Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Samhälle
  • Etik
  • Ge mig EN bra anledning till abort
Etik - Samhälle
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Etik
Samhälle
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Ge mig EN bra anledning till abort

    Tors 9 feb 20:38 Läst 45548 gånger Totalt 2108 svar
    AlreadyBurning
    Visa endast
    1. Kvinnan vet hur man blir med barn men ändå väljer hon att ha sex och riskera att bli med barn.
    2. Vill du inte bli mamma/gravid ha inte sex.
    3. I 18-veckan är barnet utvecklad så mycket att det ser ut som en bebis, gäspar, sträcker på sig och sparkar. Att barnet skulle vara en cellklump/ärta är en typisk fl-myt.
    4. Det ÄR mord.
    5. Finns barn som fötts i vecka 20-21 och överlevt, alltså bara två veckor innan barnet anses lämplig som abortoffer.
    6. Orättvist att kvinnan ska ha makten över så pass många liv. (pappans och barnets)



    NEJ

    Barnet är INTE en cellklump.
    Mamman ska ha rätt att bestämma över sin kropp - Innan hon bestämmde sig att trycka in en annan människa i sig.
    Abort är INTE en mänsklig rättighet.
    Abort är INTE en biologisk funktion som kvinnor har. Beslutet om abort är politiskt.


    MÄN

    Vill man inte ha barn så ska man inte ha sex.
    Man ska inte komma som förälder nr.2 bara för att man är man


    Kvinnor ska inte ha ensamrätt till barn
    We was afraid you'd disappear but nah baby you magic


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-02-11 16:51
    Jag har bestämt mig för att anmäla ALLA inlägg som är personagrepp eller som försöker göra sig lustig på ett sett som inte gynnar tråden eller är OT. Modsen syns inte till ändå så nu blir det så. Folk kan inte hålla diskussionen på en vuxen nivå.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1 känsla given:
    Tack (9)
    1. «
    2. ‹
    3. 204
    4. 205
    5. 206
    6. 207
    7. 208
    8. 209
    9. 210
    10. ›
    11. »
    1. trams29
      Visa endast
      Sön 19 feb 23:03
      #2092
      Mitt val, Min kropp, min anledning.. Gjorde en i höstas.. Inte roligt! Jag är sjuk och Äter medicin som jag inte kan sluta med och jag vill inte ha Fler barn pga den anledningen. Mitt val var bra för mig och min situation..
      jag är som jag är...
    2. KiaL
      Visa endast
      Mån 20 feb 01:18
      #2093
      Hrmmm jag undrar hur TS ställer sig till om en kvinna är gravid utan att veta om det..gör något olämpligt som får fostret att dö och stötas ut..(alltså missfall)Räknas det som vållande till annans död då??

      Eller ännu värre..om hon VET att hon är gravid och råkar göra nåt som man inte får och fostret dör...Då är det ju mord..

      Shit vad många kvinnliga brottslingar det finns här i världen. Måste bygga ut alla fängelser på en gång...
    3. AlreadyBurning
      Visa endast
      Mån 20 feb 01:24
      #2094
      KiaL skrev 2012-02-20 01:18:27 följande:
      Hrmmm jag undrar hur TS ställer sig till om en kvinna är gravid utan att veta om det..gör något olämpligt som får fostret att dö och stötas ut..(alltså missfall)Räknas det som vållande till annans död då??

      Eller ännu värre..om hon VET att hon är gravid och råkar göra nåt som man inte får och fostret dör...Då är det ju mord..

      Shit vad många kvinnliga brottslingar det finns här i världen. Måste bygga ut alla fängelser på en gång...

      Så det okej för dig med gravida kvinnor som röker, knarkar och super?
      Cuz of his attitude, and first time I read it I actully tought he ate someones hat.
    4. Sarah f
      Visa endast
      Mån 20 feb 04:42
      #2095
      Vem har sagt det är pk med knarkande gravida?
      Till skillnad från dig diskuterar vi med utgångspunkt i verkligheten. Ingen GILLAR abort , men ser inget vettigt alternativ. Både män och kvinnor har sex, super och knarkar. Hur tänkte du avskaffa mänskligt beteende? Eller skapade du tråden bara för att bråka?
      Dina argument r undermåliga, din kompetens i ämnet enastående låg och dina retoriska grepp rent pinsamma. Nu skyller du på hjärnsläpp i din okunskap? I princip varje "fakta" du presenterat har du fått ett hjärnsläpp menar du?
    5. Plutteli
      Visa endast
      Mån 20 feb 06:07
      #2096
      AlreadyBurning skrev 2012-02-19 21:05:38 följande:

      Colombia ger visst rätt att göra aborter till utsatta familjer.
      Dessutom är det inte därför det är åt helvete.
      Det är pga konfliktdiamanter, konfliktguld, olaglig oljehandel som ni här i väst stödjer.


      Colombia ger rätt till abort ifall mamman dör annars, om våldtäkt kan bevisas eller om fostret inte kan överleva oavsett hur länge barnet stannar i magen. Vilket i praktiken ger väldigt lite aborträttigheter. Detta är f.ö relativt nytt, fram till 2006 var abort helt kriminaliserat oavsett omständigheter och fortfarande är nästan alla aborter som görs illegala sådana.

      Att politikerna är puckon och folket jävligt utsatta är EN del i det hela (den största) men den inskränkta aborträtten och inskränkta adoptionsrätten gör jävligt mycket också för att sätta folk (läs kvinnor) i skiten.
    6. Plutteli
      Visa endast
      Mån 20 feb 06:13
      #2097
      AlreadyBurning skrev 2012-02-19 22:16:14 följande:
      Fö har jag inte sagt något i tråden utan en kritiskt granskad källa som kan backa.

      Men va bra! Då kan du ju bara presentera de källorna då så är ju saken ur världen! Du kan ju börja med att visa en källa på att det går att ta prov av barnets DNA genom att ta en bit av kvinnans livmoder i tidigt skede av graviditeten för att kunna fastställa faderskap.
    7. Sarah f
      Visa endast
      Mån 20 feb 08:07
      #2098
      Ta, källgranskning innebär att du presenterar källan så vi kan ta del av den, Inte att du säger " Joho, fet är visst sant". Du har inte redovisat en enda källa i tråden. ( vilket är som det ska då du inte presenterat några fakta)
      Du hade ju skrivit uppsats på gymnasiet, då borde du ha fått låra dig det. Att DU tycker du granskat en källa är oväsentligt.
      Ditt snack håller inte.
    8. VilligaVera
      Visa endast
      Mån 20 feb 08:34
      #2099
      Du föder ett barn efter att ha haft en överdjävlig graviditet.
      När ungen är 2 månader sätter du in en spiral för att kunna knulla så som vuxna människor gör när de tycker om varandra och lever tillsammans.
      En månad senare gör du ett positivt graviditetstest.

      Ja, då gör då i alla fall jag abort. Jag vill inte ha fler barn än det jag redan har. 
    9. Sarah f
      Visa endast
      Mån 20 feb 08:56
      #2100
      Sarah f skrev 2012-02-20 08:07:04 följande:
      Ta, källgranskning innebär att du presenterar källan så vi kan ta del av den, Inte att du säger " Joho, fet är visst sant". Du har inte redovisat en enda källa i tråden. ( vilket är som det ska då du inte presenterat några fakta)
      Du hade ju skrivit uppsats på gymnasiet, då borde du ha fått låra dig det. Att DU tycker du granskat en källa är oväsentligt.
      Ditt snack håller inte.
      Haha, att skriva på mobilen är elltid spännande. TA= TS, FET= DET


      Känns som viktigt att påpeka då TS har en förmåga att slå ned på liknande fel men inte kan se sina egna grundläggande tankefel. Då menar jag inte att det är fel att vara abortmotståndare. Jag tycker bara att man ska ha en bra grund om man går in i en diskussion. Detta saknar TS.  
      Alla som generaliserar är idioter.
    10. Sarah f
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:02
      #2101

      Ett enkelt exempel på hur man kan visa en källa. Jag valde att visa skillnad på Machismo och Macho, vilket du påstod var samma sak.


      MACHISMO ;In the popular press, in reference materials and in academic literature, the term machismo has been used in many different, quite often contradictory, ways.  Even if no one can say for sure where the term came from or what it means, it appears to be a central concept in discussions of the roles, status, rights, responsibilities, influences and moral positions of men and women.  The most oft-cited definition seems to have come from Evelyn Stevens, who described machismo as a "cult of virility" whose chief characteristics are "exaggerated aggressiveness and intransigence in male-to-male interpersonal relationships and arrogance and sexual aggression in male-to-female relationships."  As such, this definition is a non-specific generality.


       zonalatina.com

      Jag refererade i mitt inlägg till populärvetenskapens machismo, om du kommer ihåg. Här kan jag påvisa det.

      ma·cho  <a onmousedown="spk(this,{lk:'nx1fkx',en:'wotdau',io: '0',b:'wotd',tp:'lrl',m:'wotdau'})" href="#"></a><a target="_blank" href="http://dictionary.reference.com/audio.html/l unaWAV/M00/M0010900"><img border="0" src="http://sp.dictionary.com/dictstatic/g/d/speak er.gif"></a> /ˈmɑtʃoʊ/ Show Spelled[mah-choh]
      adjective
      1.
      having or characterized by qualities considered manly, especially when manifested in an assertive, self-conscious, or dominating way.
      2.
      having a strong or exaggerated sense of power or the right to dominate.


      Dictionary.com

      Som synes, inte samma sak som Machismo.




      Qoud et demonstrandum 

      Alla som generaliserar är idioter.
    11. mammelie1891
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:12
      #2102
      Ts: är du rädd för mig eller??? Jag har ju just gjort abort och står för det! Är det därför du undviker mig??
      Djurgårdens IF 1891
    12. KiaL
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:15
      #2103
      AlreadyBurning skrev 2012-02-20 01:24:53 följande:

      Så det okej för dig med gravida kvinnor som röker, knarkar och super?

      Hrmm vart skrev jag det någonstans... Man kan väl göra andra grejer som kan skada fostret. Äta fel sorts mat tex. ramla av en häst och slå i magen mm..
      Men för att svara på din fråga...nej om en kvinna vill ha sitt barn så är det inte okej att röka, supa eller knarka.
    13. Sarah f
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:15
      #2104
      Sarah f skrev 2012-02-20 09:02:31 följande:

      Ett enkelt exempel på hur man kan visa en källa. Jag valde att visa skillnad på Machismo och Macho, vilket du påstod var samma sak.


      MACHISMO ;In the popular press, in reference materials and in academic literature, the term machismo has been used in many different, quite often contradictory, ways.  Even if no one can say for sure where the term came from or what it means, it appears to be a central concept in discussions of the roles, status, rights, responsibilities, influences and moral positions of men and women.  The most oft-cited definition seems to have come from Evelyn Stevens, who described machismo as a "cult of virility" whose chief characteristics are "exaggerated aggressiveness and intransigence in male-to-male interpersonal relationships and arrogance and sexual aggression in male-to-female relationships."  As such, this definition is a non-specific generality.


       zonalatina.com

      Jag refererade i mitt inlägg till populärvetenskapens machismo, om du kommer ihåg. Här kan jag påvisa det.

      ma·cho  <a onmousedown="spk(this,{lk:'nx1fkx',en:'wotdau',io: '0',b:'wotd',tp:'lrl',m:'wotdau'})" href="#"></a><a target="_blank" href="http://dictionary.reference.com/audio.html/l unaWAV/M00/M0010900"><img border="0" src="http://sp.dictionary.com/dictstatic/g/d/speak er.gif"></a> /ˈmɑtʃo& #650;/ Show Spelled[mah-choh]
      adjective
      1.
      having or characterized by qualities considered manly, especially when manifested in an assertive, self-conscious, or dominating way.
      2.
      having a strong or exaggerated sense of power or the right to dominate.


      Dictionary.com

      Som synes, inte samma sak som Machismo.




      Qoud et demonstrandum 

      Ber om ursäkt för mitt exempel här-det såg inte lika fult ut när jag skrev. Men även detta undermåliga exempel med engelsk text, fontskillnader osv är mer än vad TS lyckats prestera.
      Alla som generaliserar är idioter.
    14. Gosebullen
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:17
      #2105
      Fortfarande inte fått svar på det jag skrev av TS. 
      TS har inget vettigt svar att komma med utan samma gamla argument visas hela tiden, när börjar den riktiga diskussionen`?  
    15. Jojile
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:18
      #2106

      Man vill inte ha barnet av olika anledningar.

    16. Sarah f
      Visa endast
      Mån 20 feb 09:20
      #2107
      Gosebullen skrev 2012-02-20 09:17:51 följande:
      Fortfarande inte fått svar på det jag skrev av TS. 
      TS har inget vettigt svar att komma med utan samma gamla argument visas hela tiden, när börjar den riktiga diskussionen`?  
      Bingo.
      Alla som generaliserar är idioter.
    17. Elisabeth01
      Visa endast
      Ons 29 feb 20:45
      #2108
      En bra anledning är ju om tjejen blir våldtagen och våldtäkten blir fullbordad.. Då skulle jag inte vilja gå o va på smällen med ett barn som blivit till vid en våldtäkt.
    1. «
    2. ‹
    3. 204
    4. 205
    5. 206
    6. 207
    7. 208
    8. 209
    9. 210
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
      • Senaste inläggen
      • Ekonomi & juridik
        • Ekonomi
        • Familjerätt
        • Företagande
        • Juridik
        • Konsument/Inhandla
        • Lån & skulder
        • Spartips
        • Övrigt
      • Familjeliv.se
        • Efterlysning - media
        • Familjeliv - sajten
        • Familjeliv - tidningen
        • Familjeliv förslagslåda
        • Helgvärd
        • Information
        • Ny på Familjeliv
        • Träffar
        • Tävlingar - av Familjeliv
        • Tävlingar - av medlemmar
        • Övrigt
      • Fritid & hobby
        • Dator & Teknik
        • Foto & Video
        • Internet
        • Motor
        • Photoshop
        • Pyssel
        • Scrapbooking
        • Släktforskning
        • Spel
        • Sport & Fritid
        • Teknik
        • Övrigt
      • Hus & hem
        • Bakning
        • Dryck
        • Heminredning
        • Hus
        • Lägenhet
        • Matlagning
        • Trädgård
        • Övrigt
      • Husdjur
        • Akvarium
        • Burfåglar
        • Hundar
        • Hästar
        • Kaniner
        • Katter
        • Reptiler
        • Smågnagare
        • Övrigt
      • Kropp & själ
        • Barnhälsa
        • Filosofi
        • Frivilligt barnlösa
        • Glädje
        • Graviditetshälsa
        • Hälsa
        • Kosthållning
        • Medialt
        • Mode
        • Psykologi
        • Relationer
        • Rädsla/skräck
        • Singel
        • Skönhet
        • Sorg
        • Svininfluensan
        • Tatuering & Piercing
        • Träning
        • Vikt
        • Övrigt
      • Nöje
        • Bloggliv
        • Böcker
        • Film/TV
        • Humor
        • Högtider
        • Kultur & Konst
        • Musik
        • Nöje
        • Poesi
        • Reseberättelser
        • Resor
        • Shopping
        • Övrigt
      • Samhälle
        • Anonyma diskussioner
        • Arbete
        • Etik
        • Irritation
        • Jämställdhet/Genus
        • Natur & Miljö
        • Nyheter
        • Politik
        • Religion
        • Samhälle
        • Språk
        • Studerande
        • Vetenskapligt
        • Välgörenhet
        • Övrigt
      • Sandlådan
        • Egotrådar
        • Ironi & satir
        • Lektrådar
        • Tro det eller ej
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Att göra någon arvlös
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Utstirrade
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm