en sak i taget, så jag låg lite före mentalt i det skedet.

      Vi gick föräldrautbildningen hösten 2008 och hade bestämt oss för att först göra det och sedan ta beslut om ifall vi ville fortsätta eller ej. Kursen stärkte oss och vi låg plötsligt lika i tanke och handling - det kändes jätteskönt.

      Det blev hemutredning i våras och vi fick vårt efterlängtade medgivande under sommaren.
    8. mammamys06
      Visa endast
      Lör 5 dec 2009 13:31
      #8
      Cerdrica skrev 2009-12-04 11:46:26 följande:
      Jag är nästan helt 100% säker på att TS och hennes man kan använda hennes könummer tillsammans. Om ett par skiljer sig kan en av dem stå kvar med samma könummer som de haft sen tidigare och samma sak borde gälla för den som gifter sig.
      Ja, så är det.
      Victor född september -06, Alice bf annandag jul 2009
    9. j e n t e
      Visa endast
      Lör 5 dec 2009 14:33
      #9
      Tack för era tankar och erfarenheter. Det är ingen lätt sits att befinna sig i det här. Jag är verkligen medveten om att det inte går att övertala någon att adoptera utan det är ett beslut som måste mogna fram. Därför har vi pratat väldigt lite om adoption men dessa gånger har sambon sagt att han inte vet om han vill det men han vet inte om han kommer ändra sig.

      Tror att det är ganska vanligt att kvinnan ligger ett steg före men ibland ligger man ju i fas där. Och ibland väljer man olika vägar. För oss är det inte klart än hur det kommer bli.

      Det där att avstå barn för honom är något jag funderar mycket på. Jag vet att jag vill leva tillsammans med honom men barn är verkligen något som jag drömt om. Jag vet att jag har ett barn och är oerhört glad för min son. Sekundär barnlöshet är också tungt. Önskan att få ett gemensamt barn stark, att få ge min son ett syskon, att få glädjen att följa ett barn genom livet och se det utvecklas. Det är det mest fantastiska som finns. För min del kan jag gärna adoptera eller kanske till och med vara fosterhem till ett barn. Jag vill ha barn i mitt liv!

      Det är en otroligt jobbig process att gå igenom detta och förhållandet sätts på hårda prov.

      Jag har ställt mig själv i adoptionskö och jag vet att det går att ansluta min sambo (make då förhoppningsvis!) senare - inga problem. Pratade med AC om det häromdagen och visste det också sedan tidigare.

      Jag ligger steget före, tar in information om adoption, avvaktar ytterligare några IVF-försök och försöker må bra med min familj så länge.
    10. Hej och Hopp
      Visa endast
      Lör 5 dec 2009 16:30
      #10
      Jente - tycker det verkar som du gör de bästa av din/er situation!
      Önskar dig lycka till och hoppas att det ordnar sig för er!
    11. j e n t e
      Visa endast
      Tors 10 dec 2009 07:18
      #11
      Hej och hopp - tack för ditt peppande svar. Det värmde

      Önskar dig det samma! Om du nu behöver det vill säga!
    12. mimpen
      Visa endast
      Tors 10 dec 2009 15:23
      #12
      Hos oss var det ett beslut som växte fram. Fast jag kom i mål lååångt innan maken. Redan när vi insåg att det inte kom barn som vi hade tänkt oss, började jag tänka adoption. Vi gjorde några ivf och ungefär ett år senare var maken redo för att begrunda adoption. Och sen tog vi beslutet.

      Jag tror inte det är så ovanligt att man är i ofas. Att bilda familj är ju ett stort beslut, och man befinner sig sannolikt i olika faser med de tankarna också.
    13. Lotte
      Visa endast
      Fre 11 dec 2009 22:59
      #13
      Hej,
      Skulle rekommendera er att starta den obligatoriska adoptionsutbildningen helt förutsättningslöst. har tar man upp olika frågor och man för möjlighet att tänka igenom detta, kursen blir en känslomässig process i sig. På vår kurs var det ett par som var oeniga men som nådde ett gemensamt beslut efter kursen. Tror att detta skulle kunna vara startskottet för er gemensamma beslutsprocess

      Lycka till
    14. j e n t e
      Visa endast
      Lör 12 dec 2009 10:50
      #14
      Mimpen - skönt att höra om fler som var i ofas men som sedan kom fram till ett gemensamt beslut! Var ligger ni i adoptionsprocessen nu?

      Lotte - Tyvärr mår min man så dåligt just nu, så jag vill inte ens nämna adoption för tillfället. Han genomgår någon slags kris/sorg för att han eventuellt inte kan bli pappa till biologiska barn. I hans värld betyder det också att kanske inte bli pappa alls eftersom han inte kan tänka sig adoption i dagsläget. Så jag låter ämnet vila under några månader och så får vi se vart vi landar sen.
    15. morgonsolan
      Visa endast
      Lör 12 dec 2009 12:35
      #15
      svår sits, när man vill olika saker i en relation.. hoppas på att bli bra för er på ett eller annat sätt!

      Här har vi bara haft det som en självklarhet, adoption. Vi har ett biologiskt barn, men jag fick sådana medicinska problem under min graviditet att vi är avrådda från fler graviditeter, alltså adopterar vi nästa barn. För oss var den tanken lätt som en plätt.

      Lycka till med era IVF-försök!
    16. morgonsolan
      Visa endast
      Lör 12 dec 2009 12:37
      #16
      tror du resonerar helt rätt och väldigt klokt.

      j e n t e skrev 2009-12-05 14:33:19 följande:
      Tack för era tankar och erfarenheter. Det är ingen lätt sits att befinna sig i det här. Jag är verkligen medveten om att det inte går att övertala någon att adoptera utan det är ett beslut som måste mogna fram. Därför har vi pratat väldigt lite om adoption men dessa gånger har sambon sagt att han inte vet om han vill det men han vet inte om han kommer ändra sig. Tror att det är ganska vanligt att kvinnan ligger ett steg före men ibland ligger man ju i fas där. Och ibland väljer man olika vägar. För oss är det inte klart än hur det kommer bli. Det där att avstå barn för honom är något jag funderar mycket på. Jag vet att jag vill leva tillsammans med honom men barn är verkligen något som jag drömt om. Jag vet att jag har ett barn och är oerhört glad för min son. Sekundär barnlöshet är också tungt. Önskan att få ett gemensamt barn stark, att få ge min son ett syskon, att få glädjen att följa ett barn genom livet och se det utvecklas. Det är det mest fantastiska som finns. För min del kan jag gärna adoptera eller kanske till och med vara fosterhem till ett barn. Jag vill ha barn i mitt liv! Det är en otroligt jobbig process att gå igenom detta och förhållandet sätts på hårda prov. Jag har ställt mig själv i adoptionskö och jag vet att det går att ansluta min sambo (make då förhoppningsvis!) senare - inga problem. Pratade med AC om det häromdagen och visste det också sedan tidigare. Jag ligger steget före, tar in information om adoption, avvaktar ytterligare några IVF-försök och försöker må bra med min familj så länge.
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
      • Senaste inläggen
      • Adopterad/vuxen
      • Förälder
      • Hemma igen
      • Hjälp/Råd
      • Intresserad
      • Land
      • Under utredning
      • Väntar barnbesked
      • Övrigt
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Utstirrade
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm