Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Adoption
  • Adopterad/vuxen
  • Bra eller dåligt med adoption?
Adopterad/vuxen - Adoption
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Adopterad/vuxen
Adoption
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Bra eller dåligt med adoption?

    Ons 17 feb 2010 19:59 Läst 10916 gånger Totalt 161 svar
    UPC
    Visa endast
    Anser ni att det är "ETT BRA SÄTT" att få ett barn via adoption?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 10
    4. 11
    5. 12
    6. 13
    7. 14
    8. 15
    9. 16
    10. ›
    11. »
    1. Änglatrollet
      Visa endast
      Sön 4 apr 2010 23:03
      #151
      Förresten: Ja jag tycker det är bra att skaffa barn via adoption. Annars hade jag inte suttit här, lyklig och glad. Vid liv dessutom.
    2. Milkina cerka
      Visa endast
      Mån 5 apr 2010 14:20
      #152
      Humlekotte skrev 2010-04-04 21:38:30 följande:
      Har hört om fall där tonåringar eller vuxna upptäckt att de är adopterade och hamnat i kris. Har själv adopterat ett spädbarn där det inte går att se på utsidan att hon är adopterad. Har placerat ett foto på biologiska mamman på byrån bland övriga familjebilderna. När dottern kommer till åldern där hon frågar om hur hon blev till finns detta kort att peka och och prata om. Om hon vet detta redan som liten kan hon fråga mer efterhand som hon växer och utvecklas. Tänker att vi tillsammans får lära oss vad det betyder att vara adoptivfamilj så länge vi lever.
      Fin tanke, tror du har rätt och vet att jag själv skulle uppskattat det om mina föräldrar haft ett kort på min mor och gjort henne till en naturlig del av vår familj.
      Jag har iofs "alltid" vetat att jag är adopterad, men hade absolut gärna velat veta mer om henne o. definitivt betydligt tidigare än vad som blev fallet.

      Mina biologiska syskon och deras familjer är en del av det som ä r  min familj idag, och jag älskar dem. Hade vår mor varit en naturlig del av min a-familjs liv ifrån början hade vi antagligen setts betydligt tidigare o. förlorat mindre tid av varandras liv.
      Jag kan b å d e Be o c h Tänka.
    3. Faber
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 00:44
      #153
      Vilket jävla gnälleri, ni som är adopterade lider av väfärdssjuka (precis som många andra i det här landet)

      Bara i Sverige kan man sitta och må dåligt eftersom man har tid över och har det så bra att man inte behöver bekymra sig över hur man får mat på bordet eller tvingas jobba i någon sweatshop.

      Ni andra tycker jag inte ska adoptera eller skaffa barn alls, era neuroser kommer att överföras på den stackars ungen.

      Själv skiter jag i varför mina biologiska föräldrar lämnade bort mig för jag har ett liv att leva efter bästa förmåga. Det livet tänker jag inte slösa bort genom att sitta och grubbla eller hitta mina rötter (vad fan som nu menas med det).
    4. mammamys06
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 06:00
      #154
      Faber skrev 2010-04-07 00:44:59 följande:
      .Själv skiter jag i varför mina biologiska föräldrar lämnade bort mig för jag har ett liv att leva efter bästa förmåga. Det livet tänker jag inte slösa bort genom att sitta och grubbla eller hitta mina rötter (vad fan som nu menas med det).
      Så känner jag också men alla känner det inte så och de måste respekteras. Jag har magen full med tumörer och mår stundtals väldigt dåligt pga det, är rädd för att dö ifrån mina barn osv men det finns de på Haiti eller i Chile som inte har tak över huvudet, det finns barn i u-länder som blir våldtagna men trots det så tycker jag att jag stundtals har rätt till att få må lite dåligt fast jag i det stora hela faktiskt är lyckligt lottad. Man står sig själv närmast och vi har nog alla våra demoner, rädslor och problem mer eller mindre så man ska nog inte döma alltför hårt. Vi är alla olika!
      Lycklig mamma till V född -06 och A född 09
    5. Milkina cerka
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 08:48
      #155
      Faber skrev 2010-04-07 00:44:59 följande:
      Vilket jävla gnälleri, ni som är adopterade lider av väfärdssjuka (precis som många andra i det här landet)Bara i Sverige kan man sitta och må dåligt eftersom man har tid över och har det så bra att man inte behöver bekymra sig över hur man får mat på bordet eller tvingas jobba i någon sweatshop.Ni andra tycker jag inte ska adoptera eller skaffa barn alls, era neuroser kommer att överföras på den stackars ungen.Själv skiter jag i varför mina biologiska föräldrar lämnade bort mig för jag har ett liv att leva efter bästa förmåga. Det livet tänker jag inte slösa bort genom att sitta och grubbla eller hitta mina rötter (vad fan som nu menas med det).
      D u känner som d u  gör o. j a g  känner som j a g  gör.
      Min familj blev s t ö r r e och u t ö k a d e s  med min biologiska, v a d  skulle det vara för fel på d e t?
      Jag är s t o l t över mina rötter o c h  över att ha t v å  hemländer .
      Jag kan b å d e Be o c h Tänka.
    6. Faber
      Visa endast
      Ons 7 apr 2010 11:42
      #156
      mammamys06 skrev 2010-04-07 06:00:48 följande:
      Så känner jag också men alla känner det inte så och de måste respekteras. Jag har magen full med tumörer och mår stundtals väldigt dåligt pga det, är rädd för att dö ifrån mina barn osv men det finns de på Haiti eller i Chile som inte har tak över huvudet, det finns barn i u-länder som blir våldtagna men trots det så tycker jag att jag stundtals har rätt till att få må lite dåligt fast jag i det stora hela faktiskt är lyckligt lottad. Man står sig själv närmast och vi har nog alla våra demoner, rädslor och problem mer eller mindre så man ska nog inte döma alltför hårt. Vi är alla olika!
      Håller inte med, du är sjuk på riktigt och har all rätt att vara ledsen och orolig enligt min åsikt. Jag hoppas verkligen att det går bra för dig.

      Jag syftade på "emo" trenden som verkar växa sig allt starkare. Med det menar jag att folk går om kring och är ledsna trots att de är friska och har mat på bordet dvs. de har det bättre än 99% av världsbefolkningen. Många är deprimerade just därför att de har det så bra att de har tid och råd att grubbla. Detta gäller främst ungdomar som uppfinner kriser eller tar befintliga småsaker och förstorar upp dem tills de blir kriser, detta eftersom det tycks ha blivit "trendigt" att må dåligt.
    7. swisch
      Visa endast
      Fre 9 apr 2010 11:55
      #157
      Adoption är bra!

      Bättre vore om barnen kunda tas hand av sin biologiska familj och att de kunde ge dem en fin uppväxt så att de slapp hela anknytningspaketet och detta med att byta länder... MEN som ett alternativ till att växa upp som en av många många på ett barnhem är det en bra lösning att man kan få en familj i ett annat land. Att bli förälder via adoption tror jag är fantastiskt precis som det är att bli förälder på ngt annat sätt.
    8. Suzy K
      Visa endast
      Lör 7 aug 2010 01:02
      #158
      Jag är adopterad från indien och jag är glad jag är i sverige hos min fansatiska familj så klart men samtidgt kan jag tycka det är fel med adoption.
      Jag har alltid känt mig extremt annorlund och det gör jag än som att jag inte passar in. Har väldigt svårt med att jag inte ser ut som alla andra på många sätt inte bara färgen även hur ibland folk tänker om en från stora saker till små saker men det är ändå jobbigt.
      Min skol tid var inte lätt heller var alltid sämst i skolan och har fört hört att mina svenska föreldrar inte är mina riktiga föreldrar och att jag inte hade några o.s.v.
      Enligt mig så känns det svårt att vara adopterad för jag kan tyvärr inte acceptera mig själv så för många olika anledningar.
      Men så klart så älskar jag min familj och har sånt tur att jag har dom och är har i sverige men jag tycker även att folk som vill adopterar ska tänka på det från alla synvinklar.
    9. piapiapia
      Visa endast
      Lör 7 aug 2010 14:37
      #159
      För mig är det framförallt andras inställning till vad jag är som ibland kan kännas som ett problem. Folk fattar inte att man bara är svensk. Dom ser bara ens yta och tror så mycket om en i och med det. Mest är det utländska män som absolut inte vill att man bara kan kalla sig för svensk. Det är nästan som att de kräver att man ska leva efter sitt utseende och vara intresserad av sitt ursprung. Jag har aldrig varit speciellt intresserad. Jag är ju bara den jag är...typiskt svensk liksom.
    10. piapiapia
      Visa endast
      Lör 7 aug 2010 14:43
      #160
      Suzy K, jag förstår dig. Detta är ju mest pga att andra inte bara kan låta det vara. Det är precis som att de är mer intresserade av ditt ursprung än vad du är. Kan det inte bara kvitta hur man ser ut och får vara den man är.

      Snacket om "riktiga" föräldrar är nog det värsta jag vet. Vadå riktiga?? Mina föräldrar som har tagit hand om mig, älskat mig och sett till så att jag får och har allt som jag behöver i livet...det är mina riktiga föräldrar, ingen annan!!
    11. Good Girl
      Visa endast
      Tis 28 dec 2010 17:44
      #161
      Adoption är fantastiskt! Jag kan mycket väl tänka mig att adoptera ett barn i framtiden även om jag får "egenproducerade" ungar också :) Så många barn det finns i världen! Varför inte ge åtminstone några av dem ett hem, ett värdigt liv? Och sen blir jag arg på dem som tjatar om att ungen minsann ska likna sina föräldrar (läs: vara vit). Stugrasism eller vadå? När man pratar egenproducerade ungar så är det minsann personligheten som gäller, inte hårfärgen. Låt samma gälla alla slags ungar! :)
    1. «
    2. ‹
    3. 10
    4. 11
    5. 12
    6. 13
    7. 14
    8. 15
    9. 16
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
      • Senaste inläggen
      • Adopterad/vuxen
      • Förälder
      • Hemma igen
      • Hjälp/Råd
      • Intresserad
      • Land
      • Under utredning
      • Väntar barnbesked
      • Övrigt
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Utstirrade
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm