Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Gravid
  • Kejsarsnitt
  • Kejsarsnitt slutet av juni
Kejsarsnitt - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Kejsarsnitt
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Kejsarsnitt slutet av juni

    Mån 8 mar 2010 18:53 Läst 14291 gånger Totalt 366 svar
    JobbarÅsa
    Visa endast
    Hej Tänkte höra om det fanns fler som ska få kejsarsnitt i slutet av juni Kul om vi kan följas åt.
    Mamma till Gabriel, Casper, Oliver, Benjamin, Fabian och Julian BF 1 juli


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-24 10:15
    Datum för kejsarsnitt:

    10 juni: JosefinL, gävle (flicka)
    21 juni: Fracklands, SÖS (flicka)
    21 juni: JobbarÅsa, akademiska
    23 juni: mithrandil, varberg (flicka)
    24 juni: Jujja, gävle (pojke)
    29 juni: Noncuro, danderyd
    1 juli: Kims mamma, VIN (flicka)
    5 juli: Soooffie, SÖS (flicka)
    5 juli: YayasMami, SÖS (pojke)
    6 juli: ollileah, SÖS (pojke)
    7 juli: son2007, Mölndals (flicka)
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1 känsla given:
    Hjälpsam (1)
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
    1. Fracklands
      Visa endast
      Mån 8 mar 2010 19:47
      #1

      Hej!
      Jag är beräknad till 29 juni. På inskrivningen talade jag direkt om för barnmorskan att jag ville ha snitt för min första förlossning var rätt utdragen, gick över 2 veckor, fick havandeskapsförgiftning och var värksvag. 12 timmar värkstimulerande dropp och jag öppnade mig 3-4 cm.

      På efterkontrollen och genomgången sa läkaren att de hade sett ett myom i livmoderns bakvägg och därför trodde att det kunde ha påverkat förlossningen. Jag håller tummarna för att bli godkänd för snitt för jag vill inte gå igenom en likadan förlossning igen. Trots allt strul så ser jag tillbaka på den med glädje, massor med glädje, men vill INTE ha vaginal den här gången. 

      Följs gärna åt här! Jag har förresten en grabb innan och tror att jag väntar en grabb till. Får du en grabb till? Vet du?

      Ha det gott!

    2. JobbarÅsa
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 09:25
      #2
      Hej{#lang_emotions_smile}
      Kul att du hittade hit{#lang_emotions_smile}
      Hoppas du får ett snitt, jag kommer göra mitt 3:e snitt denna gång, har ett urakut snitt och ett akut snitt sen innan, det akut var ett planerat men lilleman vill ut tidigare än planerat{#lang_emotions_wink}
      Skulle nog tro att det är en kille till i magen{#lang_emotions_laughing}
      Ha det bra{#lang_emotions_flower}
      Mamma till Gabriel, Casper, Oliver, Benjamin, Fabian och Julian BF 1 juli
    3. Rolloluppo
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 09:42
      #3
      Här är en till som ska snittas planerat i Juni. Blir troligtvis midsommarveckan. Är beräknad till den 28 Juni.

      Har en son sen innan född 08 och tror jag väntar en flicka men det vet jag ingenting om, bara min känsla

      Ska snittas planerat på grund av en enorm förlossningsrädsla.
    4. JobbarÅsa
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 09:47
      #4
      Hej
      Kommer nog oxå bli snittad i midsommar veckan{#lang_emotions_smile} eller veckan innan{#lang_emotions_smile} sist hade jag ett planerat snitt men han tittade ut tidigare så min läkare har sagt att det kommer nog bli tidigare än 10 dagar innan bf denna gång men jag räknar 10dagar till jag vet hundra{#lang_emotions_smile}
      Har oxå en kille som är född 08{#lang_emotions_smile}
      Mamma till Gabriel, Casper, Oliver, Benjamin, Fabian och Julian BF 1 juli
    5. Fracklands
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 11:17
      #5
      Jag håller tummarna för att jag ska bli snittad liiite tidigare än just midsommarveckan. Det är flera som har sagt att sjukhusen gärna inte lägger planerade snitt då för att många vill vara lediga då. Det kan man ju hoppas på. Jag hoppas att det blir 18-19e, för då hinner lilleman vara på förskolan en vecka innan den stänger fyra veckor.

      Hur klarar ni det förresten? Nyfödd med amning och allt. Och så stänger förskolan? Min sambo jobbar på sjön och kan inte ta ledigt mitt i högsäsong. Jo, kanske senare delen av juli men inte i början. Jag känner smått panik faktiskt, men försöker tänka positivt. Aaah, 2-åring + pyttebebis = HJÄLP!
    6. Fracklands
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 11:19
      #6
      Hej förresten Rolloluppo!
      Hur var din första förlossning? Snitt då också? Planerat eller akut?

      Det ska bli kul att följas åt!

      Tjing!
    7. JobbarÅsa
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 11:30
      #7
      Jag ska ha mina barn hemma hela sommaren hade jag tänkt{#lang_emotions_smile} när bebben är ute så kommer min man vara hemma i 10 dagar sen kommer han ta semester efter det{#lang_emotions_smile}
      Vi kommer nog vara på landet en hel del i sommar oxå och då ligger stranden jätte nära{#lang_emotions_smile} så det blir lätt för dom stora att gå och bada{#lang_emotions_smile}

      När bebisen är typ 1 vecka kommer min man åka bort över helgen för att lämna våran äldsta till ett sportcamp som han ska vara på i en vecka{#lang_emotions_smile} men då kommer mormor eller farmor bo hos oss den helgen{#lang_emotions_smile}
      Mamma till Gabriel, Casper, Oliver, Benjamin, Fabian och Julian BF 1 juli
    8. Rolloluppo
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 12:18
      #8
      Jag känner ingen panik inför att ha sonen hemma. Han går inte på dagis utan har varit hemma med mig sen han föddes i januari 08. Han ska eventuellt börja på dagis till hösten då bebis är 2-3 månader. Tycker det ska bli mysigt att ha bernen hemma samtidigt.

      Mannen tar ut sina pappadagar och sen semester så han är hemma i lite mer än 2 månader. Perfekt att få barn så där i början av sommaren. Då kan pappan också få vara med dom första månaderna och knyta an till barnet.

      Min första förlossning blev ett akut kejsarsnitt men det var inte så akut att dom slet upp mig precis. Att jag skulle få snitt för att jag var rädd var ju bestämt men min moderkaka slutade fungera och började te sig dåligt så dom ville ta ut honom tidigare. I mina ögon var det inte akut då jag fick vänta ett dygn på min tid till op salen men det står i journalen att det var akut.
      Men upplevelsen var UNDERBAR. Det var en drömförlossning för mig. Allt gick lugnt och fint. :) Hoppas det kan bli lika mysigt den här gången.
    9. Fracklands
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 12:51
      #9
      Rolloluppo skrev "Perfekt att få barn så där i början av sommaren. Då kan pappan också få vara med dom första månaderna och knyta an till barnet"

      Ja, det är just det där som är mitt problem. Att min sambo faktiskt inte KAN vara ledig då, jo han tar 10 dagar men sen kanske han måste jobba resten av sommaren. Möjligt att han kan ta 1-2 veckor runt juli/aug.

      Han är istället ledig ca 20 dec-20 mar men det hjälper ju inte mig just då

      Vad skönt att ni är så trygga med att ha alla hemma samtidigt. Det ger mig lite styrka att jag ska klara det! Dessutom är ju många kompisar från förskolan lediga så det är väl bara att bjuda över på poolparty så kan man få lite stöttning av de andra mammorna i området!?
    10. JobbarÅsa
      Visa endast
      Tis 9 mar 2010 12:52
      #10
      Upplevde inte heller mitt akut snitt som akut, det gick lungt till mitt urakut blev lite mer akut från och med dom bestämnde att snitt skulle göras till han var ute tog det 12 minuter. Mina barn kommer vara hemma i 3 månader under sommaren, sen kommer 3åringen och 4åring börja gå 15tim/veckan men 1½åringen kommer bli hemma med mig och bebisen Dom andra går ju i skolan så dom måste ju gå sen när skolan börjar igen Francklands: kan förstå att det känns jobbigt att din man inte kan vara hemma i början
      Mamma till Gabriel, Casper, Oliver, Benjamin, Fabian och Julian BF 1 juli
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Ung & Gravid
      • Övrigt
      • Smärtlindring
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Utstirrade
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm