Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Förälder
  • Inhandla
  • Handla hos pippilotta.se
Inhandla - Förälder
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Inhandla
Förälder
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Handla hos pippilotta.se

    Tors 2 apr 2009 13:07 Läst 10571 gånger Totalt 115 svar
    nm1
    Visa endast
    Hej!

    Har någon av er råkat ut för att ni har handlat hos pippilotta.se och att ni inte får era grejer. Jag gjorde ett inköp hos de för 3 veckor sedan och fortfarande inte fått mina grejer. Nu påstår de att posten har glömt att avisera mig, eller egentligen fattar inte jag vad de menar....
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
    1. Gege
      Visa endast
      Sön 5 apr 2009 11:28
      #31
      nm1-vänligen återkom med ett mail med tydlig avbeställning av din order med ordernummer etc samt hur du vill ha summan återbetald.

      Upprepar då vår kommunikation verkar fungera mindre bra att det kommer att ta några bankdagar innan du ser beloppet återfört.
    2. nm1
      Visa endast
      Sön 5 apr 2009 11:31
      #32
      Gege skrev 2009-04-05 11:28:03 följande:
      nm1-vänligen återkom med ett mail med tydlig avbeställning av din order med ordernummer etc samt hur du vill ha summan återbetald.Upprepar då vår kommunikation verkar fungera mindre bra att det kommer att ta några bankdagar innan du ser beloppet återfört.
      jag skickade ett mail till dig för 20 inuter sedan. Om du följer hela mailkonversationen så ser du ju att jag har lämnat kontonummer till dig tidigare i veckan.
    3. Gege
      Visa endast
      Sön 5 apr 2009 11:39
      #33
      Hej
      Vi jobbar inte på kundtjänsten på söndagar.
      Du kommer att få svar från lagret i morgon måndag.
      Vi behöver en tydlig avbeställning för att undvika vidare missförstånd.
      Gunilla
    4. annamuu
      Visa endast
      Tis 7 apr 2009 15:53
      #34
      Väldigt intressant tråd då vi är missnöjda kunder hos pippilotta.
      Vi beställde ligginsats till vår vagn och adapter till bilbarnstol 25 februari. Vi har mailat 100 ggr och ringt och avbeställt och vill ha våra pengar åter.
      Vi har förklarat att vi måste beställa av någon annan och det är leveranstid. Detta meddelade jag första gången runt 25 mars.
      Min sambo åkte ut och pratade med dig, Gunilla, igår och då sa du att du skulle meddela oss ett datum för leveransen, om det inte skulle vara möjligt så skulle du återbetala pengarna till vårt konto IDAG, tisdag.
      Jag har ringt konsumentvägledare, skickat in anmälan till ARN idag och kommer att gå vidare på alla möjliga sätt med detta om inte jag får mina pengar tillbaka.


      Gunilla hävdar i senaste mailet att vi inte kan få några pengar tillbaka förrän vi returnerar varorna. Men vi har inga varor att returnera! Och vi vet inte när de kommer för det kan hon inte svara på!
      Hon har nu hållt våra pengar sen 25 februari så vi är låsta och kan inte heller beställa från någon annan.
      Jag har aldrig i hela mitt liv blivit så provocerad som jag är nu och herregud Gunilla, jag kommer att sprida ryktet om detta pissföretag till alla jag känner och någonsin har pratat med.

      Förövrig när du ändå läser denna tråd så ser du ju att du inte har rätt att hålla våra pengar, 30dgr är det som gäller.
      Polisanmälan är väl det jag missat men det ska jag också ta tag i, inte så krångligt då min syster jobbar på polismyndigheten.

      Du har börjat bråka med fel person, det är allt jag har att säga. Jag har mailat dig mitt kontonr och du kan föra över pengarna så ska jag överväga att inte gå vidare med mina anmälningar, men jag är riktigt uppretad så inga garantier på det, precis som med dina leveranser.
    5. nm1
      Visa endast
      Ons 8 apr 2009 10:36
      #35
      annamuu skrev 2009-04-07 15:53:22 följande:
      Väldigt intressant tråd då vi är missnöjda kunder hos pippilotta. Vi beställde ligginsats till vår vagn och adapter till bilbarnstol 25 februari. Vi har mailat 100 ggr och ringt och avbeställt och vill ha våra pengar åter. Vi har förklarat att vi måste beställa av någon annan och det är leveranstid. Detta meddelade jag första gången runt 25 mars.Min sambo åkte ut och pratade med dig, Gunilla, igår och då sa du att du skulle meddela oss ett datum för leveransen, om det inte skulle vara möjligt så skulle du återbetala pengarna till vårt konto IDAG, tisdag.Jag har ringt konsumentvägledare, skickat in anmälan till ARN idag och kommer att gå vidare på alla möjliga sätt med detta om inte jag får mina pengar tillbaka.Gunilla hävdar i senaste mailet att vi inte kan få några pengar tillbaka förrän vi returnerar varorna. Men vi har inga varor att returnera! Och vi vet inte när de kommer för det kan hon inte svara på!Hon har nu hållt våra pengar sen 25 februari så vi är låsta och kan inte heller beställa från någon annan.Jag har aldrig i hela mitt liv blivit så provocerad som jag är nu och herregud Gunilla, jag kommer att sprida ryktet om detta pissföretag till alla jag känner och någonsin har pratat med.Förövrig när du ändå läser denna tråd så ser du ju att du inte har rätt att hålla våra pengar, 30dgr är det som gäller.Polisanmälan är väl det jag missat men det ska jag också ta tag i, inte så krångligt då min syster jobbar på polismyndigheten.Du har börjat bråka med fel person, det är allt jag har att säga. Jag har mailat dig mitt kontonr och du kan föra över pengarna så ska jag överväga att inte gå vidare med mina anmälningar, men jag är riktigt uppretad så inga garantier på det, precis som med dina leveranser.
      Vi sitter i samma sits. Jag väntar på mina pengar. Hon har lovat nu att betala tillbaka så jag litar på att hon gör det.
    6. annamuu
      Visa endast
      Ons 8 apr 2009 15:09
      #36
      Jag har bett om mina pengar åter sen 23 mars om de inte kunde garantera leverans innan 1 april.
      Vilket hon då lovade att det inte skulle vara några problem. Men jag har fortfarande inte fått några varor idag 8 April.
      Så nu sitter vi här med en bebis som kommer på fredag, eftersom jag blir igångsatt, och ingen liggdel till vagnen och dessutom leveranstid om vi ska beställa av någon annan.
      Jag tvivlar på att vi får pengarna tillbaka frivilligt men så småningom får vi väl det eftersom jag går vidare och anmäler.
    7. Anna123
      Visa endast
      Ons 8 apr 2009 15:40
      #37
      Nej, inte är dom snabba inte. Jag som bor i Åkersberga valde att handla och hämta ut paketet i deras lagershop. Trodde liksom att det skulle gå på nån dag då. Men det tog över en vecak innan de hade packat ihop paketet (typ 4 varor) i en vanlig plastkasse. Konstigt.
    8. Gege
      Visa endast
      Ons 8 apr 2009 20:48
      #38
      annamuu skrev 2009-04-08 15:09:49 följande:
      Jag har bett om mina pengar åter sen 23 mars om de inte kunde garantera leverans innan 1 april.Vilket hon då lovade att det inte skulle vara några problem. Men jag har fortfarande inte fått några varor idag 8 April. Så nu sitter vi här med en bebis som kommer på fredag, eftersom jag blir igångsatt, och ingen liggdel till vagnen och dessutom leveranstid om vi ska beställa av någon annan.Jag tvivlar på att vi får pengarna tillbaka frivilligt men så småningom får vi väl det eftersom jag går vidare och anmäler.
      Vi har ju mailat flera gånger i förra veckan o senast igår..Faktiskt förvånad över detta inlägg.
      Jag har meddelat dig att du givetvis får ångra ditt köp och att du får pengarna tillbaka-vi måste dock få varan i retur först.
      Jag pratade ju med din man/kille och förklarade att vi givetivs inte lurar er och att vagninsatsen var försenad från leverantören-den ompackades i Sverige idag och du bör ha avisering idag eller i morgon.
      Självklart förstår vi att man behöver dessa när det är dags och vi gör vårt allra bästa men ibland blir det tråkiga förseningar.
      Hade vi inte svarat dig eller hållit kontakten eller vägrat att du får ångra köpet kan jag förstå reaktionen men inte nu tyvärr..

      Du får pengarna tillbaka så snart ni returnerat varan-inga problem!
    9. Gege
      Visa endast
      Ons 8 apr 2009 20:49
      #39
      nm1 skrev 2009-04-08 10:36:47 följande:
      Vi sitter i samma sits. Jag väntar på mina pengar. Hon har lovat nu att betala tillbaka så jag litar på att hon gör det.
      Jag har ju meddelat dig att det tar några dagar eller hur? Vi var ju överens efter senaste mailvändan.
      Det är på väg till dig.
    10. Gege
      Visa endast
      Ons 8 apr 2009 20:52
      #40
      Anna123 skrev 2009-04-08 15:40:49 följande:
      Nej, inte är dom snabba inte. Jag som bor i Åkersberga valde att handla och hämta ut paketet i deras lagershop. Trodde liksom att det skulle gå på nån dag då. Men det tog över en vecak innan de hade packat ihop paketet (typ 4 varor) i en vanlig plastkasse. Konstigt.
      Vi har ju bara öppet onsdag-lördag så det kan ju ta någon dag av den anledningen.
      Ordern kommer ju till webshopen och sedan ringer vi från butiken så snart lagret packat klart ordern-men visst tar det ngn dag eftersom vi plockar ordrar i bokad ordning och vår leveranstid är ca 3 arbetsdagar från oss.
      Vi lovar ju inte kortare leveranstid vid hämtning än när vi skickar.
      Hare man extra brådis går det lysande att skriva några ord i rutan vid kassan så gör vi vårt allra bästa att prioritera dessa akutlägen
    1. «
    2. ‹
    3. 1
    4. 2
    5. 3
    6. 4
    7. 5
    8. 6
    9. 7
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
      • Senaste inläggen
      • 40+
      • Allergier
      • Amning
      • Attachment Parenting
      • Barn 0-12mån
      • Barn 1-2 år
      • Barn 3-5 år
      • Barn 6-12 år
      • Barn/funktionshinder
      • Barnböcker
      • Barnkläder
      • Barnomsorg
      • Barns utveckling
      • Barnvagnar
      • Blöjfri bebis-EC
      • Blöjor/Potträning
      • Bärsjal / Bärsele
      • Dop & Namn
      • Efter förlossningen
      • Enbarnsföräldrar
      • Ensam förälder
      • Far/morförälder
      • Flaskmatning
      • Flerbarnsförälder
      • Fosterförälder/barn
      • Förälder/Funktionsnedsättning
      • Föräldrapenning
      • Hemmaförälder
      • Inhandla
      • Kost/Matvanor
      • Mobbning
      • Mor-och farförälder
      • Namn
      • Njutningsföräldrar
      • Pappor
      • Pedagogik
      • Prematurbarn
      • Regnbågsfamilj
      • Relation/samliv
      • Resa med barn
      • Skola
      • Styv/Bonusförälder
      • Syskon
      • Sång/Lek/Boktips
      • Säkerhet
      • Sömn/Dygnsrytm
      • Tonåring
      • Tvillingförälder
      • Ung förälder
      • Ungdomar
      • Uppfostran
      • Utlandsförälder
      • Åkomma/sjukdom
      • Övrigt
    • Gravid
    • Känsliga rummet
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
    • Jävla muppfan!!
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm