Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Förälder
  • Prematurbarn
  • Prematurföräldrar i Skåne
Prematurbarn - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Prematurbarn
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Prematurföräldrar i Skåne

    Ons 18 nov 2009 10:16 Läst 912 gånger Totalt 11 svar
    1980
    Visa endast
    Hej!

    Jag är relativt nybliven mamma till en liten underbar flicka som föddes redan i vecka 24+3. Vår lilla älskling mår efter omständigheterna bra, men allt är nytt och min man och jag har precis börjat vänja oss vid dagliga besök på neonatalintensiven där vår dotter vårdas nu.

    Finns det fler mammor och/eller pappor till för tidigt födda barn i Skåne - vore kul att lära känna lite folk i samma situation.

    Kram
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. Embla H
      Visa endast
      Ons 18 nov 2009 13:20
      #1
      Hej!
      Grattis till er lilla flicka!
      Vi fick en pojke i januari i år. Han föddes i v29 i Helsingborg men eftersom han hade problem med lungorna fick vi flytta ner till IVA i Lund. Det är ju knappast den start på föräldrarskap som man väntat sig men men. Personalen i Lund upplevde vi som fantastiskt kunniga så ni är i de bästa händer.
      Det är tungt men det det går. Tänker på er!
      Kram
    2. Written Fiction
      Visa endast
      Ons 18 nov 2009 14:19
      #2
      Hej och Grattis!
      vi är många från skåne. Jag liksom Embla har legat i Lund med min son och sedan Helsingborg (vi låg samtidigt) Min son är född i vecka 27 tillväxthämmad och med väldigt omogna lungor.

      Helsingborg har en mycket aktiv och engagerad prematurförening, jag rekomenderar dem om du vill finna fler.

      EPT tråden här på FL är fantastisk, blandade prematurföräldrar från hela Sverige.

      Grattis igen och lycka till!
    3. Sunkiissed
      Visa endast
      Fre 20 nov 2009 01:21
      #3
      hejsan!

      jag och min kille fick våra tvillingar den 24 aug, i v24+4!!
      det kändes verkligen helt sjukt.
      de vägde ca 650g och var 32cm långa.
      när barnen fyllde 12veckor ( 36+4) fick vi komma hem, i måndags!

      jag hoppas allt går bra för er.. kraaam!

      (är ej från skåne men svarade ändå :) )
    4. maddlyn
      Visa endast
      Fre 20 nov 2009 01:25
      #4
      Stort grattis till flickan .

      Jag födde en dotter i vecka 24+5 , vi låg i lund sen i kristianstad.

      Som Written fiction skrev så finns där massor med Ept mammor i Ept forummet där kan man alltid ställa frågor och få stöd.

      Lycka till med er tjej. :)
    5. T inne
      Visa endast
      Mån 30 nov 2009 15:35
      #5
      Hallå! Och ett jätte grattis!

      Här han ni en till som låg i Helsingborg.
      Jag fick min tös i januari iår, hon föddes i v.33+3. så vi har kommit lindrigt undan om jag jämnför med många av er andra, men fick ändå stanna kvar på neo i 4 veckor eftersom tösen min inte ville/kunde äta själv.

      Lycka till
    6. 1980
      Visa endast
      Tis 22 dec 2009 18:42
      #6
      Hej alla och tack för era svar!

      Tiden går långsamt samtidigt som den går snabbt. Vår lilla tjej kämpar på och är verkligen jätteduktig. Jag önskar att jag kunde spola fram tiden så att hon får komma hem till oss NU! Självklart inser jag att vi har många, många veckor kvar på neonatalavdelningen och jag är så trött på ordet syrgas och jag är dödligt trött på att stirra på skärmen som visar hennes puls, syresättning osv... Jag tycker att det känns fruktansvärt att sondmata henne, eftersom det känns som tvångsmatning och jag önskar att jag kunde amma henne, så att måltiderna blev lite mer på hennes villkor. När börjar man med amningsträning? Vår lilla tjej är i vecka 32+0 på söndag och äännu är det ingen som har pratat med oss om att det börjar bli dags att försöka...

      Kram och god jul till er alla som kommer att spendera större delen av julen på en neonatalavdelning någonstans i vårt avlånga land.
    7. mina12
      Visa endast
      Tis 22 dec 2009 23:55
      #7
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hej alla och tack för era svar!Tiden går långsamt samtidigt som den går snabbt. Vår lilla tjej kämpar på och är verkligen jätteduktig. Jag önskar att jag kunde spola fram tiden så att hon får komma hem till oss NU! Självklart inser jag att vi har många, många veckor kvar på neonatalavdelningen och jag är så trött på ordet syrgas och jag är dödligt trött på att stirra på skärmen som visar hennes puls, syresättning osv... Jag tycker att det känns fruktansvärt att sondmata henne, eftersom det känns som tvångsmatning och jag önskar att jag kunde amma henne, så att måltiderna blev lite mer på hennes villkor. När börjar man med amningsträning? Vår lilla tjej är i vecka 32+0 på söndag och äännu är det ingen som har pratat med oss om att det börjar bli dags att försöka... Kram och god jul till er alla som kommer att spendera större delen av julen på en neonatalavdelning någonstans i vårt avlånga land.
      (Jag är inte från Skåne, utan är bara här och tjuvläser lite...)

      Jag har för mig att det är från v.32 som mjölken inte behöver frysas innan de äter den, så då går det ju bra att amningsträna nu, om du vill det. Ta upp det med personalen. De brukar kunna ge lite tips och råd. Stort lycka till!

      Min dotter som är född 24+0 och nu är 11,5mån ammar, så de kan lära sig även om de är födda väldigt tidigt. I början hade hon CPAP, men det tyckte jag var lite krångligt. När hon sen hade syrgasgrimma mer, så tyckte jag det var lättare att amningsträna och först då övade vi regelbundet. Jag tror det var ungefär 1v efter bf, som vi kunde ta bort sonden och hon helammade.
    8. jojtek
      Visa endast
      Mån 28 dec 2009 22:39
      #8
      1980: Vi började ammningsträna i v.32+2 och då hade min dotter syrgasgrimma samtidigt. Hon är född i v.24+5.
      Jag hade dock inte så mycket mjölk så jag kunde aldrig helamma. Fortsatte dock att delamma fram till att hon var 2 månader korrigerad ålder.
      Ett tips är att använda ammningsnapp om ni inte får till ammningen. Detta underlättade något enormt och jag önskar att någon sköterska på avdelningen hade tipsat om detta tidigare, denna slutade vi att använda ungefär några veckor innan vi slutade med ammningen helt.
      Har du någon kontaktsköterska på avdelningen? Om inte så hitta någon du har förtroende för och prata med henne om ammning!
    9. jojtek
      Visa endast
      Mån 28 dec 2009 23:12
      #9
      Jag räknade fel, vi började med ammningsträningen i v.31+2.

      Vi låg förresten i Lund, på IVA till v.30+0 och sen flyttade vi till NEO där vi stannade till v.38+2
      Vi åkte hem med hemsjukvård och helt utskriven blev hon först i v.40+5.

      Hon hade syrgas till några dagar innan hemgång och det kändes som om hon aldrig skulle släppa den helt. Men så helt plötsligt så behövde hon inte den mer! Förutom syrgas så hade hon problem med en envis blodförgiftning orsakad av svamp i blodet, den fick hon efter en vecka ungefär och hon blev väldigt dålig.
      Hon har även haft ljumskbråck på båda sidor vilket hon blev opererad för. Det var en väldigt jobbig tid men nu när man är hemma så fokuserar man mest på nuet och det är så kul att se henne utvecklas! Idag är hon 3 mån korrigerat.
    10. ollie
      Visa endast
      Tis 29 dec 2009 16:04
      #10
      Hej jag har fyra barn och av dem två prematura Oliver nu snart 2,5 år och född i v 29+1 var mycket sjuk vid födslen låg i högfrekvens resp i Lund och var en hårsmån från att åka till stockholm för ECMO, lillebror Theo är nu okorr drygt 11mån och född i v 26+0 låg drygt 2 mån i lund innan vi flyttades till helsingborg han är nu mycket lungsjuk.

      Lycka till
    11. MammaDiana
      Visa endast
      Mån 18 jan 2010 23:12
      #11
      jag har 3 prematurbarn och bor utanför Lund.

      Minstingen föddes v 30+1 och jag känner ju igen mycket av det du skriver.

      Ang amningsträning. ligger hon i respirator? Så fort W var ur respiratorn och vi kunde hålla i honom så la jag honom till bröstet när vi sondade så han skulle förstå sambandet bröst - mat - mättnadskänsla. Det gick ju inte varje gång han åt, men så mycket han orkade.

      redan i v 32+ så började han snutta lite, många sköterskor trodde inte på det, trodde att han bara slickade, men i v 33 orkade han äta några ml. och i v 34 ibland ett helt mål.

      Antar att ni är i Lund nu då, vi har inte legat där, då vi inte bodde i Skåne när han föddes, och det skiljer ju en del på rutinerna på olika ställen.

      W är nu 2,5 år och pigg och glad :)
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnböcker
      • Barnkläder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Blöjfri bebis-EC
      • Blöjor/Potträning
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Enbarnsföräldrar
      • Ensam förälder
      • Far/morförälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Fosterförälder/barn
      • Förälder/Funktionsnedsättning
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Mor-och farförälder
      • Namn
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Pedagogik
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Anna's blogg
    • Mama Elle
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm