Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Gravid
  • Förlossning
  • Sen avnavling – barnets födslorätt (5:e tråden)
Förlossning - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Förlossning
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Sen avnavling – barnets födslorätt (5:e tråden)

    Lör 20 dec 2008 02:10 Läst 41634 gånger Totalt 1329 svar
    abuelita
    Visa endast
    Dags för ny tråd. Här är länken till den förra www.familjeliv.se/Forum-2-13/m36407096.html

    Denna tråd hade jag inte tänkt bara skulle handla om avnavling utan det är fritt fram att skriva inlägg även om annat som är viktigt runt förlossning och födelse.
    Inte minst bondingen:
    www.youtube.com/watch?v=TQ-v9FU9trA

    “At the time when Mother Nature prescribes awe and ecstasy, we have injections, examinations, and clamping and pulling on the cord. Instead of body heat and skin to skin contact, we have separation and wrapping. Where time should stand still for those eternal moments of first contact, as mother and baby fall deeply in love, we have haste to deliver the placenta and clean up for the next ‘case’. “ Ur denna artikel www.bellybelly.com.au/articles/birth/natural-... av Sarah J Buckley , obstetrikutbildad familjeläkare som fött sina egna barn hemma.

    *Under flera hundra år har nyfödda navlats för tidig. Men när man gör det innan pulsationen i navelsträngen har upphört går barnet miste om en stor mängd av sitt blod (innehållande stamceller och annat viktigt skydd mot sjukdomar) som finns kvar i moderkakan, och även den naturliga syretillförseln som Moder Natur hade tänkt att barnet skulle ha under de första kritiska minuterna i livet medan detta blod pulserar över.

    Charles Darwins farfar var en av de först kända motståndarna till tidig avnavling:

    “ Another thing very injurious to the child, is the tying and cutting of the navel string too soon; which should always be left till the child has not only repeatedly breathed but till all pulsation in the cord ceases. As otherwise the child is much weaker than it ought to be, a portion of the blood being left in the placenta, which ought to have been in the child.” Erasmus Darwin, Zoonomia, 1801 .

    *Viktiga länkar om avnavling:
    www.birth-brain-injury.org/
    www.autism-end-it-now.org/
    www.cordclamp.com/

    Den 23 oktober 2008 presenterades nationella riktlinjer för avnavling:
    www.lakartidningen.se/07engine.php?articleId=...

    Och här är Rapports inslag från 18 oktober playrapport.se/#/video/1282768 ( skriv Nyfödda går miste om viktigt blod, i sökrutan)

    Men fortfarande är det märkligt nog många förlossningschefer som vägrar rätta sig efter dessa riktlinjer, och mvc upplyser inte föräldrar om att de har rätt att välja sen avnavling.
    Vissa kliniker uppger att de måste navla av före första andetaget för att kunna ta prov från navelsträngen för fastställande av pH-värdet, trots att flera andra sjukhus tar detta prov med kanyl från pulserande navelsträng. Medan åter andra hävdar att sen avnavling orsakar behandlingskrävande gulsot. Ändå har hittills ingen av de läkare eller barnmorskor jag frågat kunnat hänvisa till någon studie som styrker detta.

    *Så här skriver Sarah J Buckley om nyföddhetsgulsot i tidningen Bellybelly www.bellybelly.com.au/articles/birth/natural-...

    ”Gulsot är nästan säkert förekommande när ett nyfött barn får sin fulla blodkvot, och det orsakas av nedbrytningen av detta normala blodöverskott för att producera bilirubin, det pigment som förorsakar det gula utseende hos ett barn med nyföddhetsgulsot. Det finns dock inga bevis på att detta skulle ge negativa effekter på barnet. (Morley 1998). En doktorand har föreslagit att gulsot, som finns hos nästan alla människobarn till en viss grad, och som oftast förlängs via amning, kanske istället är nyttig för barnet på grund av bilirubinets anti-oxidanta egenskaper. (Gartner 1998) ”

    Och skrämmande nog tycks det fortfarande inte finnas något intresse - varken hos sig barnmorskor, obstetriker eller neonatologe - för HLR med intakt navelsträng. Barn som föds med syrebrist skall alltså enligt de nya riktlinjerna fortfarande navlas av meddetsamma för att tas ut till akutrummet, trots att det framför allt är de här barnen som löper risk att få hjärnskador av tidig avnavling.


    * Stamcellsforskarna behöver så färskt blod som möjligt och det krävs avnavling före första andetaget för att det ska bli tillräckligt mycket blod kvar i moderkakorna. Detta blod kallar forskarna för ”navelsträngsblod”, trots att det mesta av blodet alltså finns i moderkakan. Men när det kallas så kan man förledas att tro att det är något som donatorn inte behöver själv, vilket alltså är fel.

    Avnavling före första andetaget gäller framför allt sjukhusen i Göteborgstrakten (där Nationella blodbanken för stamceller finns).

    * Ni som vill försäkra er om att era barn inte ska utsättas för tidig avnavling bör skriva in i förlossningsbrevet att avklampning av navelsträngen inte får ske innan pulsationen i den har upphört. Detta brukar ta mellan 3 till 5 minuter. Ibland längre och ibland lite kortare tid. Men det finns faktiskt ingen anledning att göra det innan moderkakan har fötts fram, och det är inte ens bråttom då.
    Påminn gärna personalen också, både barnmorskan och undersköterskan, eftersom det här kan gå på ren rutin plus att det inte alltid finns tid att läsa förlossningsbrevet (lämpligt om pappan bevakar det här).
    Jag rekommenderar även att ni överlämnar en utskrift av det här (eller mailar den till avdelningen i förväg) :
    www.birth-brain-injury.org/consent.htm


    *Barn som föds med syrebrist har inte sällan blivit utsatta för felaktigt använt värkstimulerande dropp (rätt använt kan det dock vara en livräddare)
    Läs tråden om värkstimulerande dropp :
    www.familjeliv.se/Forum-2-13/m36391340.html
    Om de då dessutom navlas av för tidigt ökar riskerna för att de får hjärnskador.

    * Om ni blir nekade sen avnavling kan ni förutom att påminna om de nationella riktlinjerna hänvisa till Hälso- och sjukvårdslagen och WHO´s rekommendationer:

    Hälso- och sjukvårdslagen (HSL) säger:

    *Vården ska bygga på respekt för patientens självbestämmande och integritet.

    *Vården och behandlingen skall så långt det är möjligt utformas och genomföras i samråd med patienten.

    *Patienten skall ges individuellt anpassad information om sitt hälsotillstånd och om de metoder för undersökning, vård och behandling som finns. Om informationen inte kan lämnas till patienten skall den i stället lämnas till en närstående till patienten.

    *Den som vänder sig till hälso- och sjukvården skall när det är lämpligt ges upplysningar om metoder för att förebygga sjukdom eller skada.


    ”WHO Rekommendations for the Prevention of Postpartum Haemorrhage. October 2006.page 15
    "Recommendation:
    Because of the benefits to the baby, the cord should not be clamped earlier than is necessary for applying cord traction in the active management of the third stage of labour. (weak recommendation, low quality evidence) For the sake of clarity, it is estimated that this will normally take around 3 minutes."

    Intervjun i Radio Govern America 12:e juli 08, då den pensionerade amerikanske obstetrikern George M Morley berättar om tidig avnavlings negativa inverkan på barnets fysiska och mentala hälsa och utveckling, rekommenderar jag verkligen . ALLA som är intresserade av barns hälsa och utveckling borde lyssna på den. Den som inte förstår engelska eller inte får igång spelaren kan läsa min sammanfattning av intervjun på svenska i inlägg nr 1:

    http://216.240.133.177/archives32/Weeks/2008/07/Weeks_3_071208_090000.mp3. (Först spelas musik en stund innan programledaren pratar några minuter före en reklampaus. Efter reklamen startar intervjun. Det hela håller på en timme, med några reklamavbrott. Tänk på att det går att snabbspola och att minimera spelaren)

    * Med tanke på att en mamma i en av de förra trådarna inte fick livmodersammandragande medel trots att hon blödde kraftigt, eftersom hon skrivit i förlossningsbrevet att hon inte ville ha det förrän pulsationen i navelsträngen upphört vill jag råda er som avsäger er oxytocin/syntocinon att ni stryker under ordentligt att detta bara gäller medan navelsträngen pulserar och att de naturligtvis ska ge er det om det är NÖDVÄNDIGT, alltså om ni börjar blöda mer än normalt.

    Lär även detta som jag sammanfattat ur stycket om efterbördsskedet i Sheila Kitzingers bok Ditt barn på ditt sätt, om hur risken för blödning och kvarhållen moderkaka kan minskas:

    ”Blödningar uppstår när fingerlika utskott på moderns sida av moderkakan slits loss, men om den stöts ut snabbt kan livmodern dra ihop sig ordentligt och blodförlusten minimeras. Preparaten som används är effektiva , och kan rädda liv om blödningen är kraftig, men att använda dem rutinmässigt har flera nackdelar, och det gäller även för tidig avnavling och dragning i navelsträngen.
    När man drar i navelsträngen går den ibland av. Och ibland händer det också att en del av moderkakan blir kvar om den inte har släppt helt. Om hela eller delar av moderkakan blir kvar i livmodern måste den tas ut för hand under narkos. Om den inte har lossnat händer det t.o.m. att livmodern vänds ut och in.
    Om du vill ha ett naturligt efterbördsskede ska du be om:

    -att få sitta upp i upprätt ställning (på huk eller på knä) för att tyngdkraften ska kunna hjälpa till att föda fram moderkakan
    -att slippa livmodersammandragande medel, om du inte börjar blöda kraftigt
    -att inte få navelsträngen avklampad förrän den har slutat pulsera
    -att få föda fram moderkakan själv utan att krysta” (här antar jag att Sheila menar att inte barnmorskan ska säga åt en att krysta, utan det ska man bara göra när/om man känner spontant att man vill krysta).”


    Eftersom det är vanligt att navelsträngen klipps av när den är virad runt barnets hals eller kropp har jag letat fram instruktioner om hur man kan rädda den istället för att klippa (självklart förstår jag att detta inte alltid är möjligt)

    a. Om navelsträngen är slak, lirka den över barnets huvud.
    b. Om den är för stram för att kunna glida över kroppen men inte sitter hårt runt halsen, lirka den över axlarna samtidigt som kroppen glider ut och låt barnet födas fram igenom navelsträngen
    c. Om navelsträngen är för stram för att kunna glida över axlarna, men ändå har lite kvar att ge, gör så här :

    1. Låt båda axlarna födas fram sakta utan att navelsträngen påverkas.

    2. Medan axlarna föds fram, vrid barnets huvud så att ansiktet trycks mot mammans ena lår.

    3. Håll barnets huvud mot mellangården medan kroppen föds fram i kullerbyttaställning.

    4. Vira bort navelsträngen

    Eftersom de här “kullerbyttabarnen” ofta är medtagna och har dålig färg är det viktigt att hålla dem lägre än moderkakan och mjölka navelsträngen, så att de så snabbt som möjligt får i sig blod och syre. De återhämtar sig då förstås snabbare och slipper (förhoppningsvis) navlas av och rusas ut till återupplivningsrummet, utan kan istället stanna kvar och vila ut hos mamma, hud mot hud.. (lämpligt att skriva in i förlossningsbrevet)


    För en Rh negativ mamma vars barn är Rh positivt är det särskilt viktigt med sen avnavling. När moderkakan skalas loss från livmoderväggen kan lite blod komma in i mammans blodomlopp . Sannolikheten för att detta inträffar är större vid tidig avnavling eftersom en stor del av barnets blod då finns i moderkakan och när trycket ökar i den kan blodkärl brista. Detta ger upphov till immunisering (modern bildar antikroppar i sitt blod), vilket kan bli problem vid kommande graviditeter.


    * I inlägg nr 2 finns en text som är lämplig att skriva ut och ta med till både MVC och förlossningen.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-12-22 13:05
    Nystartad tråd om värkstimulerande dropp
    www.familjeliv.se/Forum-2-13/m39564431.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-05 02:20
    The Other Side Of The Glass

    www.youtube.com/watch?v=wVf4rzam0Xo&eurl=http

    Kvalificerad barnmisshandel?

    Pappor, här har ni verkligen en viktig uppgift!!!




    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-06 11:41
    Ett tips man kan man ha nytta av om barnet har fastnat i utdrivningsskedet:
    ”Två personer på var sin sida om kvinnan trycker då ihop den övre delen av bäckenet för att öka utrymmet där barnet inte får plats.” ( Lisa Farbre, författare till Mamma pappa barn)
    Alla barnmorskor känner inte till den här tekniken, så det kanske vore bra att tipsa om den i förlossningsbrevet.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-08 22:30
    Liten kom-ihåg-lista:
    * Det viktiga är när navelsträngen klampas, inte när den klipps.
    * Det är inte sant att barnet måste hållas i samma nivå som moderkakan de första 30 sekunderna, man kan få upp barnet på bröstet med en gång.
    * Personalen kan klampa av tidigt av bara farten även om man kommit överens om något annat. Se därför till att pappan, eller annan medföljare, vakar som en hök över navelsträngen när barnet kommit ut.



    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-15 11:48
    The Best-Kept Secret !!!
    www.youtube.com/watch?v=2o7PjEUZ_5Q


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-17 13:12
    Det här artikeln i Norrköpings Tidningar 16/1-09 är den bästa jag hittills läst om avnavling

    www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=4710...
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 120
    4. 121
    5. 122
    6. 123
    7. 124
    8. 125
    9. 126
    10. ›
    11. »
    1. Squirl
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 13:45
      #1247
      Svar på #1244
      Hej igen!
      Ännu en sak jag lärt mig genom att läsa denna braiga tråd är att ifall man låter blodet ifrån moderkakan pulsera klart minskar man risken för blödningar!
      Men även här hoppas jag att trådskaparen rättar mig om jag kommit med felaktig info!
    2. Pelargonen
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 13:47
      #1248
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej igen!Ännu en sak jag lärt mig genom att läsa denna braiga tråd är att ifall man låter blodet ifrån moderkakan pulsera klart minskar man risken för blödningar!Men även här hoppas jag att trådskaparen rättar mig om jag kommit med felaktig info!
      Fast blödningen kommer väl mig veterligen från det sår som moderkakan lämnar efter sig? Den skjuts barnet får kommer väl från det blod som finns i navelsträngen?

      Fast jag kan ha missuppfattat det hela förstås. Visst ger de medlet och ändå avnavlar sent? Man ger det inte först efter avnavling?
    3. Squirl
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 13:48
      #1249
      Svar på #1246
      Det är det som är så knasigt! Enda fördelen med den metoden är just om man måste kapa snabbt och springa iväg med bebisen men just de bebisar som särskilt behöver sitt blod, de får det inte.
      Vid en normal förlossning finns ingen anledning att hålla bebisen lägre, bara nackdelen att den inte får komma till sin mamma.
    4. Squirl
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 13:50
      #1250
      Svar på #1248
      Jag är inte tillräckligt påläst för att svara, får hoppas att någon med mer kunskap kommer till hjälp.
      I och med att du äter blodförtunnande så är det ju ändå en stor trygghet att sådana medel finns!
    5. Pelargonen
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 14:01
      #1251
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Det är det som är så knasigt! Enda fördelen med den metoden är just om man måste kapa snabbt och springa iväg med bebisen men just de bebisar som särskilt behöver sitt blod, de får det inte.Vid en normal förlossning finns ingen anledning att hålla bebisen lägre, bara nackdelen att den inte får komma till sin mamma.
      Ja, fast helt knasigt tycker jag inte att det är ändå. Alla tillstånd går inte att häva med denna blodskjuts så jag tycker det är helt rätt och riktigt att man i vissa fall avnavlar direkt och rusar iväg.

      Och ja, för mig är det toppen att medlet finns! En stor blödning kan sluta i katastrof för min del.
    6. abuelita
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 16:56
      #1252
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      (Svar på 1227)Abuelita: Tusen tack för ditt svar. Ju mer jag tittar i den här tråden desto mer imponerad blir jag av ditt tålamod och din beslutsamhet i att ge dig på en sådan enorm apparat som hela den svenska förlossningssjukvården.Jag tar helt klart till mig förlossningsbrevet som du hänvisar till och mitt eget kommer vara mkt likt det. Tack!Det är på KS Solna som jag ska föda/födde och det komiska i det hela är att när jag berättar för min sambo om vad jag har läst här så berättar han för mig att vid mitt akutsnitt (feb -07) så dröjde det någon minut innan de avnavlade vår dotter. Själv var jag lite chockad över händelseförloppet och min kropp skakade så mkt att det var omöjligt för mig att hålla i henne så det fick han göra, mitt minne är väldigt suddigt, så jag har inte vetat om detta. Nu förstår jag varför hon hade så fin färg också. Apgar 10-10-10 blev det också!Vi hade turen den dagen att få en insatt överläkare som tog alla beslut från det att hjärtljuden gick ner på barnet tills det att allt var klart, och det gick undan!Det finns hopp för KS m a o, hoppas allt blir bra även denna gång!
      Ja det är verkligen en enorm apparat jag gett mig på    Men jag har bestämt mig för att ro det här i land nu. Jag höll faktiskt på lika intensivt med den här frågan under några år i slutet av 80-talet.  Men då var det telefonköer som gällde, så det ger jag mig inte in på i dag.  Fick nog av det då. Tur att det finns internet nu. 

      Jättebra att du tar till dig Babblis förlossningsbrev, för det är verkligen mycket bra. Och det bästa med det var att hon fick sina önskemål beviljade när hon var på Skövde lasarett strax innan förlossningen och gick igenom det med sin läkare.

      Fantastiskt vilken tur ni hade som fick just den läkaren. Har du lust att inboxa mig  hans/hennes namn, om du minns det?
    7. abuelita
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 17:02
      #1253
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hur ser man skillnad på gulsot som är icke behandlingskrävande mot den om är det? Antar att billirubinvärdet går upp i båda fallen eller? Undrar detta eftersom min ena dotter hade behandlingskrävande gulsot trots tidig avnavling, och vill gärna att barnet i magen skall bli avnavlat sent.
      jag vet faktiskt inte om det går att se skillnad  med blotta ögat, utan det får nog blodprov avgöra.  

      Självklart ska inte gulsotsrisken få vara något hinder för att ditt barn ska bli sent avnavlat.  Hittils har ingen av alla dessa bm och läkare jag frågat kunna visa på någon studie som tyder på att sen avnavling ökar risken för behandlingskrävande gulsot.
    8. abuelita
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 17:04
      #1254
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Abuelita: Han var jätteduktig och stöttade mig i det jag sa . Är så glad att jag fick igenom min önskan. Hoppas det går lika bra för alla andra som tagit ställning.
      {#lang_emotions_wink}
    9. vovvemor
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 17:14
      #1255
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Ja det är verkligen en enorm apparat jag gett mig på    Men jag har bestämt mig för att ro det här i land nu. Jag höll faktiskt på lika intensivt med den här frågan under några år i slutet av 80-talet.  Men då var det telefonköer som gällde, så det ger jag mig inte in på i dag.  Fick nog av det då. Tur att det finns internet nu.  Jättebra att du tar till dig Babblis förlossningsbrev, för det är verkligen mycket bra. Och det bästa med det var att hon fick sina önskemål beviljade när hon var på Skövde lasarett strax innan förlossningen och gick igenom det med sin läkare. Fantastiskt vilken tur ni hade som fick just den läkaren. Har du lust att inboxa mig  hans/hennes namn, om du minns det?
      Jag skulle hemskt gärna vilja ha det namnet också, vore bra att ha att hänvisa till om jag hamnar på KS och inte verkar få gehör för mina önskemål!
    10. abuelita
      Visa endast
      Lör 14 mar 2009 17:15
      #1256
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Jag födde en pojke i tisdags på CSK i Kristianstad som blev sent avnavlad tack vare denna tråden!De har infört sen avnavling på CSK men det var så nytt så man skulle ändå säga till om det så man verkligen fick det. Ph-provet skulle de klämma åt med fingrarna och ta, men min kille hade så fin färg så de behövde inte ta något sånt sa de. Han föddes med navelsträngen ett löst varv om halsen så de fick snurra och vrida han lite på vägen ut men det gick bra.Jag frågade hur de gjort tidigare eftersom jag har fött två killar där tidigare som jag inte vet om de är tidigt eller sent avnavlade. Och fick då till svar att om de kommit upp på magen direkt och haft fin färg så tar de inte ph-prov och skyndar sig då inte med att klampa av innan heller, så kanske mina äldre killar har hunnit få i sig lite av moderkaksblodet, hoppas på det!Jag sa till flera gånger i slutskedet att de skulle låta navelsträngen va, och direkt när han var ute frågade jag så ingen hade klampat. Men när de skulle klampa tyckte jag det var alldeles för snabbt, i min värld hade han nyss kommit upp på magen men min man fick säga till mig när jag började höja rösten att de skulle låta navelsträngen va, tydligen hade det gått 7-8min och de visade mig navelsträngen att de pulserade inte alls längre. Så de klampade och tog sen prov från modekakan till Teddy-studien och blodgruppsanalys eftersom jag är negativ.Men nu har jag en fråga om livmodersammandragande medel, Syntocinon. Jag hade inte läst nåt om det innan men jag fick tydligen det direkt när han kommit ut. Varför? Och jag har inget minne av att de frågade mig. Jag läste i TS nu att det ges rutinmässigt ofta trots att det inte behövs. Om de nu gav detta till mig redan innan de klampade, har de någon betydelse för barnet? Att man ska behöva vakta allt!

       Verkligen glädjande att höra att ännu ett sjukhus har övergått till sen avnavling

      jag tycker visserligen det är bra att de inte stör mitt under bondingens  första  viktiga 5 minuter  med att berätta att de ska ge en spruta. Men de borde verkligen informera om det på mvc så att man har chans att sätta sig in i vad det här innebär och kanske avsäga sig det om man inte vill ha det.
      Att ge det efter att pulsationen har upphört i navelsträngen tror jag inte kan göra någon skada. Men frågan är om det verkligen kan vara befogat att ge det rutinmässigt till alla mödrar medan placentatransfusionen pågår? 
      Nu skulle jag vilja kopiera in en text här, men det brukar inte funka att posta inlägget då, så jag försöker i ett separat inlägg.

       

    1. «
    2. ‹
    3. 120
    4. 121
    5. 122
    6. 123
    7. 124
    8. 125
    9. 126
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Ung & Gravid
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm