Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Gravid
  • Kejsarsnitt
  • Ryggbedövning!
Kejsarsnitt - Gravid
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Kejsarsnitt
Gravid
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Ryggbedövning!

    Ons 10 mar 2010 15:15 Läst 1800 gånger Totalt 13 svar
    Malinell
    Visa endast
    Jag undrar hur ont det gör att sätta ryggbedövning inför snitt eller överhuvudtaget? Jag är otroligt rädd för nålar och har fått veta att man inte kan bedövas mot detta! Någon med erfarenhet?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Michisen
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 15:22
      #1
      Jag fick visserligen ryggbedövning, men jag kan inte säga hur ont det gör, för jag lade inte märke till att de satte sprutan överhuvudtaget. Fick andas in lustgas, sen fixade de det och jag kände inte ett dugg.
      michis.blogg.se
    2. Tesselajnen
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 16:24
      #2
      Inför bedövningen vid mitt snitt fick jag först någon sorts lokalbedövning och sedan la de själva spinalbedövningen, kände inte mycket alls av varken det ena eller andra. Dock satt det en tejp på ryggen (varför vet jag inte) under det ställe där de stack för bedövningen och den gjorde ont då de drog bort..... Många små fina hårstrån som blev bortryckta där.... Så, nej det gjorde inte ont på mig om man bortser från den jäkla tejpen...
    3. Leos och Vincents mamma
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 16:27
      #3
      Jag har gjort snitt två ggr. De lägger en bedövning innan de sätter ryggbedövningen så man känner inget när de sätter ryggbedövningen. Och bedövningen innan känns knappt nånting. Jag är oxå otroligt rädd för sprutor så första gången var jag såå nervös så jag låg och skakade på op bordet innan de satte igång. Men det är som sagt inget att vara rädd för.
      Stolt & lycklig mamma till Leo 050315 & Vincent 080325
    4. SysterAnna
      Visa endast
      Ons 10 mar 2010 16:32
      #4
      Har varit med många gånger när de lägger ryggbedövning (jobbat på förlossning) och man lägger alltid lokalbedövning först. Har iallafall aldrig varit med om något annat. På ryggen sitter nervändarna glesare än på många andra områden på kroppen, därför uppfattar man inte sticket lika mycket som om man skulle bli stucken på ett ställe där nervändarna sitter tätare. Så du ska se att det blir bra, men vet hur det är att vara stickrädd (är det själv = inga problem med att sticka andra men kan få halvpanik när andra skall sticka mig) så skickar några styrkekramar till dig!
    5. Skogsflickan
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 00:14
      #5

      Har samma problem som dig ts, är vettskrämd för spinalbedövningen men mest över infarten man ska få för dropp...Har sattit hundratals såna själv på patienter men det är annat när det gäller en själv..


      Ska träffa teamet inför mitt kejsarsnitt imorgon och ska fråga en massa..Men narkosläkare brukar vara skickliga på att sticka och min bm sa att jag kunde be att narkosen sätter nålen i handen med samt att även katetern kan jag begära att den sätt efter att de lagt ryggbedövningen.

      Jag kommer snittas nästa fredag men inte så nervös för själva snittet utan för sticken..Men det ska gå bra ska du se!

    6. Shadilly
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 00:18
      #6
      Det kändes mindre än en vanlig spruta, kliade tom lite.
      Jag skriker inte. FL:s teknik tolkar gemener och versaler fel när inlägg postas med Symbian.
    7. Jessica24
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 00:22
      #7
      Fick ryggbedövning lagd vid mitt planerade kejsarsnitt och det gjorde inte ont.
      Det kändes lite otäckt samt att jag kände ett "konstigt" tryck mot ryggen.
    8. Malinell
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 07:19
      #8
      TACK! Snälla underbara människor för alla positiva inlägg, känns mycket bättre!



      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Har samma problem som dig ts, är vettskrämd för spinalbedövningen men mest över infarten man ska få för dropp...Har sattit hundratals såna själv på patienter men det är annat när det gäller en själv..Ska träffa teamet inför mitt kejsarsnitt imorgon och ska fråga en massa..Men narkosläkare brukar vara skickliga på att sticka och min bm sa att jag kunde be att narkosen sätter nålen i handen med samt att även katetern kan jag begära att den sätt efter att de lagt ryggbedövningen.Jag kommer snittas nästa fredag men inte så nervös för själva snittet utan för sticken..Men det ska gå bra ska du se!

      Jag "brukar" mot dropp och blodprov ha på mig emla plåster. Det hjälper tycker jag! Det kommer gå bra för dig med! Styrkekramar & lycka till med din bebis!
    9. sommarblomma1
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 09:38
      #9
      Jag fick ett halvakut snitt med dottern. Jag är livrädd för nålar och brukar alltid tycka att nålar i armveck och fingrar gör megaont. Jag sa i graviditeten att jag inte ville ha ryggbedövning men under förlossningen kände jag att jag måste ha något mer ä'n lustgas och valde då ryggbedövning.

      Jag kände inte ett smack! Antagligen är kroppen full av adrenalin och annat så att man känner mindre. Jag kände inte ens den bedövning de satte precis innan de satte epiduralen. Jag kan säga att epiduralen var underbar och jag tvekar inte till att göra det igen denna förlossningen!

      Det bästa var att när de väl bestämde att nu blir det kejsarsnitt så bara ökade de epiduralen vilket gjorde att jag slapp sövas och kunde vara vaken under ingreppet.
      Syskon BF 100810 ~*~♥~*~ Thilda 080810 ~*~♥~*~
    10. Jessica24
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 14:35
      #10
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Jag fick ett halvakut snitt med dottern. Jag är livrädd för nålar och brukar alltid tycka att nålar i armveck och fingrar gör megaont. Jag sa i graviditeten att jag inte ville ha ryggbedövning men under förlossningen kände jag att jag måste ha något mer ä'n lustgas och valde då ryggbedövning. Jag kände inte ett smack! Antagligen är kroppen full av adrenalin och annat så att man känner mindre. Jag kände inte ens den bedövning de satte precis innan de satte epiduralen. Jag kan säga att epiduralen var underbar och jag tvekar inte till att göra det igen denna förlossningen! Det bästa var att när de väl bestämde att nu blir det kejsarsnitt så bara ökade de epiduralen vilket gjorde att jag slapp sövas och kunde vara vaken under ingreppet.
      Men vid akuta kejsarsnitt, så brukar man inte bli sövd. Det är vid urakuta kejsarsnitt som man blir sövd då det inte finns tid till att lägga en bedövning.
    11. Tina08
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 16:34
      #11

      Jag var oxå livrädd inför bedövningen.. Men den känndes knappt, nålen jag fick i handen gjorde 20 gånger ondare..

    12. Kristyr
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 16:36
      #12
      EDA gjorde ondare att få än när jag fick en spinal, tror inte det kändes så mkt, vad jag kommer ihåg..

      Att får nålar/ta prover gör inte alls ont, och då är jag svårt stucken så de får försöka några gånger innan de lyckas.

      Gör ondare att ta en vanlig spruta tycker jag...
    13. Malinell
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 07:37
      #13
      Mitt första barn kom genom katastrofsnitt. Pga misslyckat vändningsförsök, då fanns inte tid för något. Jag var då inställd på vaginal förlossning. Det var mycket traumatiskt för mig! Det betyder mycket att få vara vaken och delaktig i det här barnets födsel men jag är dock ändå orolig för diverse saker men det tillhör kanske! Ser andra som skriver att bedövningen inte tar, vilket skulle vara skräcken!
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet av. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Andra trimestern
      • Arbetslivet
      • Ensam gravid
      • Fosterdiagnostik
      • Fosterutveckling
      • Förlossning
      • Förlossningsrädsla
      • Första barnet
      • Första trimestern
      • Grav. komplikationer
      • Hälsa & Kost
      • Inhandla/preparera
      • Kejsarsnitt
      • Mammakroppen/MV
      • Namn
      • Oro för missfall
      • Pappagrupp
      • Regnbågsfamilj
      • Samlevnad
      • Syskon
      • Tredje trimestern
      • Tvillingar
      • Ultraljud
      • Ung & Gravid
      • Övrigt
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Ofrivillig mamma...
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4
Leksaker online


INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm