Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Adoption
  • Land
  • Vet du mer om Colombia?
Land - Adoption
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Land
Adoption
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Vet du mer om Colombia?

    Ons 30 dec 2009 13:06 Läst 3092 gånger Totalt 31 svar
    Linnis
    Visa endast
    Hej alla,
    Någon som adopterat från Colombia (via ICBF eller privata barnhem) och kan berätta lite mera? Vi har just börjat samla papper för Colombia för att kunna ta emot ett barn 0-36 månader och är nyfikna eftersom det är stor variation på vilket folkligt ursprung barnen har.

    Stämmer det (tror jag läste det i någon annan tråd) att det kommer fler färgade barn från Medellin/Cali jämfört med till exempel Los Pisingos i Bogota?

    Vilken ålder 'brukar' det vara på ett barn vid vårt medgivande? Närmare 36 månader eller närmare 12 månader? Vet inte om man ska investera i en spjälsäng inför bildtagandet eller om man ska avvakta barnbesked när man vet vem man väntat på .

    Och för att undvika missförstånd: Vi är så klart glada för det barn vi kommer att få oavsett ålder eller hudfärg/utseende. Just nu vill jag bara veta mer och tillåta mig fantisera om hur vårt kommande kan se ut/vad som är mest sannolikt osv.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. PeterPan
      Visa endast
      Mån 8 feb 2010 11:04
      #21

      Hej, här kommer lite mer intressant information kanske.

      Jag är själv adopterad från Bogota och är nog mer åt mestiserhållet.
      Dvs ett blandfolk med indianskt och europeiskt ursprung.

      Det bor över 45 miljoner invånare i Colombia. Nästan 60 % av befolkningen är mestiser.. En femtedel är etniska européer och 15 % är så kallade mulatter. Det finns även en afro-amerikansk minoritet och en liten grupp indianer.

      Med hänsyn till befolkningens ursprung kan Colombias invånare delas in i fyra grupper. Det finns en liten indiansk befolkning, med fotfäste i gränsområdena mot grannländerna, en liten svart befolkning, med fäste längs kusterna och i norr, en vit befolkning som till stor del utgör den urbana medelklassen, och den största delen som är blandad av två eller flera av de andra grupperna.

      Med detta i bagaget så förstår man att barnen kan i stort sett se ut hur som helst när det gäller hudfärg och utseende. Jag var 2005 och besökte Los Pisingos och träffade många av barnen där och kan nog faktiskt hålla med om att dom flesta var nog mer åt det ljusa hållet med brunt hår ljus hy och bruna ögon.
      Detta var också ett genomgående inslag i gatubilden i Bogota tycker jag att det är såpass stor del som har ett europeeiskt utseende.

      Kommer man längre norrut som tex. Cartagena så är största delen av befolkningen av afrikanskt ursprung, vilket inte är så konstigt i just Cartagena då det var den första anhalten för dom afrikanska slavarna då dom skeppades över från Afrika till Latinamerika i slutet på 1500-talet.

      Jag ser också det på många av mina adopterade vänner från Colombia att vissa är väldigt mörka och dom är oftast från barnhem i mindre städer längre norrut som tex Barranquilla.
      Medans vi som är från Bogota är i regel ljusare, men såklart så finns det variationer även här.

      Men såklart så är det så som många skriver att alla barn från Colombia är fantastikt söta och underbara, jag kan bara hålla med.......

      Kan bara tillägga att jag och min fru själva väntar på barn från Colombia, får vårt medgivande nu i feb.
      Det ska bli sååå spännande.

      // Peter

    2. Thalis
      Visa endast
      Mån 8 feb 2010 11:38
      #22
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej, här kommer lite mer intressant information kanske. Jag är själv adopterad från Bogota och är nog mer åt mestiserhållet. Dvs ett blandfolk med indianskt och europeiskt ursprung. Det bor över 45 miljoner invånare i Colombia. Nästan 60 % av befolkningen är mestiser.. En femtedel är etniska européer och 15 % är så kallade mulatter. Det finns även en afro-amerikansk minoritet och en liten grupp indianer.Med hänsyn till befolkningens ursprung kan Colombias invånare delas in i fyra grupper. Det finns en liten indiansk befolkning, med fotfäste i gränsområdena mot grannländerna, en liten svart befolkning, med fäste längs kusterna och i norr, en vit befolkning som till stor del utgör den urbana medelklassen, och den största delen som är blandad av två eller flera av de andra grupperna.Med detta i bagaget så förstår man att barnen kan i stort sett se ut hur som helst när det gäller hudfärg och utseende. Jag var 2005 och besökte Los Pisingos och träffade många av barnen där och kan nog faktiskt hålla med om att dom flesta var nog mer åt det ljusa hållet med brunt hår ljus hy och bruna ögon.Detta var också ett genomgående inslag i gatubilden i Bogota tycker jag att det är såpass stor del som har ett europeeiskt utseende.Kommer man längre norrut som tex. Cartagena så är största delen av befolkningen av afrikanskt ursprung, vilket inte är så konstigt i just Cartagena då det var den första anhalten för dom afrikanska slavarna då dom skeppades över från Afrika till Latinamerika i slutet på 1500-talet.Jag ser också det på många av mina adopterade vänner från Colombia att vissa är väldigt mörka och dom är oftast från barnhem i mindre städer längre norrut som tex Barranquilla. Medans vi som är från Bogota är i regel ljusare, men såklart så finns det variationer även här.Men såklart så är det så som många skriver att alla barn från Colombia är fantastikt söta och underbara, jag kan bara hålla med.......Kan bara tillägga att jag och min fru själva väntar på barn från Colombia, får vårt medgivande nu i feb. Det ska bli sååå spännande.// Peter
      Vad härligt att även ni väntar barn från Colombia!!!
      Grattis!

      Tyvärr måste jag vara petig,men första anhalten var inte Cartagena,det var inte ens Colombia.
      Utan det var ön Española,som idag består av två länder som heter Dominikanska Republiken och Haiti.
      Diskutera aldrig med idioter,de drar ner dig till deras nivå och vinner tackvare erfarenhet.
    3. PeterPan
      Visa endast
      Mån 8 feb 2010 12:21
      #23
      Vad faaan...... jag ska strypa guiden på La Popa.... hon sa att det var dit slavarnas första anhalt var från Afrika, men hon menade nog till Colombia, efter att dom hade kommit till Espanola....

      Det är bara bra att du är petig Thalis, vi gillar att lära oss nya saker. Rätt ska vara rätt.

      Gracias
    4. Thalis
      Visa endast
      Mån 8 feb 2010 12:23
      #24
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Vad faaan...... jag ska strypa guiden på La Popa.... hon sa att det var dit slavarnas första anhalt var från Afrika, men hon menade nog till Colombia, efter att dom hade kommit till Espanola.... Det är bara bra att du är petig Thalis, vi gillar att lära oss nya saker. Rätt ska vara rätt. Gracias
      Hahaha tror nog att hon menade till Colombia.
      Jag är petig eftersom jag själv är från Dominikanska republiken
      De nada!
      Diskutera aldrig med idioter,de drar ner dig till deras nivå och vinner tackvare erfarenhet.
    5. Linnis
      Visa endast
      Mån 8 feb 2010 17:50
      #25
      Tack till både Peter Pan och Thalis
    6. Tjejen 75
      Visa endast
      Fre 19 feb 2010 22:59
      #26

      En fråga till er som har adopterat från Colombia....Valde ni ett specifikt barnhem eller tog ni "vilket som helst"? Går det att önska t ex barnhem i Bogota men ej specificera vilket? Hur lång tid tog det efter att papperna hade skickats dit?

    7. Linnis
      Visa endast
      Lör 20 feb 2010 11:45
      #27
      Hej Tjejen 75,
      Vi har inte fått barn från Colombia ännu, men i kontakten med AC har jag tolkat det som att man antingen blir utsedd till att sammanställa ansökan till ett specifikt barnhem direkt (för att man passar in där/de just nu har behov av ytterligare ansökningar) eller också förbereder man sin ansökan för att uppfylla Colombias krav och i et senare skede får man reda på vilket specifikt barnhem ansökan skickas till.

      Jag har inte fått intrycket att man kan välja barnhem/region själv. Det är Colombias behov av nya ansökningar som styr  - inte blivande föräldrars ev. preferenser. Och det är välså det borde vara?

      Låter dock frågan stå öppen till de som har mer erfarenhet av Colombia.
    8. Längtande mamma
      Visa endast
      Sön 21 feb 2010 13:55
      #28
      Linnis och Tjejen 75: ja så har jag förstått det också. Det enda undantaget är väl om man redan har ett barn från ett specifikt barnhem, då kan man få önska att få samma igen. 
    9. Tjejen 75
      Visa endast
      Sön 21 feb 2010 13:59
      #29
      OK, jag förstår. Jag var bara nyfiken på att höra hur det fungerar, vi är givetvis tacksamma för vad vi kan bli erbjudna.
    10. Linnis
      Visa endast
      Sön 21 feb 2010 16:32
      #30
      Längtande mamma: det har du ju helt rätt i. Tänkte inte ens på syskon-aspekten.

      Tjejen75: Lycka till med adoptionen. Spännande om det blir Colombia. Inte alls partisk {#lang_emotions_wink}
    11. Tjejen 75
      Visa endast
      Sön 21 feb 2010 18:52
      #31
      Linnis: Tack så mycket!
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet av. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
      • Senaste inläggen
      • Adopterad/vuxen
      • Förälder
      • Hemma igen
      • Hjälp/Råd
      • Intresserad
      • Land
      • Under utredning
      • Väntar barnbesked
      • Övrigt
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Min dotter är 13 år och är gravid
    • Ofrivillig mamma...
    • Blir så arg o ledsen på sonens förskolelärare!!!!
    • Känner mig lurad....överreagerar jag?
    • Jag ska tydligen bli faster om knappt 12v
    • Har min chef rätt! Känner mig så ledsen...
    • Reinfeldt vill att vi jobbar in i döden
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • Från cup till dl
    • Mina diktkort
  • Mest sedda klippen
    • Baby and dog
    • MOV09244.MP4
Leksaker online


INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm