Jag har ingen egen erfarenhet, förutom att en av mina bästa vänner är adopterad som 4 åring, och hon har bara postetivt att berätta om sin adoption, har aldrig hört henne eller hennes mamma säga något om att det varit svårt eller jobbigt med ett äldre barn,
hennes mamma har faktiskt sagt att det var lättare med S än det var med hennes första barn som bara var 3 månader när dom fick henne,
Min väns stora syster har ofta använt termer som, hur kan man lämna en sån liten bebis, en liten bebis som inte kan skydda sig mot något.
Och det är hennes tankar, det var kanska så att hennes biomamma skyddade henne genom att lämna henne till barnhemmet.
Men min vän hon säger, jag blev lämnad på ett barnhem av kärlek.
Och det får mig att gråta varje gång, hon minns säkert saker som hon aldrig berättat för någon, men hon vet att hon blivit lämnad av kärlek.