Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Husdjur
  • Hundar
  • Grannen har ormar
Hundar - Husdjur
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Hundar
Husdjur
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Grannen har ormar

    Mån 8 feb 2010 07:55 Läst 6850 gånger Totalt 127 svar
    Atena
    Visa endast
    Vad skulle ni tycka om det?

    Det rör sig i alla fall om ett par tre terrarier med ormar. Art okänd.

    I lägenheten vägg i vägg. Hur skulle ni reagera? Skulle ni försöka göra något åt saken?
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 6
    4. 7
    5. 8
    6. 9
    7. 10
    8. 11
    9. 12
    10. ›
    11. »
    1. Merveilleux
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 07:14
      #111

      Och problemet är? Ormarna lär ju knappast leva om mitt i nätterna så att du störs eller lämna gula och bruna märken överallt runt huset.
      Är det så att du är rädd för ormar så fråga istället ägaren om vad det är för ormar t.ex så kanske han/hon själv berättar hur dom bor osv. Var noga med att påpeka att du är rädd, så kan han/hon nog lugna dig.

      My home is where my rump rests.
    2. niwina
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 09:14
      #112
      jag skulle inte bry mig ett dugg. har 2 ormar själv så..
    3. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 09:26
      #113
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Och problemet är? Ormarna lär ju knappast leva om mitt i nätterna så att du störs eller lämna gula och bruna märken överallt runt huset. Är det så att du är rädd för ormar så fråga istället ägaren om vad det är för ormar t.ex så kanske han/hon själv berättar hur dom bor osv. Var noga med att påpeka att du är rädd, så kan han/hon nog lugna dig.
      Ormar kan smita och det spelar ingen roll vad det är för sort för jag vill inte ha ormar i min lägenhet eller trappuppgång även om de inte är giftiga. Och jag litar inte på människor som har orm.
    4. Froststar
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 10:19
      #114
      Vad jag skulle göra? Personligen skulle jag passa på att bli bra bekant med grannen bara för att kunna se på och hålla i ormarna då och då

      Älskar ormar själv, hade gärna haft någon men det hade varit djurplågeri för den stackaren skulle svälta ihjäl. Jag hade inte klarat av att mata den med möss och andra små pälsiga eller fjäderklädda saker för jag gillar sådana också. Svår ekvation att få ihop.
    5. Lattjo
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 10:56
      #115
      Jag är skiträdd för ormar men skulle inte ha nått emot det. Så länge dom inte rymde in till mig dvs :) Skulle gärna lära känna grannen så jag kunde få umgås lite med ormarna för jag vill bli av med min ormfobi för jag vill verkligen inte föra över min rädsla på barnen. Jag har kämpat hårt för att bli av med min sprutfobi och nu är det ormar och mörker kvar. Så bodde du granne med mig skulle du gärna få  ta ut dom så jag kan klappa :) Fast det beror ju på vad för ormar det är förstås *skrattar*

      Jag jobbar som fastighetsskötare och jag kan säga så mycket att din granne med all säkerhet är extremt hatat av värden/styrelsen! En värd jag jobbar med har sagt att han lovar att hjälpa oss om vi "råkar" putta en kärring ner för en trappa (självklart menar han inte allvar!) för hon ringer varje dag och klagar på något, oftast småsaker.

      Så hon lär inte komma så långt som att få ut dig för dom har nog slutat att ens lyssna på henne vid det här laget :)
    6. vilde
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:07
      #116
      Om de är giftiga skall ett intyg finnas hos Länsstyrelsen. Jag tror att man också måste ha en varningskylt på sin dörr i så fall.
      Om de är "vanliga" kramormar behövs inte sånt.
      Gå över och fråga vad det är för ormar- förklara att du är rädd och känner dig tryggare om du vet mer.
      Jag gick själv över till mina grannar när mitt ex hade ormar och det uppskattades väldigt mycket. Jag fick några extra kompisar på köpet, de ville gärna titta på djuren.
    7. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:12
      #117
      Ja, det är ju hyggligt att berätta för grannarna att man har ormar. Så att grannen kan förbereda sig på att flytta.
    8. vilde
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:17
      #118
      Det är väl ens plikt om man har ett djur som man vet att många människor har fobier för?
      Vi slog hål på gamla myter med. Som att en orm på rymmen kan komma upp i grannens toalett.
    9. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:18
      #119
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Det är väl ens plikt om man har ett djur som man vet att många människor har fobier för? Vi slog hål på gamla myter med. Som att en orm på rymmen kan komma upp i grannens toalett.
      Det är ingen myt.
    10. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:19
      #120
      Dessutom kan de komma genom ventilationen, små hål i garderober och annat.
    11. vilde
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:21
      #121
      Vad bra att du vet!
      Då behöver jag inte skriva mer här.
    12. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:24
      #122
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Vad bra att du vet! Då behöver jag inte skriva mer här.
      Bortsett från att jag sett ett antal notiser i tidningar under åren om ormar som dykt upp i toaletter (en gång med bild tom) så har jag hört mig för med en rörmokare om det är teoretiskt möjligt för ormar att åla upp genom toaletter eller om det fanns anordningar i rören som omöjliggjorde det. Han menade att det var fullt möjligt.

      Du får gärna berätta varför du tror att ormar omöjligt kan ta sig mellan lägenheter via toaletter!
    13. vilde
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:28
      #123
      För att toalettrör har skiktskydd.
      Annars skulle du få grannens bajs i din toalett om de spolade en våning upp.
    14. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:31
      #124
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      För att toalettrör har skiktskydd. Annars skulle du få grannens bajs i din toalett om de spolade en våning upp.
      Jag vet inte exakt hur rören ser ut men den röris jag pratade med menade iaf att toalettrör inte har någon heltäckande skyddsanordning/spärr som omöjliggör uppkrypande djur. Jag har också svårt att tro att alla de som förekommer i tidningar med uppålade ormar och råttor ljuger även om det säkert finns de som gör det.
    15. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 12:33
      #125
      Men man kan ju naturligtvis se till att ha locket på jämt. Svårare är det med ventilation och andra vägar de kan komma in på. Eller om grannen får för sig att gå runt med dem i trapphuset. Så bäst är ju iaf att flytta och hoppas att man aldrig får en liknande granne.
    16. morotsland
      Visa endast
      Tis 9 feb 2010 13:01
      #126
      www.aftonbladet.se/nyheter/article450165.ab
    17. Venus från Milo
      Visa endast
      Lör 13 feb 2010 23:30
      #127
      Jag har extrem ormfobi, så jag ser hellre att grannarna har pälsdjur eller fåglar än ormar och vissa andra kräldjur. Skinkar t ex tycker jag är väldigt obehagliga. Och skorpinjoner och spindlar, även om jag inte har någon fobi mot dom. Andra ödlor och sköldpaddor är ok.

      Men så länge alla papper är i ordning och det finns ordentliga terrarier så skulle jag nog inte bry mig så mycket.
      Jag hade nog frågat en masa dumma frågor också. Samtidigt som jag är paniskt rädd så har jag en skräckblandad förtjusning till ormar och skule gärna bli av med min fobi. Dessutom sklulle jag frågat om barnen fåt komma och titta, så de inte ärver mammas dumma fobi.

      Och så skulle jag uppskatta att grannen sa till om någon orm rymmer, så jag kan ta ungar och husdjur och flytta tills ormen är infångad igen. Jag hade inte flyttat tillbaks om det så skulle ta år.
    1. «
    2. ‹
    3. 6
    4. 7
    5. 8
    6. 9
    7. 10
    8. 11
    9. 12
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
      • Senaste inläggen
      • Ekonomi & juridik
        • Ekonomi
        • Familjerätt
        • Företagande
        • Juridik
        • Konsument/Inhandla
        • Lån & skulder
        • Spartips
        • Övrigt
      • Familjeliv.se
        • Efterlysning - media
        • Familjeliv - sajten
        • Familjeliv - tidningen
        • Familjeliv förslagslåda
        • Helgvärd
        • Information
        • Ny på Familjeliv
        • Träffar
        • Tävlingar
        • Övrigt
      • Fritid & hobby
        • Dator & Teknik
        • Foto & Video
        • Internet
        • Motor
        • Photoshop
        • Pyssel
        • Scrapbooking
        • Släktforskning
        • Spel
        • Sport & Fritid
        • Teknik
        • Övrigt
      • Hus & hem
        • Bakning
        • Dryck
        • Heminredning
        • Hus
        • Lägenhet
        • Matlagning
        • Trädgård
        • Övrigt
      • Husdjur
        • Akvarium
        • Burfåglar
        • Hundar
        • Hästar
        • Kaniner
        • Katter
        • Reptiler
        • Smågnagare
        • Övrigt
      • Kropp & själ
        • Barnhälsa
        • Filosofi
        • Frivilligt barnlösa
        • Glädje
        • Graviditetshälsa
        • Hälsa
        • Kosthållning
        • Medialt
        • Mode
        • Psykologi
        • Relationer
        • Rädsla/skräck
        • Singel
        • Skönhet
        • Sorg
        • Svininfluensan
        • Tatuering & Piercing
        • Träning
        • Vikt
        • Övrigt
      • Nöje
        • Bloggliv
        • Böcker
        • Film/TV
        • Humor
        • Högtider
        • Kultur & Konst
        • Musik
        • Nöje
        • Poesi
        • Reseberättelser
        • Resor
        • Shopping
        • Övrigt
      • Samhälle
        • Anonyma diskussioner
        • Arbete
        • Etik
        • Irritation
        • Jämställdhet/Genus
        • Natur & Miljö
        • Nyheter
        • Politik
        • Religion
        • Samhälle
        • Språk
        • Studerande
        • Vetenskapligt
        • Välgörenhet
        • Övrigt
      • Sandlådan
        • Egotrådar
        • Ironi & satir
        • Lektrådar
        • Tro det eller ej
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Fler som skrattar och tjockisars klädval?
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm