Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Hus & hem
  • Hus
  • Ge mig dina bästa städtips! Total oordning här hemma...
Hus - Hus & hem
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Hus
Hus & hem
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Ge mig dina bästa städtips! Total oordning här hemma...

    Sön 28 feb 2010 10:06 Läst 127942 gånger Totalt 1856 svar
    moln och sol
    Visa endast

    Det var en tråd om "Varför har folk det så ostädat hemma?" och jag har verkligen tröttnat på att jag aldrig har någon ordning här hemma. Det står alltid disk på diskbänken, ligger högar av tvätt i badrummet, högar av post och tidningar på byrån i hallen osv.

    Jag skulle vilja att ni som har bättre ordning, kan ge mig tips på ett fungerande sätt att hålla en grundordning. Jag får ibland ett ryck och tar hela disken eller jättehögarna med tvätt, men efter ett tag är det likadant igen. På något sätt förstår jag inte hur man lyckas med att ha det fint hela tiden.

    Om någon ska komma på besök, får jag nästan panik och behöver en hel dag för att få till det. Detta börjar begränsa vardagen...ta hem kompisar från skolan, släppa in folk som inte varit här förrut ... och vet hur det ser ut...

    Jag skulle vilja ha massor av tips:

    1) Hur man håller en grundordning.

    2) Hur ofta man ska göra vissa saker.

    3) Hur det blir kul och lätt att hålla ordning.


    Jag har också problem med att jag samlar på mig massa saker; massor/för mycket kläder och skor till barnen, gamla skolböcker, tyger jag skulle vilja sy något av men inte har tid just nu, post, vykort och urklipp jag tror att jag behöver spara osv.... snäckor och stenar från semestern, teckningar barnen gjort, barnens skolböcker..... Usch!!!

    Jag har läst boken "Rensa i röran- med feng shui" av Karen Kingston. Den är så bra och man blir så sugen på att sätta igång och göra fint hemma och får kraft att ev. kasta bort onödiga saker. Trots detta kommer jag inte ända fram! Så hur gör ni för att bli av med onödiga saker:

    1) Hur ska man tänka för att kunna kasta något?

    Tex. saker man kanske haft sen man var liten och liksom inte kan återskapa ifall man ångrar att man gör sig av med det eller kläder man inte använder men tror att man tycker om och inte kan vara utan/Vykort man fått och som man inbillar sig att man inte kan vara utan....osv.

    2) Hur kan man ordna här hemma, för att få bra förvaring?

    Tex. i hallen där det vimlar av jackor, overaller, fleecetröjor och massor av skor på hela golvet? 

    Jag känner ju att jag skulle må så mycket bättre om jag blev av med en hel del saker här hemma, men jag har inte förmågan att göra mig av med något. Har svårt att ta steget, skulle vilja ha någon som tog besluten och var vid min sida med kloka ord... (Och det tänkte jag att det skulle vara NI!)

    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    4 känslor givna:
    Tack (1) Intressant (1) Kul (1) Du är inte ensam (8)
    1. «
    2. ‹
    3. 179
    4. 180
    5. 181
    6. 182
    7. 183
    8. 184
    9. 185
    10. ›
    11. »
    1. Nyfiken gul
      Visa endast
      Tors 26 apr 22:50
      #1841
      Millsy skrev 2012-04-26 18:51:04 följande:

      Ta för vana att inte spara på allt sånt. Vad ska du ha det till kan man undra? 
      Självklart kan man göra vissa undantag... spara ett kort som farmor skrivit, spara något kort för att det är väldigt fint och passar in som inredningsdetalj, spara något som känns speciellt... men det MESTA kan man absolut göra sig av med i den kategorin tycker jag. Det samlar ju bara damm.
      Som sagt, fråga dig - vad ska jag ha det här till? 

      precis - och ännu en twist på frågan är vad ska ANDRA ha det till?  Varför skulle ens barn ha glädje/nytta av att gå igenom drivor av meningslösa kort från folk dom aldrig hört talas om?
      Alexander -98- Isaac -00- Victor -08-
    2. Blipp blopp
      Visa endast
      Fre 27 apr 07:26
      #1842
      ok - ni har helt klart ratt. Tack. Jag behover fa slangpush. Slanger ni aven typ alla hjartans kort fran maken och dylikt? Usch vad jag ar riktigt dalig pa att slanga!!!!
    3. vallakra
      Visa endast
      Fre 27 apr 08:45
      #1843
      Blipp blopp skrev 2012-04-27 07:26:39 följande:
      ok - ni har helt klart ratt. Tack. Jag behover fa slangpush. Slanger ni aven typ alla hjartans kort fran maken och dylikt? Usch vad jag ar riktigt dalig pa att slanga!!!!

      Ja, jag slänger de flesta korten. Jag har tre stycken (vi har varit gifta i 18 år) som jag fått vid mycket speciella tillfällen. Dem har jag lagt synliga i samma burk där jag sparat de rosor (torkade naturligtvis) jag fått genom åren. Man kanske kunde tro att 18 års rosor inte skulle få plats i en burk, men det är en stor burk (gammal från loppis) och min make är inte särskilt bra på att ge mig blommorFlört.
    4. Millsy
      Visa endast
      Fre 27 apr 09:12
      #1844
      Jag sparar som sagt några få. Dels brev som jag och min man skrev till varandra när vi bodde lite långt ifrån varandra och jag tror något från mamma och farmor som numer döda.
      Till barnen gör jag dock så här: alla har en pärm där det finns plastfickor i. En plastficka för varje år. Där lägger jag i personliga inbjudningskort jag gör varje år tills dom fyller år, lite kort från olika kompisar eller släktingar, årets julkort (vår familjs) och några teckningar dom gjort utspridda över året. På så sätt sparar jag personliga saker som är barnens ... Jag har annars lust att slänga allt för jag tycker inte om att ha saker som bara ligger, men på det här sättet får jag det att funka för mig.
    5. Planer för Juni
      Visa endast
      Fre 27 apr 12:55
      #1845
      Hej
      Jag hoppar väldigt gärna in här, jag har testat på babysteps förrut men inte lyckats. Både morgon och kvällsrutinerna föll efter ett tag.

      Nu har jag tänkt göra ett nytt försök, har mer tid hemma nu pga. pyret i magen. Det måste rensas i hela vårt hem för att pyret ska få plats. Istället för att göra listor på vad jag ska göra under dagen så skriver jag nu dagbok över vad jag faktiskt gjort under dagen.

      Morgon och kvällsrutinen ska få en ny plats i vårt hem nu igen.

      Kort och minnessaker samlar vi i en mindre kartong och sen rensar vi lite då och då.
    6. Mollz
      Visa endast
      Fre 27 apr 14:14
      #1846
      Försöker leva efter "skjut inte upp det som tar mindre än fem minuter".
    7. Vickanflickan
      Visa endast
      Lör 28 apr 21:19
      #1847
      Mina barn har två pärmar var. En "mitt första år"-pärm där jag sparar och scrappar de flesta minnessaker: kort, inbjudningar, nån teckning och liknande. Och en pärm där jag sätter in de  andra teckningar som ska sparas. I båda pärmarna använder jag mej av plastfickor för att det ska bli lättare att kunna bläddra mellan sidorna + att barnen själva kan titta i pärmarna utan att det blir allt för trasigt.

      Kort till mej själv har jag till störta del slutat spara på. förr kunde jag inte slänga något, nu sparar jag något enstaka speciellt kort i en liten låda som jag kan sitta och kolla igenom ibland om jag vill vara lite extra sentimental =)    
      min barnpysselblogg: pysselskatten.blogspot.com/
    8. Faile
      Visa endast
      Lör 28 apr 21:32
      #1848
      Något jag läste här på fl ( kanske i denna tråd? ) var tipset att alltid plocka med sig två saker från rummet man lämnar.
      Det tipset har fan gjort underverk för mitt hem!!


      Jag gör det alltid nu ( i en barnfamilj finns nästan alltid något att plocka undan ), tar med mig disk, leksaker eller vad det nu kan vara när jag lämnar rummet. per automatik sveper jag över rummet och ser om något inte hör hemma där.

      Jag lovar, det har gjort underverk!  
      Det låter verkligen inte som ett mirakel men det är det. Hos en småbarnsfamilj finns alltid grejer överallt som inte hör hemma där. Man lämnar ett rum flera gånger dag ( har jag upptäckt ) så även om man bara tar två grejer med sig hinner rummet bli typ städat under en kväll.


      Bästa tipset ever, tack vem som nu skrev det först       
      Sluta jiddra, börja trolla!
    9. Vickanflickan
      Visa endast
      Lör 28 apr 21:40
      #1849
      Faile: det tipset har jag också tagit till mej av och jag håller med, det gör stor skillnad. Iallfall om man har ett så rörigt hem som jag =)
      Jag kör även efter att varje kväll när barnen lagt sej så tar jag kort snabbröj av huset. Även om jag är trött och jag bara vill sjunka ner i soffan så känns 5-10min inte som en omöjlig sak. Man hinner mycket mer än man tror på den tiden och det känns så mycket skönare att sätta sej framför tvn sen när det inte dräller av leksaker och grejer överallt.  
      min barnpysselblogg: pysselskatten.blogspot.com/
    10. Ms H
      Visa endast
      Sön 29 apr 02:29
      #1850
      Faile skrev 2012-04-28 21:32:41 följande:
      Något jag läste här på fl ( kanske i denna tråd? ) var tipset att alltid plocka med sig två saker från rummet man lämnar.
      Det tipset har fan gjort underverk för mitt hem!!


      Jag gör det alltid nu ( i en barnfamilj finns nästan alltid något att plocka undan ), tar med mig disk, leksaker eller vad det nu kan vara när jag lämnar rummet. per automatik sveper jag över rummet och ser om något inte hör hemma där.

      Jag lovar, det har gjort underverk!  
      Det låter verkligen inte som ett mirakel men det är det. Hos en småbarnsfamilj finns alltid grejer överallt som inte hör hemma där. Man lämnar ett rum flera gånger dag ( har jag upptäckt ) så även om man bara tar två grejer med sig hinner rummet bli typ städat under en kväll.


      Bästa tipset ever, tack vem som nu skrev det först       
      Ja, "gå aldrig tomhänt"-tipset är superbra!
    11. Lady Champagne
      Visa endast
      Sön 29 apr 02:35
      #1851
      Mitt bästa tips är att hyra en städfirma :)
      Skönhet vinner alltid.
    12. bastardized
      Visa endast
      Sön 29 apr 02:36
      #1852
      Det blir kul att hålla ordning i hemmet om du möblerar och pyntar med saker du verkligen tycker om,låt det aldrig bli stökigt helt enkelt..
    13. bastardized
      Visa endast
      Sön 29 apr 02:38
      #1853
      Lady Champagne skrev 2012-04-29 02:35:17 följande:
      Mitt bästa tips är att hyra en städfirma :)

      Yep!det är ett utmärkt förslag och avdragbart dessutom.
    14. Nyfiken gul
      Visa endast
      Sön 29 apr 09:51
      #1854
      bastardized skrev 2012-04-29 02:36:07 följande:
      Det blir kul att hålla ordning i hemmet om du möblerar och pyntar med saker du verkligen tycker om,låt det aldrig bli stökigt helt enkelt..

      det ligger faktiskt mycket i det, har man ett hem man gillar med inredning och allt så vill man ju inte röra till det och stöka ner.

      Då håller man automatiskt snyggt. För inte vill jag belamra mitt fina och dyra mahognyskåp med en massa skit...  och inte tillbringar jag två timmar med snygga gardinuppsättningar om det genast hamnar en trave kartonger framför dom....  
      Alexander -98- Isaac -00- Victor -08-
    15. Emzas
      Visa endast
      Tis 22 maj 22:42
      #1855
    16. Nyfiken gul
      Visa endast
      Tis 22 maj 22:51
      #1856
      renoverat kök här hemma - pust och stön men nu äntligen är det färdigt! bilder kommer lite senare.
      Alexander -98- Isaac -00- Victor -08-
    1. «
    2. ‹
    3. 179
    4. 180
    5. 181
    6. 182
    7. 183
    8. 184
    9. 185
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
      • Senaste inläggen
      • Ekonomi & juridik
        • Ekonomi
        • Familjerätt
        • Företagande
        • Juridik
        • Konsument/Inhandla
        • Lån & skulder
        • Spartips
        • Övrigt
      • Familjeliv.se
        • Efterlysning - media
        • Familjeliv - sajten
        • Familjeliv - tidningen
        • Familjeliv förslagslåda
        • Helgvärd
        • Information
        • Ny på Familjeliv
        • Träffar
        • Tävlingar - av Familjeliv
        • Tävlingar - av medlemmar
        • Övrigt
      • Fritid & hobby
        • Dator & Teknik
        • Foto & Video
        • Internet
        • Motor
        • Photoshop
        • Pyssel
        • Scrapbooking
        • Släktforskning
        • Spel
        • Sport & Fritid
        • Teknik
        • Övrigt
      • Hus & hem
        • Bakning
        • Dryck
        • Heminredning
        • Hus
        • Lägenhet
        • Matlagning
        • Trädgård
        • Övrigt
      • Husdjur
        • Akvarium
        • Burfåglar
        • Hundar
        • Hästar
        • Kaniner
        • Katter
        • Reptiler
        • Smågnagare
        • Övrigt
      • Kropp & själ
        • Barnhälsa
        • Filosofi
        • Frivilligt barnlösa
        • Glädje
        • Graviditetshälsa
        • Hälsa
        • Kosthållning
        • Medialt
        • Mode
        • Psykologi
        • Relationer
        • Rädsla/skräck
        • Singel
        • Skönhet
        • Sorg
        • Svininfluensan
        • Tatuering & Piercing
        • Träning
        • Vikt
        • Övrigt
      • Nöje
        • Bloggliv
        • Böcker
        • Film/TV
        • Humor
        • Högtider
        • Kultur & Konst
        • Musik
        • Nöje
        • Poesi
        • Reseberättelser
        • Resor
        • Shopping
        • Övrigt
      • Samhälle
        • Anonyma diskussioner
        • Arbete
        • Etik
        • Irritation
        • Jämställdhet/Genus
        • Natur & Miljö
        • Nyheter
        • Politik
        • Religion
        • Samhälle
        • Språk
        • Studerande
        • Vetenskapligt
        • Välgörenhet
        • Övrigt
      • Sandlådan
        • Egotrådar
        • Ironi & satir
        • Lektrådar
        • Tro det eller ej
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Utstirrade
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm