Startsidan
  • Logga in med Facebook
Logga in automatiskt
Glömt ditt lösenord?
  • Du är här:
  • Familjeliv.se
  • Forum
  • Känsliga rummet
  • Styvförälder
  • Bonusen tar fika/godis utan att fråga om det är okej
Styvförälder - Känsliga rummet
  • Nytt inlägg
  • Sök inlägg
  • FAQ
Du som medlem ansvarar för det du skriver i forumet
Hela forumet
Styvförälder
Känsliga rummet
  • Visa:
  • Senaste inläggen
  • Senaste trådarna
  • Omröstningar
  • Quiz
  • Obesvarade
  • Hetaste
  • Mina favoriter
  1. Göm
    trådstart

    Hjälp Spara till DeliciousDela på Facebook

    Bonusen tar fika/godis utan att fråga om det är okej

    Ons 10 mar 2010 10:05 Läst 8157 gånger Totalt 138 svar
    lillasötarara
    Visa endast

    Min bonusdotter har ett enormt godisbegär. Hon har själv sagt att hon gör i stort sett vad som helst för att få tag i något "gott". Godis, kakor som hon gillar och sånt. Vilket gör att så fort vi har något som är "gott" hemma så ja då går hon och tar av det på vardagarna även fast det ligger i en försluten påse eller paketet inte är öppnat. För henne så verkar hon anse att det är ok att ta utan att fråga för finns det här hemma så är tillhör det pappa och då kan hon bara gå och ta. Hennes pappa har sagt åt henne och inte äta sötsaker och sagt att hon inte får ta sådant hemma på vardagarna, men hon fortsätter göra det om och om igen. Ibland händer det att hon tar något som jag gjort eller köpt som jag tänkt vi ska ha på helgen eller som specifikt varit mitt. Då har hon fått en utskällning av sin pappa och säger att hon inte visste det var mitt.

    Det som irriterar mig är att hon tycker det är okej att så fort det finns något som är med socker här hemma och hon tycker om det så får hon gå och ta det så länge det är familjens eller pappas. Om vi ska ha det till något bryr hon sig inte om. Så länge hennes sockersug stillas. jag har försökt prata med hennes pappa om detta. Att jag anser att barn ska fråga först och inte bara ta för givet att det är okej att ta sådanna saker. Vi ska väl inte behöva gömma sådant så fort hon är här. Han instämmer i det men han verkar inte bry sig så jättemycket ändå när hon väl gör sådant. bara när jag säger något om det.

    Jag kanske överreagerar lite men jag tycker att man ska fråga först och då speciellt när det kommer till slutna förpackningar. Men med hennes sockersug så gör hon vad som helst och använder det som en ursäkt.



    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-11 10:53
    Ok. Som vanligt är det alltid folk här på FL som väljer och döma utan man egentligen får hela situationen klar för sig.

    Flickan är 13 år och detta "problem" handlar bara om hennes sötsug. Alltså att hon tar godis, kakor och liknande saker. Sådan man bara vanligtvis äter tillsammans eller vid speciella tillfällen. Inte går och äter för att man är hungrig! Det flickan gör är att hon är hungrig men går och tar sötsakler i stället för att göra i ordning en smörgås tex. Detta gör hon dels för att det är bekvämare och dels för sötsugets del. Hon tar även fast hon vet att hon inte får just på grund utav ovan nämnda orsaker, som jag vet för det har hon själv sagt. Så detta har inget med att hon inte får ta saker utan att fråga vilket många av er gärna direkt hoppar på och tro att det hela handlar om. Och att jag skulle sätta flickan i låg rang var det dummaste jag hörde. Detta har inget med att hon är bonus och för er som inte kan förstå tycker jag synd om som är så på att hitta fel och göra påhopp på andra utan att ha belägg för det.

    Ja jag irriterar mig på att min bonus gör detta. För vore det min dotter skulle jag kunna göra mer åt det än att säga till hennes pappa. Nu är det hennes pappa som bestämmer om dessa saker och tyvärr är vi inte riktigt i samma våglängd. Han anser som jag, men han ser inte problemet när det väl sker om jag inte påpekar det och han orkar inte alltid göra något åt det. Så han är inte så konsikvent som han borde.

    Ett råd från er har varit att ta bort sötsakerna under veckan och plocka fram det till helgen igen. Jag tycker inte om att behöva gömma undan saker i mitt eget hem, men jag förstår att detta är det jag kommer få göra för att hon inte ska behöva utsättas för lockelser.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-11 11:00
    Ett förtydligande. Detta har egentligen inte med att hon är ett bonusbarn och göra, men tråden hamnade här på grund utav att hon är ett bonusbarn. Hade jag varit biomamma hade som en påpekade i tråden hade jag kunnat påverka situatione och hennes sug på ett annat sätt eftersom det i slutändan är hennes pappa som bestämmer över henne.
    (OBS! Ditt användarnamn syns)
    Tack Hjälpsam Wow Intressant Kul Kram Du är inte ensam Grattis Lycka till
    1. «
    2. ‹
    3. 7
    4. 8
    5. 9
    6. 10
    7. 11
    8. 12
    9. 13
    10. ›
    11. »
    1. Anonym (carpe diem)
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 11:57
      #121
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      "Det jag tycker är viktigt är att du inte skall vara rädd för att ställa krav på din bonus. Ta en ordentlig strid om detta. Det är ju ditt (och hennes pappas) hem lika mycket. Du har lika rätt att bestämma om hemmet och hur det skall fungera."
      - men som bonusförälder har man inte, i barnets ögon, mandat att sätta hårt mot hårt ens i "sitt eget hem" ... det är ju nämligen pappans och flickans också! Att börja "uppfostra den andras tonårsbarn slår snart tillbaka mot en själv i form av en körd relation!

      "Men ta ett snack med din man först, så att ni står enade tillsammans. Det är viktigt."
      - ja, där har du pudelns kärna! och låt sedan den förälder som har mandatet, i detta fall pappan - ta striden!


      "Sen kan du ta striden med din bonus på egen hand.Det skall inte vara förbjudet att sätta regler bara för att man är bonusmamma."
      - Håller inte med ...det beror på vad det gäller för regler... rätt att gränsa sig själv med regler har man alltid, men sätta regler och gränsa sitt bonusbarn är mer känsligt!

    2. TessaS
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 11:58
      #122
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Jag är uppväxt med att man frågar om det är ok innan man tar sig någonting att äta, det är en regel som kommer att gälla mina barn också (än så länge är de så små att de äter när vi serverar dem). Tycker inte att det är någonting konstigt med det alls. Barn har inte förmågan att planera och tänka på konsekvenserna och därför är det bättre att föräldern få avgöra om det är lämpligt att ta sig ett mellanmål eller inte. Min bonusdotter t ex blev mätt av ett halvt äpple så om hon tog ett äpple en stund innan middagen så åt hon ingen middag sedan. I sådana lägen är det bättre om man som vuxen kan få tillfälle att säga ifrån, t ex "nej det är  bättre att du väntar en stund för jag ska precis börja med middagen", eller "det är bättre vi tar lite mellanmål tillsammans för det blir sen middag idag så då behövs det nog mer än ett äpple nu".Varför skall man alltid anta att man är negativt inställd till bonusbarnen bara för att man inte godkänner alla deras (o)vanor rakt av? Är det inte snarare omtänksamt om man vill ge sitt bonbusbarn bättre matvanor än att konstant småäta sötsaker? 
      Jag är uppfostrad på samma sätt och det kommer också gälla min son.
      Håller med dig i allt du skriver
    3. Hercule
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 12:11
      #123
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Därför att som barn tillhör man familjen även om man är ett "bonusbarn" och då anser jag att man ska kunna ta en frukt eller vad det nu är som sina föräldrar har köpt hem utan att behöva be om lov(såvida man inte köpt till något speciellt men då säger man det).
      Fast det här gällde inte "en frukt", det här gällde sötsaker, för mig är sötsaker inte något man köper som vardagsmat utan utgångsläget är att det är till något speciellt. Det har inget med bonus eller bio att göra även om jag kan tänka mig att konflikten uppstår oftare i bonusfamiljer då det är ganskla sannolikt att två olika familjer har olika kulturer.

      För mig är det naturligt att man frågar om det finns något utöver det vanliga i skafferiet/kylskåpet. Och det gäller alla i familjen utom den som har köpt hem det! 

      Gör det inte till en elakastyvmamman-fråga för det är det bara om olika krav ställs på bonus- och biobarn.
      Från vissa är en förolämpning den bästa komplimang man kan få!
    4. Vanilj L
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 19:51
      #124
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Fast det här gällde inte "en frukt", det här gällde sötsaker, för mig är sötsaker inte något man köper som vardagsmat utan utgångsläget är att det är till något speciellt. Det har inget med bonus eller bio att göra även om jag kan tänka mig att konflikten uppstår oftare i bonusfamiljer då det är ganskla sannolikt att två olika familjer har olika kulturer. För mig är det naturligt att man frågar om det finns något utöver det vanliga i skafferiet/kylskåpet. Och det gäller alla i familjen utom den som har köpt hem det!  Gör det inte till en elakastyvmamman-fråga för det är det bara om olika krav ställs på bonus- och biobarn.
      Ja jag sa just det frukt eller vad det kan vara, men du såg kanske inte det. Jag vet att det gällde sötsaker. Men då får man väl ha lite sunt förnuft att INTE ha sådant hemma i veckorna.
    5. Hercule
      Visa endast
      Fre 12 mar 2010 23:36
      #125
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Ja jag sa just det frukt eller vad det kan vara, men du såg kanske inte det. Jag vet att det gällde sötsaker. Men då får man väl ha lite sunt förnuft att INTE ha sådant hemma i veckorna.
      Absolut, man ska inte ha sådant hemma om någon inte kan hantera det. Men utgångsläget ska ju inte behöva vara att man inte kan ha några speciella saker hemma för då blir de uppätna.

      JAg tycker att det är normalt att man kollar innan man tar något som inte brukar finnas i skafferiutbudet, jag har förståelse för att det inte fungerar likadant i alla familjer men vissa får det att låta som värsta förtrycket. För att man inte kan äta vad man vill i sitt eget hem. Det tycker inte jag är konstigt om det är någon annan som har köpt hem det.
      Från vissa är en förolämpning den bästa komplimang man kan få!
    6. Vanilj L
      Visa endast
      Lör 13 mar 2010 08:13
      #126
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)

      Ja det är väl mest brukligt att föräldrar handlar hem varor. Men låt oss säga att flickan köpt en massa sötsaker för egna pengar. Då tycker du det är okej att hon äter, för dig verkar det mest betyda vem som köpt hem.
    7. Hercule
      Visa endast
      Lör 13 mar 2010 08:39
      #127
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Ja det är väl mest brukligt att föräldrar handlar hem varor. Men låt oss säga att flickan köpt en massa sötsaker för egna pengar. Då tycker du det är okej att hon äter, för dig verkar det mest betyda vem som köpt hem.
      För just frågan om att hon tar utan att fråga tycker jag det, ja. Och jag tycker inte att det är ok att plocka fram den nyinköpta entrecoten i kylen och steka upp heller utan att fråga så det har inte enbart med sötsug att göra.

      Att man kan ta mjölk, frukt, bröd och allt annat som ingår i basutbudet tycker jag är självklart, men när det handlar om något som är utöver det vanliga så tycker jag inte det.

      Det kanske inte är bra om alla hennes pengar gått till godis,  men jag tror att det minskar om man måste betala för det själv.(vilka åtgärder man vidtar om det inte funkar är inte en diskussion för den här tråden då den handlar om att "bara gå och ta")
      Från vissa är en förolämpning den bästa komplimang man kan få!
    8. nika
      Visa endast
      Lör 13 mar 2010 12:59
      #128
      Göm undan eller lås in. Det gjorde min mamma för min lillasyster som var likadan.
      Det enda hon inte lyckades med var glassen som syrran gång på gång snokade upp underst i frysboxen. Syrran var hopplös och satte i sig allt hon kunde hitta och det där med glassen upptäcktes oftast när mamma skulle ta fram glass åt alla och det bara var lite sörjig is kvar av en 3-litrare.

      Kan tillägga att hon idag är ett vuxet glassmonster, men inte lika mycket en godisråtta om du vill dra några växlar på det:)
    9. Anonym (respekt)
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 08:05
      #129
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Jag förstår inte varför man ska fråga när man är HEMMA hos sig själv och ska ta sig något att äta.. Finns det ett paket kakor hemma och jag blir sugen på det så inte fan tar jag upp telefonen och ringer mamma och frågar innan om jag får det..

      Sen kan jag förstå att man blir sur om man äter upp något som ska användas till något speciellt men då kan man säga till tycker jag, Tycker det låter bättre än om man ska behöva fråga jämt innan! Jag förstår inte hur det går ihop..

      Hemma hos oss är all mat allas och inte "mammas" eller "pappas", ditt eller mitt, utan allas helt enkelt!

      men om det nu är allas varför ska bara en person då äta upp godsakerna??
    10. Anonym
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 10:25
      #130
      Att alla i vår familj skulle kunna gå och äta av det som finns hemma utan att fråga, som många verkar tycka, skulle aldrig fungera.
      Har både bonusar och "egna" barn och samma sak gäller dem alla, man frågar först innan man tar något.
      Annars skulle jag inte få göra annat än handla.Oftast försöker jag veckohandla,vilket gör att det som finns hemma i kyl o skafferi kanske ska användas om 3-4 dagar. Skulle barnen då gå och äta av allt lite som de ville så skulle jag ju aldrig ha koll på vad som fanns hemma eller inte. Och jag skulle bli tvungen att släpa med mig småbarnen till affären flera extravändor för att handla sådant som andra ätit upp.Precis de extra turerna som jag vill slippa genom att veckohandla.
      En annan anledning är att båda bonusarna har helt andra matvanor hemifrån sin mamma, där äter man vad som helst när som helst så de är båda överviktiga med flera extra kilon. Skulle de få äta på samma sätt här hemma så skulle de kilona blir ännu fler.
      Att hela tiden gå och småäta mellan måltiderna kan ju ingen här mena att det skulle vara vare sig nyttigt eller ens nödvändigt ?
       
    11. Marlean
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 10:41
      #131
      Vad underbart! Hon/han känner sig hemma hos er!
    12. Anonym (respekt)
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 10:57
      #132
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      Att alla i vår familj skulle kunna gå och äta av det som finns hemma utan att fråga, som många verkar tycka, skulle aldrig fungera.
      Har både bonusar och "egna" barn och samma sak gäller dem alla, man frågar först innan man tar något.
      Annars skulle jag inte få göra annat än handla.Oftast försöker jag veckohandla,vilket gör att det som finns hemma i kyl o skafferi kanske ska användas om 3-4 dagar. Skulle barnen då gå och äta av allt lite som de ville så skulle jag ju aldrig ha koll på vad som fanns hemma eller inte. Och jag skulle bli tvungen att släpa med mig småbarnen till affären flera extravändor för att handla sådant som andra ätit upp.Precis de extra turerna som jag vill slippa genom att veckohandla.
      En annan anledning är att båda bonusarna har helt andra matvanor hemifrån sin mamma, där äter man vad som helst när som helst så de är båda överviktiga med flera extra kilon. Skulle de få äta på samma sätt här hemma så skulle de kilona blir ännu fler.
      Att hela tiden gå och småäta mellan måltiderna kan ju ingen här mena att det skulle vara vare sig nyttigt eller ens nödvändigt ?
      håller med fullständigt det slutar med att de sen oftast inte orkar äta middag för de har småätit hela dan sen håller jag med vem f...n orkar släpa ungarna till affären bara för att nån bortskämd unge SKA få äta upp alla godsaker för att ALLA ska få gå & ta som de vill vad lär det dem respekt hänsyn NÄÄÄ skulle inte tro det va? vadå allas, ja men det blir det ju inte om en person tar allt gott för resten av familjen & är man stor familj så kanske inte pengarnma räcker till... Då kan ju den som hela tiden VILL HA handla det själv för egna pengar!
    13. Anonym (respekt)
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 10:59
      #133
      jag menar inte att man inte ska få äta sig mätt! klart man ska på mat & mackor  eller frukt är ju helt ok att ta men nu menar jag snacks godis kex osv (inget bra att bli mätt på heller + diabetesrisk)
    14. Anonym
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 11:23
      #134
      Vill inte att mina biobarn skall äta sötsaker till vardags. Ett av dem har dock ett enormt sötsug. Måste gömma och portionera ut. Erbjuder alltid ett nyttigt mellis som avslutas med något litet sött (tex 1 ruta choklad), han brukar bli nöjd då. Han är inte överviktig (är 12 år och har ett BMI på 15, på gränsen till underviktig) men vill ändå att han äter nyttigt. Vet dock att han äter mer sötsaker hos kompisar, han vet att han inte borde men kan inte styra över suget och jag låter bli att tjata på honom om detta, det blir ju inte varje dag.
    15. Anonym
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 11:25
      #135
      Lås in allt som ni inte vill att hon ska äta. Det hade jag gjort.
      Ge henne en liten kurs i vad snabba kolhydrater gör mot hennes stackars blod, och vad gelatin och tillsatser är och gör, så kanske hon inte blir lika sugen efteråt.
    16. Lady Dahmer
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 11:26
      #136
      men shit, sluta köp hem godis och fika! Hur svårt kan det vara?? Man kan inte kräva samma ansvarskänsla och impulskontroll hos ett barn som hos en vuxen. Klart som fan hon kommer äta skiten när det finns tillgängligt.
      Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! Den är skitbra! - ladydahmer.blogg.se/
    17. Häpp
      Visa endast
      Mån 21 jun 2010 11:33
      #137
      En del drar jätteväxlar på att hon är bonus...ge er.

      Såna regler har vi hemma hos oss också. Man FRÅGAR innan man tar godis, kex, bullar osv osv, dels för att det kan vara till något speciellt, dels för att det inte är nyttigt att äta i mängder. Det gäller både bonus och gemensamma.

      Ge upp ert envisa käbbel på att man reagerar för att det är ens bonusbarn...det handlar inte alltid om det.
    18. Anonym (bonus/gensamma)
      Visa endast
      Ons 23 jun 2010 22:11
      #138
      X skrev följande: (signaturer och tider i citat är dolda tills vidare)
      En del drar jätteväxlar på att hon är bonus...ge er.

      Såna regler har vi hemma hos oss också. Man FRÅGAR innan man tar godis, kex, bullar osv osv, dels för att det kan vara till något speciellt, dels för att det inte är nyttigt att äta i mängder. Det gäller både bonus och gemensamma.

      Ge upp ert envisa käbbel på att man reagerar för att det är ens bonusbarn...det handlar inte alltid om det.
      Instämmer till fullo. Dessutom om nu jag och sambon  har planerat veckans middagar och veckohandlat därefter så  är det dålig respekt av barnen att "springa och ta" vad som helst och  när som helst ikyl och skafferi.

      Givetvis är det ok med livsmedel som är baslivsmedel, tex mjölk, bröd, frukt, etc men annars föredrar jag att de frågar.
    1. «
    2. ‹
    3. 7
    4. 8
    5. 9
    6. 10
    7. 11
    8. 12
    9. 13
    10. ›
    11. »
Gå till toppen av sidan

Svara i tråden:

Du är inte inloggad, du måste vara inloggad för att svara på inlägg eller starta trådar!

Logga in här!
Laddar...
Du har loggat in med Facebook Connect,
för att gå vidare måste du välja ett användarnamn.
Användarnamn
Hämta min profilbild
Fortsätt
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
Logga in snabbt och anonymt
med ditt Facebook-konto
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator
Logga in
Glömt ditt lösenord?

Innehåll

Vi rekommenderar

Testfakta Stort test av febertermometrar.

Gravidkalendern Följ graviditeten, vecka för vecka.

Min förlossning Allt om andras förlossningar.

Fråga experten

BarnmorskanStäll din fråga

Barnmorskorna Jenny och Aleksandra har lång erfarenhet. I samarbete med Pampers.

BVC-sköterskanStäll din fråga

Carmen och Helena är BVC-sköterskor på Lillugglans BVC. 

FörlossningsrädslaStäll din fråga

Lena är förlossningsspecialist. I samarbete med Ekens barnmorskemottagning.

Missa inte ANNONS

Sverigemamman 2011

En rapport från 9000 svenska mammor

Maximera din pension.

Carina Blomberg är trygghetsekonom på AMF och svarar här på dina frågor om pension.

  • Startsidan
  • Forum
    • Mina favoriter
    • Mina trådar
    • Info & Regler
    • Nytt inlägg
    • Medlemsgrupper
    • Kategorier
    • Allmänna rubriker
    • Adoption
    • Fråga experten
    • Förälder
    • Gravid
    • Känsliga rummet
      • Senaste inläggen
      • Abort
      • Adoption
      • Allmän debatt
      • Barnlängtan
      • Ekonomi
      • Familjehem
      • Familjejuridik-Vårdnadstvist
      • Familjerätt
      • Förlorat barn
      • Förlossningsrädsla
      • Föräldraskap
      • Graviditet
      • Kroppsligt
      • Missbruk
      • Missfall
      • Misshandel/Våld
      • Myndighetskontakt
      • Psykisk ohälsa
      • Relationsproblem
      • Skilsmässa/Separation
      • Sorg
      • Styvförälder
      • Svårt att få barn
    • Medlemstrådar
    • Pappagrupp
    • Planerar barn
    • Sex & samlevnad
    • Svårt att få barn
    • Änglarum
  • Min förlossning
  • Testa dig själv
  • Gravidverktyg
  • Första tiden hemma
  • Lekliv
  • Faktaguider
  • Bloggar
  • Galleri
  • Medlemmar
  • Medlemsgrupper
  • Planerar barn
  • Väntar barn
  • Förälder
  • Matliv
  • Resliv
  • Fråga experten
  • Chattliv
  • Köp & Sälj
  • Shoppingguiden
  • Tävla & vinn
  • Testpanelen
  • Hetaste debatterna
    • Kom hem från jobbet, hittade mannen med HANS ex! :'(
    • Ge mig EN bra anledning till abort
    • Sexuellt svartsjuk på våran katt
    • Min dotter stal massa godis från affären!
    • Gett min son fel ersättning i 3 veckor!!!!!
    • Hur ser soc på detta? Långt
  • Mest lästa bloggarna
    • Mama Elle
    • Anna's blogg
    • Antitanti i Vitabergen, södermalm
    • Mina diktkort
    • Från cup till dl
  • Mest sedda klippen
    • MOV09244.MP4

INNEHÅLL

Forum
Allmänna rubriker
Adoption
Fråga experten
Förälder
Gravid
Känsliga rummet
Medlemstrådar
Pappagrupp
Planerar barn
Sex & samlevnad
Svårt att få barn
Änglarum
Avdelningar
Planerar barn
Väntar barn
Förälder
Matliv
Resliv
Fråga experten
Köp & Sälj
Shoppingguiden
Tävla & vinn
Testpanelen
Bloggar
Hem & Fritid
Hälsa & Vård
Kultur
Media
Personligt
Politik
Samhälle

Galleri
Bildduellen
Bilder
Video
Faktaguider
Astma och allergi
Barns hälsa
Barnsjukdomar
Bli med barn
Cancer
Graviditet
Kvinnors hälsa
Sex
Övrigt
Fråga experten
Allergiexperten
Barndietisten
Barnmorskan
Barnpsykologen
BVC-sköterskan
Fråga Försäkringskassan
Förlossningsrädsla
Förskolepedagogen
Parterapeuten
Pensionsrådgivaren
Sexologen
Träningsexperten
Information
Om Familjeliv
Annonsera
Kontakt
Info & Support
Säkerhetspolicy
Om cookies
Om Familjeliv Annonsera Kontakt Info & Support Säkerhetspolicy Om cookies
© 2003-2012 - All rights reserved     Familjeliv Media AB     Valhallavägen 117 K     SE-115 31 Stockholm