orangelime skrev 2010-03-17 19:51:55 följande:
Skulle ni köpa eller använda en krockad bilbarnstol om det inte satt något barn vid krock/volttillfället?
Nej, aldrig! Oavsett hur liten krock det handlar om så ska stolen kasseras, och man kan få en ny av sitt försäkringsbolag.
Jag var med om två mindre krockar för drygt två år sedan, först körde jag på ett rådjur och då hade jag ena barnet i babyskydd och det andra barnet hemma, det satt alltså inget barn i den stolen. Skadorna på bilen blev i fronten, det gick inte särskilt fort för jag hann bromsa ner ganska mycket.
Den andra krocken var när vi just fått hem bilen från verkstaden (2 dagar efteråt), vi hade då inte hunnit byta ut stolarna ännu, då blev jag påkörd bakifrån, det "bumpade" bara till (jag stod stilla vid en korsning och den andra bilen gled in i våran eftersom det var halkigt) och det blev en liten buckla.
Jag kontaktade försäkringsbolaget (bilförsäkringen) och frågade om stolarna eftersom jag hade hört att man kunde få nya, och det var inga problem alls, bara åka till barnens hus och hämta ut likvärdiga och sedan lämna in dom gamla på försäkringsbolaget. Vi hade ju redan betalat självrisken pga skadorna som blev med rådjuret. Dom sa att man ALLTID oavsett hur liten krock det handlat om, ska byta ut stolarna eftersom det kan finnas mycket små skador som man inte ser på stolen men som kan ställa till det ordentligt med säkerheten!