Hej. Vår dotter föddes i v 35+5 och för många i min närhet var det "inget märkvärdigt". De hade en föreställning om att hon var helt "färdig" men så var det inte. Hon vägde bara 2300 gram och orkade inte äta själv, kunder inte hålla värmen tex.
Det jag vill skicka med dig är att tänk på att de här veckorna KAN göra skillnad vid den motoriska utvecklingen. Vår dotter var sen med att balansera huvudet, rulla runt osv. Jag jämförde med jämgamla bebisar som minsann kunde ditt och datt och blev orolig. Vår dotter knappade in fint och nu är hon väldigt duktig på mycket, 17 månader gammal!
Andra tips är att hålla bebisen ifrån affärer, bussar osv i den mån du kan. RS-viruset sprider sig i en stor våg över landet nu och luftvägarna är mkt känsliga på de små liven!. Ut i solen och njut istället för affärer! Lycka till!