Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
Medlemsförmåner ▸ Barnböcker Foto Leksaker & baby Hälsa & Välmående
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Husdjur
  • Hundar
  • Hur länge kan man lämna en 4 mån valp?
Hundar - Husdjur
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Hundar
Husdjur
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Hur länge kan man lämna en 4 mån valp?

    Lör 24 maj 2008 14:22 Läst 18941 gånger Totalt 25 svar
    kissecat
    Visa endast
    Hur länge kan man lämna en 4 månaders valp ensam hemma? Jag har tränat honom succesivt att vara ensam och han kan vara ensam iaf 2 timmar utan problem. Han varken skäller eller gnäller utan han går och lägger sig på en gång.

    Har hört att hundar inte har något tidsperspektiv? Isf borde han ju kunna vara ensam en längre tid utan att märka om det är 1 eller 3 timmar?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Gnista
      Visa endast
      Lör 24 maj 2008 18:25
      #11
      Glömde, anledningen till att du nog inte ska lämna längre tid att vad du gör nu är att inte riskera bakslag. En enda gång han vaknar och känner sig otrygg kan räcka för att förstöra. Antagligen är han trött och sover därför. Men ju fler timmar som går ju större risk att han vaknar och är utvilad = förstör saker eller blir ängslig.
    2. Gnista
      Visa endast
      Lör 24 maj 2008 18:26
      #12
      daughterofabitch (hua vilket jobbigt nick ): Du skrev ju typ samma sak tidigare såg jag nu
    3. jeanettte
      Visa endast
      Sön 25 maj 2008 11:42
      #13
      sen e d ju väldigt svårt att veta om hunden är trygg närden är hemma - hur vet du att den lägger sig o är lugn under dom 2 timmarna? det kan man ju inte veta. hunden kanske går fram o tillbaka eller gnyr - därför tycker jag 2 timmar verkligen är max för en valp på 4 månader o det är inte ofta den ska behöva vara ensam 2 timmar heller tycker jag.

      det är klart - är han helt nyvaken när du kommer hem är han säkert lugn... jag ger ibland min hund ett märgben om han ska vara ensam (jag lämnar dock min hund ytterst sällan för jag jobbar natt o killen dag så ngn e typ allti hemma) får han ett ben (om hans mage nu klarar det när han e så liten iof) så har han ju o göra en stund iaf... det behöver ju inte vara märgben, kanske ett grisöra eller ngt gottit.
    4. Fam SuorantaDahl
      Visa endast
      Sön 25 maj 2008 11:59
      #14
      Men han e ju bara bebis fortfarande
    5. Ayya
      Visa endast
      Sön 25 maj 2008 20:41
      #15
      Jag hade personligen aldrig lämnat en så ung hund själv överhuvudtaget. Visst tränat med 5-10 minuter åt gången, men inte längre.
    6. annroll
      Visa endast
      Tis 27 maj 2008 06:41
      #16
      Den vi köpte valp från, en kennel, sa att man ska lämna de tidigt, asså inte första dagen, men kanske iaf efter 2 veckor, när valpen stadgat sig o så. O de gjorde vi. Nu kan vi lämna vår hund som längst 5 timmar. (de va bilkö så de blev mkt länge än tänkt) Men vanligt är 4 timmar som han får va ensam. Främst för att träna honom så att han inte är ovan vid de när de väl kommer en dag då vi måste. som de är nu annars så skulle har bara behöva va ensam en timme om dagen eftersom ja o killen jobbar om varann..
      Tycker de e konstigt att folk inte tycker att man ska lämna en så ung hund ensam. Men som ngn skrev; När ska den lära sig då? Ju yngre en hund är desto lättare är de väl för den att lära?
    7. milla 1982
      Visa endast
      Tis 27 maj 2008 09:36
      #17

      Ensamtränignen ska ju vara nåt naturligt och då är det väl bra att börja träna så tidigt som möjligt tycker jag.


      En 4-månaders som fått träning kan så klart vara ensam 1-3 timmar, det kunde vår tjej iallafall och hon är väldigt trygg o stabil ändå. För henne är det inget konstigt att vi går hemifrån utan henne.


      Men skulle en kissolycka ske när valpen är ensam, låtsas som ingenting. Vår hund skämdes som tusan när hon gjort en olycka när hon var ensam lite för länge (buss-strul) även fast jag inte ens tittade på pölen! Torkade upp den medans hon var ute på tomten istället.

      BF 3 juni 2008
    8. Birgitta2
      Visa endast
      Tis 27 maj 2008 11:13
      #18

      yatsy skrev 2008-05-24 14:57:59 följande:

      Ja det e klart att den kommer att lära sig och vara själv. Just nu är den så liten att du får en otrygg och osäker hund och kommer få en hund som gnager och tuggar i panik och det e jobbigare och träna bort. Du ska börja absolut tidigast från 6 mån. Men då handlar det om 5 min... Helst ska du börja när den är 8 mån.
      He he... det där är inte riktigt sant. Man börjar ensamträna hunden ca 2 veckor efter hemkomst (ungefär vid 10 veckors ålder). Då går man ut och stänger dörren. Sen öppnar man efter 10 sekunder, eller 5, och berömmer om hunden inte låtit. Så fortsätter man under många veckor.

      Börjar man med ensamhetsträning vid sex månadersålder skaffar man sig verkliga problem. Har hunden aldrig varit ensam förrän dess, DÅ FÅR MAN EN OSÄKER HUND. Det kan gå jättebra, men det kan också gå käpprätt åt skogen.
    9. Gnista
      Visa endast
      Tis 27 maj 2008 18:47
      #19
      Och nåt som är jättebra är att ha barngrind eller galler mellan några rum (typ kök och vardagsrum), så att hunden ibland får vara ensam på ena sidan medan man själv är på andra. Detta blir ett lättare steg att vara ifrån varandra helt. Och som Birgitta2 säger, börja så fort som möjligt!
    10. kissecat
      Visa endast
      Tis 27 maj 2008 23:57
      #20
      Bra då har jag gjort rätt då ;)
      Jag går på hundkurs nu och hon som leder det hela säger även
      hon att man ska börja i tid! Det går alldeles utmärkt att lämna honom i ca 2 timmar.. Har inte testat längre stunder än men det är nog inga problem. Han går och lägger sig när jag har gått och när jag kommer hem är han jätteglad och gäspar och sträcker på sig. Brukar stanna utanför dörren ett tag för att höra om han låter.
      Oftast så hör jag ingenting men ibland kan han gnälla lite i typ 3 sek och sen slutar han.
    11. Birgitta2
      Visa endast
      Ons 28 maj 2008 09:48
      #21

      Gnista skrev 2008-05-27 18:47:35 följande:

      Och nåt som är jättebra är att ha barngrind eller galler mellan några rum (typ kök och vardagsrum), så att hunden ibland får vara ensam på ena sidan medan man själv är på andra.
      Det där funkar ytterst sällan. Eftersom hunden hör att man är i närheten kan det bli ett fruktansvärt ylande. Jag tror inte på att avskärma en valp från familjen på det sättet. Det är en helt annan sak att gå ut och stänga dörren så valpen är helt själv. Men att vara förvisad blir ett straff som hunden inte förstår. Själv hade jag inte gjort det med en valp. Däremot kan man skärma av ett rum (fina salongen typ) eller så, där hunden absolut inte får vara, men det är en helt annan sak.
    12. Gnista
      Visa endast
      Ons 28 maj 2008 20:00
      #22
      Birgitta2: Och jag har precis motsatta erfarenheter. Jag har från dag ett när jag fått hem en valp ibland stängt av så inte valpen kan vara precis vid mina fötter. Det blir lite pip i början men funkar klockrent efter ett tag. Det handlar ju verkligen inte om att skärma av i flera timmar utan precis som alla annan ensamhetsträning några minuter i början, när valpen är trött och redan lagt sig för att vila. Jag förstår inte hur du menar att detta är ett straff, men att stänga dörren är helt ok?
    13. Marlie87
      Visa endast
      Ons 28 maj 2008 20:04
      #23
      Men plutten är ju bara en bebis... :) Inte ska han behöva lämnas så länge redan! Men måste man så måste man :)

      Tipset vi fick om vår valp var att lämna henne ensam i bilen i början och börja träna där - där är utrymmet så litet och dom har inte så mkt att utforska och känner sig därav trygga..
    14. milla 1982
      Visa endast
      Tors 29 maj 2008 09:34
      #24
      Marlie87 skrev 2008-05-28 20:04:11 följande:
      Men plutten är ju bara en bebis... :) Inte ska han behöva lämnas så länge redan! Men måste man så måste man :)Tipset vi fick om vår valp var att lämna henne ensam i bilen i början och börja träna där - där är utrymmet så litet och dom har inte så mkt att utforska och känner sig därav trygga..
      Just det där  med att ensam-träna i bilen funkade kanon för oss med vår förra hund! En omplaceringshund på 7 månader som aldrig varit ensam tidigare och vart helt galen när vi försökte. Men i bilen var det inga problem och snart funkade det hemma oxå utan problem, tror absolut att det hade att göra med att hon fick vara ensam i bilen.
      BF 3 juni 2008
    15. Gnista
      Visa endast
      Fre 30 maj 2008 21:45
      #25
      Marlie87: Men grejen med allt är ju att träna innan man "måste". Så att an vet att det funkar
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Bli medlem            
Signatur: E-postadress:
E-postadress: Lösenord:
Glömt ditt lösenord? Klicka här
Signatur:
Det gick inte att logga in med Facebook, försök igen genom att klicka här.

Antal frågor Antal svaralternativ  
  När du är nöjd med dina frågor och svarsalternativ, skriv en kommentar eller instruktion till quizet i det "vanliga" diskussionsfönstret.
Laddar...

Innehåll

Vi rekommenderar

Direkt i din epost Prenumerera på Familjelivs gravidkalender

Medlemsgrupper Hitta rätt kompisgäng för dig

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Eva är BVC-sköterska på Systrarna Söders BVC-mottagning. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorska Annelie från Barnmorskehuset har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

Missa inte ANNONS

Vinn minisemester på Astrid Lindgrens Värld

Vinn roligaste sommarsemestern inklusive boende för 2 vuxna och tre barn.

Försöker du bli gravid?

Gå med i Clearblus medlemsgrupp. Här möts vi och ger varandra råd och stöd.

Fråga om barnkläder

Fråga Stadiums experter om barnkläder från stl 86 cl

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
      • Senaste inläggen
      • Ekonomi & juridik
        • Ekonomi
        • Familjerätt
        • Företagande
        • Juridik
        • Konsument/Inhandla
        • Lån & skulder
        • Spartips
        • Övrigt
      • Familjeliv.se
        • Efterlysning - media
        • Familjeliv - sajten
        • Familjeliv - tidningen
        • Familjeliv förslagslåda
        • Helgvärd
        • Information
        • Jultävlingar på Familjeliv
        • Ny på Familjeliv
        • Träffar
        • Tävlingar - av Familjeliv
        • Tävlingar - av medlemmar
        • Övrigt
      • Fritid & hobby
        • Dator & Teknik
        • Foto & Video
        • Internet
        • Motor
        • Photoshop
        • Pyssel
        • Scrapbooking
        • Släktforskning
        • Spel
        • Sport & Fritid
        • Teknik
        • Övrigt
      • Hus & hem
        • Bakning
        • Dryck
        • Heminredning
        • Hus
        • Lägenhet
        • Matlagning
        • Trädgård
        • Övrigt
      • Husdjur
        • Akvarium
        • Burfåglar
        • Hundar
        • Hästar
        • Kaniner
        • Katter
        • Reptiler
        • Smågnagare
        • Övrigt
      • Kropp & själ
        • Barnhälsa
        • Filosofi
        • Frivilligt barnlösa
        • Glädje
        • Graviditetshälsa
        • Hälsa
        • Kosthållning
        • Medialt
        • Mode
        • Psykologi
        • Relationer
        • Rädsla/skräck
        • Singel
        • Skönhet
        • Sorg
        • Svininfluensan
        • Tatuering & Piercing
        • Träning
        • Vikt
        • Övrigt
      • Nöje
        • Bloggliv
        • Böcker
        • Film/TV
        • Humor
        • Högtider
        • Kultur & Konst
        • Musik
        • Nöje
        • Poesi
        • Reseberättelser
        • Resor
        • Shopping
        • Övrigt
      • Samhälle
        • Anonyma diskussioner
        • Arbete
        • Etik
        • Fråga mig vad du vill
        • Irritation
        • Jämställdhet/Genus
        • Natur & Miljö
        • Nyheter
        • Politik
        • Religion
        • Samhälle
        • Språk
        • Studerande
        • Vetenskapligt
        • Välgörenhet
        • Övrigt
      • Sandlådan
        • Egotrådar
        • Ironi & satir
        • Lektrådar
        • Tro det eller ej
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Visa tatueringar hos bm och på förlossningen
    • Tatuerade min son
    • Ben and Jerry's
    • Min tonåring vill inte konfirmera sig!
    • Hur ser familjerätten på detta? Blir galen snart!!
    • Min idiot till granne bygger altan...
    • Skvallerpressen förstör vårt förhållande
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Husmorstips
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Anna's blogg
    • En fröjd för magen & gommen
  • Mest sedda klippen
    • Ballongskoj
    • Sakis i sin blåa folkabubbla



Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

Beställ Babybox

Bröllop

Festlokal

Bröllop

Brudklänning

Brudnäbb

Möhippa

Vigselring

Bröllopstal

Morgongåva

Lekmer

Leksaker

Barnvagnar

Bilbarnstolar

Ifolor

Fotoböcker

Fotokort

Fotopresenter

Bodystore

Ekologiskt

Hälsa/kropp

Naturläkemedel

Goboken

Barn och läsning

Barnböcker

Bokklubb

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2013 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm