Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Gravid
  • Tredje trimestern
  • Nån mer med bf runt den 28 aug?
Tredje trimestern - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Tredje trimestern
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Nån mer med bf runt den 28 aug?

    Mån 7 jun 2010 21:45 Läst 27525 gånger Totalt 1038 svar
    minignagarn
    Visa endast
    Ja som rubriken lyder, nån mer där ute med bf runt den 28 augusti vilket innebär ca v 29 nu??
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    2 känslor givna:
    Kram (1) Lycka till (2)
    1. «
    2. ‹
    3. 97
    4. 98
    5. 99
    6. 100
    7. 101
    8. 102
    9. 103
    10. ›
    11. »
    1. minignagarn
      Visa endast
      Mån 18 okt 2010 21:25
      #1021
      Hej alla!!! Hinner aldrig med fl numera.. :(
      Men oj vad kul att höra hur alla små växer och mår bra :) Min Noah mår bra han med.. men STOR. Vid 3 v va han 60 lång och vägde 5600 (52 lång, 4400 vid födseln). Ska till bvc i morrn för att se om han växt ytterligare.. men det har han nog. Han har nu 68 i vissa kläder och bara 5 v gammal!!!!!! Det hade dottern vid 3-4 mån ålder.... haha

      Kram på er alla!!!
    2. minignagarn
      Visa endast
      Mån 18 okt 2010 21:26
      #1022
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      hej alla, var ett tag sen jag skrev här nu. Liam är lite mer än 7 veckor nu och dom första 2 veckorna gick jätte bra. han sov bra på dagarna och nätterna funkade också jätte bra vaknade bara en gång på natten och skulle ha mat. Men sen började helvetet. Han fick kolik, och skrek till en början bara på kvällarna men såsmåningom skrekk han även på dagarna. Vi märkte också att han betedde sig så konstigt när han fick mat så jag pratade med BVC och sa att han verkade ha ont när han åt. som att han var ireterad i svalget och magen. Hon sa att det kunde vara mjölk alergi så vi fick tipset om att brova en ersättning på apoteket som heter Nutramigen Lipil. Den kostar 217 kr för 400g så den är jäkligt dyr och räcker inte så länge. Så nu väntar vi på remiss ill en läkare så vi kan få den på resept så vi inte blir ruinerade. Det verkar också som att han mår mkt bättre med den så han måste ju ha den. L
      karna har ochså putäckt at han har ett litet blåsljud på hjärtat men det verkar vara så litet så det kommer nog att läka av sig själv. Men på grund av det så väntar vi på en remiss till en hjärt läkare också som ska kolla det med ultraljud.
      Han har inte fått nån vidare bra start på livet våran lilla liam men man får trösta sig med att det finns ju dom dom har det värre.

      Men oj, hoppas det ordnar sig för lille Liam! Stackarn.. :(
    3. minignagarn
      Visa endast
      Mån 18 okt 2010 21:29
      #1023
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hallå i tråden! Hur är det med er mammor? Va ett tag sen jag va inne nu, men här rullar allt på som det ska. Kommer nog ge upp amningen dock, lilleman har inte blivit nöjd så efter ett par dgr då jag fick amma säkert 20 ggr om dan så gav jag igår upp å gav tillägg efter amningen på kvällen. han tog flaskan som han inte gjort annat, åt som en utsvulten räv,haha. ammade sista ¨gången vid 20 tiden på kvällen, gav sen flaska ett par ggr under kvällen å på natten ville han inte ens ha tutte, fanns väl inte mkt i. imorse vid 8, alltså 12 timmar senare kände jag att det spände liiite liiite grann å han åt. Känns ju som mjölken håller på att sina. men men, jag är inte så mkt för amning, tkr de är sådär kul så mig gör det inget.

      Måste fråga en sak, är det nån i tråden som fått problem med hemmisar efter förlossningen? Fy helvete känner jag bara. Fick en liten rackare denna gång, kände inget först men efter ett par veckor började de göra ont å blöda. har nú försökt behandla själv men insåg igår att shit, jag måste gå till läkarn. =( man har ju fött barn å visat hela härligheten men detta känns faktiskt fruktansvärt!!!!!buhuuuuu.
      Imorse ringde jag iaf vc, och hon va jättegullig som jag prata med, fick en tid på tisdag hos en kvinnlig läkare. Tydligen är det jättevanligt, nästan alla får det nångång. och efter andra förlossningen är det vanligt oxå, blir mer påfrestat därnere. det brukar gå tillbaka tydligen oxå, tar lite tid efter förlossningen bara men jag tkr det blivit lite värre nästan senaste dagarna så vill fan ha hjälp innan det är tooooo late. Känns som man spricker liksom när man ska sköta nr 2.
      Ursäkta äckliga detaljer!!!!!!!
      Hoppas ni slipper detta brudar, not funny at all!

      Usch då.. fick också det i slutet av graviditeten nu men hade aldrig problem med de. De blödde nån gång bara och kliade en del, men hade aldrig ont. Och efter förlossningen fick jag nån salva jag skulle skryka på efter varje dusch/toabesök men använde den aldrig då de inte besvärat mig ens efteråt. Tur man haft... Nu är de i stort  sett borta.
      Men lider med dig, hoppas det löser sig!
    4. Jensan 76
      Visa endast
      Tis 16 nov 2010 12:45
      #1024
      halloj på er!!

      längesen jag (eller någon annan för den delen) var inne här. hur går det för er. nyfiken hur det funkar för alla...

      Ebbe var ju världens skrik barn i början och ständigt missnöjd. Jag fick en förlossnings depp och blev inlagd :( MEN det börjar bli bättre och Ebbe har blivit världens smidigaste unge. Gnäller sällan, får sista målet mellan nio och tio och sover till åtta nästan varje natt!! Det är så skönt. Börjar greppa mer och mer men har inte skrattat högt än. Väntar på det nu. Han är ju 3 månader nu så det borde väl dyka upp ett litet skratt när man fjantar sig som mest hoppas jag :)

      hur går det för er andra och era hjärtan???

      kram
    5. Perssonlund
      Visa endast
      Sön 27 feb 2011 00:01
      #1025
      Hej allihop! Vi har nog "glömt" bort denna tråden lite....
    6. babyboom86
      Visa endast
      Sön 27 feb 2011 13:20
      #1026
      Hej allihopa! Har tänkt skriva i tråden flera ggr, men aldrig blivit av å så går tiden...!
      Hur har ni det med era småttingar? Tkr tiden gått så himla fort, Alexander är redan 6.5 månad?! Hjälp!
      Vi krånglar fortf en del med sömnen, men men, nångång blir det väl barn av han oxå, hehe. Har dessutom blivit otrooooligt sugen på en 3a, startade nog när han bara va en tre månader lr nåt. Håller på p bearbetar maken, han verkar inte alltför främmande för frågan iaf:)
    7. babyboom86
      Visa endast
      Fre 18 mar 2011 20:28
      #1027
      ...å snabbt gick det! Nu är jag gravid igen:)
    8. Jensan 76
      Visa endast
      Lör 19 mar 2011 21:32
      #1028
      Men oj!!!!! GRATTIS babyboom!!! Ja det är väl lika bra att köra på när du ändå är igång ;) hur mår du??? Tyckte det var någon vecka sen vi satt här och skrev hur tjocka vi var o plågades i värmen. Nu är du snart där igen :))) spännande!! Du måste uppdatera så jag får veta hur det går för dig! Kram
    9. Perssonlund
      Visa endast
      Fre 8 apr 2011 09:08
      #1029
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      ...å snabbt gick det! Nu är jag gravid igen:)

      GRATTIIIS!!!!!!Skrattande
    10. babyboom86
      Visa endast
      Fre 8 apr 2011 13:13
      #1030
      Tack!:) det är ju fortf väldigt tidigt men hoppas det går vägen. Nästa vecka är det vul för att se om det är en lr två
    11. Perssonlund
      Visa endast
      Tis 12 apr 2011 13:11
      #1031
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Tack!:) det är ju fortf väldigt tidigt men hoppas det går vägen. Nästa vecka är det vul för att se om det är en lr två

      Å vad roligt! Du måste ju berätta =)
    12. minignagarn
      Visa endast
      Lör 7 maj 2011 21:57
      #1032
      Ja jag vill också höra :)
      GRATTIS!!
    13. babyboom86
      Visa endast
      Sön 8 maj 2011 07:46
      #1033
      tack! =)

      ja det flyter på här, gick in i v12 igår så so far so good =) det är bara EN plutt denna gång, tack å lov. å detta är första gången jag inte blöder nåt när jag är gravid, känns lite skumt faktiskt,hehe.
      Förhoppningsvis får jag göra kub test snart, borde få kallelsen denna vecka i sånt fall*hoppas hoppas*
      har mått en del illa denna gång, men nu börjar det stabilisera sig, men ropar inte hej än! Skrattande

      det va en liten uppdatering från migGlad Hur är det med er andra??
      atlisas.blogspot.com
    14. Perssonlund
      Visa endast
      Fre 13 maj 2011 11:09
      #1034
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      tack! =)

      ja det flyter på här, gick in i v12 igår så so far so good =) det är bara EN plutt denna gång, tack å lov. å detta är första gången jag inte blöder nåt när jag är gravid, känns lite skumt faktiskt,hehe.
      Förhoppningsvis får jag göra kub test snart, borde få kallelsen denna vecka i sånt fall*hoppas hoppas*
      har mått en del illa denna gång, men nu börjar det stabilisera sig, men ropar inte hej än! Skrattande

      det va en liten uppdatering från migGlad Hur är det med er andra??

      Vad är kub test?  Hur gammal är din nu? Här är det bara bra =) Lillen växer och lär sig en massa nytt =) Han har två tänder där nere och fyra påväg... Så roligt med dessa små liv =)
    15. Perssonlund
      Visa endast
      Fre 13 maj 2011 11:14
      #1035
      Melwin för en månad sen Hjärta

    16. minignagarn
      Visa endast
      Tis 17 maj 2011 21:12
      #1036
      Men sötkorv då... !! :)
      Vill se ALLA bebisar.........!!!!
      Kram
    17. minignagarn
      Visa endast
      Tis 17 maj 2011 21:16
      #1037
      ...men hur f*n gör man för att få in foto???
    18. Perssonlund
      Visa endast
      Ons 18 maj 2011 11:29
      #1038
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Men sötkorv då... !! :)
      Vill se ALLA bebisar.........!!!!
      Kram

      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      ...men hur f*n gör man för att få in foto???

      Tack! Skrattande Jag vill också se! Under den här kommentars fältet som det står posta inlägget finns det en knapp som det står Ladda upp en bil. Jag tryckte bara på den och valde bild Flört
    1. «
    2. ‹
    3. 97
    4. 98
    5. 99
    6. 100
    7. 101
    8. 102
    9. 103
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Ung & Gravid
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm