Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Förälder
  • Barn 0-12mån
  • Hur ska jag orka?
Barn 0-12mån - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Barn 0-12mån
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Hur ska jag orka?

    Fre 5 mar 2010 12:08 Läst 673 gånger Totalt 14 svar
    marnde
    Visa endast
    Liten är sju veckor och en missnöjd liten pojk. I princip enda gången han är nöjd är när han får ligga vid mitt bröst och snutta/äta. Tar jag bort honom därifrån och "bara" bär honom eller har honom liggandes högre upp gnäller han och gråter. Om jag inte  lägger tillbaka honom vid bröstet snarast jobbar han upp sig och skriker till slut så han inte får luft. Det räcker alltså inte att bara bära eller ha honom nära, han ska ligga vid bröstet. På nätterna sover han som bäst med ansiktet rakt in i tutten (Hur han andas, det vet jag inte men det gör han...) Napp tar han inte.

    Ibland går det att söva honom om vi går en promenad med vagnen och då kan han sova färdigt där själv i upp till tre timmar (Halleluja) En promenad föregås dock av gallskrik som skär i mitt mammahjärta och som börjar redan när mössan ska på. Jag vyssar, pratar, kramar och pussar, inget hjälper. Ibland tystnar han redan när han läggs i vagnen, men oftast tar det en bra stunds promenad innan han lugnar sig.  Jag är inte helt bekväm med att låta honom skrika så, men alternativet är att vi inte skulle komma ut alls de flesta dagarna.

    Visst finns det små små stunder när han verkar nöjd (även utan bröstet) och vi försöker verkligen att njuta av dem. Problemet är att hans pappa inte kan avlasta mig, han kan inte trösta honom hur han än försöker och jag orkar snart inte lyssna på skriken mer. Resultatet blir att jag ligger som en sugga i soffan med liten vid bröstet dagarna i ända, för att det är enklast och för att han är nöjd. 

    Jag börjar känna att det inte är hållbart eftersom jag drar mig för att ge mig iväg på saker och träffa andra. Det blir för jobbigt att han skriker, att vara tvungen att sitta och amma hela tiden och  att även om han sover är jag orolig för att han ska vakna och på vilket humör han ska vara då. Det blir jobbigt med andras medkännande blickar.

    Hur ska jag orka hålla i? Jag förstår ju att han inte kommer att vara sådan här för alltid, men det känns långt till bättring...
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
    1. casham
      Visa endast
      Fre 5 mar 2010 12:23
      #1
      men vad jobbigt =/ har han varit så ända sen han föddes eller har det blivit mer och mer? han ligger inte vid bröstet för att han är hungrig, det är mer bara för närhet?, han kan inte ligga i typ en bärsjal? för en del barn tycker ju det är skönt om det känns "trångt" (påminner kanske om livet i magen), och hör samtidigt dina hjärtslag. Fårstår att det känns jätte jobbigt just nu. Men hoppas det snart vänder till det bättre och han kommer mer till ro! :)
    2. PirrPirr
      Visa endast
      Fre 5 mar 2010 14:46
      #2

      Han kan ju ha ont i magen......
      Jag menar att läser du om tex kolik så tar ju barnet fel på den smärtan & tror att de är hungriga. ( vad klyddigt det lät men jag hoppas du förstår vad jag menar )
      Har själv en liten kille på 2½ månad & vi har precis slutat att ge honom Miniform. Han hade dock "bara" en skrikperiod på ungefär en timme varje kväll men den timmen räckte för mig. Så jag lider verkligen med dig.
      Iaf funkade Miniform kanon, så det tycker jag absolut att du ska testa. Tarmarna är ju ofta inte helt "färdiga".

    3. marnde
      Visa endast
      Fre 5 mar 2010 15:28
      #3
      Jag har beställt en bärsjal så det är ännu oprövat och jag hoppas på att det ska funka så att jag åtminstone blir mer rörlig.

      Ont i magen, absolut. Det har vi utrönat och när han har det känner vi igen de skriken numera. Då vill han heller inte ligga still vid bröstet utan beter sig mycket rastlöst och frustrerat. Han får sempers magdroppar och det verkar ha fungerat bra. Jag har även uteslutit en del livsmedel ur min kost för att det ska bli bättre vilket det oxå har blivit. Tuttsuget har dock inte minskat...
    4. Liverithe
      Visa endast
      Fre 5 mar 2010 15:38
      #4
      Låter lite som vår lilla tjej var. Hon älskade dock att bli buren runt i bärselen (somnade bara i den upp till hon var 4 månader), så hoppas att sjalen kan hjälpa!

      Hade annars inga bra tips, men skickar en styrkekram!
    5. Spinnelin
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 10:12
      #5
      Åh, lycka till, låter riktigt jobbigt! Hoppas din man kan göra all markservice så du får vila från det iallafall. Styrkekram!
    6. Grodfrun
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 20:37
      #6
      Våran lille kille hade också ett liknande beteende. Han va en stor hungrig kille när han föddes och det tog ganska lång tid tills jag fick igång min mjölk tilläckligt för att mätta honom. Vi fick då rådet att prova att ge honom ersättning. Först ammade jag honom i ca halvtimme, sen kompletterade vi med lite ersättnng efter det. Då blev han mätt och nöjd! Använde även semers magdroppar vilket jag tyckte verkade hjälpa lite.
    7. Engla 83
      Visa endast
      Sön 7 mar 2010 20:56
      #7
      Hejsan våran kille är snart 1 månad gammal och nästan precis likadan! ungefär varanan dag är han lugn fram till kvällen annars kan han vara vaken hela dagarna och otröstbar inget hjälper bortsett från tutten ett litet tag! Gallskriker så han blir tokröd i ansiktet och svettig. vi ger honom minifom samt semperdroppar men det känns inte som det hjälper något vidare..har börjat ge honom ersättning 1 gång per dag och blir nöjd för stunden men sen är det igång igen Förstår precis hur du känner dig!!!
    8. marnde
      Visa endast
      Sön 14 mar 2010 21:08
      #8
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Hejsan våran kille är snart 1 månad gammal och nästan precis likadan! ungefär varanan dag är han lugn fram till kvällen annars kan han vara vaken hela dagarna och otröstbar inget hjälper bortsett från tutten ett litet tag! Gallskriker så han blir tokröd i ansiktet och svettig. vi ger honom minifom samt semperdroppar men det känns inte som det hjälper något vidare..har börjat ge honom ersättning 1 gång per dag och blir nöjd för stunden men sen är det igång igen Förstår precis hur du känner dig!!!
      Så vi är inte ensamma iaf, känns bra på ngt vis fast man inte önskar detta för ngn annan.

      Vi har börjat ge minifom vilket verkar hjälpa en del, och han är inte riktigt lika snuttig hela tiden som han har varit. Det går upp och ner dock... Den ena dagen är inte den andra lik. Han verkar även väldigt känslig för intryck vilket inneburit att vi ha fått ta ett antal kvällar med långvariga skrikperioder efter att vi har varit iväg eller haft någon här. De glada perioderna blir dock längre och längre med tiden. Han är ett riktigt charmtroll när han är på gott humör. Jag testade bärsjal igår när vi hade släkten  på besök. Han sov i den i ett par timmar, vilket ju var jättebra och var på strålande humör när han vaknade. Sedan blev han väl översimulerad tänker jag och skrek länge länge. Blir att man tvekar inför att ta sig för saker som involverar andra människor tyvärr.
    9. Delphin80
      Visa endast
      Sön 14 mar 2010 21:19
      #9

      Min väns barn lika så som din lilla kille dem körde minform först men byte sen mot semper droppar och blev mycket bättre. Min lilla sån hade ont i mage vi körde också först minform det blev lite bättre men sen rekomenderade kompisen semper droppar och då försvann alla mag problem och han är nöjd hela tiden inga problem.

      Semper droppar ges en gång per dag bara är lite dyrare men håller längre och framför allt fungerade för oss bättre.

    10. Bubbliz
      Visa endast
      Sön 14 mar 2010 22:08
      #10

      Tänkte bara på en sak när du säger att han inte vill ta napp, har du provat alla sorterna? det finns ju anatomiska, symetriska/platta och runda, för jag vet att min son vill inte ta anatomiska men dom andra går jätte bra.
      Har även fler bekanta vars barn som varit lika kinkiga på det..
      Kanske va en dum sak, men kan va värt att prova om du inte har gjort det, sen är det ju klart att det finns många barn som inte tycker om napp helt enkelt.

    11. lammet
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 08:39
      #11
      Försök att inte bry dig om vad andra tycker. Jag tycker det är så hemskt att mammor med barn som är mindre nöjda ska känna att de inte kan gå ut pga vad andra tänker. Du är en bra mamma, att din pojke är missnöjd är inte ditt fel. Du gör nu precis allt som står i din makt för att hjälpa din pojke, du verkar vara en riktig toppenmamma, eloge till dig!!

      Baby fischer har en gunga som jag hört ska fungera på många kolikbarn. 
    12. SandraP81
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 08:48
      #12
      Min tjej var likadan, jag kan verkligen rekommendera att ni övar med napp. Hon var inte så intresserad i början men övade och övade och till slut tog hon den, då slapp jag agera mänsklig napp istället och kunde stoppa in den på natten sen och lägga mig på rygg och sova.

      Sen så säger ju alla samma sak, att det går över. Men det gör det faktiskt! Jag märkte ganska stor skillnad efter 8 veckor och sen har det bara blivit bättre och bättre hela tiden. Vid 3 mån var det någon fas som var rätt jobbig men den gick över på en vecka cirka. Vid 4 månader började det kännas riktigt roligt! Det går ganska fort ändå. Jag upplevde de första 8 veckorna som otroligt påfrestande och var så avundsjuk på alla andra som hade så nöjda barn... Nu har jag ett själv. {#lang_emotions_sunny}
    13. marnde
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 13:08
      #13
      Tack för alla stödjande ord, det behövs. Idag har vi haft en jobbig förmiddag. Tyvärr hann jag inte äta frukost innan det brakade löst och det gör inte att jag håller ihop bättre. Nu sover han dock sött sedan en timme tillbaka, jag har fått i mig mat och jag hoppas att han mår bättre när han vaknar så vi kan gosa lite istället.

      Angående nappar så tror jag att vi lyckats köpa och prova i princip alla varianter som finns på marknaden. Han verkar gilla latexnappar något bättre, men det är mkt beroende på dagsform. Om han redan är upprörd  blir han bara mer så av att jag provar med napp tyvärr. Han ser det inte som en tröst än.

      Semperdroppar har vi gett i flera veckor och Minifom har vi nyligen börjat med. Jag försöker att stå ut och min sambo gör vad han kan, tyvärr är han ju inte hemma på dagtid. Jag vet ju som flera av er påpekar, att det går över, har svårt att tänka mig en femtonåring vilja suga sig fast vid min tutte... {#lang_emotions_wink}
    14. SandraP81
      Visa endast
      Mån 15 mar 2010 13:17
      #14
      Jag brukade luras lite när jag övade, när jag hade ammat klart så provade jag stoppa in nappen.. vi körde mycket med latexnappar (typ mams, ganska stor sugdel) det gillade hon mest.

      Om du tror att han är missnöjd pga magont (så var det för oss, hon ville snutta vid bröstet för det lindrade magonten), har du provat att äta mjölkfritt under en vecka?(eftersom det går över i bröstmjölken) Ibland är de lite överkänsliga mot komjölksproteinet och får väldans ont i magen av det. Det är lite jobbigt i början men det finns superbra substitut nu, tex sojamjölk o mjölkfritt smör o grädde o bröd mm. Det växer ofta bort efter 4 månader.

      Min tjej var överkänslig, jag testade mjölkfritt och märkte att det blev bättre redan efter 2 dagar typ. Sen testade jag äta lite ost osv vid 4 månader och då reagerade hon inte på det längre. Innan jag fattade det så kunde jag dricka en stor kopp te med massa mjölk (ren mjölk är det som de reagerar värst på om man dricker) på kvällen... gissa om hon skrek sen. För oss var mjölkfritt + napp en superbra kombo.
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4.  
    5.  
    6.  
    7.  
    8.  
    9.  
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnböcker
      • Barnkläder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Blöjfri bebis-EC
      • Blöjor/Potträning
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Enbarnsföräldrar
      • Ensam förälder
      • Far/morförälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Fosterförälder/barn
      • Förälder/Funktionsnedsättning
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Mor-och farförälder
      • Namn
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Pedagogik
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Hur ser soc på detta? Långt
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Ofrivillig mamma...
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm