Startsidan
Bli medlem » Glömt ditt lösenord?


Logga in med Facebook
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Känsliga rummet
  • Styvförälder
  • Bonusen tar fika/godis utan att fråga om det är okej
Styvförälder - Känsliga rummet
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Styvförälder
Känsliga rummet
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Bonusen tar fika/godis utan att fråga om det är okej

    Ons 10 mar 2010 10:05 Läst 8246 gånger Totalt 138 svar
    lillasötarara
    Visa endast

    Min bonusdotter har ett enormt godisbegär. Hon har själv sagt att hon gör i stort sett vad som helst för att få tag i något "gott". Godis, kakor som hon gillar och sånt. Vilket gör att så fort vi har något som är "gott" hemma så ja då går hon och tar av det på vardagarna även fast det ligger i en försluten påse eller paketet inte är öppnat. För henne så verkar hon anse att det är ok att ta utan att fråga för finns det här hemma så är tillhör det pappa och då kan hon bara gå och ta. Hennes pappa har sagt åt henne och inte äta sötsaker och sagt att hon inte får ta sådant hemma på vardagarna, men hon fortsätter göra det om och om igen. Ibland händer det att hon tar något som jag gjort eller köpt som jag tänkt vi ska ha på helgen eller som specifikt varit mitt. Då har hon fått en utskällning av sin pappa och säger att hon inte visste det var mitt.

    Det som irriterar mig är att hon tycker det är okej att så fort det finns något som är med socker här hemma och hon tycker om det så får hon gå och ta det så länge det är familjens eller pappas. Om vi ska ha det till något bryr hon sig inte om. Så länge hennes sockersug stillas. jag har försökt prata med hennes pappa om detta. Att jag anser att barn ska fråga först och inte bara ta för givet att det är okej att ta sådanna saker. Vi ska väl inte behöva gömma sådant så fort hon är här. Han instämmer i det men han verkar inte bry sig så jättemycket ändå när hon väl gör sådant. bara när jag säger något om det.

    Jag kanske överreagerar lite men jag tycker att man ska fråga först och då speciellt när det kommer till slutna förpackningar. Men med hennes sockersug så gör hon vad som helst och använder det som en ursäkt.



    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-11 10:53
    Ok. Som vanligt är det alltid folk här på FL som väljer och döma utan man egentligen får hela situationen klar för sig.

    Flickan är 13 år och detta "problem" handlar bara om hennes sötsug. Alltså att hon tar godis, kakor och liknande saker. Sådan man bara vanligtvis äter tillsammans eller vid speciella tillfällen. Inte går och äter för att man är hungrig! Det flickan gör är att hon är hungrig men går och tar sötsakler i stället för att göra i ordning en smörgås tex. Detta gör hon dels för att det är bekvämare och dels för sötsugets del. Hon tar även fast hon vet att hon inte får just på grund utav ovan nämnda orsaker, som jag vet för det har hon själv sagt. Så detta har inget med att hon inte får ta saker utan att fråga vilket många av er gärna direkt hoppar på och tro att det hela handlar om. Och att jag skulle sätta flickan i låg rang var det dummaste jag hörde. Detta har inget med att hon är bonus och för er som inte kan förstå tycker jag synd om som är så på att hitta fel och göra påhopp på andra utan att ha belägg för det.

    Ja jag irriterar mig på att min bonus gör detta. För vore det min dotter skulle jag kunna göra mer åt det än att säga till hennes pappa. Nu är det hennes pappa som bestämmer om dessa saker och tyvärr är vi inte riktigt i samma våglängd. Han anser som jag, men han ser inte problemet när det väl sker om jag inte påpekar det och han orkar inte alltid göra något åt det. Så han är inte så konsikvent som han borde.

    Ett råd från er har varit att ta bort sötsakerna under veckan och plocka fram det till helgen igen. Jag tycker inte om att behöva gömma undan saker i mitt eget hem, men jag förstår att detta är det jag kommer få göra för att hon inte ska behöva utsättas för lockelser.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-11 11:00
    Ett förtydligande. Detta har egentligen inte med att hon är ett bonusbarn och göra, men tråden hamnade här på grund utav att hon är ett bonusbarn. Hade jag varit biomamma hade som en påpekade i tråden hade jag kunnat påverka situatione och hennes sug på ett annat sätt eftersom det i slutändan är hennes pappa som bestämmer över henne.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 6
    4. 7
    5. 8
    6. 9
    7. 10
    8. 11
    9. 12
    10. ›
    11. »
    1. Anonym (Ej Ok)
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 10:08
      #81
      Anonym (Bertil) skrev 2010-03-11 09:52:18 följande:
      Jag är själv sockerberoende och kan faktiskt inte stå emot när suget sätter in. Oavsett om godiset är mitt eller någon annans. Det är skamligt, men inte desto mindre sant. Folk som inte har det här beroendet förstår det inte och tycker att det bara är att låta bli, men så lätt är det inte med ett beroende.Man kan jämföra det med att exponera en alkoholist för sprit eller en narkoman för droger. Den rimliga lösningen är att inte ha godis hemma. Även om du själv ibland är sugen.
      Absolut är det så, nu har vi t.ex inte så mycket sådant hemma, inte för att någon är direkt sockerberoende, utan mer för att vi köper bara hem till helgen, är det slut så är det.
      Men hade vi haft den problematiken, då hade jag nog sett till att det inte fanns ytterst lite sådant.
    2. Anonym (förstår dig)
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 11:40
      #82
      Hey TS!
      Jag har bara läst vad du skrivit och jag förstår att du blir irriterad när flickan äter upp något du tänkt ni kanske ska ha till helgen eller liknande.

      Iallafall, när jag var yngre var jag likadan som din bonusdotter. Jag hade ett väldigt godissug och då är det svårt att låta bli att äta när man ser det man är sugen på .... !
      Min mamma skrev tillslut lappar och tejpade på om det var något man absolut inte fick ta. Där stod det "Rör ej är till lördag" tex... eller bara "Rör ej".

      Nu kommer säkert många reagera på att vi hade lappar i kylen där det stod rör ej.
      Men iallafall, så funkade det jättebra och jag tog inte de grejerna det stod så på. Kändes så taskigt mot mamma när hon verkligen skrivit att jag inte fick ta.

      Något att prova? Du kan ju förklara innan att grejer som hon inte får ta av står det en lapp på. Och det är för att du då köpt hem det till nåt spec tillfälle och då blir det jättejobbigt när hon äter upp det och så måste du handla nytt.

      Lycka till TS !
    3. vindil
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 11:57
      #83
      TessaS skrev 2010-03-11 09:44:15 följande:
      Jag är uppväxt med att "vanlig mat" är ok att ta... Frukost, macka till mellanmål etc. Men hade jag länsat kakburken, tagit påsar med godis eller stekt till mig fläskfilén som låg i kylen hade mamma blivit vansinnig. Eftersom det var hon som fixade maten, tillagade den och såg till att vi hade mat på bordet så tyckte jag inte det var mer än rätt att visa henne den respekten att jag kollade först vad som var ok att ta av. En del säger att det är snåla jävlar som gör så... jag såg det som schysst mot den som fixar käk åt mig... alla har vi olika referensramar.
      Jag har nog haft en relativt bra inbyggd förståelse för vad som är okej att ta och vad som ska sparas. När jag bodde hemma fattade jag att köttfärsen som låg i kylskåpet skulle tillagas till middag, att blockchokladen i skåpet var till kakorna sm skulle bakas imorgon (fast nån ruta snodde jag nog...) och att den oöppnade chipspåsen var till fredagsmyset.
      Syrran däremot, hon kunde ta och laga till mat som fanns, hon tog röror och öppnade oöppnade påsar och burkar. Ingen känsla alls att det kanske var planerat att användas/brukas/ätas senare... Fanns det ett stort paket frysta kycklingklubbor var det alltså fritt fram för henne att laga det till nattmål, medan jag nog förstått att det var mina föräldrar som tänkt sig ha det till någon middag längre fram.
       Så vi är nog olika som person också.
    4. TessaS
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 12:32
      #84
      vindil skrev 2010-03-11 11:57:04 följande:
      Jag har nog haft en relativt bra inbyggd förståelse för vad som är okej att ta och vad som ska sparas. När jag bodde hemma fattade jag att köttfärsen som låg i kylskåpet skulle tillagas till middag, att blockchokladen i skåpet var till kakorna sm skulle bakas imorgon (fast nån ruta snodde jag nog...) och att den oöppnade chipspåsen var till fredagsmyset.Syrran däremot, hon kunde ta och laga till mat som fanns, hon tog röror och öppnade oöppnade påsar och burkar. Ingen känsla alls att det kanske var planerat att användas/brukas/ätas senare... Fanns det ett stort paket frysta kycklingklubbor var det alltså fritt fram för henne att laga det till nattmål, medan jag nog förstått att det var mina föräldrar som tänkt sig ha det till någon middag längre fram. Så vi är nog olika som person också.
      Ja visst är det så... Desto viktigare att man är överrens om vad som ska gälla.
    5. Anonym (fel spår)
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 12:36
      #85
      Det verkar som om du, ts, är inne på fel spår. Antagligen är inte problemetatt hon tar sötsaker, det är bara symptomet.

      En orsak kan vara att du och hon inte drar riktigt jämt, att det finns en konflikt mellan dig och pappan etc. Och att hon reagerar på det.

      En annan orsak är troligen att hon inte fått hjälp med att utveckla bra kostvanor. Om hon t ex åt en aning mer fett vid måltiderna, mycket grönsaker och fullkornsris, - bröd etc skulle kroppen komma i bättre balans.

      Sockersuget beror på att man ätit för dåligt vid måltiderna och därför måste fylla på när energinivån sjunker. Efter ett tag blir det en vana som är svår att bryta.

      I gårdagens (10 mars) Svenska Dagbladet finns en mycket bra artikel om detta. Sid 18.
      Rubriken handlar visserligen om varför vi blir feta om buken, men beskriver sockersuget på ett bra sätt. Det är bl a hjärnforskaren David Ingvar som intervjuas.

      Mitt råd:
      Sluta tala, tänka på sötsakerna och försök angripa problemet från en annan ända. Då gör du också flickan en tjänst för livet.
    6. Anonym
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 12:48
      #86
      Jag tycker nog att det där förslaget med lapparna var bra för jag kan förstå irritationen över att kakor/tårta/godis som är avsett för ett speciellt tillfälle bara försvinner. Sedan får man faktiskt ta till sig att flickan är 13 år. Hon är tonåring och inte ett litet barn. Ska hon behöva fråga om allt - det är väl ändå hennes hem?! Om hon tar en kaka ur kakburken är väl inte det hela världen. Om det sedan är så att hon har ett enormt sockersug så kanske man får göra så att man inte köper hem en massa sött som ligger i skåpen under veckorna utan vill man ha något sött till helgen, jaa då handlar man det då och i slutändan kanske hennes sockersug lägger sig.
    7. lillasötarara
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 13:43
      #87
      Anonym (fel spår) skrev 2010-03-11 12:36:41 följande:
      Det verkar som om du, ts, är inne på fel spår. Antagligen är inte problemetatt hon tar sötsaker, det är bara symptomet.En orsak kan vara att du och hon inte drar riktigt jämt, att det finns en konflikt mellan dig och pappan etc. Och att hon reagerar på det.En annan orsak är troligen att hon inte fått hjälp med att utveckla bra kostvanor. Om hon t ex åt en aning mer fett vid måltiderna, mycket grönsaker och fullkornsris, - bröd etc skulle kroppen komma i bättre balans.Sockersuget beror på att man ätit för dåligt vid måltiderna och därför måste fylla på när energinivån sjunker. Efter ett tag blir det en vana som är svår att bryta.I gårdagens (10 mars) Svenska Dagbladet finns en mycket bra artikel om detta. Sid 18.Rubriken handlar visserligen om varför vi blir feta om buken, men beskriver sockersuget på ett bra sätt. Det är bl a hjärnforskaren David Ingvar som intervjuas.Mitt råd:Sluta tala, tänka på sötsakerna och försök angripa problemet från en annan ända. Då gör du också flickan en tjänst för livet.
      Hon har mycket dålig matvana, men har blivit bättre. Fick alltid special mat av sin mamma, får hon fortfarande när hon är hos henne. Vägrar smaka på saker, äter inte i skolan på grund av det ser äckligt ut osv. Så det blir inte mycket variation på mat när hon är här och när man väl gör något nytt så äter hon inte, ett under är det om hon ens smakar på det. Så jag förstår om hon måste få i sig energi, får hon äter inte så bra när det kommer till variation. Grönsaker är något hon inte äter mycket av, fibrer får hon inte heller i sig så mycket. Det har tydligen varit så allvarlig att hon fick special mat i skolan på grund av att de ansåg det var nödvändigt för hon vägrade äta det som serverades.

      bakom hennes sötsug så ligger flera år av dåliga matvanor som tyvärr hennes föräldrar varit med och skapat. hennes mamma lät henne få som hon vill och min sambo (hennes pappa) orkade inte bråka med hennes mamma om saken.
    8. Dansken
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 14:04
      #88
      Ess skrev 2010-03-11 08:27:24 följande:
      Du tycker det är ok att den som fyllt tonår får ta godis ur skåpen och ska då mindre syskon titta på eller?? Om det är så som ts beskriver att hon inte kan hantera sötsaker, är det då ok att hon länsar allt gott som finns och riskerar att få diabetes och övervikt längre fram i livet?? Har man inte som vuxen ansvar att sätta gränser när det spårar ut??
      Det står ingenting om att där är syskon i bilden?! Men jo, jag tycker att det är okej att en 15åring ska kunna ta vad den vill hemma, utan att fråga om det! Jag hade blivit otrolig arg om jag inte fick äta vad jag ville hemma hos mina föräldrar. Det skiljer bara 14 månader mellan mig och min lillebror, så vi har aldrig haft det problemet.
      Nej, jag om hon har en sjukdom eller ett beroende, så ska det läggas band på det. Men har hon ett allvarligt problem så får dom ju låta bli att köpa sötsaker, när dom vet att hon kommer dit!
    9. iolanthe
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 14:11
      #89
      Hur skulle det vara om ni hade grönsaker färdigt skalade och uppskurna i kylen tillsammans med en god dipp, bara att gå och ta när hon är hungrig, tex. morötter, gurka, paprika, blomkål och sånt. Läste att hon inte är så förtjust i grönsaker, men kanske lättare med en dipp till. För jag förstår henne på ett sett, jag är inte sockerberoende, men är jag superhungrig är det sötsuget som tar över och då är det lättare att ta några kex än att bre en macka.

      Tills det blivit bättre är det säkert bäst att inte ha nåt sött alls hemma. Och servera bra mat, gärna åt lchf-hållet. Visst är det ett problem om hon inte ens vill smaka, men hon är faktistk 13 år, inte 3, så jag skulle sätta hårt mot hårt.
    10. Anonym (Ej Ok)
      Visa endast
      Tors 11 mar 2010 14:12
      #90
      Dansken skrev 2010-03-11 14:04:15 följande:
      Det står ingenting om att där är syskon i bilden?! Men jo, jag tycker att det är okej att en 15åring ska kunna ta vad den vill hemma, utan att fråga om det! Jag hade blivit otrolig arg om jag inte fick äta vad jag ville hemma hos mina föräldrar. Det skiljer bara 14 månader mellan mig och min lillebror, så vi har aldrig haft det problemet.Nej, jag om hon har en sjukdom eller ett beroende, så ska det läggas band på det. Men har hon ett allvarligt problem så får dom ju låta bli att köpa sötsaker, när dom vet att hon kommer dit!
      Då hade du varit konstant arg i mitt barndomshem, i mitt hem och min sambos ex hem och i många andra hem.
      Hade det däremot varit en naturlig regel som du fått hemifrån så hade du kanske haft en annan syn
    1. «
    2. ‹
    3. 6
    4. 7
    5. 8
    6. 9
    7. 10
    8. 11
    9. 12
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Bli medlem »

Innehåll

Vi rekommenderar

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Testfakta Bästa och sämsta blöjorna.

Hon får platt mage Följ GrönaDruvans mag-kamp

Fråga experten

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Magnus är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Rädd att föda? Fråga specialist på Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Vinn lyxdag

Vinn lyxdag med två väninnor och låt Åhléns Personal Shopper lösa era problem med sommarens look.Få outfits för totalt 10 000 KR.

 Smartare än en 6-åring?

Vågar du se sanningen i vitögat? Klarar du alla frågor som en vanlig 6-åring fixar?

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
      • Senaste inläggen
      • Abort
      • Adoption
      • Allmän debatt
      • Barnlängtan
      • Ekonomi
      • Familjehem
      • Familjejuridik-Vårdnadstvist
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Förlossningsrädsla
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Kroppsligt
      • Missbruk
      • Missfall
      • Misshandel/Våld
      • Myndighetskontakt
      • Psykisk ohälsa
      • Relationsproblem
      • Skilsmässa/Separation
      • Sorg
      • Styvförälder
      • Svårt att få barn
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Jag tycker min kompis har trist attityd ang mitt bröllop
    • 15 år - Får inte ha en pojkvän för mina föräldrar
    • Jävla muppfan!!
    • Orimlig begäran eller är jag en surkärring?
    • Förgriper sig min bror på sin dotter?
    • Inte bjuden på möhippa, besviken och ledsen
    • Att göra någon arvlös
  • Mest lästa bloggarna
    • Mina diktkort
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Från cup till dl
    • Husmorstips
  • Mest sedda klippen
    • Time flies 1 1 Wiwa





Länktips

Idrottsförälder

Familjebil

Hybridbil

Graviduträkning

Gravidkalender

Gravid

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm