Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Gravid
  • Övrigt
  • Var er partner med på alla mvc-besök?
Övrigt - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Övrigt
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Var er partner med på alla mvc-besök?

    Ons 8 feb 17:57 Läst 3057 gånger Totalt 99 svar
    Emeliie89
    Visa endast
    ....? :)
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 3
    4. 4
    5. 5
    6. 6
    7. 7
    8. 8
    9. 9
    10. ›
    11. »
    1. tindistar
      Visa endast
      Tors 9 feb 09:32
      #81
      Min sambo har inte varit med på ett enda mvc besök med något av barnen. Väntar nu nr 3. Har inte känt behov av att ha med honom och han har inte heller velat. Dock har han varit med på alla ultraljud. Vi har varit på i snitt 7 st per barn.
    2. LinnsMamma
      Visa endast
      Tors 9 feb 09:34
      #82
      Nej. Han var med på ett o d kändes som han tagit ledigt fr jobbet i onödan. Men han var med på kub och rul.
    3. RocketQueen
      Visa endast
      Tors 9 feb 09:43
      #83
      Nej, det skulle inte funka då jag går MVC ca en gång i veckan. När det är nåt speciellt typ besök på förlossningen och så har han följt med och på alla ultraljud, men inte mina vanliga besök.
    4. Placebo
      Visa endast
      Tors 9 feb 09:59
      #84
      1978 skrev 2012-02-08 21:40:40 följande:
      Vad för typ av frågor vill du inte prata om inför sambon? Var det för sambons skull eller din? (är genuint nyfiken)

      Jag brukar aldrig ha några frågor ang graviditeten men jag tycker att det är skönt att bara kunna ventilera i ensamhet. Jag tycker om att kunna prata med BM utan min sambo, han babblar väldigt mycket och är han med så får jag sällan en syl i vädret. Och då pratas det inte direkt om graviditeten osv. Nej, tycker bara att det är skönt att kunna diskutera förlossning i lugn och ro samt eventuella hälsoproblem. Den här gången kommer jag ofta gå ensam just för att jag förlorade ett barn för ett par månader sen, har ingen lust att prata om det inför sambon då det drar upp mycket känslor.
      strimmoravmig.se
    5. basio
      Visa endast
      Tors 9 feb 10:06
      #85
      Nej, definitivt inte. Med första barnet var han med på inskrivningen och ett ultraljud, med de andra två var han bara med på rutinultraljudet och kanske vid något mer ultraljud. Kändes onödigt att släpa med honom.
    6. Danielina
      Visa endast
      Tors 9 feb 10:23
      #86
      Nej, han var med två gånger på mvc. Han jobbar två timmar bort så skulle han följt med hade mer än halva arbetsdagen gått. Han tyckte inte det var så kul att vara med heller förutom när bm lyssnade på hjärtat. Det förstår jag.

      Däremot var han med på två ultraljud och på kontroller på förlossningen.
    7. enlitenbitkaka
      Visa endast
      Tors 9 feb 11:22
      #87
      Placebo skrev 2012-02-09 09:59:06 följande:
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Vad för typ av frågor vill du inte prata om inför sambon? Var det för sambons skull eller din? (är genuint nyfiken)
      Jag brukar aldrig ha några frågor ang graviditeten men jag tycker att det är skönt att bara kunna ventilera i ensamhet. Jag tycker om att kunna prata med BM utan min sambo, han babblar väldigt mycket och är han med så får jag sällan en syl i vädret. Och då pratas det inte direkt om graviditeten osv. Nej, tycker bara att det är skönt att kunna diskutera förlossning i lugn och ro samt eventuella hälsoproblem. Den här gången kommer jag ofta gå ensam just för att jag förlorade ett barn för ett par månader sen, har ingen lust att prata om det inför sambon då det drar upp mycket känslor.
      strimmoravmig.se</div></div><br clear="all" /> Känner likadant! Jag vill ex inte prata om konstiga flytningar osv när min sambo är med. Och vi båda bär på en sorg och en oro den här graviditeten men mesans jag gärna vill veta mycket, fråga mycket osv så vill min sambo INTE det. Så då är det skönt att kunna nojja hos BM och bli lugnad utan att ge honom en massa dumma tankar om allt som kan gå fel.<div id="forummessagefooter">Änglamamma till lilla Hedvig 22/3-11 och gravid igen med BF 24/3-12 ♥ Bloggar på enlitenbitkaka.blogspot.com/
    8. LinnéaHammar
      Visa endast
      Tors 9 feb 11:45
      #88
      Nä, det har han inte. Han var med på inskrivningen, och det  första besöket man fick lyssna på hjärtljuden. (tror det var i vecka 25) Har varit på två UL, då var han med båda gångerna.

      Hans arbetsgivare godkänner inte att han åker på arbetstid, isåfall får han ta den tiden av föräldraledigheten.
      Så jag har sagt att han inte ska följa med, tycker att det är bättre att vi sparar den tiden när bebisen kommit.
      Det enda man gör hos BM är ju att ta lite prover, och det klarar jag själv Skrattande 
    9. Hannah76
      Visa endast
      Tors 9 feb 13:42
      #89
      Ja jag tror han var med på alla med första barnet, dock inte med andra. Det händer ju inte så mycket på de flesta besöken.
    10. MammaTove
      Visa endast
      Tors 9 feb 13:44
      #90
      Min make var med på två-tre st (utöver UL) med sonen, nu har han bara varit med på UL.. säger som många andra, händer ju inte så mycket på besöken så vi finner ingen mening med att han ska följa med "bara för att"..
    11. Lizz
      Visa endast
      Tors 9 feb 20:27
      #91
      Ja alla utom ett, men då var han birta på kurs. För oss kändes det självklart att det var något vi gjorde tillsammans.
    12. pLeNa84
      Visa endast
      Tors 9 feb 23:23
      #92
      Japp både med första och andra. Han missade en enda gång med andra... :)
    13. vinterbebis12
      Visa endast
      Fre 10 feb 01:00
      #93
      Ja, han var med på alla besöken och kommer även vara med på alla större kontroller på BVC. Mysigt att ha honom med tycker jag.
    14. MammaTillMaja
      Visa endast
      Fre 10 feb 01:21
      #94
      Nope inte alla då han jobbar skiftgång, men dem gånger han är ledig och har tid så har han hängt med.
    15. gullehjärtat
      Visa endast
      Fre 10 feb 14:11
      #95
      Han var med alla gånger första graviditeten. Andra var han med på KUB ultraljudet, första gången vi fick höra hjärtat, rutinultraljudet och sen könsultraljudet, de viktigaste alltså ;)
      Den här gången blir som förra skulle jag tro..
    16. gullehjärtat
      Visa endast
      Fre 10 feb 14:12
      #96
      Och ev nån gång mer under förra förstås..
    17. sophiemedPH
      Visa endast
      Fre 10 feb 14:17
      #97
      han va med på alla mvc besök & alla bvc besök med första & har misat 2 st med andra.
      han vill vara lika delaktig som mig & har ju frågor & funderingar precis som mig. 
    18. Millan83
      Visa endast
      Fre 10 feb 14:24
      #98
      Han har varit med på inskrivning, infomöte och vårt egeninbokade UL. Det är allt som vi gjort hittills. Han säger att han vill vara med på allt och jag tror, och vill gärna att han kommer vara det också! Jag tycker det är fint att dela allting med honom, all the way! Det är ju precis lika mycket hans barn och han vill faktiskt vara med på så "ogivande" saker som magmätning också!
    19. CeciliaB
      Visa endast
      Fre 10 feb 15:08
      #99
      De flesta tror jag men inte alla!
    1. «
    2. ‹
    3. 3
    4. 4
    5. 5
    6. 6
    7. 7
    8. 8
    9. 9
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Ung & Gravid
      • Övrigt
      • Smärtlindring
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Att göra någon arvlös
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Utstirrade
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm